Vavča

Pavel Vaverka

okres Brno-venkov

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39
    • 11.9.2018  19:50
    Manyeoeui sarang (TV seriál) (2018)

Kdo pamatuje starý titul moje krásná čarodějka, má představu o co půjde i tady. Korejský seriál si bere jen něco z originálu má svoje jednoznačné klady, hlavní dvojku So-hee Yoon, Woo Hyeon hrají skvěle a rozhodně by bylo fajn vidět je znovu jinde. Vytřískali z modelové dvojice bohatý, nesnesitelný ředitěl vs. potměšilá čarodějka maximum. Dalším kladem je střídmá stopáž 12 dílů, celkem povedený humor, hlavní osa příběhu a vedlejší postavy slabší, včetně menšího využití bishíka č. 2 Rozhodně však svěží vítr a nadprůměrný titul za 3,5 hvězdy.

• 3.9.2018  20:11
    Kaze no iro (2016)

Vždycky zamrzí vidět korejského solitéra klasika minulé dekády v tvůrčím útlumu. Zahraniční recenze daly filmů průměr, nebo podprůměr, hovořilo se o střetu Vertiga a The Prestige. Příběh o dvojnících, dvou lovestory s tou samou ženou z ostrova Hokkaidó byl ovšem strašlivě nepřístupný, jakoby chladný, bez emocí, stejně jako ledová pole v Ochotském moři u ostrova Hokkaidó. Nedokázal jsem tomu uvěřit. Scénář a hlavně postavy se pohybovaly na hraně naivity a směšnosti, přitom za to vůbec nemůže obsazení, které hraje slušně. Jenže mistr Jae-young Kwak prostě po předchozím novátorském žánrovém míchání Time Renegades (které díky znalosti buddhismu lze snadno interpretovat) udělal tímto filmem kopanec jako hrom. Kamera v pořádku, hudební podkres ok (byť na jeho poměry slabší výběr hudby, umí mnohem lépe). Jenže nikde žádné emoce, napětí, něco co by člověk uvízlo v paměti. Aj aj, snad režisér brzo nabude nové nápady tvůrčí sílu.

• 2.9.2018  12:21
    Mars: Plovoucí pevnost (TV film) (2015)

Vynikající dokument ukazující dávno zapomenutou historii 16. stol., roku 1564 Švédové chtěli dobýt Baltské moře a moc jim nechybělo díky novátorskému pojetí lodi Mars Makaros. Podmořská archeologie v akci, informace z dobových dokumentů, testování zbraní, povedené CGI i hrané rekonstrukce, nevím, co více by jste si mohli přát.

• 2.9.2018  12:18

Mark Chao se vrací znovu jako detektiv Ti , císař mu daroval jedinečnou zbraň - Dragon taming mace, o který ho chce však připravit mocichtivá císařovna, která kromě svého velitele stráží zapojí i další mistry bojových umění a šílená jízda atrakcí, soubojů může začít. Detektiv Ti dovedně uhýbá úkladům o svůj život a vyšetřuje záhadný kult bojovníků z Indie a jejich neznámé cíle i způsoby boje. Obrovsky výpravný film, dovedná kombinace dekorací, CGI, výborně zvládnuté akční scény, včetně živých koní, wire-fu nijak nebije do očí. Ale hlavní devizou filmu je neskutečně nabité obsazení, nejen William Feng jako velitel stráží Yuchi Zhenjin, který zářil už v minulém filmu. Dále jsou zde mistři kung-fu se zajímavými zbraněmi a technikami, největší prostor pro sebe urvala Sandra Ma jako Shui Yue bojující dýkami. Film je neskutečně vypiplaný a hraný, Jackson má Jacksoviny, Hark, Harkoviny, takže víte o čem mluvím ne? I přes vážné téma, atmosféru tajemna, napětí dovede režisér narvat do filmu nenásilně vtipné momenty (včetně jednoho hudebního vtípku), odkazy na západní klasiku. Dosud nejvíce neskutečná, excentrická, bizarní, šílená, avantgardní vize Tsuie Harka plná kouzel, soubojů, monster a nabušeného OST Kendži Kawaie. Repríza nutnost, tak mě mrzí, že to nemohu vidět na plátně. Mít normální kinodistributory, šel by film do kin a určitě by vydělal... Ale když tu velí banda blbečků s penězi a estetickým vkusem, rozhledem -2, tak se těžko dočkáme mimoevropských filmů v běžné distribuční síti. Čína, Netflix, Amazon a jiné společnosti tuhle partičkou dinosaurů zničí, nebo změní.

