• Romantický

Fortuna no hitomi (2019)

Pro romantické filmy s prvky nadpřirozena mám slabost, ale přiznám se rovnou, nebýt v tom Kasumi Arimura se svojí okouzlující osobností a úsměvem, tak tomu napálím nižší hodnocení. Zatímco hlavní hrdina se syndromem Bruce Willise (musím všechny zachránit, i kdyby mě to mělo zabít), vidí budoucí mrtvé lidi průhledné, tak já viděl do záměrů tvůrců někdy od polovinu filmu. A to je problém, navíc mě hlavní hrdina štval, jeho postava není nic extra, bolestínek se spasitelským komplexem, příběh příjemně plyne, ale nic omračující, závěrečný twist netwist na mě stejně dojem neudělal, jistě je to ve svém ranku lepší, než většina korejských i japonských titulů. Ale já tak nějak pamatuji tituly, které mě dokázaly složit, omráčit, donutit k repríze, koupi DVD. Tohle není ten titul.

Don (2019)

Další film o finančním žralokovi akciových trhů, tentokrát z Koreje, herecky je film dobře obsazen, příběh sice nepřekvapí, ale je umně udělaný, napínavý, uvidíte pouze hvězdy nižší zářivosti, technicky ani hudebně nevyčuhuje nic nad slušný standard. Jenže to má až příliš klasickou formu rozvíjení děje a herecky tady taky nikdo neohromí, hlavní postavy a tajemný mistr Ticket mají příliš málo prostoru, charaktery nejsou dostatečně prokresleny, dejte si raději Baazaar.

Hicudži no ki (2017)

V rámci vládního projektu zalidňování jsou vypuštěni tajně do společnosti bývalí zločinci. Ví o tom pouze ti nejvyšší, a místní městský úředník Hadžime Tsukie (Nišikido) shodou okolností tak několik lidí skončí v jednom přímořském městečku, kde chcípl pes a řeší se problémy typu potřebujeme mladého doktora atd. Tato pestrá skupinka jsou všichni bývalí vrazi, ale každý z nich se rozhodl naložit se šancí na nový život po svém. Velmi zajímavý námět, drama, které není expresivní, nebo dějově nesmyslné, nemohu říct, že bych si na něco stěžoval. Snad jen obvyklá poznámka že Rjó Nišikido není zrovna moc herec a ostatním to svojí účastí sráží dolů, když jsou zde takové hvězdy jako Kimura Fumino, Rjúhei Macuda aj. Sledujete nejen osudy trestanců, ale především partičku tří přátel, co celkem zručně paří rockovou muziku na společných zkouškách. Rozhodně nadprůměr, jen mě to prostě úplně nestrhlo, 3,5 hvězdy.

Lupin no musume (2019) (seriál)

Otakisti si mohou zapsat na svůj seznam seriál, který má v letošním sezóně k anime nejblíže, nikoliv proto, že je podle psané předlohy (nikoliv mangy!), ani proto, že svým názvem odkazuje k slavnému lupiči gentlemanu. Celá stylizace seriálu, postavy, kostýmy je natolik ulítlá, že máte pocit, že sledujete oživlé anime. Slavný zlodějský L klan, kterým zkaženým bohatým bere a sobě dává řeší zrovna otázku nástupnictví. Dcera klanu, v civilu knihovnice Hana (Kjóko Fukada) se zamiluje do policisty Kazumy (Kódži Seto) a nastává zběsilá série případů loupeží a úniků, kdy se tihle dva nevědomě i vědomě střetávají. Seriál ma vynikající styling, kostýmy, chování postav je velmi nestandartní a trhlé, humor zaručen, stejně jako napětí. Herecky je seriál velmi dobře obsazen, protože kromě párku milenců stojí i ostatní existence za to. Registruji také velmi povedené symfonické motivy, neskutečně stylový opening, fanservis jak bejk, rudý sametový kostým co nosí Kjóko asi půjde v Japonsku na dračku... Takže si to zrekapitulujeme, policisté vs. zloději v komediálním duchu, v dostatečném tempu napětí, romantika v přiměřeném množství, občas parádní vtípky a odkazy na popkulturu. Za mě silný nadprůměr, spontánní humor, silné nápady, hlavní hrdinka v dvojroli dokonalá, co více si přát.

Hotel delluna (2019) (seriál)

Nevěřil jsem dalšímu duchařskému námětu sester Hongových, ale ony to kupodivu zvládly. Jedinečný příběh o mrtvých přebývajících ve speciálním hotelu se zvláštní majitelkou Jang Man Weol a jejím nedobrovolným asistentem - Koo Chan-Sung, kterého vlastní otec pro záchranu života zaprodal hotelu duchů. Oba se dva musí postarat o přání svých hostů, které zasahují do světa živých. Takže dostanete žánrový mix, příběhy s nádechem hororu, romantiky, pomsty, hlavní linka je ve druhé polovině jasná vengeance story se silným podílem romantiky. Naštěstí jsou tady výborné hlavní i vedlejší postavy. IU jsem nevěřil, že zvládne vytvořit tak silnou hrdinku(V Bel Ami je nováček, ve Scarlet Heart sympatický nováček, stejně jako v The Producers a v My Mister je naprosto příšerná). No a teď náhle stvoří neuvěřitelně plastickou postavu s aurou moci, charismatu, ona je skutečný idol (bez pejorativní významu), který se stal ikonou, předvádí svoje nejsilnější herectví, nejen drahé šperky a róby, dokonalá směs vypočítavosti, černého humoru a zálibě v luxusním životním stylu. Její partner Yeo Jin-Goo se rovněž snaží v roli střízlivě uvažující hoteliéra, který musí krotit svoji šéfku, která potřebuje občas uzemnit. IU ho však naprosto zastínila, ačkoliv mi tento herec nepřijde jako to nejlepší co Korejci mají, nevadil mi. Musím se však zeptat, nezastal by tu samou roli a nehodil se na ni více Jang Keun-Suk, Yoo Seung-Ho, nebo Kim Soo-Hyun? To už by bylo prostě dokonalé. Navzdory tomu, že díly jsou hodně nad hodinu, tak v žádném případě nejde o nudu a natahování. Je to náročnější seriál ke sledování, díl, dva maximálně naráz. Příběh o lásce, pomstě jdoucí přes staletí byl k vidění mockrát, ale ne zparacován takto. Sestry Hongovy vytvořily příběhy, kde Vás vždy něco překvapí, občas se leknete horrového settingu, děj se postupně vybarvuje, vynikající humor, narážky, camea hereckých hvězd nemají chybu, pěkná instrumentální složka OST, v rámci písní, asi jen jedna skladba, co mě zaujala, ale celkově před sebou máte korejský seriál roku, 4,5 hvězdy. Jsem rád, že v odhadu kvality herectví a seriálu jsem se tentokrát mýlil, protože duchařské téma prostě moc nemusím, tady jde však o něco jiného.

Parchanti (2018)

Bývalá basketbalová hvězda Ray je na dně musí splácet léčebné výlohy jednomu divákovi, na které zaútočil, pro přítelkyni je ztroskotanec, a jeho džob pro gang zlodějů aut a hazardních her se také nevyvíjí nejlépe. Připlete se do cesty bankovnímu zloději a musí rozehrát partii o pořádný balík peněz, o život, o bezpečí svojí holky. V patách mu budou nejen policisté, ale i místní mafoši. Film je našlapaný velkou energií, dynamickou hudbou, mnoha souboji, perfektní technické zpracování samozřejmostí, připočtěte si trochu černého humoru, napětí a děj šlape naplno až do finále jako švýcarské hodinky. Ani žádná herecká hvězda nebyla potřeba, všichni přítomní to zastali na výbornou. Závan svěžesti a invence do stojatých a smrdutých vod Tchaj-wanu se bohužel u místního publika nesetkal s úspěchem, přesto se jedná o jeden z nejlepších žánrových filmů loňského roku, který stojí za reprízu (orig.DVD povinnost) Recenze https://asianfilmstrike.com/2019/03/08/the-scoundrels-2018-short-review/

Sarajin bam (2017)

