helrohir

okres Banská Bystrica

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
    • 30.6.2020  10:43
    Generation Kill (TV seriál) (2008)

Generation Kill je pomerne zriedkavým zjavom na poli vojnových seriálov/filmov. Ak teda vezmem do úvahy hlavne americkú produkciu. Pôsobí totiž takmer autenticky a vštepuje nám veľmi realistickú predstavu, ako to mohlo v prvých dňoch invázie do Iraku vyzerať. Síce tu absentuje nejaká poriadna akcia, ale tak tomu bolo aj v skutočnosti, čiže nič neprikrášľovať ani nezveličovať je určite rozumný krok. Rovnako tak vyhýbanie sa pátosu a typickému americkému patriotizmu je vec, ktorá si zaslúži palec hore. Na druhej strane je však ich púť pretkávaná len občasných vzrušením alebo niečím naozaj zaujímavým, a tak sa dajú niektoré epizódy považovať za nudnejšie. Čo sa týka hlavných postáv, tak miesto hrdinov bez bázne tu máme partiu vymletých, občas hlúpych a veľmi jednoduchých chlapcov, čo je v podstate typická vizitka priemerného príslušníka (nielen) US armády. Napriek tomu si vás ich životný príbeh získa a po zhliadnutí celej minisérie sa niektoré ich kroky a činy dajú pochopiť. Takým malým plusom je pre mňa aj pár šťavnatých hlášok, ktoré ma úprimne pobavili. 70%.

• 26.6.2020  09:44

American sniper je dobrý film. Hoci podľa mena režiséra som čakal čosi osobitejšie s originálnejšou víziou. De facto ide len o typický "americký film", ktorý síce účasť v irackej vojne vyslovene neglorifikuje, ale zároveň sa ku nej ani nestavia kriticky. Vlajúce americké zástavy, žiadne morálne zhodnotenie konfliktu ani trošku ostrejší a kritickejší pohľad na osobu Chrisa Kyla - takéto niečo by som možno čakal od M. Baya, ale nie od Clinta Eastwooda. Ešte aj ten obohraný koncept kontrastu dvoch svetov, na jednej strane peklo v Iraku a na strane druhej milujúca, avšak netrpezlivá ženuška v zázemí, nie sú práve originálnym zábleskom deja. Zrežírované je to však veľmi dobre, a v Bradely Cooper v hlavnej roli podáva tiež jeden zo svojich životných výkonov. Rozhodne poteší aj dostatok akcie, pričom nejde len o pomalé sniperské scény, ale aj pár dynamickejších prestreliek. Film má svoje muchy, ale ako celok ide rozhodne zaujímavé dielo. 75%.

• 23.6.2020  17:22

Vzhľadom k úžasnému rozvinutiu príbehu v predchádzajúcich dvoch dieloch som bol rozhodne vo veľkom očakávaní ako záverečná časť zužitkuje svoj potenciál. Paradoxne vzhľadom k názvu filmu, až na pár úvodných minút žiadnu veľkú vojnu neuvidíme. Film totiž to plynie pomalým tempom a vsádza skôr na depresívnu atmosféru než veľkolepú akciu. Film však nie je vôbec povrchný ale naozaj v ňom vyznejú aj hlboké otázky a etické témy. Je tu mnoho emočne silných a sugestívnych momentov, hlavne záver prekvapí v tom, ako sa dokáže človek emočne stotožniť s digitálnou postavou, čo jednak svedčí o geniálnom Serkisovom "herectve", ale aj o kvalitnej práci špecialistov na digitálne efekty. Celkom fajn prekvapil aj Harrelson, ktorý síce spočiatku vyznieval ako typický militantný zelený mozog, ale aj osud jeho postavy koniec koncov prinesie nečakané vyústenie. Inteligentná a inovatívna jednotka síce zostala neprekonaná, ale toto ukončenie je kvalitatívne len v tesnom závese a ako celok by som túto trilógiu zaradil medzi najlepšie v rámci tohto desaťročia. 80%.