• 27.8.2018  19:47

Do sebezahleděná trapná parodie rádoby Bonda, která postrádá nápady a patří někam do kategorie B 90. let, ale hongkongské publikum nostalgii zjevně miluje, a film patřil k nejnavštěvovanějším za loňský rok. Podivný, často nefunkční humor, nezajímavý příběh, byť pár povedených vtipných míst, jako výslech s pomocí japonské AV hvězdy Yui Hatano. Navíc obsazení tomu moc nepomáhá, Dayo Wong je sice rozený komik, ale ani jeho charisma prostě film nezachrání. Navíc mi do té role nesedí, věk se na něm nemilosrdně ukazuje, i v parodii má být Bond, Bond! Něco mi říká, že za kasovní úspěch filmu může střední a starší generace.

• 27.8.2018  19:41
    Sekigahara (2017)

Marná snaha tvůrců prezentovat v mocenském boji krátce před Sekigaharou v roce 1600 jednoho aktéra jako spravedlivého (Micunari Išida), ačkoliv to byla banda zrádných oportunistů a verbež, ale budiž, Išida měl blíže k normálnímu pojetí Japonska, než hermeticky zapouzdřený a zaostalý šogunát Tokugawy. Nádherná kamera, masivní výprava, solidní hudba, bojové scény mě často nedokázaly přesvědčit, že to co se děje je normální (musel bych ten způsob boje jednotek blíže studovat, moc se mi to nezdálo, působilo to někdy podivně a nepřesvědčivě). To hlavní co selhává je příběh, žádný tu jakoby není, kusy vytržených scén většího děje. Marná snaha, aby v ději byla více zastoupena Kasumi Arimura, ačkoliv její postava Hatsume v půlce filmu není vidět. Přitom ji rok předem inzerovali jako hlavní postavu. Proč ji má mít vlastně Išida rád? Je to takové podivně zkratkovité, lidé tam na sebe řvou a pokouší se navzájem přesvědčit o své pravdě. Možná v nějaké nesestříhané, nebo dvojdílné verzi, by z toho mohlo něco být, takhle je to jen řemeslná zručnost a nevyužití potenciál. Cenný je film tím, že se pokouší přinést nový úhel pohledu na známou událost, on taky Tokugawa nemusel vůbec žít, ale Hidejošiho polovička to nějak zazdila, zatímco jeho syn Hidejori je tady neschopná a ufňukaná troska, co se neumí prosadit, to myslím odpovídá. V historických velkofilmech vede poslední roky Korea, Čína, a Indie hodně výrazně nad Japonskem.

• 25.8.2018  12:33
    Laipeu on maseu (TV seriál) (2018)

Další předělávka západního vzoru z Asie, tentokrát ale výrazně povedená. OCN prostě kriminálky umí, zejména, když je v hlavní roli Jeong Kyeong-ho, který se pro ty role policajtů snad narodil. Málomluvný neústupný charakter, který se časem mění. Jeho detektiv Han Tae-Joo z forenzního oddělení se kvůli případu sériového vraha dostane do vážné nehody, ocitá se v roce 1988 a zjistí postupem času, že tady není náhodou a pro poznání zločinů současnosti je minulost nejdůležitější. Má kolem sebe povedené obsazení policajtů starého střihu, kteří pro ránu nejdou daleko a vědecké metody práce jsou jim cizí. Vede je kapitán Gang Dong-cheol (vynikající a charismatický Park Seong-woong). Seriál dává zdařilé kriminální případy, ukazuje perfektní introspekci hrdiny, který neví, co je realita a sen až do konce. Seriál perfektně zapracoval reálie a nešvary tamní doby a ukazuje nelichotivé věci, na které možná už mnozí zapomněli a západní divák o nich těžko mohl vědět... Seriál nemá slabé místo, ztrátu tempa, nebo nějaké nelogické zkraty, navíc občas je i vtipný a dává tušit jen velmi vzdáleně možnost romance. Nad závěrem může nastat škrábání hlavy, nespokojenost, a i já mám mnohé otázníky, přesto bych se možná přimlouval za nepokračování, takto je to dokonalé. Dobře zvládnutá kamera, detaily, polodetaily, decentní nerušivá hudba, která však pokud zní výrazně zvyšuje atmosféru. Nebýt toho, že je to remake BBC tak pět hvězd. První letošní výrazně povedený korejský seriál, jinak je Korea stejně jako ČR na suchu.

