Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Animovaný
  • Romantický

Recenze (1 516)

plakát

Pathaan (2023) 

Sharukh a Deepika jsou v hlavní rolích výborní, hlavní hrdinové nemají chybu, zejména jejich špičkování, užijete spousta legrace, akce, a možná přijde i velké zvíře (nespoilerovat!). Mám problém v tom, že je na mě akce někdy strašně přestřelená a nedokážu se naladit na záměr tvůrců být přísně vážný a zároveň trousit fóry cestou. Ne že by ve filmu nebyly geniální momenty (zejména rozhovor dvou postav, komu svěřit budoucnost akčního filmu), ale prostě mi to tak nějak úplně nesedlo. Navíc stopáž je opravdu dlouhá a někdy film vyloženě šlape vodu, hudební vložky tentokrát nezaujaly. Fanoušci Sharukha si však přijdou na své.

plakát

Medina Azahara, ztracené andaluské město (2022) (TV film) 

Fascinující dokument, jak vznikalo krásné maurské město Medina Azahara v dnešním Španělsku nedaleko Córdoby. Mezinárodní tým odhalí archeologické objevy, provede krásnou 3D rekonstrukci města, které bylo nepřekonatelně krásné, výstavné a hygienické na svoji dobu. Vědci představí a vysvětlí svoje metody. Ještě spousta práce je čeká, ale i dosavadní rekonstrukce města vám vyrazí dech. Cenný příspěvek do poznání raného středověku.

plakát

Rachel Stoneová: Sázka na Srdce (2023) 

Netflix bohužel zase zavítal do hájemství učebnice jak pokazit slibně rozjetý a obsazený námět. Počátek filmu je našlapán adrenalinovou akcí, uťápnutá Rachel Stonevá z IT sekce je ve skutečnosti eso k pohledání a Gal Gadot se rozhodně v roli snaží působit přesvědčivě, a podle mě se jí to daří. Jste rychle vhozeni do příběhu a partička agentů kolem Rachel má slušné charisma, jsou vybráni sympatičtí herci, jenže po lisabonské expozici začne jít všechno do háje... Příběhový twist mi problém nedělá, byť je to zbytečně brutal, když se film snaží působit vtipně a lehce. Na skutečně thrillerové napětí a temnější vyznění však chybí dostatečně charismatičtí záporáci a zápletka celkově. Alia Bhatt je trestuhodně nevyužita, působí jako zmateně zlý a hloupý charakter z jednoho nejmenovaného rpg. Měla být buď záporná postava se vším všudy, nebo prodělat nějakou znatelnější změnu. Některé akční scény velmi povedené, jinde by bylo potřeba přidat, jinak hudba a vizuál ok. Stačilo trochu promakanější scénář, a hlavně najmout nějaké eso akční choreografie jako Yuen Woo-ping nebo Corey Yuen, atd. to by určitě z obsazení dostalo maximum. Takže celkově sice selhání, ale svým způsobem pořád zajímavé pro můj archiv...

plakát

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023) 

Jsem nadšen, špinaví a reálně vypadající mušketýři, tak jak mají být, tedy elitní vojáci, kteří chtějí level up svých schopností a ne se někde promenovat a pařit. Uvidíte perfektní souboje, napětí, co by se dalo krájet, k tomu zelená Evka, perfektně vybrané obsazení. Kostýmy, výprava, hudba, vše tam sedí. Dumasův příběh je podán bez devastujícího vlivu krás woke agendy. Každý herec podává svůj part přesvědčivě, aréna politických intrik může působit pro někoho trochu nezáživně, zejména, když kardinál Richelieu nestojí tolik v popředí, jak by měl. Nicméně rozehráno je to skvěle, doufejme, že druhý film uvidíme v kinech v originále, protože pokud mě paměť neklame tak v našem protektorátu/periferii západních korporací se člověk s původním zněním nepotkal...

plakát

Advokát - Série 2 (2023) (série) 

Mickey Haller si umí navařit problémy sám snadno a rychle, jako kdyby nestačil jeho čich na výběr problémových klientů. Bude opět souběžně bojovat na několika frontách, hájit menší případy, ale hlavně odvracet pohromu v případu vraždy, kdy proti jeho klientovi stojí důkazy i okolnosti. Manul Garcia-Rulfo je opět charismatický a podává svůj charakter přesvědčivě, pohotově. Být právník, otec a ex-manžel, který chce svoji rodinu zpět je tařka nemožný boj, ale Mickey v tom plave docela zručně. Connelly se opět podílel jako producent, jeho předlohy mě zajímají u Bosche jsem se nechytal, ale právníka z Lincolna zbožňuji. Perfektní charaktery, dialogy, napětí a nečekaná řešení, nic nikde nepřebývá a všeho je akorát. Další povedený zásah v relativně vytěžené právnické oblasti.

plakát

Pomsta druhých (2022) (seriál) 

Shin Ye-Eun je mladá, talentovaná herečka , nyní hraje roli dvojčete, sestry (Ok Chan-Mi), která pátrá na střední po příčně smrti svého bratra. Dokonce se kvůli tomu odstěhuje z Busanu. Nová škola obsahuje v rámci studenstva tradiční výlupky neřesti a něco navíc. Zdá se, že nebude jednoduché zjistit, kdo její bratr byl, jakou měl motivaci ke svému jednání. Najít osobu zodpovědnou za smrt není snadné, tvůrci dovedně rozehráli životy středoškoláků do zajímavých charakterových a dějových kotrmelců a až do dílu 11 si nemám na co stěžovat. Bohužel v tomto díle byl jasný náznak, co bude a dvanáctý díl tak nějak děj dofinišuje. Přesto ve mně převládají kladné pocity, po dlouhé době seriál z prostřední střední školy, který mě zaujal, celkem schopní herci, zajímavé postavy. K lepšímu hodnocení chybělo málo za mě 3,5 hvězdy, romance na uzdě, a i když seriál to nedotáhl na příčky mého archivu, doporučuji herečku Shin Ye-Eun sledovat, podle mě velká budoucí hvězda, komplexita jejích rolí vzrůstá, teď jde o to, zda se prosadí i ve světe filmu.