• 20.6.2020  10:30
    Zredigováno (2007)

"Redacted" je v prvom rade nutné považovať za nástroj, akým sa nám snažia tvorcovia ukázať skutočnú realitu diania, ako funguje pozadie nasadenia amerických jednotiek (nielen) v Iraku. Je jasné, že nemôžeme hodnotiť všetkých rovnako, ale prakticky už od Vietnamskej vojny sa objavovali časté informácie o vojnových zločinoch páchaných na civilnom obyvateľstve a určite nešlo iba o sporadické udalosti. Preto má De Palma u mňa večné uznanie za to, že sa ako jeden z mála významných hollywoodskych režisérov nebojí tieto udalosti otvorene kritizovať. To, že v tomto prípade zvolil dosť divnú formu zobrazenia je však dosť nešťastným počinom. Hoci sa zobrazené udalosti javia veľmi autenticky, na druhej strane pôsobia málo profesionálne, nekompaktne, amatérsky a v konečnom dôsledku u mňa nedokázali vydolovať vytúžený efekt zhnusenia alebo zdesenia. Preto by so filmu ako takému nedal viac ako dve hviezdy, ale predsa len dám aj tú tretiu, a to z úcty k De Palmovi a jeho práci.

• 16.6.2020  15:42

Jeden z najrealistickejších pohľadov na vojnu v Iraku, ktorý automaticky nerozdeľuje svet na čiernu a bielu, na zlých a dobrých, ale snaží sa reflektovať pohnútky, psychické rozpoloženie či motiváciu konania na oboch stranách. Celý film sa javí veľmi autenticky, čomu napomáha obsadenie "nehercov", využitie ručnej kamery a celkovo film vyznieva takmer ako dokumentárny film. Samotný priebeh deja, hlavne v prvej polovici, však nie je tak úplne záživným procesom a ide skôr o zoznamovanie sa s jednotlivými postavami. Záverečné vzplanutie je však mrazivým a emocionálne vyhroteným divadlom, ktoré jednoznačne dokáže na diváka zapôsobiť, a aj v ňom niečo zanechať. Slušný priemer. 60%.

• 13.6.2020  13:42

Pri pozeraní tohto filmu som rozmýšľal nad jednou vecou. Malo by to byť natočené podľa skutočnosti, ale zaujímalo by ma, či sa všetko vo filme aj reálne udialo. Ak áno, tak títo chlapci si naozaj zaslúžia obdiv, ale ak nie, všetka táto nadnesená heroizácia a posúvanie hraníc toho čo vydrží ľudské telo je naozaj zbytočná vsuvka, ktorá len prehlbuje nevalnú mienku o amerických "dobrých" chlapcoch. Čo sa týka samotného filmu, dal by sa dej rozdeliť na tri časti. Úvodná tretina nás zoznamuje s postavami a ponúka nutný náhľad na pozadie následnej misie. Druhá tretina je jednoznačne najsilnejšou časťou filmu. Efektná vojnová akcia, aká tu nebola snáď od Black Hawk Down, s prehľadne natočenými akčnými sekvenciami, množstvom strhujúcich momentov a skvelou gradáciou. Dokonca tu zafungujú aj emócie. Záverečná tretina sa snaží o mierne politizovanie, respektíve sa snaží trocha ozrejmiť situáciu, že nie každý bradatý chlapík s turbanom na hlave je automaticky terorista. Herecké obsadenie je v pohode a jednotlivý herci mi do týchto postáv celkom pasovali. Napriek rôznym neduhom a hlavne tej prehnanej heroizácii som si však film dostatočne užil a dávam s čistým svedomím (slabšie) štyri hviezdy. 70%.

• 15.5.2020  09:25
    Mariňák (2005)

"Jarhead" je dosť neortodoxný vojnový film, kde nič nie je také ako sa zdá. Hoci začiatok filmu ponúka typické výcvikové plahočenie sa, v neskoršej fáze dostávame vcelku originálny pohľad na život vojaka vo vojne. Rozhodne nečakajte žiadne akčné hody, pri ktorých zabudnete dýchať. Mendes si ako výrazový prostriedok zvolil skôr psychologickejšiu rovinu konfliktu, ale nie takú, ktorú zvykneme vídavať v ostatných filmoch, teda vyrovnávanie sa s bojovými zážitkami atď. V tomto prípade ide o vyrovnávanie sa s nečinnosťou, nudou a rutinou, a následne narastajúcou nervozitou. Doslova ide o sondu do duše vojaka, ktorý sa ocitol náhle mimo domova a miesto nepriateľských guliek musí čeliť rozchodovým listom či interným konfliktom. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že film ukazuje aká je armáda (alebo námorníctvo) cool. Ale pri bližšom pohľade sa odkrýva fakt, že vojaci sú len priemerní, v niektorých prípadoch dokonca vyslovene tupí jedinci. Samozrejme treba pochváliť hercov za predvedené výkony, hlavne J. Gyllenhaal sa predviedol vo vynikajúcom svetle. Silnou devízou je aj Deakinsova kamera a celkový vizuál filmu. Je to síce trochu iný vojnový film, na aké sme zvyknutí, ale tá kvalita rozprávania tam rozhodne je. 80%.