• 20.8.2018  20:37

Tragédie výbuchu jaderné elektrárny Fukušima změnila nejen životy lidí, ale i zvířat. Zejména místních koní, kteří přežili sice úder tsunami, ale před novými opatřeními úřadů, radioaktivitou jim dlouho nic nepomáhalo, umírali hlady. Nakonec jim byl umožněn přesun do městem vlastněných stájí. Jejich uzdravování, péče, přes veškeré nedostatky jim umožní žít, avšak proč? Jen proto, aby se místní průmysl napakoval, jejich praktika je totiž nakoupit neúspěšné sportovní koně, vykrmit, porazit, prodat... Oficiální cíl záchrany je však to, že koně jsou součástí místního 1000 let starého svátku, kdy tehdy šlechtici závodili na koních... Tato oficiální výmluva působí naprosto neuvěřitelně absurdně, tím to však nekončí, paradoxně díky radiaci nekončí koně na porážce (10 000 koní je v Japonsku ročně zpracováno do masa a Fukušima dodávála 2000). Dokument místní neodsuzuje, prostě dělají svoje živobytí, ale ukazuje, jak absurdní je společnost ve které v Japonsku žijí. Svátek je jen výmluvou pro místní byznys, který nemá absolutně žádné pouto s původní tradicí a významem slavnosti, koně jsou tak obětí modernity, pokrytectví, nepochopení minulosti, ale hlavně nezájmu společnosti, která je vnímá pouze jako účetní položku...

• 8.8.2018  20:54
    Confidence Man JP (TV seriál) (2018)

Vynikající seriál ve stylu titulu Hustle od BBC. Povedená partička podvodníků, která se v každém dílu zaměří na jiný cíl, rozjívená Dako (Masami Nagasawa), rozvážný Richard (stálice Kohinata Fumijo), dobromyslný Boku (Higašide Masahiro) tvoří výborný tým. Poradí si se vším, protivníky, nečekanými překážkami, navíc se v seriálu mnohokrát nefalšovaně zasmějete. Vynikající zábava podbarvená stylovou hudbou, rozhodně nápaditý seriál v uniformní pustině.Masami Nagasawa tady řádí jako utržená z řetězu, její rozjívený charakter Dako, je tou nejlepší kreací jakou jsem od ní viděl a od hereček seriálů poslední doby fakt špičkový výkon. Slavní herci v každé epizodě, co více si přát, než sezónu 2?

• 6.8.2018  19:58

Vynikající mnohovrstevnaté drama na téma korupce, zkaženosti, pokřivených vztahů v rodině Tang, matka - Kara Hui, jako oficiální obchodník se starožitnostmi, však v reálu nelítostně ovládá svoji rodinu, a tahá za nitky v politice i velkém byznysu, bez ohledu na ztráty. Dále jsou tady její dvě dcery, které si rozhodně nemohou žít jak chtějí, příběh o nepovedené mladistvé romanci, téma vztahu matky a dcery. Důkladná drobnokresba ženských charakterů, touha, snaha překonávat společenské konvence jako hnací motor všech hrdinek. Vynikající a napínavý film, který nikdy nenudí, ačkoliv je zasazen do dob 80. let 20. stol. do kauzy alá H-System. Výborné herecké výkony, sevřená atmosféra, silné finále, nemám co bych filmu vytknul.

• 22.7.2018  09:05
    Seukechi (TV seriál) (2018)

Roztomilé, ale zároveň zábavné béčko hrající si na oblíbené téma předvídání budoucnosti, tentokrát pomocí kreseb. Stojí proti sobě policejní tým a skupina lidí, co chce zabránit zločinům tím, že zločince eliminuje předem... Některé neskutečné logické lapsy a kiksy vás budou bavit (záporák vlítne do tmavého kostela ve slunečních brýlích, než po čase zjistí, hele já nevidím:)) Ale je tady Rain Lee Dong-geon, velmi silná dvojice protivníků, super souboje, fakt napínavé situace. Velmi povedená atmosferická hudba, bavilo mě to sledovat, i když je to průhledné až na půdu.

