• Romantický

And I Hate You So (2000)

Nečekal jsem od toho mnoho a byl jsem překvapen kvalitou. Nečekejte nonstop komediální situace a vtipy za každou cenu. Je zde Aaron Kwok v roli dj, kteýrn a rádiu pouští desky a příležitostně se opře do spisovatelky Kelly Chen, která svými pravidlenými sloupky v novinách získala popularitu. Zápletka je na žánr originální, setkání ,které zapříčinla stará gramodeska. Humor je dobře vypointovaný. Jde spíše o typ humoru, který vám na tváři vyloudí lehký úsměv, ale potěší vás. Kromě toho z fimu vane lehká melancholie a skutečně to na mě citově působí, aniž bych se cítil zneužíván klišé, nebo přehráváním (Korejci by si nejen z toho filmu mohli vzít příklad jak v romantické komedii udržet konzistentní atmosféru). Hlavní dvojice k sobě pasuje a věřte mi držel jsem Aaronovi palce.

Skrytá odměna (1998)

Příběh je napínavý do poslední chvíle a vůbec ho neodhadnete. Tony Leung v roli brutálního a nekompromisního (a dosti nesympatického) policisty čelí chladnému konspirátorovi a zabijákovi, kterého hraje Ching Wan Lau, který působí ve své roli opravdu věrně, málem jsem ho nemohl poznat, že je to skutečně on, protože je dohola a tváří se dost drsně. Ale co mi vadí, podstatnou část doby vůbec nemáte tušení, co a proč se děje, prostě nedařil se mi navázat těsný kontakt s filmem, tentokrát mi zkratkovitost vadila. Nebo degeneruji a už nejsem schopen dost rychle domýšlet? Nemyslím, tentokrát to prostě nebyl od tvůrce čistý zásah.

Inner Senses (2002)

Srovnání s The Eye je v některých ohledech na místě, ale Inner Senses přece jen leží trošku jinde, kromě pár lekaček, husté atmosféry a zajímavě poskládaného příběhu je zde strhující herecká dvojice Leslie Cheung a Karena Lam, oba jsou výborní. I když od půlky začnete tušit, že příběh není jen to co se zdá, tak na duo hlavních postav se dívá moc příjemně. Po Koma můj druhý film, kde hraje Karena Lam, budu její filmografii pečlivě sledovat...

Strážci Dračí brány (2006)

Tohle je hodně libový filmík plný úžasných scén bojového umění, Donnie Yen, Nicholas Tse , Shawn Yue rovnají do latě své protivníky a učí se zlepšovat ze svých porážek. Můžete se těšit na pořádnou dávku napětí, akce, zpomalovačky, zrychlovačky, nájezdy kamer. Hromadné bojové scény také stojí za to, do toho skvělá hudba, kterou složil Kenji Kawai. Příběh je klasické klišé bratrů, com usí držet pospolu. Je zde hodně památných momentů bitka v hospodě, závěrečný souboj 2 na 1 a 1 na 1. Donnie Yen rulez!

Star Trek (2009)

Buďme pro jednou střízliví, nový film Star Trek má dokonalou vizuální stránku, ucházející hudbu(byť filmy a série ST mají sakra lepší hudební doprovod většinou) a vcelku průměrný příběh. Akční sekvence jsou tu výborné o to nic, ale úvodní scéna je nechutně patetická (a to mluví fanda trekkies) až to bolí, pak se to naštěstí zlepší. A interakce mezi Spockem a Kirkem přináši mnoho vtpných momentů, ostatně decentní humor a odkazy na svět Star Treku jsou tu zábavné. Ale nějak mi nesedlo herecké obsazení Eric O'Bana jako záporák proč ne, Karl Urban jako hlavní lékař je mou nejoblíbenější postavou a také nejvýraznější, ten zbytek nebyl špatný, zejména Simon Pegg jako Scotty, ostatní mě nějak neoslovili. Jiné filmy ST mám daleko raději, škoda nevyšlo to úplně podle mých představ: Přes komerční úspěch jsem zvědav zda bude další film nebo série, tam už by se ukázalo, zda současné herecké obsazení má potenciál dlouhodobě zaujmout.

