HonzaBez

HonzaBez

Honza Bezděkovský

okres Praha

14 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Želary (2003)

  Želary jsou pro mě typem filmu, na který se můžete podívat třeba po pátá, a furt Vás to baví. Úžasné je zde sledovat přerod Elišky alias Hany Hoffmanové v podání Aňi Geislerové z městské slečinky v ženu do nepohody. A samozřejmě taky proměnu jejího vztahu s Jozou. Jestli něco ve filmu miluju, tak je to scéna, kdy Hana rozbije hrneček a má strach, jak na to její muž zareaguje. A je celá překvapená, když on se nejen vůbec nezlobí, ale ještě ji říká "Hanulko". "Nemám ti tak říkat," ptá se pak Joza, na což ona s úžasně roztomilou dikcí reaguje "Máš". Právě v tento moment se jejich vzájemný vztah láme a z fiktivního manželství se stává plnohodnotný partnerský vztah. Film je taky úžasný v tom, jak umně dokáže kombinovat humorné momenty (hlavně spojené s postavenou malé holčičky) a momenty hodně dramatickými či vysloveně tragickými. Vynikající je i to, jak film zachycuje atmosféru na venkově během jednotlivých ročních období. Samozřejmě ten film má i mouchy. Kritizovat by se dala hlavně závěrečná scéna "návrat po letech". Ale to nic nemění na tom, že tohle je prostě v české novodobé filmové tvorbě skutečný skvost.

 • poster

  Pelíšky (1999)

  "To bych rád věděl, kde udělali soudruzi v NDR chybu". Lepší film už asi nikdy Hřebejk s Jarchovským nevytvoří... Funguje tu naprosto všechno. Počínaje hereckými výkony (zejména Jiří Kodet a Emilia Vašáryová), přes skvělou dobovou atmosféru podtrženou řadou dobových hitů, které ve filmu zazní, až po spoustu opravdu vtipných hlášek, z nichž řada naprosto zlidověla a žijí již dnes svým vlastním životem. Pro mě osobně je zde pak jeden extrémně silnej moment, kdy Kodet poté, co z rozhlasu zazní oznámení o okupaci naší země Rusy, hraje na klavír naši národní hymnu. Při této scéně mi jde mráz po zádech.

 • poster

  Zapomenuté světlo (1996)

 • poster

  Kolja (1996)

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

 • poster

  Je třeba zabít Sekala (1998)

 • poster

  Musíme si pomáhat (2000)

 • poster

  Obchod na korze (1965)

  "Bílý žid je horší, neboť není žid, ale pomáhá židům..." Tematika holokaustu je pro mě obecně hodně silná. Zde je celý příběh zasazen do zdánlivě idylického prostředí slovenského městečka (viz úvodní scéna na náměstí). Hlavní postava Tona Brtka je takový úplně obyčejný člověk, který ze začátku působí tak trošku jako nekňuba a slaboch. Jeho život se obrátí naruby, když dostane od svého švagra "danajský dar" v podobě pověření stát se arizátorem jednoho židovského obchodu. A právě od okamžiku, kdy se na scéně poprvé objeví postava staré a nahluchlé paní Laufmannové, začne být film úžasně působivý. Hlavně proto, že můžeme sledovat, co setkání s paní Laufmannovou udělá s Tonou. Najednou vidíme, že to zas tak velký slaboch a nekňuba není. Samozřejmě že i on je konfrontován se strachem, který vyvolává postupný vývoj událostí. Prožívá taky zoufalství, když si uvědomuje, že s tím, co se kolem něj děje, nic nezmůže ("Čo já sem, nula, čo já možem..."). Přesto má dost sil, aby nafackoval své ziskuchtivé manželce, když jej plísní za to, že nenašel v obchodě paní Laufmanové žádné zlato. Konec filmu mě přiznám se trošku překvapil, přeci jen jsem takové vyústění nečekal. Ovšem i díky němu nelze nedat než plný počet hvězdiček. A určitě souhlas, že Oskara si tento film jistě zaslouží.

 • poster

  Všichni dobří rodáci (1968)

 • poster

  Smrt krásných srnců (1986)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace