Toni Erdmann (2016)

Vôbec to nie je komédia, ale budete sa aj smiať a tú jednu scénu zaručene preplačete. V kine som sa obzrel do publika počas tej scény a všetci si utierali slzy. Je to komorná artová dráma rozprávaná v pomalom tempe zameriavajúca sa na "odvrátenú" stranu reality, pohľad za fasádu nemeckej strednej triedy. Dosť mi to pripomenulo napríklad Konečnú uprostred cesty, teda vlastne taký súčasný nemecký realistický film. Plus tým, že sa to odohráva v Rumunsku tak je tam priestor na bilanciu EÚ tématiky a importu/exportu medzi skutočne bohatou a rozvinutou západnou krajinou a postkomunistickou rádoby rozvinutou krajinou.

Komorná (2016)

Neprávom vlažne prijatý film. Výborné erotické scény, niečo obdobne nakrútené som naposledy videl vo filme Túžba, opatrnosť od Ang Lee-ho. Neskutočná výprava a kostýmy.

Pirko (2016)

Oproti Zázraku je to hotová oscarovka, ale aj tak je to furt riedke, dej na 15 minút natiahnutý na celovečerák. Sexploation až po dlhej hodine a 10 minútach nachvíľu, dosť explicitné a na ČSSR pomery nevídané. Inak je to taký súčasný rytmusovský Discopríbeh. Štýl neujednotený, chvíľu umelecká narácia, chvíľu klasická, často dokonca aj vyprázdnená narácia (dlhé zábery snímajúce prostredie po odznení naratívnej informácie, upriamovanie sa na nedramatické detaily). Hlavné postavy celkom dobre vymotivované, ale nie je tam žiadny dramatický oblúk, nemá to žiadnu zápletku, takže tie drastické veci nemajú ten emocionálny dopad, ako keby sme sa do hrdinky viacej mohli vžiť. Pri kastingu si inak museli dosť ulietať, je to defilé pošukov a šeredných tlám.

Frigo a strážníci (1922)

Obdobnú naháňačku použil Keaton aj v Seven chances, ale tam ho nenaháňali policajti ale nevesty. Samozrejme aj tu je to čistá slasť z filmovej kinézy.

Frigo - král střelců (1921)

Klenot klenotov. Záverečná scéna v dome plnom pascí je určite jedna z najbrilantnejších pasáží v celých dejinách kinematografie. Dokonalý trik v podaní Bustera Keatona, ktorý si môžete pozerať stále dookola a aj tak nepochopíte ako sa mu to mohlo podariť.

Bílý ráj (1924)

Výborné postavy a výborný príbeh. České filmy boli fakt dobré, teda aspoň v roku 1924. :D Nechýba tomu vtip, má to super exteriérové zábery, a sladký happyend. Je to trocha taká rozprávka s postavami na zaľúbenie. Sme mali velikánov v nemej ére aj v naších končinách. Hodné objavenia.

Když se Frigo ženil (1925)

Určite jeden z najlepších Busterových filmov. Počas prvej polovice to vyzerá, že to je film, v ktorom Keaton nepredvedie ani jeden gag, ani jeden kaskadérsky kúsok a vyzerá to ako tuctový naratívny nemý film. Druhá polovica vám to však vrchovato vynadradí. Naháňačka s nevestami je grandiózna a šialene vtipná, plná najlepších trikov a prvotriednej akcie. Čo však pri filme zarazí je rasistický vtip s černoškou. Proste dejiny filmu sú aj dejiny rasizmu a trocha z toho mrazí, že aj takí géniovia ako Buster Keaton sa nevyhli, tak lacným a hnusným vtipom na adresu čiernej ženy, za ktorý by ho Beyonce v zuboch roztrhala.

Showgirls (1995)

Halóóó dilinovia! Preberte sa! 52%????????? Toto je nálož! Verhoeven je najdrzejší génius a ešte aj film o striptérkach použije ako plochu na ilustráciu svojich intelektuálnych téz o umení. On je superbrain. Dokonalý film od hereckých výkonov až po set design. Ženskejšie ako Almódovar. Lakmusový papierik na testovanie mizogýnie (kto dal menej ako 4 hviezdičku, má jasnú diagnózu). Ďalšia dokonalá satira planety USA a Verhoevenov najosobnejší film, kde postavu tanečnice, ktorá chce robiť umenie ale musí robiť kurvu, môžeme chápať ako jeho alterego a vzdychanie nad časmi, keď prišiel robiť do Ameriky dobré filmy, ale dali mi točiť len béčkové braky. Jednoducho perfektná zábava včetne vyskakujúceho dekoltu striptízovej konferenciérky. :D

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Policajné buddy movie, remake orwellovej Zvieracej farmy, kde nie sú zle prasatá, nie úplne geniálny animák, ale určite výrazne nadštandardný, určite si to viac užijú dospelí ako deti, perfektná citácia Krstného otca, Marlon Brando je krtko, precízne vypiplaný fikčný svet, Shakira je vlastne gazela a hlavne je to kvalitný antirasistický máskultík.

Zde Harold (2014)

Slušná jednohubka na pomedzí drámy a komédie. Štyri scény skutočne veľmi vtipné, sympatické postavy a hlavne výborná hudba na westernový štýl. Žánrovo je to také roadmovie trocha, zenová cesta starého skrachovanca za vykúpením lemovaná pitoresknými postavičkami.