• Krátkometrážní

The Locket (1946)

Moc zajímavý psychologický noir, který zaujme hlavně svou efektní narativní výstavbou s několikanásobnými flashbacky. Připočtěte si příjemnou stopáž, neokoukanou a sympatickou Laraine Day a mladého Mitchuma a další povedený noirový kousek je na světě.

I Married a Communist (1949)

Chtěl jsem jeden z těch protikomančských noirů zkusit... Teď už vím, že není o co stát. Děj je naprosto předvídatelný, vizuální zpracování nezajímavé, Ryan trestuhodně nevyužitý. A ta politická propaganda se do noiru prostě nehodí a ruší.

Továrník Dodsworth (1936)

Měl to být jeden z Wylerových nejlepších filmů, ale minimálně v mých očích patří spíš k jeho slabším kouskům. Jistě, téma je nadčasové, herecké výkony vynikající, ale celé je to takové......unylé. Podle mnoha ohlasů jedno z nejsofistikovanějších a nejzávažnějších hollywoodských dramat 30. let. Já si ale raději dopřeju "lehčího" Lubitsche nebo Capru. *** 1/2

Svatá hora - Madonna sněžných hor (1926)

Obrázky to jsou krásné, o tom žádná (vliv na pozdější režijní tvorbu Riefenstahlové je evidentní). Fanck ale neprokázal příliš citu pro výstavbu a gradaci příběhu (film se místy dost vleče, napětí je minimální) a vedení herců (alpsky neotesané herecké výkony vlastně všech protagonistů). Za vidění snímek ale přesto stojí - jako zástupce horských filmů, které se ve 20. letech hrnuly na německé diváky.

Poslední dny disca (1998)

Na hodnocení tady se neohlížejte. Poslední dny disca jsou výstižným portrétem generace yuppies 80. let, film vyniká výborně napsanými dialogy a příjemným obsazením. Není to mistrovské dílo jako Metropolitan, ale své čtyři hvězdičky si zaslouží. Jdu shánět Barcelonu.

Three on a Match (1932)

LeRoy se s tím opravdu nepáral - film má neuvěřitelné tempo, postavy ani divák nedostanou chvíli na odpočinek. LeRoy je v první řadě mistr zkratky - účelně pracuje s montáží, aby divákovi v co nejkratším možné čase předal co nejvíc informací. Bette Davis je ještě hodně nevýrazná a nesmělá, naopak Bogart charizmatem vůbec nešetří a scénám, ve kterých se objevuje, jasně dominuje.

3D: A Brief History (2004)

Vzhledem ke své kratinké stopáži uspokojivý minidokument, který ve zkratce představuje fenomén 3D filmu a ilustruje jej na Hitchcockově Vraždě na objednávku (je součástí DVD s tímto filmem). Jedním z komentujících je i Peter Bogdanovich - po Scorsesem asi nejčastěji zpovídaná osoba v dokumentech o filmu.

Jail Bait (1954)

Pokus o psychologické noirové drama - toporně natočené i zahrané a proto velice zábavné. Hlavně v posledních deseti minutách se dějou věci!

Kontraband (1940)

První společné filmy Powella a Pressburgera mám strašně rád. Jsou napínavé i vtipné, výborně napsané i zahrané, vypiplané do posledního detailu. A i když nejsou tolik ambiciózní jako třeba pozdější Červené střevíčky nebo Canterbury Tale, zasloužily by si minimálně stejnou pozornost.

The Crimson Kimono (1959)

Škoda, že se zajímavě rozehraná kriminální zápletka o zavražděné striptérce začne rozpouštět v banálním melodramatu milostného trojúhelníku. Ale některé momenty má Fuller výborné, o tom žádná (většina akčních scén; využití exteriérů; dramatické detaily).