helrohir

okres Banská Bystrica

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40
    • 23.5.2019  12:57

Ďalší z marvelovských originov prináša do tejto série, podobne ako napríklad Doctor Strange, mierny punc originality. A to najmä z dôvodu, že ponúka úplne nové prostredie, postavy, a taktiež sa akoby dištancuje od ostatných marvelovských hrdinov. Prostredie Wakandy je výborne spracované, pričom kombinácia tradičného kmeňového života s futuristickými technológiami je premyslene prepojená. V tomto prípade bol vhodne zvolený aj zaujímavý tribálny soundtrack, hoci na Oscara to fakt nebolo. Coogler sa ukázal ako prekvapivo zručný režisér, ktorý dokáže efektne podať nejaký emotívny dialóg, ale aj vygradovanú akčnú scénu. Čo sa týka postáv, s Bosemanom sme sa už mohli stretnúť v Civil War, takže v tomto prípade nebolo nutné zvykať si na nového hrdinu. Trošku ma ale sklamal záporák Jordan, ktorý mi prišiel pomerne nevýrazný, pričom keby sa tejto úlohy v celom filme chopil Serkis, nebolo by v tomto smere čo vytknúť. Takže opäť solídna práca Marvelu, ale v mojich očiach film zhadzujú tie protekčné a nezaslúžené nominácie na Oscarov. 75%.

• 18.5.2019  19:47

Celkom zaujímavý pokus sfilmovať túto pôvodne animovanú seriálovú značku, ktorá je vo svete stále veľkým fenoménom. Kostra filmu je v podstate niečo ako detektívka, a tí, čo pôvodne čakali od filmu s pokémonmi to pravé orechové, teda ich vzájomné súboje, môžu byť celkom sklamaní. Ale inak to nebolo také zlé, ako som očakával. Príbeh celkom ujde, občas sa dá aj pobaviť a na plátne sa premáva celá plejáda rôznych pokémonov. Tých, čo s týmto univerzom nikdy nemali dočinenia film asi baviť nebude vôbec, ale ja som na pôvodnom animovanom seriáli ako dieťa dosť ulietaval, tak si ten bod k dobru prihodím. 60%.

• 15.5.2019  11:31
    Rudý baron (2008)

Ďalší pokus sfilmovať letecké boje z obdobia prvej svetovej vojny dopadol tiež neslávne. Podobne ako o dva roky starší "Flyboys" síce dokáže zaujať leteckými súbojmi, ale celkový príbeh jen len tápanie v klišé a gýči. Poriadne tu nefungujú dialógy, a ani charaktery postáv a ich vzťahy nie sú v scenári až tak vysporiadané. Herec stvárňujúci hlavnú postavu sa však na svoju rolu celkom hodí a dokáže vzbudiť aj nejaké sympatie, avšak so zvyškom ansámblu je to už horšie. V rámci filmu mi ako nepochopiteľné prišlo, že asi najvýznamnejšie etapy Richthofenovej kariéry (najväčšie víťazstvo a smrť) boli z filmu úplne vystrihnuté. A popravde, keď sa mám miesto toho pozerať na tisíc krát obohranú lovestory medzi vojakom a zdravotnou sestričkou, automaticky vystane pocit sklamania až znechutenia. Nebudem filmu upierať niektoré kvality, ako celkom fajn hudbu či občasné záchvevy napätia, a už spomínané letecké súboje, ale vo všeobecnosti je to len slabší priemer. 50%.

• 12.5.2019  16:24

Z môjho pohľadu ide v súvislosti s očakávaniami a konečným výsledkom o jednu z najrozporuplnejších marveloviek. Totižto pod pojmom Ragnarok si predstavujem totálnu apokalypsu s poriadne temným príbehom, a hoci viem, že marvel filmy sú od začiatku brané skôr v odľahčenom háve, predsa len som tajne dúfal aspoň pri jednom filme k takej temnejšej a drsnejšej odbočke. Preto som bol mierne šokovaný, keď som miesto toho dostal defacto paródiu, ktorá si po infantilné vtipy a hlášky nechodí ďaleko. Ale samozrejme filmu som dal šancu a bavil ma ako ktorákoľvek predošlá marvelovka, hoci infantilný humor zrejme dosiahol svojho vrcholu. Tiež mi vadí to odpútavanie sa od severskej mytológie a príklon k filmom ála Star Wars. Postavy sú však v tomto filme dokonalé, a to nielen osvedčená dvojica Thor a Loki, ale paradoxne asi najlepšie vystúpenie zo všetkých filmov si tu strihol Hulk. Taktiež Cate Blanchett je ako záporná postava skvelá (a prekliato sexy), hoci priestoru až tak veľa nemala. Suma sumárum, nebyť tej prílišnej odľahčenosti, film by ma bavil asi viac, ale opäť štandardne dobrá marvelovka. 75%.

