Zákop (1999)

Tento film musel mať naozaj veľmi skromný rozpočet, pretože prakticky celý sa odohráva v pár metroch zákopu, a až na záver v ňom neuvidíme viac než 10 postáv. Naviac dianie vo filme je pomerne letargické a počas celého trvania filmu prinesie len málo závanov vzrušenia či živšieho diania. Na druhej strane však celkom realisticky vystihuje zákopovú rutinu, so všetkými možnými situáciami, s ktorými sa vojaci museli potýkať. Najpamätnejším prvkom filmu zrejme zostane výborný výkon Daniela Craiga. Vo vedľajších rolách sa objavilo aj pár vtedy ešte neznámych, ale dnes už celkom slávnych hercov ako CIlian Murphy či Ben Whishaw. Škoda premárneného potenciálu, pretože filmov z prvej svetovej zas tak veľa nie je, ale v tomto prípade ide naozaj len o priemerné dielko. 55%.

Na západní frontě klid (1979) (TV film)

Jedno z najznámejších protivojnových knižných diel sa dočkalo viacero spracovaní. Verzia z roku 1979 nie je nič dlžná svojej predlohe a skutočne ponúka dramaticky podané udalosti zo zákopov prvej svetovej vojny. Príbeh je cestou partie mladíkov, ktorí sa s počiatočným idealizmom dobrovoľne prihlásili k službe vlasti, aby následne dospeli k rozčarovaniu a nezmyselnosti vojny ako takej. Vo filme nie je núdza o dramatické momenty aj emočne silné scény. Predlohu som mal možnosť čítať, a moje pocity z filmu boli podobné ako pri predlohe, hoci kniha na mňa zapôsobila o niečo viac. Na TV produkciu je spracovanie celkom obstojné, jednak čo sa týka hercov aj technických prvkov. 75%.

Inferno (2016)

Predošlé dve filmové spracovania Brownových bestsellerov ma dokázali výrazne zaujať, a preto moje očakávania, aj vzhľadom k návratu osvedčenej dvojice Howard a Hanks, neboli zrovna nízke. Inferno nám viac menej prináša štandardnú schému sfilmovaného Browna, a to záhadami poprepletaný dej s postupným rozmotávaním vlákien neznáma, ktoré sem tam poriadne naruší nejaký zásadný zvrat. Všetko sa opäť odohráva v nejakej starobylej európskej metropole, kde sa môže divák aspoň takýmto spôsobom kochať architektonickými pamätihodnosťami. Film je opäť vhodne sprevádzaný svižnou Zimmerovou hudbou, ktorá dokáže v kľúčových scénach zdvihnúť adrenalín. Napriek viacerým pozitívam ma však Inferno nebavilo až tak ako predošlé dva filmy. Dôvodom je zrejme aj celkový nosný motív príbehu (vyhladenie ľudstva), či niektoré zvraty, ktoré v tomto prípade patria do kategórie "lacné". Ale svojím spôsobom sa na tom určite dalo zabaviť. 55%.

Doktor Strange (2016)

Doctor Strange je v rámci marvelovských hrdinov pomerne originálnym zjavom, a to nielen samotná postava, ale aj celkové pozadie príbehu. Ono totiž film svojím poňatím tak trochu nezapadá do tradičnej schémy komixového hrdinu, ale skôr sa mi zdá, že by to celé mohlo fungovať aj úplne samostatne ako nejaká fantasy sága. Začiatok filmu určite navnadí, minimálne akcia ála Nolanov Inception, ktorá je počas filmu niekoľkokrát rozumne využitá. Možno je na škodu, že postupom času sa film stáva príliš šablónovitou ukážkou záchrany sveta, akú sme už mali možnosť vidieť v každom druhom komixovom filme. Benedict Cumberbatch je určite dobrou voľbou na rolu super hrdinu, ale až časom sa ukáže, či jeho charizma a talent obstojí aj v konfrontácii so starými harcovníkmi ako je napríklad Tony Stark. Aj ostatné postavy sú obsadené dobrými hercami, a celkovo pri castingu mali tvorcovia šťastnú ruku. Ako origin novej marvelovskej postavy je film celkom obstojným prínosom, ale zamrzí fakt, že napriek svojej čiastočnej originalite sa príbeh nakoniec uberal až príliš šablónovito. 70%.

Captain America: Občanská válka (2016)

Marvel opäť zabodoval. Zároveň je však trošku atypická marvelovka, a to minimálne z dôvodu, že tu chýba klasický záporák, ktorého musia hrdinovia spoločne poraziť. O to viac sa film zameriava na charaktery jednotlivých postáv a ich vzájomné vzťahy. Je však pravda, že príbeh je tak trošku banálny a motivácie postáv púšťať sa do konfrontácie so svojimi "kolegami" a priateľmi sú viac menej povrchné. Film najviac pozdvihuje perfektá akcia, plná skvelých nápadov a dokonalej choreografie. Nové postavy (Spider-Man a Black Panther) taktiež celkom dobre zapadli a ich potenciál do samostatných filmov je tak na dobrej ceste. Nie je to najlepšia marvelovka, ale páči sami, ako si celé to ich filmové univerzum drží stabilnú kvalitu filmov bez výraznejších zaváhaní. 75%.