• 12.5.2020  15:54
    Nebezpečná mise (TV film) (1999)

"Bravo Two Zero" je film so zaujímavým príbehom, a na filmové pomery aj s relatívne realistickým zobrazením vojenskej akcie či zaužívanej taktiky. Príbeh je však určite trošku zdramatizovaný a jednou z hlavných myšlienok filmu je zameranie sa nejakú tú spolupatričnosť či vojenské kamarátstvo. Výborný výkon v hlavnej roli podáva Sean Bean. Druhá polovica filmu odohrávajúca sa v zajatí už nie je taká zaujímavá, a je to celkovo skôr také pomalé vykĺznutie z príbehu. Film sa snaží vyhýbať klišé, aj keď nie vždy sa to darí. Vo všeobecnosti je však film slušne spracovaný a nemôžem povedať, že by som sa nudil či bol vyslovene sklamaný. 60%.

• 6.5.2020  19:44

Tak z tohto filmu som mal dosť zvláštne a zmiešané pocity. Pôvodne som (aj vzhľadom k menu režiséra) očakával nejaký klasický vojnový akčný nášup. Po tejto stránke ma však film viac menej sklamal. Jednak všetky akčné scény vyznejú pomerne skromne, a aj po stránke nápaditosti im chýba nejaký náboj. Paradoxne ma však film veľmi zaujal v rámci tej vyšetrovacej dejovej linky, kde nie je núdza o napätie ani dejové zvraty. Film sa honosí aj výbornými hereckými výkonmi (hlavne Denzel, ale aj mladý Matt Damon), a taktiež je sympatické, že nejde o oslavný film US army, ale skôr vsádza na ľudskosť, emócie a charakterové vlastnosti. 70%.

• 4.5.2020  14:53
    Bratrstvo (2019)

Tento film je jedným z mála prípadov, keď ruskí filmári vo vojnových filmoch miesto prehnaného gerojstva vsadia na podstatne realistickejšiu kartu. Určite je namieste porovnávať tento film spôsobom spracovania s americkými náprotivkami, ktoré sa podobne realistickým (a čiastočne kritickým) pohľadom venujú vojne vo Vietname. To znamená, že dôraz sa kladie na psychologické rozpoloženie postáv a zároveň sa riešia úplne obyčajné veci ako kupliarstvo, alkoholizmus či uplácanie. Samozrejme film je výborný aj po technickej stránke, a hlavne kamera a strih sú obzvlášť vydarenými prvkami. Bojových scén nie je až tak veľa, ale na malom priestore pôsobia o to realistickejšie. K absolútnej spokojnosti mi chýbal trocha ucelenejší príbeh, keďže v tomto prípade sa dôraz kládol skôr na spomínané prvky vyrovnávania sa s afganskou vojnou ako takou. 75%.

• 27.4.2020  12:38

V niektorých aspektoch je tento film trochu slabšie spracovaný. Trebárs mi tu vyslovene chýba ucelenejší dej, nakoľko film sa javí len ako dokumentárny sprievodca občianskou vojnou v Salvádore s dôrazom na utrpenie obyvateľstva. Avšak nemôžem poprieť, že čo sa týka emócií, je film vystavaný naozaj umne, pričom všetky útrapy vojny, ktoré sledujeme očami malého chlapca prežívame s ním. Práve hlavný hrdina, jedenásťročný chlapec, je jedným zo základných kameňov kvality filmu, pretože jednak si okamžite získava divácke sympatie, a naviac na svoj vek zahral svoju rolu vcelku presvedčivo. Záver filmu naozaj dokáže efektívne spôsobiť búrku emócií a človeku nezostane nič iné len bezmocne sedieť a rozmýšľať nad skazenosťou sveta. 70%.