• 12.7.2018  17:49

Rok 2018, kdysi bohatá a zpovykaná dceruška Gu Xiaojiao (Tong Liya) teď přežívá na obyčejném pracovním místě a marně přemýšlí, kde stala chyba... Rok 1999 neúspěšný architekt Lu Ming (Jiayin Lei) marně přesvědčuje investory, že trendem zítřka bude bydlení a budování bytových domů, domů... Tihle dva se nedobrovolně setkají v jednom pokoji se dvěma časoprostory, postupně budou objevovat limity svých zvláštních možností. Film jasně dojí koncept nostalgických snímků jako Duckweed apod. Obsazení dobré, zejména Tong Liya má výrazný komediální talent, její charakter zemité hrdinky snící o lepších zítřcích má fakt něco do sebe, dovede být dojemná, nafoukaná, křehká a zároveň ostrá. Výrazným způsobem film táhne, její mužský kolega Jiayin Lei ji výrazně a zdařile asistuje. Geniální sekvence rejži, jak se roky liší, 1999 jízda jak na horské dráze, tehdejší trendy a reálie, Young and Dangerous, Nicholas Tse, nebeští slavící, telefonní budky, vokna 98, visual kei, atd.) Pak výkřiky techniky roku 2018. Film funguje perfektně v komediální rovině, pocity nostalgie navodí snadno, to co tady drhne je dramatická, romantická složka, která prostě výrazně ztrácí není tak propracovaná. Tong Liya ukázala, že umí zahrát skvěle komediální charakter.

• 9.7.2018  18:11
    Sikeurls madeo (TV seriál) (2018)

Vysoce zajímavý seriál, který přináší trochu toho korejského zmijova alá Zoufalky, ale zároveň je zde velmi zajímavý motiv vyšetřování nedávné nehody. Kdy soukromá učitelka Kin Eun-Young (Kim So-Yeon) neváhá infiltrovat danou rodinu a zjistit, proč zmizela její sestra, kde je, zda způsobila smrt malého dítěte... Obsazení fakt moc sympatické, charismatický Kim Tae-Woo jako vzorný policista Han Jae-Yeol na kterém něco nehraje, jeho manželka, psychiatrička nahodila fasádu, že se jí minulost netýká, přesto Song Yoon-a perfektně ztvárnila její postavu, která se na okolí pokouší působit uvolněně, ve skutečnosti je však rozervaná bolestí ze smrti dcera a frustrovaná ze zatajování minulosti, proto se pustí do vyšetřování sama. Tahle linie seriálu je fakt výborná a není si na nic stěžovat, trochu slabší jsou vedlejší linky sousedních manželek, které řeší své problémy. Korejská společnost je zjevně posedlá elitním vzdělání dětí, rodiče neváhají udělat všechno, nejen finančně. Zajímavý seriál, který ukazuje trochu některé korejské reálie a bídu světa middle upper class, myšlenkový svět Korejců. Ale jak říkám, mně by stačila ta detektivní rovina a osekal bych ten zbytek, byť to ze začátku funguje po polovině vás osud ostatních manželek nezajímá. Další lehce westernizovaná a nikoliv typicky korejská produkce.

• 9.7.2018  18:04
    Final Cut (TV seriál) (2018)

Nevěřil jsem hodnocení Zízy a byl jsem po zásluze potrestán! Kame je jako vždy výborný a baví roli mstitele, jenže seriál nemá vůbec lehkost, celá ta cesta za pomstou působí hrozně jednoduše a nepropracovaně, nemá to vtip Yamenaka ani promakanost Kurosagiho, a přitom jsou tady fakt špičkoví herci. Ale ani Kame jednoduchou a průhlednou zápletku nevytrhne, poteší dobrý OST (Kanno Yugo opět válí propojil dynamické rockové nástroje a elektronický, symfonický podklad, mňam!), ale tím výčet kladů seriálu končí, mohlo z toho být mnohem více a něco lepšího, než stěžování si na práci některých novinářů. Do poloviny strašlivě schematické, pak se to pokouší vymanit ze stereotypu, ale neumí mě to přesvědčit, že tam o něco důležitého jde...