• 11.5.2019  16:00

Ďalší film z obdobia prvej svetovej vojny, ktorý na jednej strane ponúka realistické bojové scény a dokonale vystihuje atmosféru zákopovej vojny, kde sa mnohokrát bojovalo do pol pása v bahne, ale na druhej strane nedokáže celý film postaviť na zmysluplnom príbehovom základe bez toho, aby sa opieral o gýčovú lovestory. Fakt ide o veľmi nevyvážený film, pričom mimo úvodu a zhruba záverečnej polhodiny sa prakticky nie je na čo pozerať (ak teda neulietavate na romantických filmoch od Pilcherovej :). 50%.

• 5.5.2019  19:27

A máme tu Spider-Mana verziu tri! V priebehu 15 rokov prišiel ďalší filmový reštart tejto postavy, a ak mám pravdu povedať, je to už trochu unavujúce. Chápem, že u Marvelu si chceli túto postavu prispôsobiť podmienkam svojho univerza, ale nevidiím dôvod prečo nemohli v obsadení ponechať Garfielda. Ale aby som bol spravodlivý, musím povedať, že aj Holland do tejto role celkom zapadol. Pozitívom je aspoň to, že sa na vec nejde úplne od začiatku a vyhneme sa tak znova tej istej premene a spoznávaniu schopností. Celkom vhod mi príde aj účasť Tonyho Starka, ktorý dokáže viacero scén podržať. Najlepšou postavou je však Keatonov "skoro zloduch", ktorý je pôsobivý aj v scénach s kostýmom a rovnako tak v civile. Homecoming je príbehovo tiež skôr odľahčenou marvelovkou, kde dostávajú často dostávajú priestor humorné scénky. Hodnotiť budem len priemerne, pretože odhliadnuc od filmu ako celku, mi tento teenage element prítomný v Spideyho filmoch vždy trocha vadil, a preto mi je ako komixový super hrdina menej sympatický. 60%.

• 3.5.2019  11:10
    Rudá Sonja (1985)

Veľmi nepodarená napodobenina prvého Barbara Conana, a dokonca je to ešte slabšie než Conan Ničiteľ. Scenár je veľmi slabá improvizácia v snahe navodiť aspoň zdanlivý dojem kompaktného a zaujímavého príbehu. Herci sú totálne toporný, pričom aj tie Arnieho silené výstupy pôsobia nepresvedčivo a takpovediac zbytočne. V tomto prípade to nezachráni ani akcia. Pozerateľné je to aspoň vzhľadom ku krátkej stopáži, a aspoň zdanie nadpriemernosti tu vykúzlil Ennio Morricone. 35%.

• 2.5.2019  15:15

"Príliš dlhé zásnuby" je aspoň na prvý pohľad (na európske pomery) veľkolepou filmovou záležitosťou, v ktorej sa miesia rôzne filmové žánre v snahe dosiahnuť kompaktný filmový celok. Z obrazového hľadiska je film svetovou špičkou. Kamera ponúka nádherné kontrasty ponurej zákopovej atmosféry a "dobovo" filtrovaných obrazov zo zázemia. Lenže pri toľkom dôraze na vizuálnu stránku sa akoby zabudlo na kompaktnejšie rozprávanie príbehu, nakoľko mi celý dej príde dosť neprehľadný. Určite je to dané aj faktom, že režisér sa pokúša predniesť tento príbeh veľmi zložitým spôsobom a človek sa vo všetkých tých skokoch v časových aj dejových rovinách stráca. Vôbec tým nechcem povedať, že je to zlý film, pretože pozeranie je stále zážitkom. Len v tomto prípade forma prevyšuje obsahovú stránku. Herecké výkony na čele s Audrey Tatou sú bez výnimky vynikajúce. 70%.