• 23.4.2020  09:26

Spočiatku sa tento film javí ako vynikajúca komédia plná skvelých hlášok, ktorá vzhľadom k zobrazeniu US Mariňákov pôsobí takmer až parodickým dojmom. Výcviková pasáž je nápaditá a humorom správne dochutená. V druhej polovici filmu sa však dej začne obracať k horšiemu a riešia sa tu vzťahové pletky, morálne pozdvihnutia a iné plytké témy. Záverečná vojnová pasáž je len slabým odvarom kvalitnejšieho remesla. V réžii ma tentoraz Clint vcelku sklamal, hoci ako herec vo svojej klasickej drsnej polohe nemôže nikoho nechať na pochybách, že to stále vie. 60%.

• 21.4.2020  14:38

Film sprostredkúva pálčivé argentínske spomienky na Falklandskú vojnu. V tomto smere je film braný ako retrospektíva zážitkov pár vojakov a poukazuje skôr na psychologickú stránku vojny. Sme svedkami ponižovania vojakov vlastnými dôstojníkmi či záverečnej zrelej úvahy o tom, že po návrate domov boli vojaci vnímaní ľahostajne. Z historického pohľadu nie je film glorifikáciou argentínskej junty, ale poukazuje na všeobecné militaristické klišé prítomné v každej armáde. Námet filmu je teda na úrovni, horšie je to však so samotným spracovaním. Lacno pôsobiaci vizuál, priemerné herecké výkony či podľa môjho názoru zbytočná dejová linka z nemocnice sú typickým príkladom nie až tak zvládnutého filmu. Nutkanie ukončiť sledovanie či minimálne zrýchlené pretáčanie scén sa u mňa prejavovalo v častých intervaloch, a to tiež vypovedá mnohé o "kvalitách" filmu.40%.

• 20.4.2020  14:13

Greengrassov režijný debut ešte o jeho budúcom talente veľa nenapovedá. Základom deja je príbeh mladého vojaka, ktorý sa z hrdinu stane takmer štvancom, nenávidený priateľmi a známymi, a šikanovaný medzi spolubojovníkmi. Film je tak väčšinou psychologického charakteru. V niektorých chvíľach je z neho pútavá a provokatívna dráma, ale z celkového pohľadu ma výraznejšie nezaujal. Chýba tu niečo invenčnejšie v rámci réžie, alebo trocha svižnejšie vystavaný dej. Veľká pochvala ale patrí Davidovi Thewlisovi, ktorý podal vskutku obdivuhodný výkon. 40%.

• 14.4.2020  13:23
    Fang Hua (2017)

Príbeh z obdobia čínskej kultúrnej revolúcie v 70.-tych rokoch je zvláštny v tom, ako ho má divák chápať. Ako romantikou "dochutenú" výpoveď danej doby alebo ideologickú reportáž a masírovanie vlastného nacionalistického ega. Respektíve je tu možnosť, že pôvodne to režisér chcel podať tak trocha neutrálne, ale následná politická revízia vo výsledku stvorila niečo na pol ceste medzi oboma možnosťami. Príbeh ako taký by sa dal rozdeliť na dve polovice, a to romantickejšiu prvú časť s uvoľnenejšou atmosférou, a oveľa dramatickejšiu druhú časť na pozadí vojny či životných zmien. Z vizuálneho hľadiska je film pôsobivou prácou kamery, plný farieb a dôrazu na detaily a celkovú estetickosť snímku. Hudba je taktiež na vysokej úrovni. Väčšinu hereckého osadenstva tvoria mladé herečky, ktoré však dokážu zaujať vo všetkých smeroch (hereckých aj nehereckých). Vo všeobecnosti však filmu chýba zmysluplnejší pohľad na politické pozadie danej doby a viac menej ide síce o pekný film, ale s nižšou výpovednou hodnotou. Taktiež mierne skrátenie stopáže by filmu asi neuškodilo. 60%.

• 12.4.2020  22:35
    Kipur (2000)

Film s nespornou vizuálnou kvalitou, realistickým poňatím aj hlbšou myšlienkou, ale jednoducho povedané, čakal som niečo trošku iné. Tok deja je až príliš pomalý, a určite nedokáže držať divákovu pozornosť počas celej stopáže. Čím ďalej tým viac sa stáva čoraz stereotypnejší a prakticky tu nie je takmer žiadna scéna, ktorá by dokázala dej aspoň trochu "nakopnúť". Za zmienku stojí výborná kamera servírujúca dlhočizné zábery. Dopozerať tento film však vyžaduje vysokú mieru trpezlivosti. 50%.