• 9.7.2018  17:59
    Us and Them (2018)

Bývalá významná tchaj-wanská herečka René Liu se vrhla na režírování a její debut jí vyšel skvěle, jak by také ne, když je za kamerou jeden z nejlepších kameramanů světa Mark Lee, produkčně ji podpořil mistr romantických filmů Yibai Zhang, a vše jistí velmi příjemný, nenápadný a nevtíravý OST. Příběh nás provede dekádou čínské současnosti (2008-2018), kdy se mladý střetne mladý studentík Jian Qing (Jing Boran) a mladá dívka Xiao xiao (Zhou Dongyu). Film velmi reálně ukazuje to, s čím se musí nově příchozí potýkat v čínských megaměstech, chudoba, příšerné bydlení, nemožnost sehnat slušnou práci, někam se vypracovat, jen pár se podaří vybřednout, ale za jakou cenu? Film dovede být hravý, vtipný, ale i realistický, velmi dojemný, bez toho aniž by ždímal a vydíral. Doba dravého kapitalismu mezilidským vztahům a lásce nepřeje, film dovede být celou dobu zajímavý, občasné retrospektivy neruší. Oba herci vynikající, zejména Jing Boran konečně po delší době ukázal, že není jen idolem. Film musí být obrovským tahákem pro mladou čínskou generaci, která moc dobře ví, oč tam běží. Přiznané i nepřiznané popkulturní odkazy (Before Sunrise, Stardust, zavilí pařmeni mohou zavzpomínat na C&C, palbě neujdou ani hvězdy japonského AV). Strašně sympatický a vymazlený film, důvod rozchodu dvojice možná až moc strohý, stručný, závěr nemusí každému sednout, ale musím prostě zaokrouhlit na 4 hvězdy, působí totiž tak opravdově a přirozeně...

• 5.7.2018  19:26
    Pevnost (2017)

Konečně historický válečný film, který není nedomrlý a slabý. Pevnost Namhan se stane útočištěm 13 000 vojáků a krále, kterému jde o život, přesto se jeho dvůr chová jako obvykle, jde si po krku, intrikuje, dělá jakoby nebyla venku přesila Mandžuů, a pozor možná přijde i chán! Výborný, atmosferický film, který nelítostně zobrazuje korejskou společnost, kdy šlechta okrádá zemi a ničí poddané, kteří žijí jako otroci a trpí. Král neví, zda čekat na záchranu vojskem, nebo se poklonit chánovi a všechny tím zachránit. Perfektní hudba, válečné scény, postupně rostoucí napětí a zoufalství na Vás přímo dýchá. Jeden z nejpovedenějších filmů roku 2017 v historickém ranku, syrový, bez patosu, věrný reáliím.

• 12.6.2018  21:12
    Genghis Khan (2018)

https://asianfilmstrike.wordpress.com/2018/06/11/genghis-khan-2018-review/ souhlas s recenzí. Doporučoval bych jen finální mongolské řešení, založení speciální hodnotící komise, která by posuzovala práci tiskového orgánu komunistické strany Číny (co nyní místo SAPRFT) schvaluje filmy, rozhlasové vysílání atd. V případě evidentního průšvihu jako tento, bych na členy orgánu, filmaře, investory daného titulu naházel koberce, a nechal přes ně párkrát přejet Mongoly v historických kostýmech z dob Čingischána. To už se při dekonstrukci jedné říše prý osvědčilo...

• 11.6.2018  18:32
    Miseuteuriseu (TV seriál) (2018)

Velmi solidní titul vycházející z originálu BBC, střídmá délka seriálu, zajímavé postavy hospodyněk žijící ve zmijově a změti vlastních problémů. Všechny čtyři ženy spojuje jeden velký problém a dávný zločin, zločiny se náhle opakují. Herečky jsou výborné, příběhy postav se postupně kompletují, jenže to propojování všech oblouků na mě někdy působí násilně. Rozhodně titul za 3,5 hvězdy, chybělo nějaké výraznější katarze a finále, možná i to byl záměr.