• 30.4.2019  10:29

Prvý Independence day považujem za jeden z najlepších sci-fi blockbustrov vôbec, a preto som sa veľmi tešil aj na druhé pokračovanie. Ale popravde, už trailery mi prišli dosť slabé a postavené len na vizuálnych efektoch. Dvojke chýba ten napínavý náboj, ktorý zdobil úvod jednotky pri prvom kontakte s votrelcami, pričom ani to využívanie ich technológií mi nie je veľmi po chuti. Emmerich film opäť stavia na vizuálnych efektoch a masívnej deštrukcii, ale toto sme už predsa mohli vidieť aj predtým a celkovo film ponúkne len minimum nejakých sviežich scén. Nové postavy nevzbudzujú veľa sympatií, a tie staré sú zas tlačené do prapodivných dejových vývrtiek. Jedinými svetlými momentmi sú tak práve vylepšené vizuálne efekty a niektoré akčné scény, a v mojom prípade aj určitá nostalgia, ale vo všeobecnosti ma film dosť sklamal. 50%.

• 29.4.2019  19:18

V prípade "Guardians of the galaxy 2" boli očakávania na veľmi vysokej úrovni, nakoľko jednotka bola jedným z najoriginálnejších a najzábavnejších príspevkov do marvelovského filmového vesmíru. A v podstate tieto očakávania aj boli naplnené, hoci nie na 100%. Stále je to veľmi vtipné, ale vzhľadom ku kadencii hlášok a scénok je celkom logické, že nie každá padla na skutočne vtipnú strunu, ale zapôsobí skôr silene. Ani príbeh nemá až taký šmrnc ako v jednotke. Viacero scén alebo dialógov mi prišlo aj zbytočne natiahnutých. Trochu zmätočným dojmom pôsobí postava Kurta Russella, keďže jeho postava vzbudzuje dosť veľké sympatie, ale jeho následný charakterový prerod proste nie je tak úplne dotiahnutý. Väčšina postáv s pôvodnej pätice tiež zostala veľa dlžná svojej povesti. Pratt je trochu nevýrazný, Saldana je nútená do divných koexistenčných kontúr či už s Prattom alebo jej sestrou a Bautista má niektoré výstupy veľmi silené. Na druhej strane mýval je asi top postavička, a aj malý Groot si dokáže mnohé scény kradnúť pre seba. Tento film je stále veľkolepá a zábavná mašinka, ale v pár súčiastkach to začalo trošku škrípať. 70%.

• 28.4.2019  10:49
    Zákop (1999)

Tento film musel mať naozaj veľmi skromný rozpočet, pretože prakticky celý sa odohráva v pár metroch zákopu, a až na záver v ňom neuvidíme viac než 10 postáv. Naviac dianie vo filme je pomerne letargické a počas celého trvania filmu prinesie len málo závanov vzrušenia či živšieho diania. Na druhej strane však celkom realisticky vystihuje zákopovú rutinu, so všetkými možnými situáciami, s ktorými sa vojaci museli potýkať. Najpamätnejším prvkom filmu zrejme zostane výborný výkon Daniela Craiga. Vo vedľajších rolách sa objavilo aj pár vtedy ešte neznámych, ale dnes už celkom slávnych hercov ako CIlian Murphy či Ben Whishaw. Škoda premárneného potenciálu, pretože filmov z prvej svetovej zas tak veľa nie je, ale v tomto prípade ide naozaj len o priemerné dielko. 55%.

• 26.4.2019  12:49
    Na západní frontě klid (TV film) (1979)

Jedno z najznámejších protivojnových knižných diel sa dočkalo viacero spracovaní. Verzia z roku 1979 nie je nič dlžná svojej predlohe a skutočne ponúka dramaticky podané udalosti zo zákopov prvej svetovej vojny. Príbeh je cestou partie mladíkov, ktorí sa s počiatočným idealizmom dobrovoľne prihlásili k službe vlasti, aby následne dospeli k rozčarovaniu a nezmyselnosti vojny ako takej. Vo filme nie je núdza o dramatické momenty aj emočne silné scény. Predlohu som mal možnosť čítať, a moje pocity z filmu boli podobné ako pri predlohe, hoci kniha na mňa zapôsobila o niečo viac. Na TV produkciu je spracovanie celkom obstojné, jednak čo sa týka hercov aj technických prvkov. 75%.

• 21.4.2019  19:16
    Inferno (2016)

Predošlé dve filmové spracovania Brownových bestsellerov ma dokázali výrazne zaujať, a preto moje očakávania, aj vzhľadom k návratu osvedčenej dvojice Howard a Hanks, neboli zrovna nízke. Inferno nám viac menej prináša štandardnú schému sfilmovaného Browna, a to záhadami poprepletaný dej s postupným rozmotávaním vlákien neznáma, ktoré sem tam poriadne naruší nejaký zásadný zvrat. Všetko sa opäť odohráva v nejakej starobylej európskej metropole, kde sa môže divák aspoň takýmto spôsobom kochať architektonickými pamätihodnosťami. Film je opäť vhodne sprevádzaný svižnou Zimmerovou hudbou, ktorá dokáže v kľúčových scénach zdvihnúť adrenalín. Napriek viacerým pozitívam ma však Inferno nebavilo až tak ako predošlé dva filmy. Dôvodom je zrejme aj celkový nosný motív príbehu (vyhladenie ľudstva), či niektoré zvraty, ktoré v tomto prípade patria do kategórie "lacné". Ale svojím spôsobom sa na tom určite dalo zabaviť. 55%.

• 20.4.2019  18:22

Doctor Strange je v rámci marvelovských hrdinov pomerne originálnym zjavom, a to nielen samotná postava, ale aj celkové pozadie príbehu. Ono totiž film svojím poňatím tak trochu nezapadá do tradičnej schémy komixového hrdinu, ale skôr sa mi zdá, že by to celé mohlo fungovať aj úplne samostatne ako nejaká fantasy sága. Začiatok filmu určite navnadí, minimálne akcia ála Nolanov Inception, ktorá je počas filmu niekoľkokrát rozumne využitá. Možno je na škodu, že postupom času sa film stáva príliš šablónovitou ukážkou záchrany sveta, akú sme už mali možnosť vidieť v každom druhom komixovom filme. Benedict Cumberbatch je určite dobrou voľbou na rolu super hrdinu, ale až časom sa ukáže, či jeho charizma a talent obstojí aj v konfrontácii so starými harcovníkmi ako je napríklad Tony Stark. Aj ostatné postavy sú obsadené dobrými hercami, a celkovo pri castingu mali tvorcovia šťastnú ruku. Ako origin novej marvelovskej postavy je film celkom obstojným prínosom, ale zamrzí fakt, že napriek svojej čiastočnej originalite sa príbeh nakoniec uberal až príliš šablónovito. 70%.

• 18.4.2019  19:40

Marvel opäť zabodoval. Zároveň je však trošku atypická marvelovka, a to minimálne z dôvodu, že tu chýba klasický záporák, ktorého musia hrdinovia spoločne poraziť. O to viac sa film zameriava na charaktery jednotlivých postáv a ich vzájomné vzťahy. Je však pravda, že príbeh je tak trošku banálny a motivácie postáv púšťať sa do konfrontácie so svojimi "kolegami" a priateľmi sú viac menej povrchné. Film najviac pozdvihuje perfektá akcia, plná skvelých nápadov a dokonalej choreografie. Nové postavy (Spider-Man a Black Panther) taktiež celkom dobre zapadli a ich potenciál do samostatných filmov je tak na dobrej ceste. Nie je to najlepšia marvelovka, ale páči sami, ako si celé to ich filmové univerzum drží stabilnú kvalitu filmov bez výraznejších zaváhaní. 75%.

• 17.4.2019  19:39

Film s premárneným potenciálom. Mám pocit, že z daného námetu sa dalo vyťažiť oveľa viac, hlavne čo sa týka humornej stránky, ale väčšinu času film skĺzaval len k otrepanej tematike vnútornej krásy, a ten predvídateľný koniec tomu na kráse tiež nepridal. 40%.