• 11.4.2020  19:38

Pred zhliadnutím tohto filmu som mal pomerne vysoké očakávania, nakoľko Greengrassov režijný štýl je vždy zárukou kvalitného remesla. Aspekty ako réžia či práca kameramana sa dajú prirovnať k tomu, čo Greengrass ukázal vo filme "United 93", teda ponúkajú doslova realistický zážitok a diváka vťahujú priamo do diania vo filme. V rámci deja sa pohľad filmu sústreďuje na obe strany konfliktu, pričom sa režisér podrobne venuje motiváciám, psychologickému rozpoloženiu aj súkromnému pozadiu niektorých postáv. V podstate sa tým film javí ako nestranný, a nie iba ako kritický pohľad na čin britských vojakov. Silnou devízou je adrenalínová a elektrizujúca atmosféra, ktorá sa rozhýbe zhruba v polovici filmu, a až do konca vám nedá vydýchnuť. Začiatok filmu je pomalší, možno aj mierne zdĺhavý, ale vo svojej podstate musím uznať, že celkovo je tento film vynikajúcim, a po režijnej stránke dokonca geniálnym dielom. 80%.

• 7.4.2020  13:28

Svojím spôsobom je "Tigerland" dobrý film, nakoľko pomerne realisticky reflektuje stupídne armádne pomery. Celý film sa odohráva len vo výcvikových priestoroch a vsádza sa tu hlavne na psychológiu postáv. Čiastočne sa tak snaží náladou filmu priblížiť k prvej časti Kubrickovej "Full Metal Jacket". Zaujímavým prvkom sa mi javí použite nezvyčajného formátu kamery, ktorý spôsobuje, že film vyznieva veľmi autenticky. Zrejme najsilnejším a najpamätnejším prvkom filmu je účasť a prelomový výkon Colina Farrella. Na svoj vek pôsobí vo svojej roli veľmi charizmaticky a vyzrelo. Celkovo som mal ale po zhlliadnutí len priemerné pocity. Chýbala mi nejaká gradácia deja, akoby film k niečomu celý čas smeroval, ale nakoniec celý dej vyznie tak trocha do stratena. 65%.

• 5.4.2020  09:29

Hamburger Hill patrí určite k tým menej známejším, ale čo sa týka spracovania bohužiaľ aj najslabším filmovým prezentáciám vietnamského konfliktu. V porovnaní s kultovými filmami typu Čata či Olovená vesta zaostáva naozaj vo všetkom. Priemerný scenár aj réžia, nevýrazný herci a nezapamätania hodné postavy, a prakticky ani žiadna hlbšia myšlienka či zmysluplnejší dialóg. Ani možnosť urobiť z filmu aspoň kvalitné akčné divadlo nevyšlo, keďže bojové scény sú spracované nanajvýš priemerne, a naviac ich nie je práve dostatok, respektíve ku koncu ide v podstate o jednu bojovú scénu, ktorá je však neprimerane často prestrihávaná do diania v zázemí. Čiže v celkovom ponímaní ide naozaj len o priemerný film. 55%.

• 31.3.2020  21:36
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

Voči tomuto seriálu som mal dosť veľké očakávania, zároveň však bol pre mňa veľkou neznámou. Na jednej strane je seriál vizuálne slušne spracovaný. Taktiež väčšina postáv je sympatická a dá sa s nimi v príbehu stotožniť. Prekvapením je pre mňa Henry Cavill, ktorý si postavu Zaklínača dáva náramne. Avšak seriál má pár zásadných chýb. Jednak mi absolútne nesadlo nechronologické rozprávanie deja, nakoľko tým pádom tu chýba nejaká tá gradácia, a taktiež je to všetko poriadne zmätočné. Z toho vyplýva aj problém pre takých ako ja, čo nečítali predlohu ani nehrali hry. Jednoducho tu nie je skoro nič, čoho by sa dalo chytiť a čo by dokázalo okamžite vtiahnuť do deja. Trebárs u "Hier o tróny" som tiež nepoznal predlohu, ale seriál si ma získal okamžite. Plus "náladu" mi dokáže pokaziť aj pár takých hlúpostí, ako občasné slabšie efekty či spracovanie niektorých rás, ako dryády a elfovia (bez urážky, ale ten elfí negrík vyzeral ako čert s českej rozprávky) a dovoliť si takto spracovať tieto postavy je pre mňa dôvodom na pochybovanie o súdnosti tvorcov. Avšak napriek týmto negatívam stále vidím v seriáli potenciál, hoci ako celok ma až tak nepresvedčil, jednotlivé epizódy mali svoju silu a dokázali ma aspoň čiastočne zaujať. 70%.