Zajímavá korejská detektivka, které vévodí můj oblíbenec Kim Kang-Woo, jako hlavní podezřelý z vraždy svojí panovačné, škaredé, ale bohaté ženy, uznejte smrtící kombinace. Náhle zmizí z márnice její tělo a tak je povolán na místo činu, kde jednomu detektivovi nedá spát, že to nebylo obyčejné úmrtí. Rozehrává se hra kočky s myší, trocha toho leknutí a nejistoty, sevřená, depresivní atmosféra, chlad, hlavnímu hrdinovi, nejde nefandit, ale nic není jak se zdá. Nečekaný závěr se dal sice celou dobu očekávat, ale dokodrcal se do konce moc těžkopádně jako dýchavičný náklaďák, než luxusní auto, přesto stále solidní nadprůměr.

In hand (2019) (seriál)

Jamapi zábavný až na půdu jeho charakter Himokura Tecu je skutečné vědecké eso se smyslem pro humor za divnými estetickými hodnotami. Je to soubor velmi povedených příběhů, které časem začnou kynout k závěrečnému dvojdílu, který mě trochu zklamal, přesto bych se nezlobil, kdyby se nám tvůrci rozhodli natočit další řadu. Nanao hraje ranařský charakter ze státní instituce, podařilo se jí posunout opět trochu dál ve svém statusu začínající herečky, Gaku Hamada má nevděčnou roli sidekicka, ale také on pobaví. Seriálu více sedí lehčí duch a špičkování, než odvracení katastrof..., působí to trochu násilně a skoro nepatřičně v dané atmosféře.

Watchyeo (2019) (seriál)

OCN přináší další drsnou kriminálku, která jde v rámci násilí možná opět až trochu za hranu (stejně jako ve Voice je brutalita pachatele významným motivem). Bývalá státní zástupkyně Han Tae-Joo (vynikající herecká bohyně Kim Hyun-Joo) pátrá po dávném pachateli, který ji poranil a zanechal na ní nejen fyzické následky. Do cesty jí přijde protikorupční tým, který vede Do Chi Gwang (Han Suk-Kyu), který vyšetřuje policistu, který má s dávným případem něco společného, nebo by snad i možná i něco věděl... Dalším členem týmu je nováček Kim Young Goon (hraje ho velmi přesvědčive nováček Seo Kang-Joon). Do cesty protikorupčnímu týmu přijdu zajímaví ptáčci a žádný případ není snadný, obvykle se táhne na dva díly. Můžete se těšit na perfektně napsané postavy, herecké výkony hlavního tria, hostovaček pár známých tváří, seriál má značnou propracovanost, nejen napětí, občas lehce mrazivá atmosféra. Osobně Vám nedoporučuji dávat více, než jeden, dva díly naráz. Vše má svůj účel, je to těžší na strávení, minutáž jednotlivých dílů není v žádném případě přepálená. Je zde snaha o realismus, hudba na minimum v pozadí, často ve formě různých industriálních ruchů, případně tvoří jen nenápadnou kulisu, nebo není vůbec. Je to špičková záležitost, někteří si budou stěžovat na klišé typu trauma z minulosti, dávný případ atd. Ale to nic nemění na tom, že Watcher je vysoce nadprůměrná detektivka s prvky akčního thrilleru, vymazleným OST, a geniálně napsanou silnou ženskou postavu Han Tae-Joo, která je jako bohyně Nemesis a neváhá jít přes mrtvoly.

Bharat (2019)

Přiznám se, že navzdory atraktivnímu začátku, symaptickému tématu, je Bharat jen solidní film, který vykrádá Ode to My Father, Katrina Kaif tady navíc vypadá lehce za zenitem, ani skvělý režisér to nějak nevytrhl. Hlavní problém je v Salmanovi, on nikdy nebyl herec a člověk od něj nemůže čekat složité figury a role, jenže to jeho "komediální" pojetí a naivní hraní, plné sebestylizace až na hranici onanie (je z toho cítit, jak je to prostě jeho show) je mi ze srdce protivné. Zejména u takového druhu filmu leze na povrch, že je to přestárlý idol, který sice svede přesvědčivě akční role, sportovní drama, ale v civilním tématu jako je Bharat působí zcela nepatřičně... Jeho fanoušci a ostatní si mohou jednu hvězdu přidat, za mě slabé.