Lie huo zhan che 2 ji su chuan shui (1999)

Nečekejte od toho předchůdce Fast and Furios v Asii na to jdou jinak. Ti co znají japonskou sérii Shouto kousoku trial, tak by se jim mohlo líbit i tohle, kromě aut se tu prohání i motorky. Co mě zarazilo nejvíce, je fakt, že ty dramatické scény byly tak nějak občas působivější, než ty závodní nevím zda to byl účel. Honička na motorkách v ulicích Bangkoku byla pěkná, stejně jako závody aut po složitém systému nadjezdů a podjezdů v Hong Kongu. Obsazení je fajn. Simon Yam jako evil racer, Ekin Cheng jako Sky, no Cecilia mnoho prostoru nedostala, ale prostě tu je. Příběh tentokrát není až zase tak sprostě jednoduchý a trapný, jak by se dalo na tento žánr čekat. Dobře jsou tu provařená klišé, ale i silná dávka realističnosti a nejde tu pouze o cool stylizaci a hezké stroje, co závodí až to sviští. Paradoxně kdyby byly vymakány více závodní scény, nebo jich bylo trochu více moje hodnocení by bylo vyšší, čekal jsem více adrenalinu a kaskadérství. Přece jen byl rok 1999, a nehorázné kousky s auty šly vidět minimálně od začátku devadesátých let, pokud mohu mluvit za sebe a svoje zkušenosti.

Tie san jiao (2007)

Na rozdíl od ostatních jsem neměl pocit, že by si dva první režiséři vedli výrazně hůře, než Johnnie To, vždyť bez nich by tolik nevynikl! Tsui Hark načíná Železný Trojúhelník svižným úvodem, zajímavými postavami, hlavně však příběhem, audiovizuálnímu pojetí není co vytknout. Poté přichází změna. Ringo Lam, pojímá akci tradičně jako vyostření dramatických vztahů mezi postavami, navíc vám více představí jednotlivé charaktery. Zejména ta divoká jízda kombíkem mě dostala. Johnnie To přichází s nejlepším na konec, byla tu akce a silné dramatické momenty, Johnnie přináší kromě toho také absurdní situace humor, nečekaný závěr a hodně povedených momentů, také postavu sjetého technika a ta závěrečná přestřelka ve vysoké trávě, nebo zmatky okolo obsahu igelitek, to nemá chybu. Více takových a hlavně takto kvalitních projektů prosím!

Si wang xie zhen (2004)

Hodně neobvyklý film, který na mě působí jako studie "jiné estetiky". Příběh a audiovizuální pojetí je značně originální a dotažené prakticky k dokonalosti, vytváří to hodně znepokojivý dojem čemuž napomáhá i chaotický střih, výkon hlavní hrdinky Jin je fenomenální. Ostatně právě na postavě Jin a její minulosti celý film stojí. Některé scény jsou až perverzně krásné, atmosféra tak hustá, že kdybyste ji chtěli krájet nožem, tak by se vám zlomil. O to více zamrzí, že poslední třetina filmu je exploitation horror, kdy i silnější povahy, než já asi raději budou odvracet zrak od monitoru. Kdyby závěr tvůrci vymysleli nějak jinak, bez násilí a přidala se silná pointa je to dokonalost sama. Přesto jestli mě někdo dokáže zamrazit, vyděsit, donutit se zamyslet v žánru thriller/horor, bratři Pangové patří na vrchol žebříčku. Stejně jako u Re-cycle k pěti hvězdičkám chybělo málo a rozhodně bude repríza.

Chong bu zhi (2005)

Tak trochu ujetá občasně animovaná pohádka pro děti tak do 14 let, ale námět sám o sobě není špatný, je docela originální a některé postavy a jejich schopnosti stojí vážně za to, určitě se zasmějete, slabší děj vynahrazuje pastva na oči - Isabella Leong a její herecký talent. No a musím zmínit i povedenou vizuální stránku, kdy počítačově animované sekvence nijak film neruší.

Kdo s koho 2 (2001)

Neviděl jsem jedničku, ale i kdyby byla skvělá, Running Out Of Time 2 je výborný film. Johnny To je vážně hračička, udělal opět spoustu nezapomenutelných scén, jako honička na kolech, orel letící městem a jeho následná sledovačka, procházka po laně mezi mrakodrapy. Obsazení je výborné, Ekin Cheng je můj oblíbenec a navíc jeho postavě kouzelníka držíte palce. Jeho soupěř detektiv, kterého hraje Ching Wan Lau je vytrvalý a překvapí občas svou inteligencí, film má hodně komediálních momentů, dobrá je i postava neschopného detektivova asistenta. Máme zde taiwanskou kočku Kelly Lin.Hudební podkres do filmu vyloženě sednul. Teším se až uvidím jedničku. Když údajně horší dvojka, je hodnocená ostatními takto. Já se tedy bavil u dvojky skvěle. Tak dodatek, viděl jsem jedničku a ta vážně zaostává v některých ohledech, kromě toho mi přijde sympatičtější Ekin Cheng, než Andy Lau, a když jednička dostala ode mě čtyři tak tady zákonitě musím zvednout hodnocení na pět, protože to bylo fakt hodně povedené, Johnnie Bravo!