Kontakt (1997)

Pre tento film mám slabosť. Vždy som ju mal. Presne si pamätám rok a mesiac, kedy som tento pre mňa skvost objavil. Bolo to dávno, roky prešli a ja som si ho opäť nedávno pozrel a objavil som v ňom nové veci. Krásne myšlienky, krásna konfrontácia viera vs. veda. Od začiatku po koniec som hltal každú vetu. Ten zvuk signálu, ktorý zachytila Ellie mi ešte aj dnes vyvoláva zimomriavky na tele. Atmosféra je tajomná, dramatická a núti človeka zamyslieť sa nad ľudskou jedinečnosťou a zároveň bezvýznamnosťou. Keď Ellie zbadá galaxiu a následne ju popisuje, miestami až pateticky a zrazu sa ocitá v roli veriaceho a nie v roli vedca je symbolické. McConaughey, ja som vlastne až nedávno zistil,že v tom filme vystupuje aj on. A páčil sa mi tam.....Využil tam to,čo využíva v tých jeho romantických komédiach. Mal niečo do seba. Jodie som to zhltol aj s navijákom. David Morse charizmatický,on dostane vždy tých svojich 5 minút a hneď ho všetci poznáme tak, ako ho máme radi.Soundtrack si ešte aj dnes občas pustím, zahľadím sa na nočnú oblohu a fantazírujem, o tom, čo keby. Small moves...... Pre mňa jeden z najlepších sci-fi filmov, ak nie vôbec.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Úžasný animák. Dlho som sa pri žiadnom tak nezabavil. Po každej stránke. Vizuál krásny. Zvery krásne do detailu naanimované, obzvlášť mimika a zároveň zviera, ktoré tú mimiku má krásne vystihujú ľudské povahové črty, niekedy aj zamestnanie,teda zamestnancov :) . Je to veselé. Farebné. Nenudil som sa ani chvíľu. Niektoré sekvencie boli tak cute ako Karotka....Hudba z pera majstra animákovej hudby. Dalo by sa tu ešte veľa písať, ale bolo by to asi zbytočné. Dobro sa chváli samo. Odporúčam. P.S. Osobne neobľubujem počítačovú animáciu.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Týmové superhrdinské filmy mi až tak nesedia. Je to na prvý,druhýkrát zábavné, ale po čase sa človek začne pýtať, čo je na tom filme to dobré,pekné vďaka čomu tento film chceme vidieť. A zistí,že veľa toho nie je. Veľký problém je v tom,že je tam veľa rôznych charakterov, ktoré majú svoje osobné problémy, pohnútky, no ale nikto z nich nemá ani náhodou dosť priestoru na to,aby ich človek troška lepšie pochopil a pri dramatických scénach, ktorých teda nie je veľa, sa rozcítil. Takto sú tie scény len takou smiešnou atrapou a záplatou,aby sa nepovedalo. Človek pozerá na super mega bitky a zrazu si tam niekto začne vylievať dušu len tak, aby sa nepovedalo. A tie scény, kedy postavy dávajú zo seba hlboké myšlienky, motivačné a moralizačné hecovačky práve kvôli tej absencii väčšieho priestoru pre postavy vyznejú komicky a vôbec sa v tej chvíli nehodia, nie to ešte aby dodávali tomu veľkoleposť a hĺbku. K silným emóciam sa treba dopracovať krvopotne,pomaly. Na druhej strane, chcieť niečo také od komixovky je scestné, i keď v Ironman 3 a Thor 1 boli isté náznaky. A možno v týchto tímkovkach ani tak o psychológiu nejde. Na strane druhej samotných hrdinov už poznáme z ich sólových filmov, ale ich vzájomne vzťahy zatiaľ vážnejšie neboli konfrontované. Vtipné hlášky, ktoré tvoria jadro zábavy sú niekedy silené a zbytočné a ich úroveň je niekedy na úrovni lacného vtipu. Ale to je zas individuálne. Ale princíp na ktorom sú postavené hlášky a humor je stále to isté dokola. A niekedy som mal pocit, že samotná postava mi dáva echo, aby keď v danej chvíli niečo povie, automaticky sa mám váľať od smiechu. Hlavná téma bola pekná a upútala ma.To zabŕdanie do evolúcie,progresu ľudstva, to že mier môže mať rôzne podoby,morálna dilema niektorých hrdinov sa mi páčila, no opäť, je to málo. Digitálne efekty boli niekedy lepšie, niekedy horšie. Miestami som si pri nich zaspomínal na prequel trilógiu Star wars čo ma nepotešilo. Vzhľadom na to,že Star wars má vyše 10 rokov. Keď už je to super mega blockbuster, tak aspoň tie CGI mrakodrapy mohli trocha lepšie vygenerovať, popracovať na nich. V akčných scénach, kde sa všetko rýchlo mení to nie je vidno,no ukazovať panorámu mesta s digi budovami je predsa len troška komické. Nakoniec je to problém všetkých veľkolepých filmov súčastnosti. Menej je niekedy viac, ak už to počítače súčastnosti nezvládajú. Radšej použiť um, než zbytočné polygóny. Soundtrack je len variácia na predošlé filmy ,témy z Ironmana 3 zmixované s témou Avengers 1 od Silvestri-ho. A ak mám byť úprimný, nezaujal ma. Isté nové inštrumentálne naaranžovanie tam vytvorilo nové témy pre jednotlivé scény, ale nič, čoby človeka bavilo vypočuť si to viackrát. Nie je to zlý film, ale od takého filmového štábu som čakal niečo silnejšie. Nie všetko je zlato,čo sa blyští.

Ošetřovatel (2011)

Typická americká rodinná komédia. Občas sa človek prirodzene zasmeje,ale takých sekvencií vo filme je pomenej. Ja hovoriace zvieratá veľmi nemusím, v tomto filme som to akosi prežil. Niektoré časti boli až príliš pritahnuté za vlasy, čo do humoru, nuž ale to pri týchto rodinných komédiach býva často. Zvieratá boli slušne vygenerované, čoby skutočné. Rosario Dawson s príjemným úsmevom vyčarila úsmev aj mne. Ken to zahral opäť mierne perverzne, ale to je asi jeho doména. :)

Mulholland Drive (2001)

Pre mňa veľmi komplexný film.Pána režiséra a jeho tvorbu príliš nepoznám.Videl som od neho 2 filmy.Tento a ešte Wild at Heart. Obidva filmy majú špecifický štýl vyrozprávania príbehu. Človek akoby v obidvoch filmoch tušil relatívne skoro, asi v čom to celé väzí, zároveň sú nám ponúknute viaceré možnosti. V podstate to hlavné objasnenie sa udeje tak akosi odrazu, od istého momentu.Za predpokladu,že som ten film ako-tak pochopil :). Zaujala ma depresívna atmosféra. Až taká ,,chorá" či ,,nezdravá", navodzujúca nepríjemné pocity,čo vzhľadom na nahliadnutie do patologického mozgu je na mieste. Zvlásť ma zaujal hudobný doprovod spolu s jazdou v aute. Výborna voľba na snové stvárnenie, také zahmlievajúce,nejasné. Avšak ostalo mi ešte relatívne dosť nejasností.Možno časom sa to objasní a posledná skladačka zostaví kompletný obraz.