• 10.4.2019  10:40
    Port Arthur (1980)

Rusko-japonská vojna zo začiatku 20. storočia je pomerne málo známy konflikt, a o to viac ma prekvapilo, že z tohto obdobia existuje aj nejaký film. Na prvý pohľad zaujme historicky verné pozadie konfliktu aj celkom podrobný opis udalostí vrátane mapiek. Taktiež bojové scény sú spracované relatívne veľkolepo. Negatívom je určite jednostranné spracovanie, sršiace japonským nacionalizmom a obhajujúce vtedajšiu agresívnu imperiálnu politiku. Filmu ubližuje aj natiahnutá dĺžka, v prehnanej miere naplnená patetickými dialógmi. Herecké výkony tiež nepatria k najlepším, ale z celkového pohľadu treba vziať do úvahy aj kultúrnu odlišnosť, keďže Japonci filmy a herectvo určite vnímajú trochu inak než západ. Z historicko-informačného hľadiska nie je filmu veľmi čo vytknúť, ale celkové spracovanie je len priemerné. 60%.

• 7.4.2019  16:31
    Mělčiny (2016)

Sledovať boj človeka proti prírode, respektíve jej zubatej časti je vždy zaujímavý zážitok, čiže minimálne z tohto pohľadu mal film čím zaujať. Taktiež záleží na tom, kto sa zhostí hlavne úlohy, a hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sexy blondínka urobí z tohto filmu trošku lacné divadielko, Blake Lively sa celkom "pochlapila" a obstojne to uhrala. Film je viac menej predvídateľný a dosť mi vadilo divné a nereálne zakončenie. A osobitné vyjadrenie si zasluhuje fakt zle digitálne spracovaný žralok. Keď si spomeniem na viac než 40 rokov staré Čeľuste, neviem či sa mám smiať alebo plakať. Celkovo ide len o béčkovo spracovaný thriller, ktorý mohol ponúknuť aj hutnejšie spracovanie. 50%.

• 3.4.2019  20:04

Hoci ide "len" o film z TV produkcie, myslím si, že spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Hlavne herci si zaslúžia osobitnú pochvalu, pretože takmer všetci dali do tohto filmu srdce. Boj pôvodných obyvateľov amerického kontinentu za slobodu je jedným z najhrdinskejších, ale aj najsmutnejších príbehov ľudskej histórie. Trpký kalich horkosti si museli vypiť až do konca pri neslávne známej udalosti u Wounded Knee, kde boli zbytočne povraždené desiatky Indiánov. Emocionálne veľmi silný film, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. 80%.

• 31.3.2019  19:29
    Narcos: Mexico (TV seriál) (2018)

Mexický Narcos sú, čo sa týka seriálovej kvality, opäť prvotriednym produktom, hlavne čo sa týka výpravy a celkového dobového feelingu. Lenže dejovo je v porovnaní s kolumbijskou sériou o niečo chudobnejší a menej vyhrotenejší. V Kolumbii to totiž malo už od začiatku poriadne grády, kým tu sa na vec išlo veľmi pozvoľna a chlieb sa začal poriadne lámať až v záverečných epizódach. Taktiež hlavná postava Gallarda v podaní Diega Lunu určite nie je taký charizmatický a zároveň drsný maník, akými boli Escobar či partička z Cali. Taktiež druhá strana zákona, kde sa usadil M. Peňa, nie je tak zaujímavá ako dvojka Holdbrook a Pascal. A celkovo bolo v celom seriáli len málo zaujímavých postáv. Prvá séria je tak na 80%, ale vzhľadom na to, ako to v Mexiku dopadlo sa na ďalší vývoj rozhodne teším.

• 30.3.2019  19:00
    Geronimo (1993)

Solídne spracovaný western, ktorý však vzhľadom k téme, o ktorej pojednáva, mohol ponúknuť aj dramatickejšie a komplexnejšie divadlo. Film sa honosí skvelým obsadením, kde si každý herec zastane svoje miesto. Taktiež skvele vytipované lokácie pomôžu filmu navodiť pravú atmosféru divokého západu. Ale v samotnej kostre príbehu to dosť škrípe, nakoľko film je miestami veľmi unáhlený a pravdepodobne sa aj výrazne zostrihal, keďže jednotlivé scény nasledujú bez nejakej náväznosti a tie posuny v deji tak nepôsobia veľmi konštantne. Menšie vzrušenie ponúkne pár prestreliek, ale vo všeobecnosti ide len o priemerný western. 55%.