• 4.6.2018  19:24

Sociální realismus v plné síle, Hong Kong, jako místo, kde končí ženy v pasti, jako call girl, nebo hračky mužů a nemají moc východisek jak z toho ven. Maggie Cheung v roli začínající herečky na tom není o nic lépe, když musí létat za "sponzory" do Thajska. Ostatní mají ještě těžší osud. Hong Kong zobrazen velmi reálně, autenticky, jako drsné, nevhodné místo pro život, chudoba, zločinnost, bytová otázka, drogy, AIDS, Hong Kong jako město padlých andělů a peklo na zemi v jednom. Velmi jímavý a depresivní film bez příkras.

• 4.6.2018  19:21
    A or B (2018)

Film přináší ne zrovna čerstvý koncept viděný https://www.csfd.cz/film/82443-cellular/komentare/ https://www.csfd.cz/film/251218-unos/komentare/ https://www.csfd.cz/film/336039-kong-cheng-ji/komentare/ aj. Film přivádí na scénu všehoschopného obchodníka, kterého dohoní jeho obchodní praktiky a nestíhá zírat, co se může stát za pouhý den. Rozpadající se manželství, podnik na pokraji převzetí nepřátelskou konkurencí, policie v patách a do toho jste uvězněni bůh ví kde v replice vlastního bytu. Váš únosce Vám dává možnosti A nebo B a nikdy nejsou příjemné. Celkem slušní herci a technické zpracování, ale díky cenzornímu klíči víte dopředu, co Vás na závěr čeká, revoluce se nekonala, zla musí být potrestána bez ohledu na to, které je větší, nebo menší, ačkoliv byl prostor obejít cenzory i tady, tvůrce se o to raději nepokusil. Nelze, než souhlasit s Hugem LP, solidní, ale derivát https://asianfilmstrike.wordpress.com/2018/05/01/a-or-b-2018-review/

• 28.5.2018  20:48

Hard boiled a noirovým filmům vždycky fandím. Nejinak, je tomu i zde v příběhu z poválečné Koreje let 1947/8, kdy se vyšetřuje vražda v domě značně bohatého muže, který má tajemství až příliš mnoho. Knižní předlohu Billa S. Balingera bohužel neznám. Film přivádí na scénu kouzelníka Seok-jina (Ko Soo), jeho půvabnou asistentku a příběh padělatelů peněz. Film vrší atmosférické obrazy poválečné doby, prostředí nočních klubů, lepých žen, ale začne jít z lineárního děje do retrospektivy a obrazů soudního jednání. Zápletka je poměrně jednoduchá, i když se snaží tvářit komplikovaně a tvůrci ji rozsekali do více linií. Herecké obsazení velmi slušné, ale tak nějak se nedaří úplně vyvolat to napětí, nefalšovanou atmosféru Murphyho tvrďáku a osudových žen. Povedené, leč nijak výrazně.

• 28.5.2018  18:07

Vlastně brakové béčko, které je kombinací drsné kriminálky alá Ringo Lam, trochu toho neohrabaného humoru a heroic bloodshed. Velmi prokreslené charaktery, perfektní chemie mezi Andy Lauem a Cherrie Chung, která hraje drogově závislou informantku. Z průměru to tahají herecké výkony, atmosféra, (vcelku slušná hudba a kamera), ale hlavně, je zde několik geniálních momentů, kdy celý film perfektně funguje a chytne Vás za srdce. Eklektické míšení žánru s puncem Hong Kongu v perfektní podobě. Vysoce zajímavý film, který je divácky vděčný pro kritika i diváka, dalo by se to dlouho rozebírat.

• 28.5.2018  18:03

Každý nějak začínal, Johnnie To ve svém nízkorozpočtovém debutu (byť s budoucími hvězdami) nevybočoval z dobového průměru. Příšerná osmdesátková hudba, grošový westernový orchestr, divné synťáky. Celkem slušná práce kamery, základní příběh o ztraceném zlatém pokladu, kdy hlavní hrdina prchá z vězení. Snaha o akčního podívanou a nápady tady je, ale v kontextu dnešní doby to působí až moc archaicky, ne-li směšně, zejména závěrečný souboj, rekvizity zbraní. Povinná exkurze do let minulých není pro filmového historika vždy příjemná... Myslím, že ani remastrovaná edice by můj dojem nevylepšila. Pusťe si klasické filmy SB ze 60.tých, 70.let, a uvidíte rozdíl.