• 21.3.2020  20:06

V porovnaní s inými filmami z vietnamskej vojny ide o menej známy snímok, respektíve nie je až tak vychvaľovaný alebo "ponúkaný" ako reprezentatívna vzorka onoho konfliktu. Pritom ide rozhodne o pozoruhodné dielo, plné depresie, stiesnenej atmosféry a beznádeje, ktorého silu ešte viac umocňuje fakt, že je to podľa skutočnej udalosti. Je chvályhodné, že veľkí hollywoodsky režiséri svojho času nešetrili kritikou na to, aké zverstvá ich "chlapci" vo Vietname robili (samozrejme nie všetci). Tento film hrá predovšetkým na psychologickú strunu, pričom sa nesnaží tak úplne očierňovať tieto činy, ale vychádza skôr z vedľajších faktorov, ktoré daných vojakov k tomu videli. Herecky ide o extratriedu - psychopatický maniak Sean Penn aj vľúdnejší M. J. Fox hrajú svoje party nadštandardne. Nejde nespomenúť aj krásny Morriconeho soundtrack. Tomuto filmu treba dať rozhodne šancu! 80%.

• 16.3.2020  09:37

Tento film má svoje muchy, a možno chce byť niečím na čo nemá, keďže v podstate ide o béčko, ale pohľad na dosť opomínanú účasť protinožcov vo vietnamskej vojne, spracovanú formu intenzívneho akčného vojnového filmu ma určite nenechal chladným. Akčné scény sú spracované na úrovni, hoci postupom času sa stavajú trochu monotónnymi, keďže prakticky celý film sa odohráva na jednom mieste a v jednej polohe - v lesíku v polohe ležmo. Záver prinesie aj trocha napätia a emócií. V hereckej zostave je aj pár známych mien, ale väčšinou je tu partia neznámych mladých hercov, ku ktorým sa nejak nedá vytvoriť vzťah. Avšak podľa mňa ide o nadpriemer a fanúšikom vojnových filmov odporúčam. 70%.

• 3.3.2020  15:54

"Siege of Jadotville" je pomerne málo známy film, ale ponúka naozaj silný príbeh o odvahe, hrdinstve, ale aj špinavej politike. Veľká časť filmu sa odohráva na bojisku, kde sme svedkami remeselne výborne natočenej akcie. Scény zo zázemia zas kontrujú politickými machináciami či alibizmom najvyšších činiteľov. Hlavnej úlohy sa prekvapivo obstojne zhostil Jamie Dornan, známy skôr zo šedých odtieňov, ktorý si svojím konaním okamžite získava sympatie a divácku priazeň. Film mal údajne len mizivý rozpočet, ale myslím si, že to nie je vôbec poznať, nakoľko bojové scény ponúkajú dostatok realizmu, výbuchov aj komparzu. Súhrnom by som film určite odporučil, pretože jednak ponúka kvalitné akčné sekvencie, ale aj pohľad na v podstate neznámu dejinnú udalosť, ktorá však môže v mysli dosť zarezonovať. 75%.

• 28.2.2020  19:52
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

S rozširovaním Star Wars univerza vyvstávali v prvom rade rôzne pochybnosti, najmä či nový seriál bude aspoň trocha originálny alebo sa podobne ako nová trilógia vydá skôr cestou napodobňovania už známych a úspešných skutočností z histórie tejto filmovej ságy. Ale miesto nejakého príbehu o mocných Jedioch sa rozhodli tvorcovia vsadiť kartu na nie až tak známe, respektíve dôležité postavy nájomných lovcov ľudí. Tento ťah však vyšiel na výbornú a "Mandalorian" je vo svojej podstate zábavným a zaujímavým príbehom, ktorý jednak skvelo doplňuje príbeh Star Wars, ale zároveň si drží svoju špecifickú atmosféru, ktorú najlepšie vystihuje slovo westernová či renegádska. Ono samotný príbeh v podstate nie je nejak extrémne prešpekulovaný či vygradovaný, nakoľko sa tu viac menej len cestuje medzi planétami a plnia sa rôzne misie, ale ako celok to funguje na výbornú. Skvelo napísané postavy sú dôležitým hnacím motorom príbehu, a to nie len tie "ľudské", ale trebárs aj droid tu dostane významné zastúpenie, ktoré dokáže zužitkovať. A samozrejme nesmiem zabudnúť na geniálny nápad vytvoriť postavu "Baby Yodu", ktorá sa okamžite stala miláčikom internetu. 80%.