Těžce zamilován (2001)

Film s premárneným potenciálom. Mám pocit, že z daného námetu sa dalo vyťažiť oveľa viac, hlavne čo sa týka humornej stránky, ale väčšinu času film skĺzaval len k otrepanej tematike vnútornej krásy, a ten predvídateľný koniec tomu na kráse tiež nepridal. 40%.

Port Arthur (1980)

Rusko-japonská vojna zo začiatku 20. storočia je pomerne málo známy konflikt, a o to viac ma prekvapilo, že z tohto obdobia existuje aj nejaký film. Na prvý pohľad zaujme historicky verné pozadie konfliktu aj celkom podrobný opis udalostí vrátane mapiek. Taktiež bojové scény sú spracované relatívne veľkolepo. Negatívom je určite jednostranné spracovanie, sršiace japonským nacionalizmom a obhajujúce vtedajšiu agresívnu imperiálnu politiku. Filmu ubližuje aj natiahnutá dĺžka, v prehnanej miere naplnená patetickými dialógmi. Herecké výkony tiež nepatria k najlepším, ale z celkového pohľadu treba vziať do úvahy aj kultúrnu odlišnosť, keďže Japonci filmy a herectvo určite vnímajú trochu inak než západ. Z historicko-informačného hľadiska nie je filmu veľmi čo vytknúť, ale celkové spracovanie je len priemerné. 60%.

Mělčiny (2016)

Sledovať boj človeka proti prírode, respektíve jej zubatej časti je vždy zaujímavý zážitok, čiže minimálne z tohto pohľadu mal film čím zaujať. Taktiež záleží na tom, kto sa zhostí hlavne úlohy, a hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sexy blondínka urobí z tohto filmu trošku lacné divadielko, Blake Lively sa celkom "pochlapila" a obstojne to uhrala. Film je viac menej predvídateľný a dosť mi vadilo divné a nereálne zakončenie. A osobitné vyjadrenie si zasluhuje fakt zle digitálne spracovaný žralok. Keď si spomeniem na viac než 40 rokov staré Čeľuste, neviem či sa mám smiať alebo plakať. Celkovo ide len o béčkovo spracovaný thriller, ktorý mohol ponúknuť aj hutnejšie spracovanie. 50%.

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (2007) (TV film)

Hoci ide "len" o film z TV produkcie, myslím si, že spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Hlavne herci si zaslúžia osobitnú pochvalu, pretože takmer všetci dali do tohto filmu srdce. Boj pôvodných obyvateľov amerického kontinentu za slobodu je jedným z najhrdinskejších, ale aj najsmutnejších príbehov ľudskej histórie. Trpký kalich horkosti si museli vypiť až do konca pri neslávne známej udalosti u Wounded Knee, kde boli zbytočne povraždené desiatky Indiánov. Emocionálne veľmi silný film, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. 80%.

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

Mexický Narcos sú, čo sa týka seriálovej kvality, opäť prvotriednym produktom, hlavne čo sa týka výpravy a celkového dobového feelingu. Lenže dejovo je v porovnaní s kolumbijskou sériou o niečo chudobnejší a menej vyhrotenejší. V Kolumbii to totiž malo už od začiatku poriadne grády, kým tu sa na vec išlo veľmi pozvoľna a chlieb sa začal poriadne lámať až v záverečných epizódach. Taktiež hlavná postava Gallarda v podaní Diega Lunu určite nie je taký charizmatický a zároveň drsný maník, akými boli Escobar či partička z Cali. Taktiež druhá strana zákona, kde sa usadil M. Peňa, nie je tak zaujímavá ako dvojka Holdbrook a Pascal. A celkovo bolo v celom seriáli len málo zaujímavých postáv. Prvá séria je tak na 80%, ale vzhľadom na to, ako to v Mexiku dopadlo, sa na ďalší vývoj rozhodne teším. Druhá séria je zhruba na úrovni prvej. Niektoré epizódy sú trochu menej záživné, iné však ponúkajú prvotriedny zážitok. 80%. Tretia séria je viac menej na úrovni dvoch predošlých, ale predsa len pociťujem trošku sklamanie, keďže som očakával veľkolepejšie vyvrcholenie. Niektoré epizódy boli fakt nudné, nuž a hlavne od záverečnej epizódy som mal veľké očakávania, ktoré ale neboli naplnené. Možno to bolo ukončené až príliš rýchlo a snáď mohli spracovať ešte jednu sériu. 75%.