• 21.5.2018  18:41
    Kúkai (2017)

Kaige Chen připravoval svůj opus 5 let (postavilo se kvůli tomu celé město) na námět japonského spisovatele, který je slavný svými nadpřirozenými, fantasy náměty zasazených do historického prostředí. Historie je v tomto případě spíše omyl editora, stejně jako v mnoha jiných čínských případech, bych zde mluvil o fantasy, mytologii, která se jen velmi volně a ve svých kulisách odehrává za doby dynastie Tang na počátku 9.stol., kam přicestoval k císařskému dvoru mnich Kúkai. Ovšem nejen jako učenec buddhismu, ale jako exorcista, aby zjistil, co zabilo posledního císaře a jaký démon chce zabít jeho syna. Odhaluje se postupně příběh života krásné konkubíny Yang Giufei, spletitá směs intrik, historie, postav. Film nabízí vizuálně opulentní hody tehdejší metropolí Chang'an, působivé kouzelnické iluze, triky, fantasy háv a prvky nadpřirozena se táhnou celým filmem (jsem rád, že to prošlo cenzurou, asi díky tomu, že to byla koprodukce). Kúkai a jeho průvodce písař Bai (Chunag Xuan, jeden z nejvýraznějších mladých talentů) putují městem, bojují, vyšetřují a je to rozhodně zajímavé, zábavné. Perfektní výprava, kamera hudba, na diváka se toho hrne tolik, že opakovaná repríza samozřejmostí, stejně jako koupě DVD.

• 21.5.2018  18:29

Film, který mě prostě baví, typická komedie 80.let z Hong Kongu, která je silná jako hrom. Výborné obsazení, vtipné nápady, včetně hudební vložky s pekingskou operou, velmi pěkná chemie mezi hlavní dvojkou, silná atmosféra příběhu lásky ducha Wei Hsiao Tieh (Cherie Chung), a polepšeného výběrčího dluhů - Pu Yung Tsai (Chow Yun-fat). Směs fantasy, akce, komedie, romantiky, která zobrazuje pořád tehdejší socio-ekonomickou realitu doby. Velmi silné finále, které by si stejně jako v případě A Hearty Response, asi nikdo netroufl dnes natočit. Bravo za herecké výkony, solidní efekty, moderní pohádka, co se bohužel nestala klasikou jako A Chinese Ghost Story, přitom je to nápaditý film, který má co nabídnout. Na dnešní poměry bude jistě mnohým vadit tehdejší hudba, úroveň digitálních efektů, ale akce solidní, žánrová směs kde nic nechybí ani nepřebývá, nevím co bych vytknul.

• 21.5.2018  18:20

Velice zvláštní a svérázná pocta Alfredu Hitchockovi, kdy režisér doslovně cituje Vertigo a jiné tituly. Mladý fotograf Jacky (Jacky Cneung) se připlete k focení vzácného objektu, stane se součástí kriminálního případu, kdy mu pomáhá neznámá žena Cherie (Cherie Chung), která pak mizí. Pravda zápletka není úplně nejčerstvější a prospělo by jí větší rozpracování, dialogy nejsou ani náhodou tak památné jako ve Vertigu, nicméně, to rozhodně není hloupý film, ještě jednou se na něho budu chtít podívat. Divák se může kochat atmosférou 80.let, typickou HK atmosférou, co už dávno není k vidění, tehdejší hudbou (kterou mnozí asi už nevydýchají), ale hlavně film zachraňuje svým výkonem dech beroucí Cherie Chung. Vizuální stránka perfektní a hračičkovská jak je u Yonfana zvykem. Pro zajímavost si můžete připočíst výlet do San Francisca. Na to, ale aby se film stále památným a kultovním by potřeboval zlepšit scénář a vyřadit, nebo přepracovat některé postavy více směrem k uvěřitelnosti. Přesto snímek hodný archivace.

