Pašerák (2018)

Pán Eastwood je žijúca legenda, a každý ďalší film, v ktorom sa objaví, je potrebné si náležite vychutnať. "The Mule" má sympaticky spracovaný príbeh, ktorý sa väčšiu časť stopáže nesie skôr v odľahčenom a prívetivom duchu s občasnou humornou vložkou, hlavne pri konfrontácii starého pána s moderným svetom. Je síce pravda, že občas sa film pohybuje na hrane klišé, najmä keď dôjde na dojímavé scénky v rodinnom kruhu, a taktiež vypointovanie niektorých dejových liniek je odignorované, ale ako celok si drží solídnu úroveň. Ako herec je Clint skvelý, ako režisér trošku zlyháva v tom smere, že pozornosť upriamuje príliš na seba, a nedáva priestor ostatným postavám, aby vynikli, a preto sú aj herci ako Cooper či Garcia skôr v polohe sekundantov. 70%.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Mnohí fanúšikovia hania komplet celú novú trilógiu, ale podľa môjho názoru epizóda VII až na ten remakový príbeh nebola zlá a v podstate priniesla Star Wars ako také novej generácii fanúšikov. Epizóda VIII zas prišla s odvážnejšími postupmi a príbehom, ktorý rozhodne nebol len prostý fanservis. Problém však podľa mňa nastáva až v tomto záverečnom akte.  Už od úvodu to vyzerá, ako keby tvorcovia nevedeli "kudy kam", a je zrejmé, že so scenárom sa museli dosť ponáhľať, aby vypotili aspoň niečo. Výsledkom však bolo, že viac než polovicu filmu sa jednotlivé postavy potulujú vesmírom bez nejakej rozumnej motivácie, že miesto rozvíjania už existujúcich záporných postáv musia doslova vyhrabávať mŕtvoly a dávať ich do popredia ako hlavný nástroj zla, a taktiež to, že aj rozuzlenia osudov a pozadia postáv je v niektorých prípadoch pľuvancom do fanúšikovej tváre (hlavne pôvod Rey a osud generála Haxa). Ďalšie postavy ako Poe a Finn len potvrdili, že ich účasť je v celej trilógii prakticky zbytočná, nuž a tie charakterové kotrmelce Kylo Rena už nestoja ani za reč. Abrams sa evidentne snažil polepiť zostávajúce nosné motívy príbehu, ktoré zostali po Johnsonových experimentoch v epizóde VIII, ale výsledkom je naozaj len odbitý polotovar. Snáď to bude pre tvorcov ponaučenie, že ak sa už pustia do nejakého príbehu, tak nech to má pod palcom jeden scenárista a režisér. Aby som nebol iba negatívny, ako blockbuster film určite má šancu zabodovať, pretože už len kvôli vizuálnej stránke, krásnej hudbe, solídnym vtipom a klasicky efektnej Star Wars akcii je pozeranie určitým zážitkom. Ale v rámci celého univerza tejto značky ide o jednoznačne najslabší produkt. 50%.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Nuž, epizóda VII bola kritizovaná hlavne pre príbehovú recykláciu, keď v podstate len skopírovala najdôležitejšie momenty z epizódy IV. V tomto pokračovaní treba oceniť snahu tvorcov aspoň o čiastočnú originalitu príbehu, hoci je jasné, že typické trademarky Star Wars, ako sú vesmírne boje či rôzne imperiálne mašiny postupujúce proti rebelom sa chtiac nechtiac budú opakovať stále, pretože to je predsa jeden zo základov celého univerza. Film ako taký je dejovo trocha nevyrovnaný. Začiatok síce ohromí klasickou vesmírnou bitkou, ale potom príde prekvapujúci útlm. Jedine dejová linka Luka a Rey dokáže naplno zaujať, ale trebárs únik flotily pred Rádom je nezáživný, nuž a dejová linka Finna a tej Aziatky  je aj vzhľadom k celkového vývinu pre príbeh absolútne zbytočná a otravná. Ono celkovo má zatiaľ táto nová sága na postavy skôr smolu, pretože mimo veteránov (Ford v sedmičke a Hamill tu) nemá kto patrične zaujať a ťahať dej. Na druhej strane, záverečná tretina filmu je opäť to, čo máme na Star Wars všetci radi. Vizuálne dokonalá akcia, epické momenty a krásne nasnímané scenérie, ktoré sa vryjú do pamäte v podstate napĺňajú svoj účel a prinášajú prvotriedny filmový zážitok. Napriek tomu si nemyslím, že je to lepšie ako epizóda VII, hoci je tu malý náznak originálnejšieho príbehu, ale nulový vývoj väčšiny postáv a hluchá prostredná tretina filmu znižujú kvalitu celkového prežitku. 70%.

Spirit - divoký hřebec (2002)

Jeden z posledných klasicky animovaných filmov priniesol veľmi pekný príbeh o boji za slobodu. Skvelé animácie, krásna hudba aj filmové piesne spôsobili, že si ma tento animák získal veľmi rýchlo. Ako veľmi dobrý ťah tvorcov oceňujem to, že na rozdiel od väčšiny animákov sa tu zvieratá správajú naozaj ako zvieratá, čo znamená, že nerozprávajú, ale napriek tomu divák vďaka premyslenej animácie vždy vie, o čo práve hlavným "hrdinom" ide. 75%.

