Střed mého světa (2016)

Zrejme dôležitý film pre LGBT komunitu, ja som sa ale ukrutne nudil. Videl som mraky zaujímavejších queer filmov ako toto, preto mi to príde strašne prehypované. Je to taká queer Amélia z Montmartru presladená Dolanovskými spomalovačkami. Scenár riedky preriedky, všetky dejove twisty viete predpovedať v momente ako je nastolená zápletka.

Pírko (2016)

Veľký malý film. Príbeh dvoch maturantov, ktorí musia náhle riešiť rodičovské problémy. Je to napísané, zrežírované a zahrané s gráciou. Veľmi milé charaktery postáv. Je to primerane taliansky uletené, a čo scéna to nová peripetia. Každá postava má svoj dobre vymyslený subplot a treba oceniť najmä mladých hercov, ktorí takúto náročnú tému zahrali nadpriemerne dobre. Veľmi nenápadný film, ktorý však dosýta pobaví a je aj veľmi dojemný. Distribúcie v našich kinách sa určite nedočká, aj keď je mnohokrát lepší ako 90-percent produkcie premietanej v našich kluboch.

Who Killed Captain Alex? (2010)

Mix Ramboviek, Buda Spencera/Terence Hilla, Eda Wooda a Godardovskej sebareflexivity. To je proste že WAUUUUU! Do šialenstva vybičované filmárske nadšenie. Takéto niečo ste v živote nevideli. Títo filmári neriešia opakovanie záberov pri natáčaní, majú tie najlacnejšie digitálne efekty, zbrane si lepia z rúr od vysavača a hrncov, náboje si strúhajú z dreva. V tomto filme je viac krvi, vystrelených nábojov a mŕtvol ako v Packinpahových filmoch. A úplne najväčšia pecka je ROZPRÁVAČ!!!! ktorý komentuje celý dej ako keby to bol váš pripitý kamoš v obývačke a popod celú stopáž filmu púšťa neuveriteľné hlody, imituje postavy vo filme a prekladá to svojím spontánnym huronským smiechom. THIS IS HOW WE HAVE FUN IN UGANDA!.........EVERYBODY IN UGANDA KNOWS KUNG-FU!

Monstrum z galaxie Arkana (1981)

So bad, so good! Sladučké quilty pleasure. Lacné erotické sci-fi plné absurdných scén, kostýmov, ktoré museli vyzerať predpotopne už v dobe vzniku a dobových trikov. Socialistická odpoveď na Scottovho Votrelca.

Nenasytná Tiffany (2015)

Veľká zábava. Životná rola Leoša Nohu, ktorý sa do svojej postavy dokonale prevtelil. "Realistický" komediálny horor so štipkou gore efektov. Dobrý scenár, je to správne uletené.

Girls - Pilot (2012) (epizoda)

Majstrovsky napísaný pilot. Inciting incident hneď v prvom obraze. Nastolená hlavná pracovná dramatická otázka: Podarí sa Hane stať spisovateľkou? A do toho exponovanie súkromnej línie: zamindrákovaná, lenivá, sebecká baba, s ktorou sa hanbí vyjsť von jej frajer - postava na zamilovanie aj bez oxitocínu.

Můj miláček Klementina (1946)

Grandiózny western, vybrúsená filmárčina po všetkých stránkach. Človek sa nečuduje, že Forda obdivovali masy divákov ale zároveň bol aj jeden z hŕstky obľúbených režisérov frfľoša Bergmana. Čo na tomto filme zaráža je, aký je štylisticky moderný napriek tomu že to je klasický Hollywood, miestami to má až leoneovskú estetiku respektíve vidieť z čoho asi Leone čerpal, keď tvoril prvé špageťáky. Tak napríklad už len záverečné vystúpenie hrdinu zo závoja prachu je vizuálne identické s obrazom, keď vystúpi z prachu Eastwood v prvej dollárovke. Potom napríklad práca so svetlom a kompozície. Je to ešte klasický "štvorček" čo sa formátu týka, ale keby mal Ford širokouhlý formát a farbu, tak si myslím, že by to vyzeralo vizuálne úplne rovnako ako napríklad Vtedy na západe. Ford krásne pracuje so svetlom a s jednotlivými plánmi, jeho obrazy majú miestami až komiksovú grafickosť. Film je zároveň nesmierne krutý a necháva vám zomrieť pred očami nevinné postavy. Určite jeden z najlepších Fordových westernov, preto sa čudujem vlažnému hodnoteniu.

Nebe a led (2015)

Dojemný, úprimný a veľmi jednoduchý film, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad ekológiou viac ako hociaký iný film. Archívne zábery z Antarktídy, ktorých tam je asi 80 percent z toho robia kvalitný survival. Je to dielo, ktoré vás privedie do úžasu už len pri pomyslení ako to vôbec dokázali v takej zime natočiť. Prístupným spôsobom to laickému publiku priblíži zmysel polárnych výprav a vysvetlí, aké bolo vŕtanie do ľadu dôležité. Je to postavené na sugestívnom komentári a nadmieru dobre spravenej hudbe. Oplatí sa vidieť v kine, kým to tam vôbec je, lebo film s takýmto reklamným potenciálom tam dlho nebude.

Pasažéři (2016)

Komorne post-Gravity sci-fi, prva polovica krutá romantika, druhá polovica krasne lacná šestákovina s motivačným citátikom na záver. Remeselne vysoko, poctivy masscult. Miestami krasne sebareflexivne (nastrih prenikajuceho falu vesmirnej lode na scenu sulože).Marigold je out, Douglas je král.

La La Land (2016)

"Psychologický" muzikál, ktorý je poslednú tretinu sladký jak hovno z nutrie, plný osudových pohľadov, trápneho vzdychania a tlačenia sĺz. Citácie iba také povrchné ako gýčové obrazy celebrít s papiernictva, fuknime tam na stenu Ingrid Bergman, štylisticky je to však veľmi vágne. Scenár bieda, taký ako zo zlého muzikálu. Tanečné čísla namakané, ale len dve a na záver wtf koniec. Nemá to nadhľad, humor a nie je to žiadna poriadna cinefília ako tu podaktorí vzdychajú.