• 24.3.2019  19:34

Tento film mal predpoklady k tomu, aby z neho bol aspoň solídny dobrodružný film, nakoľko ponúkal zaujímavý námet, dobrých hercov a atraktívne prostredie aj dobové zasadenie. Bohužiaľ, film padá na neprehľadnom a nekompaktnom deji, ktorý je celý akosi divne zostrihaný. Neustále skoky medzi scénami spôsobujú zmätok a mnohé z nich sa stávajú nezmyselnými. Ani väčšina postáv nie je dostatočne charakterovo vyprofilovaná a ich konanie je tiež občas na facku. Jedinými zaujímavými postavami vo filme sú jedine Ledger a Hounsou. Režisér sa tiež nevyznamenal a film pôsobí dosť vágne. Zaujímavá je kamera, ktorá naplno využíva krásu púštneho prostredia. Ako celok je film dosť sklamaním, ale aspoň niektoré momenty mali svoju silu a v spojitosti s predtým vymenovanými pozitívami dám aspoň slabučké tri hviezdy. 50%.

• 21.3.2019  19:53
    Zulu (1964)

Typický vojnový film, ktorý k tomu, aby dostatočne rozvíjal dramatizáciu deja, nepotrebuje žiadne podfarbenie klišéovitou lovestory alebo filozofickými otázkami. Bohato si totiž vystačí so zobrazením heroického odporu vojakov proti ohromnej presile, kde nie je núdza o napínavé či emočne vyhrotené situácie. Je pravdou (čo je možno dané aj dobou vzniku), že film je trochu patetickejší a celkovo nekritický, nakoľko Briti boli v podstate agresori a tvrdý imperialisti, čo však dej filmu vôbec nerieši. Mnou nedávno zhliadnutý film Zulu Dawn sa mi pre jeho kritickejší a korektnejší prístup minimálne k posudzovaniu vlastných zadubených dôstojníkov páčil o niečo viac, ale aj toto bol zaujímavý spektákl. 70%.

• 13.3.2019  20:07

Ďalší z filmov, podobne ako Waterloo či Gettysburg, ktorý sa zameriava primárne na spracovanie nejakej známej historickej bitky. Podobné filmy nepotrebujú prepracovaný scenár alebo podporu viacerých dejových línií, nakoľko si bohato vystačia s udalosťami, ktoré sa naozaj stali, a ktoré sú sami o sebe dostatočne pôsobivé. Kvitujem filmu realistické spracovanie, jednak čo sa týka kostýmov, taktiky, ale aj ohromujúceho počtu komparzistov. Nie je to žiadna oslavná óda na hrdinstvo bielych vojakov bojujúcich proti domorodej presile, ale prostá rekonštrukcia danej udalosti bez zamerania sa na jednotlivca, s dosť kritickým podtónom poukazujúcim na namyslenosť, zadubenosť a byrokraciu vyšších dôstojníkov. 80%.

• 28.2.2019  13:33
    1864 (TV seriál) (2014)

Veľmi dobrý seriál, najmä tá jeho historická časť, ktorá je až na pár úvodných nudnejších epizód prvotriednym divadlom so skvelou výpravou, kostýmami a vojnovými scénami. Samozrejme, že tento seriál nie je len o vojne, ale skôr o osudoch obyčajných ľudí, ktorým vojna pretla chod bežného života. Takmer všetky epizódy majú silné okamihy, ale vrcholnou zostáva podľa mňa epizóda 7, zobrazujúca bitku o Dybbol, ktorá je na seriálové pomery naozaj veľkolepá. Slabinami seriálu sú aspoň z môjho pohľadu zbytočná dejová linka zo súčasnosti, a aj tie fantasmagórie v podaní jednej z postáv. Veď táto historická téma má silu sama o sebe, a tak mi oba tieto prvky prišli pre konečný vývoj deja úplne zbytočné. Je mi jasné, že tu všetko nebolo presne podľa histórie, ale aj tak mal tento seriál výrazný informatívny charakter o tejto epizóde európskych dejín, ktorá nie je v našich končinách až tak známou. 75%.