Ztracen v džungli (2017)

Spočiatku sa mi film zdal taký nemastný-neslaný, herecky nevýrazný  a s nezaujímavými dialógmi. Avšak po presunutí diania do džungle sa z filmu stáva dosť drsné a dynamické dobrodružstvo. Hoci v tomto prípade sú tie drsné a zaujímavé scény občas popretkávané s inými, ktoré sú zas plné klišé. Celkom pozitívne ma prekvapil výkon Daniela Radcliffa, ktorý sa do svojej role vložil naozaj naplno.  Ako celok mi však film príde trocha príbehovo nevybalansovaný, chýba mu patričná hĺbka a koniec koncov mimo tej drsnosti boja o prežitie až tak veľa neprináša. 60%.

Debbie a její parťačky (2018)

Ďalší feministický pokus o prznenie známej filmovej značky? To boli moje prvé myšlienky tesne pred zhliadnutím, ale našťastie aspoň tvorcovia zvolili kvalitné herecké obsadenie, čo čiastočne vybalansovalo nie až tak premyslený príbeh. Čakal som aspoň niečo trochu odlišné od Dannyho trilógie, ale čo sa týka zápletky a postupného vývoja príbehu, je to až príliš podobné. Dokonca aj herečky do určitej miery stvárňujú postavy s podobnými charaktermi a vlastnosťami, aké mali ich mužskí kolegovia v Dannyho parťákoch. Avšak v porovnaní s nimi im v tunajšej zápletke chýba ten štýl, ľahkosť, nadhľad a elegancia, s akou sa do veľkej lúpeže pustili páni. V scenári sa nájde pár zaujímavých vychytávok, ktoré dokážu dej ozvláštniť, a koniec koncov aj samotná lúpež je spracovaná celkom napínavo. V tejto pasáži som mal z filmu trojhviezdičkový pocit, ale ten rádoby zvrat u jednej z postáv a celkový vývin deja v závere mi dojem pokazil. Okrem toho niektoré z postáv (menovite Rihanna a Awkwafina) my prišli dosť nesympatické. 40%.

Indočína (1992)

Indočína je film s viacerými pozitívnymi atribútmi, nakoľko prináša remeselne kvalitne spracované dielo so skvelou kamerou, krásnou hudbou, nádhernými filmovými lokáciami a koniec koncov aj kvalitnými hereckými výkonmi. Avšak tok deja je vzhľadom k dĺžke filmu veľmi pomalý a útržkovitý, chýba mu nejaký spád či niečo, čo by mu pridalo na živelnosti a atraktivite. V príbehu sa až veľmi tlačí na romantickú líniu, a ostatné udalosti vo filme sú načrtnuté len povrchne či úplne potlačené do úzadia. Totižto dlhá stopáž a snaha o veľkoleposť nemusí vždy znamenať plnohodnotný úspech. 60%.

Popelka (2015)

Na tejto najnovšej verzii Popolušky je sympatické, že sa divákovi snaží podať túto látku absolútne tradičným spôsobom, čiže tak ako je všetci poznáme. Tvorcovia tak našťastie nepriniesli nič, čo by nútilo diváka k myšlienkam o modernom prznení klasických rozprávok, ako tomu v poslednej dobe býva zvykom. Preto príbeh neprináša žiadne prekvapenia, ale stačí sa nechať unášať klasicky spracovaným dejom, zaobalenom v úchvatnom vizuálnom háve za sprievodu vynikajúcej hudby. Obsadenie ústrednej dvojice je vcelku sympatické a macocha v podaní Cate Blanchett je jeden z highlightov celého filmu. 75%.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Ready Player One je pre mnohých herných fanúšikov dozaista splneným snom. Film sa asi najviac približuje pokusom preniesť na plátno videohernú atmosféru a "zhmotniť" ich náplň a obsah, ale zároveň sa snaží poukázať na prílišnú posadnutosť virtuálnym svetom, ktorý je jednou z pliag súčasného sveta. Dej je naozaj svižný, dynamický a nejaká nuda rozhodne nehrozí. Ďalšou dôležitou zložkou sú popkultúrne odkazy, zamerané prevažne na 80. roky. Či už v podobe klasických hudobných flákov, ale hlavne rôznych filmových diel, ktorých obsah je mnoho krát kľúčovou zložkou diania aj v tomto filme. Samozrejme, nie každého môže takáto audiovizuálna retro pocta zaujať, ale napriek tomu ide o skvelý blockbuster v úžasnom vizuálnom háve s výbornou Silvestriho hudbou. Seňor Spielbergo dokazuje, že to stále ešte vie. 80%.

Hrbáč (1959)

Dobrodružno-romantická klasika s intrigánskymi zloduchmi, hrdinom bez bázne a krásnymi ženami. Jean Marais podáva štandardný výkon a opäť si strihol dvoj rolu. Bourvil mi prišiel trocha otravný, proste nemám takéto "blbečkovské" postavy vo filmoch rád. Sú tu fajn súboje, natočené je to v pekných exteriéroch aj interiéroch, ale celkovo je to skôr taký dejový priemer plný rôznych klišé. 60%.