plakát

Lučšije v adu (2022) 

Film ukazuje válku žlutých a bílých v překvapivém vyznění, kdy navzdory pár detailům je těžké tvrdit, že je to pouze propagační, náborový film. Snímek má podobu dokumentu, instruktážního  filmu, který zasvěcuje laika do procesu, postupů moderního boje. Ani jedna strana není glorifikována, nebo démonizována, naopak oba tábory jsou velmi kompetentní při vedení bojových operací, což vede ke krvavému výsledku na obou stranách.  Film je až hyperrealistický (rozbor detailů zde https://www.youtube.com/watch?v=W-1OT1jxuQo) a ukazuje nelítostnou realitu moderní války, která má povahu brutální šachové partie, brilantní tahy jsou jen těžko možné v prostředí, kdy obě strany vidí svoje figury na šachovnici a ví, co bude následovat... Lidé by si měli dávat velký pozor, jak mainstreamová média referují o válce, kdy jedna strana je žalostně neschopná a druhá neochvějně vítězí a výsledek je pouze otázkou času. Ti kteří si rýsují a přejí snadná vítězství (v jakémkoliv konfliktu, nejen současném) by si měli dávat pozor, na to co chtějí, aby se náhodou neocitli v brutálních bojích o městské aglomerace s minimální šancí na přežití...

plakát

Jaebeoljib Maknaeadeul (2022) (seriál) 

Přiznejme si, že do dílu 11 nebo 12 není seriálu co vyčítat. Joon-ki Song hraje úchvatně, byť zcela jinou roli, než minule. Po prvním dílu můžete váhat a budete muset ještě přežít další dva relativně nezajímavé díly, než se show rozjede. Aby jste si naplno mohli vychutnat nejen další nostalgický návrat do 90.let,aale také aby jste viděli naplno boj o moc v "chudé rodině". Vše samozřejmě řídí všehoschopný dědeček, který řeší komu korporaci Soonyang předá.  K výhodám seriálu patří nejen skvělý výkon hlavního protagonisty, ale celkově velmi dobře napsané, obsazení charaktery rodiny, ambiciózní syn, vnuk, hysterická dcera, její slabošský manžel, který se chce angažovat v politice, atd. Seriál mnoha dějovými peripetiemi překvapí a vyloženě si to budete užívat. Poté ovšem tradičně přichází zvrzaná poslední čtvrtina, ze které by stačil sestříhaný závěrečný díl (ani jsem netušil, že seriál vykradl námět starší korejské show s dalším lamačem srdcí). K pozitivům seriálu patří nejen brnkání na retro strunu, ale také absence, prakticky minimalistická romantická linka v seriálu. Za mě 3,5 hvězdy, určitě nejsem sám, kdo si kvůli hlavnímu herci seriál archivuje...

plakát

Kandahar (2023) 

Jak vtipné, že americkým tvůrcům ještě pořád nedošlo, že válku v Afghánistánu prohráli, a s Íránem by pochodili ještě hůře (když pomineme ten detail, že není nepřítel a nesnažil se nikdy získat jaderné zbraně a to USA sabotovali dohodu o jaderném programu, kterou EU držela při životě). Takové detaily ovšem tvůrce nezajímají (třeba, že z náboženských důvodů íránský režim nemůže usilovat o jaderné zbraně..., ale jak říkám detaily, které ani vš populace nezná). Gerard Butler jako spolehlivý agent má opět charisma, jeho cíl zničit, co mu nařídí se pomalu a jistě komplikuje. Jeho afghánský tlumočník zjevně nesdílí jeho hodnoty. Film přes svoji veškerou svoji geopolitickou, socio-kulturní ignoraci prostředí dovede být zábavnou akční jednohubkou, kde se derou nečekaně na povrch úvahy a problémy, které by jste v béčkovém akčním filmu nečekali. Tedy vliv zákulisních hráčů, pro které je Afghánistán pouze šachovnicí, tragédie země, kdy jednotlivé frakce moc dobře ví, že nejsou schopné povznést k funkčnímu pojetí státu, atd. Nečekaně mi nejsympatičtější agent ISIL, kterého si střihl indický herec Ali Fazal. Pár momentů v rámci akce je vyloženě over the top nesmyslných, ale dá se nad to povznést. Pro politology, kulturology a historiky další nepostradatelný film.

plakát

Médium - Série 1 (2022) (série) 

Vynikající scifi série, která servíruje  dystopickou budoucnost, problém časových rovin, a děsivé hypotézy budoucnosti, které mají k současnosti až příliš blízko nikoliv náhodou. William Gibson je génius scifi a rozhodně se musím s jeho tvorbou více seznámit. Obsazení vede sympatická Chloë Grace Moretz , ale i ostatní byli vybráni více, než dobře. Seriál je velmi atmosferický, stylový opening a originální zvukový doprovod si jistě časem oblíbíte, protože je nenápadný, ale dostává se vám čím dál více pod kůži.