• 27.2.2019  19:19
    Elysium (2013)

Elysium považujem za vydarený sci-fi film s nemalým sociálnym presahom a zároveň nepriamym varovaním, v čom môže tkvieť úpadok ľudstva (znečistenie a preľudnenie). Neil Blomkamp si urobil skvelé meno s Districtom 9 a zrejme každý mal od tohto filmu výrazné očakávania. Myslím si, že námet filmu je veľmi dobrý a jeho konečná podoba v scenári je kvalitne rozvinutá. Spracovanie futuristického sveta sa podarilo tiež vystihnúť celkom osobitým, ale zároveň realistickým štýlom. Film má skvelý vizuál, efekty a páči sa mi aj akcia, hoci som jej čakal viac. V obsadení ma okrem štandardne dobrého Damona zaujal vynikajúci záporák Copley. Dejový posun brzdí zbytočná a nedotiahnutá dejová linka s politickými machináciami, ktoré koniec koncov postavili rolu Jodie Foster do trochu zbytočného svetla. 80%.

• 25.2.2019  14:55

Film zo zaujímavým námetom, ale už menej vydareným scenárom je ďalším zo série filmových výpovedí o tragickej dobe otroctva v dejinách USA. Obsadenie je veľmi dobré a hlavne McConaughey sa snaží čo mu sily stačia, ale ani on to napokon nedotiahol do úspešného konca. Hlavným problémom filmu je popri scenári aj strih. Najmä tie skoky medzi časovými obdobiami pôsobia dosť rušivo a film ako celok pôsobí veľmi nepružne a v závere aj neúplne. Na druhej strane sa celkom pochlapil kameraman a celkovo to drsné obdobie dejín je zaujímavé aj samo o sebe. 60%.

• 18.2.2019  10:53
    Gettysburg (1993)

Spracovanie najznámejšej bitky americkej občianskej vojny do filmovej podoby je možné považovať za veľkú výzvu, ale myslím si, že v tomto prípade motyka vystrelila správny smerom. Film sa sústreďuje naozaj len na dôležité okamihy tejto konfrontácie a žiadne vedľajšie dejové odbočky, romantické línie či iné pozadie príbehu nečakajte. Tvorcovia si dali na historickej vernosti naozaj záležať a tak sa môžeme kochať dobovo presnými kostýmami, výzbrojou či bojovou taktikou. Hojný počet komparzistov, výprava a herecké hviezdy ani nedávajú poznať, že ide v podstate o TV film. Z hereckého ansámblu ma najviac zaujala dvojica Berenger a Daniels, hoci možno to bolo dané aj ich sympatickými charaktermi. Z časového hľadiska však ide o náročný film, nakoľko štyri a pol hodinová stopáž dá určite zabrať. Pritom viacero scén, ale aj dialógov, je zbytočne predlžovaných, hlavne udalosti pred záverečným útokom. A pri niektorých prvkoch je ten nižší Tv rozpočet predsa len poznať, napríklad makety koní či neprofesionálne správanie komparzu pri bojových scénach, ktoré občas zapôsobia trošku amatérsky. Napriek tomu však tento film fanúšikom podobného typu filmov vrelo odporúčam. 75%.

• 16.2.2019  14:33
    Jason Bourne (2016)

Bourneovky sú osvedčenou stálicou na poli špionážno-akčných filmov a pôvodná trilógia patrí v k tomu najlepšiemu,čo daný žáner ponúka. A od spojenia síl Damona s Greensgrassom som si sľuboval dosť veľa. Teoreticky je film remeselne zvládnutý na úrovni a Greengrass nám,čo sa týka akcie aj zápletky, ponúka presne to čo sme aj očakávali. Film má rýchly strih, nudné pasáže sa v deji prakticky nevyskytujú a akcia má nápad aj spád. Novo pridané postavy do série spoľahlivo zapadli a Jones, Cassel aj A. Vikander sú natoľko osvedčení herci, že žiadny priemerný výkon nehrozí. Len škoda, že príbeh ako celok už nemá takú motiváciu a emocionálnu silu ako tomu bolo v pôvodnej trilógii a takpovediac len využíva rovnaké dejové postupy a ničím novým túto sériu neobohacuje. Napriek tomu som si film užil a sklamaní nemôže byť reč. 70%.

• 10.2.2019  18:26

Nenáročný film s nie príliš originálnym konceptom, ale občas sa na tom dalo aj pobaviť. 50%.

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40