• 24.2.2020  10:09

Ďalší výborný kúsok zobrazujúci peklo Kórejskej vojny, pričom zároveň poukazuje na nezmyselnosť vojny ako takej. Viac menej je tento film pozoruhodne spracovaný v každom ohľade. Má vynikajúci príbeh, ktorý dokáže dlhodobo udržovať divácku pozornosť, zaujímavo vykreslené charaktery postáv, sugestívne nakrútené bojové scény, výbornú kameru a po emocionálnej stránke aj intenzívne vygradovaný záver. Občas sú niektoré scény rozvláčne, najmä v úvodnej polhodine, a samozrejme nechýba nejaký ten pátos, ale vo všeobecnosti som bol veľmi spokojný. 80%.

• 20.2.2020  11:38
    1917 (2019)

1917 je scenáristicky v podstate veľmi jednoduché dielo o putovaní z bodu A do bodu B. Ale v priebehu tejto púte sme svedkami množstva udalostí, ktoré dokážu zapôsobiť po emočnej, vizuálnej či adrenalínovej stránke. Púť hlavných hrdinov sledujeme s extrémnym napätím, ktoré je dané pôsobivo zobrazenou atmosférou vojny, plnej špiny, mŕtvol a nečakaných stretnutí s nepriateľom. Je až neuveriteľné, že takýto jednoduchý príbeh je po dramaturgickej stránke tak perfektne zvládnutý a vygradovaný. Mendesova réžia je veľmi precízna, pričom k dokonalosti jej napomáha toľko ospevovaná kamera. Z tejto perspektívy ide o jedno z prelomových diel kinematografie. Vďaka tomuto štýlu sa výrazne zvyšuje autenticita filmu a celkový vizuálny zážitok. Pri niektorých scénach zážitok zvyšuje kombinácia kamery ale aj hudby, napríklad tá hra svetiel a tieňov v mestečku je dokonalý snový zážitok. Samozrejme treba pochváliť aj také filmové aspekty ako výprava, kostýmy či prácu s početným komparzom. K úplnej dokonalosti (a to budem parafrázovať polovicu miestnych užívateľov) mi chýbali nejaké bojové scény, ktoré sú a vždy boli pravou esenciou vojnových filmov. P:S. V tomto prípade je kino povinnosťou, pretože je to minimálne o polovicu väčší zážitok než doma. 80%.

• 11.2.2020  14:57

Celkom zaujímavý film z prostredia Kórejskej vojny, ktorému nechýbajú drsné a kvalitne natočené bojové scény, ale taktiež sa snaží stavať na príbehu a emóciách. Vizuálu tiež nie je veľmi čo vytknúť, vo filme vyniká efektná kamera, ktorá dokáže vykúzliť úchvatné zábery a scény (trebárs prestrelka v obilnom poli). Už tradične, ako to býva u mnohých podobne ladených filmov, dôjde aj na typické scény plné klišé (trebárs predčítaná korešpondencia písaná blízkej osobe), ktoré však neodkážu vyvolať ani záchvev nejakej emócie. Bez tak to vyzeralo na slušný vojnový film s nutnou dávkou klišé, nebyť záverečnej akcie. Tam totiž pátos a glorifikácia postáv dosahuje neuveriteľných výšin, pričom fakt, že partia študentov, z ktorých väčšina neodkáže v priebehu filmu ani poriadne strieľať, bez problémov kosí nepriateľských vojakov je len ťažko uveriteľný. A korunu tomu všetkému nasadzuje akcia dvoch hlavných postáv na streche, kde si chalani s guľometmi v rukách za spomalených záberov robia taký severokórejský body count, že by im ho závidel aj samotný Rambo. Veľká škoda, že sa to v závere takto zvrhlo, preto u mňa ide len o priemerný film. 60%.

