• Válečný

Útěk z Colditzu (1955)

Přesně tohle je ten typ filmu u kterého lze srovnávat, jak vypadají filmy se stejnou tématikou z Evropy a USA. Tento film bych si dovolil částečně porovnat s klasikou The Great Escape. Hlavní rozdíl vydím hlavně v tom, že filmy z Velké Británie mají mnohem vtipnější humor, vědí jak s ním nakládat a kdy je ta vhodná doba na nějaký žertík. Další rozdíl je, že zatímco americké filmy i z vězeňského ( zajateckého) prostředí jsou napěchovány akcí, tak ty z VB jsou spíše komornější a raději vsázejí na zajímavé dialogy, díky kterým se divák lépe seznámí s hlavními postavami.. A nyní bych chtěl napsat pár bodů k samotnému filmu: hrozně mě to bavilo sledovat především díky nepředvidatelnosti snímku. Nikdy nevíte, komu se podaří zdrhnout, kdo bude za nepovedený útěk zastřelen, nebo který z plánů se podaří Němcům odhalit a který ne. Na filmu musím také pochválit jazykovou bariéru mezi jednotlivými národy a to že jich je tu požehnaně ( Němci, Angličané, Francouzi, Poláci - ti mě pobavili nejvíc a Holanďani) Každá z těchto národnosti má zde svůj prostor a vojáci se chovají přesně podle jejich národnosti. Film má naprosto ideální stopáž, díky které nenudí, ale ani nemáte pocit že ej film krátký. Herecké výkony jednoduše skvělé. Pokud jste film neviděli, tak to určitě napravte, stojí to za to - je to mnohem lepší než Colditz z roku 2005.

Operace Frankton (1955)

Britská verze Tuctu špinavců se skvělým černým humorem, akčními vložkami a kvalitními hereckými výkony.

Nezvaní hosté (1955)

Sice jeden z těch slabších filmů od A. Wajdy, ale i tak je to velmi dobřě koukatelná záležitost se zajímavou psychologickou stránkou. Určitě musím vyzdvihnout atmosféru filmu, ta spolu s některými filozofickými úvahami velmi zpestří divákovi podívanou. Jedná se o velmi naturalisticky ztvárněný film, ve kterém je hodně cítit, Wajdův způsob pro vyprávění dramatických epizod z války, tak i polské uvažování nad 2.sv válkou.

Pád emirátu (1955)

Zajímavý film z exotického a netypického prostředí - Uzbekistánu. Je škoda že film silně potápí propaganda. Závěrečná bitva v sultánově paláci je neskutečný nářez. Musím se přiznat, že někdy bych se strašně rád podíval do Uzbekistánu, vypadá na velmi pěknou zemi s jistě zajímavou historií.

Jan Žižka (1955)

Velmi pěkný a rovněž velmi kvalitní (druhý) díl z husitské trilogie Otakara Vávry. Musím pochválit vynikajicí výkon Zdeňka Štěpánka v roli Jana Žižky. Opět se velmi povedly kostýmy, kulisy, scénář, herecké výkony atd. Musím však uznat, že film je v některých věcech velmi naivní, husité nebyli jen hodní sedláci, ale také náboženští fanatici co se se svými nepřáteli nepárali a neváhali použít jakýchkoliv prostředků pro pobití svých protivníků. Za mě však velmi dobré 4 *.

Tanková brigáda (1955)

Asi největší chybu filmu vydím v tom, že je to zkreslená a propagandistická nuda, která sice obsahuje i pár zajímavých a pěkně natočených scén (hlavně bitevních), ale pocitu spánku se neubráníte.

Es geschah am 20. Juli (1955)

Oproti Valkýře v čele s Tomem Cruisem tahle polodokumentární verze nevydařeného atentátu na Hitlera nemá žádnou hereckou ikonu o kterou by se mohla opřít. Film však vyznívá mnohem komornějším a uvěřitelnějším způsobem a zdá se mi ve vykreslení detailů operace Valkýra mnohem lepší. Další věc která hraje této verzi do karet, je její stopáž, po téměř hodině a půl diváka nepřestane nudit, ale udrží si jeho pozornost i bez uměle digitálních pozlátek.

Ztracená stopa (1955)

Hezká pohádka o pejsích a jejich páničcích ( československých pohraničnících). Na film se hezky dívá, není ani moc dlouhý, odehrává se v krásné přírodě a herecké výkony se dají snést, hllavně práce se psy musela být velmi složitá. Na druhou stranu mě nemile překvapilo, že film režíroval Karel Kachyňa, ale je pravda že každý musí někde začít a většinou je to od píky ( ta ovšem v tomto případě není až zas tak hrozná). Jinak pro milovníky pejsků je to povinnost.

Modrý kříž (1955)

Má to poměrně hezkou atmosféru, ale zklamaně musím pžiznat, že mě to nudilo. Možná, kdyby to mělo delší stopáž, tak bych se dokázal vcítit do jednotlivých charakterů mnohem lépe, takhle pro mě zůstali všechny postavy jen němé tváře.

Hodiny naděje (1955)

Poměrně nudný a chaotický válečný film z konce 2.sv.války. Celý film zachránila až závěrečná 20ti minutovka, jinak je to nuda.

Ovládací panel