• 21.5.2018  18:05

Zajímavá směs akční detektivky, komedie, CATII. Chow Yun-fat jako policista, který nečekaně přijde k imigrantce Kwong Sun (Joey Wang) z pevniny, která potřebuje získat papíry a lepší život, vydávat se za něčí ženu po ztrátě paměti je odvážný plán. Film si celkem nenásilně plyne svým tempem, kličkuje mezi žánry, aniž by se zadýchal, ale žádný akční žár, nebo napětí nečekejte (akce lehký nadprůměr na tu dobu, ale nic extra), hlavní herecká dvojka skvělá, pár vtipných momentů tady je. Daleko více překvapí film svým celkovým vyzněním, kdy hlavní hrdina chápe situaci Kwong Sun, sympatizuje s jejími problémy, údělem, které nejsou na její triko. Ke konci však nastane náhlý zlom, Kwong Sun se dostane do spárů zločince a neváhá se za svoje utrpení pomstít a jde do toho naplno. Tady se film ve svém pojetí přepíná do zběsilého CATIII žánru, napětí a děj houstne, divák se náhle ocitá zcela jinde. Film, který je rozhodně neobvyklý nikoliv svoji žánrovou pestrostí, ale pojetím svých hrdinů, problémů a utrpení, které zobrazuje, byť se snaží vše idealisticky zakončit, trpkost zůstane na patře a v mysli. Pro kritika, historika, hledače zvláštních filmů jasný volba, stejně jako pro fanouška hlavní dvojky, ostatní si mohou dát pohov. Za mě 3,5 hvězdy, ale na archivaci mám lepší snímky.

• 14.5.2018  19:02
    Mu ji zhe (2017)

Prohnilí, proti prohnilým a zapoměntlivým! Novinář Wang Yi-Chi (Kaiser Chuang) po neplánované pauze v práci začne v okolí Taipeie a samotné metropoli pátrat po příčině dávné autonehody, kde byl sám svědkem. Pokouší se přitom pár lidí zachránit, včetně sebe, ať jsou známí, nebo neznámí, no jak to celkově dopadne si musíte shlédnout sami. Film, který při sledování hlavní linie dovede několikrát retrospektivně překvapit a celou situaci otočit. Nečekejte žádnou zběsilou akci, pomalé budování napětí, precizní prokreslení charakterů, vysvětlení jejich motivace, pohlcující atmosféra nic nekulhá, závěr poněkud nejasný a pro mnohé jiště rozpačitý nejen po morální stránce. Přesto jeden z nej filmů loňského roku, výborné herecké výkony hlavního představitele a jeho kolegyně Maggie (Tiffany Hsu) i těch dalších ve vedlejších rolích.

• 10.5.2018  20:39

Seriálový režisér BBC Charles Martin si střihl svůj první film, kde předvádí bez zaváhání svoji technickou zručnost. Vcelku ucházející heist movie, který pozvedává do nadprůměru sympatické obsazení (i pokud nemáte rádi Orlando Blooma), zejména ve vedlejších rolích. Velmi povedené a hračičkovské akční scény, koprodukce mez východem a západem, která dopadla překvapivě dobře se hned tak nevidí.

• 9.5.2018  19:27

Výpravná epická freska z 60.tých a 70.tých let Hong Kongu, kdy prohnilí hráli s prohnilými, nikoliv proti sobě. Pro někoho ne zrovna nejčerstvější, ale pravdivý námět přátelství policisty, drogového dealera, oba se dopracovali na finanční vrchol, ale každý měl jinou představu, jak má svůj život žít a jaké jsou limity jejich moci. I kdyby jste o Hong Kongu nic nevěděli, tenhle film je user friendly vše krásně naservíruje, má perfektní atmosféru, hudbu, výpravu, doslova to dychá dávnými časy. Jednoduchý příběh podán maximálně působivě díky skvělému hereckému obsazení, nejenže tradičně válí Andy Lau, ale i Donnie Yen! Kdo nevěří, ať se podívá, on fakt hraje, už podruhé v kariéře neakční roli a jde mu to, je důstojným souputníkem Andymu. Ve vedlejších rolích se mihne pár HK stálic a hosté. Nikoliv pouze nostalgický film, ale epický snímek obsahující kus pravdivosti a historie Hong Kongu. Žádné úlitby cenzuře, díky charakterům a skutečnému příběhu nemusely být prováděny. Bravo, režisérska dvojice natočila něco, na co se hned tak nezapomene.

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39