• 10.2.2020  08:24
    Bod zlomu (2015)

Keby som nevidel originál z roku 1991, možno by som bol pri mojom hodnotení máličko zhovievavejší. Ale keďže musím porovnávať, pôvodný film to u mňa vyhráva čo sa týka príbehu, obsadenia aj hereckých výkonov. Jediné, v čom je remake na vyššej úrovni je vizuálna stránka, ktorá však občas naozaj pôsobí ako nadpozemský zážitok. V porovnaní s originálom je dôležitá ešte jedna vec, a to, že v ňom išlo hlavne o príbeh a jeho krimi/akčnú zložku, pričom tie adrenalínové scény boli len vhodne zakomponovaným doplnkom. Avšak toto nové spracovanie na všetkých tých adrenalínových športových zážitkoch vyslovene stavia, a ten zvyšok, ktorý mal byt podstatou príbehu, mi príde len ako nadbytočný balast. A to až do takej miery, že človek prestane vnímať o čo tam vlastne postavám ide. Proste žiaden prepracovaný hlbší dej nečakajte, je to len povrchný film, ktorý môže viac baviť len milovníkov extrémnych športov. 40%.

• 5.2.2020  21:03

"Midway" je v prvom rade až nečakane zábavný blockbuster. Emmerich je režisér, ktorý síce tematicky točí skôr plytké filmy postavené na efektoch a akcii, ale toto remeslo mu ide stále výborne. Pritom treba oceniť, že v tomto filme sa takmer do puntíku drží historických faktov, nič si neprikrášľuje, vyhýba sa nadmernému pátosu, a pritom film stále funguje ako zábavný a zároveň poučný film. Pozitívne kvitujem, že v priebehu filmu nám režisér ponúka pravidelné dávkovanie akčných scén, a neurobil z filmu to čoho sa obával - nudné taktizovanie a nekončené čakanie na jednu akčnú scénu v závere. Okrem úvodného nepodareného remaku útoku na Pearl Harbor, sú ostatné akčné scény natočené na úrovni, hoci kredit im uberá nie až tak vydarená triková stránka, ktorá občas vyzerá naozaj lacno. Medzi jednotlivými akčnými scénami je väčšina deja len vatovou výplňou, ale niektoré dialógy či výstupy hercov napriek tomu dokážu zaujať. Samotné obsadenie je plné známych mien, pričom zaujímavejšie party tú majú skôr vedľajšie postavy ako Quaid, Eckhart či Harrelson. Zvažoval som aj priemerné hodnotenie, ale keď si film porovnám s neustále omieľanou verziou z roku 1976, ktorá si miesto reálne natočených leteckých súbojov tiež "pomáhala" zábermi na pozadí či dokonca archívnymi zábermi, a naviac tam bolo oveľa viac romantického balastu, dám tejto verzii o hviezdu viac. 70%.

• 30.1.2020  10:14

Skúsenosti Mela Gibsona s vojnovou tematikou nie sú rozhodne malé, a preto som nemal žiadne pochybnosti o tom, či sa mu film z prostredia druhej svetovej podarí. "Hacksaw Ridge" je v postate obyčajný vojnový film s klasickým hollywoodskym pozlátkom v podobe romantiky a hrdinského pátosu. V tomto prípade však romantická časť ukočírovaná v znesiteľnej miere a akurátnom priestore, a čo sa týka toho hrdinstva a pátosu, keďže je to film podľa skutočnej udalosti a všetky tie udalosti sú až na pár detailov pravdivé, nie je v tomto prípade dôvod na kritiku. Celkový priebeh deja je výborne vybalansovaný, a film tak dokáže zaujať už od úvodu, keď spoznávame postavy a ich motivácie, následne vo výcvikovej pasáži umne kombinuje humorné aj emočne vypäté dramatické scény. Druhá polovica filmu už patrí hlavne nekompromisne natočenej vojnovej vrave, kde Gibson ukazuje svoje majstrovstvo. Niektoré scény sú možno trochu preexponované, ale zimomriavky sa spoľahlivo dostavia. Výborný výkon podávajú aj herci. Trebárs U Garfielda je to možno životný výkon a Hugo Weaving môže konečne v nejakom filme ukázať ako vie hrať. Prekvapením je aj Vince Vaughn, pri ktorom sa vynárajú myšlienky, prečo tak dlho mrhal hereckým potenciálom v komédiách. A ešte sa vyjadrím k náboženskej prezentácii filmu. Mnohí hania Gibsona, že tu až veľmi propaguje kresťanstvo, ale keďže samotnej postave Desmonda Dossa práve jeho viera pomohla dokázať to čo dokázal, je absolútne scestné kritizovať tento prvok. 90%.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44