• Krátkometrážní

Ať vejde ten pravý (2010)

To sa nemuselo remakeovať. Príliš zdĺhavé, bez napätia. Pointa vás neoslní, je vyriešená už po prvej polhodine. Škoda, radšej ten čas a energiu mohli investovať do nejakého pôvodného námetu.

Avatar (2009)

Nebudem sa vyjadrovať.

Avengers (2012)

-„I do care how you speak! Loki is the reason, but he's of Asgard and he is my brother!“ -„He killed eighty people in two days...“ -„He's adopted.“ Mytológia, komix, zbadal som drsného Shafta a už mi chýba len Darth Vader. K fimu - otázka do plena je, že či to hodnotíte ako filmový labužníci alebo vám stačí počítačová zábava (a nájdem stovky lepších digitálnych záberov v iných filmoch). Z kritérií filmových kvalít som tu nenašiel dokopy nič. Réžia, kamera, výprava, kostým, maska... všetko nula bodov /*A/. "Vychytávky" v scenári - Avengers sa mlátia medzi sebou, ocitáme sa stále na nových miestach - kde sme a čo tam!? Námet? Batman a Robin je v miernom náskoku. Vizuál? Nepríťažlivý /*B/. Väčšina filmu je prázdne miesto - vata a stupidné dialógy. Ja sa už naozaj veľmi teším, kedy títo herci zhodia ich karnevalové oblečky a začnú konečne poriadne hrať! S hodnotením kotvím na 1* /*C/. A mimochodom, počul som že sa chystajú ďalšie veľkofilmy... PS. aneb Možný SPOILER: /*A/ Film je jednoznačne úkolovo točený kvôli druhej polovici - akčné scény a 3D. /*B/ Riešenie: Scarlett Johansson sa vážne mohla s tými elasťákmi aspoň raz postaviť do svetla. /*C/ Nedá mi to, nemôžem to ohodnotiť tak zákerne ako Hotel Paradise (je to vážne ešte o triedu nižší [alebo väčší?] Odpad!).

Baby Blues (2008)

Veľmi rýchly štart, po ktorom začína bezmocná hra s bolestivým napätím. Klín do spokojnosti všetkým ľuďom ktorý majú radi decká a zvieratká. Našťastie to nebolo dlhé, film trpí scenáristickou slepou uličkou a najväčšia hlúposť bol ten záver. Trošku blbosť nie?

Baseball Bugs (1946)

Na baseballovom zápase medzi Gashouse Gorillas a Tea-Totallers je trafený Bugs nútený hrať na všetky pozície proti tvrdým Gorillas. Samozrejme, ich svaly nie sú žiaden problém pre Bugsovú vynaliezavosť, vtip a nadhadzovacie schopnosti.

Batman (1989)

"Have you ever danced with the devil in a pale moonlight?" Film o Jokerovi asi potrebuje rozhodne dlhšiu minutáž, lepšie spracovanie a zaujímavejší scenár. Burton to pojal veľmi farebne, ale na môj vkus je to prázdne, postavy nemajú charakter. Batman nemá pôvod, na scénu vstupuje nelogicky. Celkovo boom zatienil účel a dovolím si tvrdiť, že tento začiatok teda vôbec filmárom nevyšiel. Čierny Harvey (nič osobné, lidi jsou lidi, to je jasný), spomalený Bruce (lebo Keaton je taký od prírody), v kostýme sa veľa neukázal, no na druhu stranu je Nicholsonov Joker ako výkon par excellance s kopou skvelých momentov. Na rok 89 chválim aj jeho veľmi podarenú masku a aj komplet kostymérov a kulisákov. Z obsadenia už stojí za spomenutie len Kim Basinger. Oveľa viac sa podarilo v Batman Returns, tak honem na to priatelia.

Batman a Robin (1997)

-„Yep, we'll kill her later, we've got work to do.“ Všetko fajn, až na jednu maličkosť. Že všetko je na hovno. A teraz vážne. Film preskakuje za tú obávanú hranicu, keď to začína byť trápne. Bane prihlúply, Ivy nevýrazná, Freezer debilko. Divím sa, že sa to na Batman Forever vôbec nepodobá. Clooney tu bol fakt ohyzdný, O'Donnell ohyzdne nadržaný. Mierne to zachraňuje výprava a kostými (i keď tie su tiež trápne).

Batman navždy (1995)

-„Riddle me this, riddle me that, who's afraid of the big, black bat?“ Zabite ma, ale môj najobľúbenejší film zo staršej kvadrológie (o filmové kvality ho rozhodne obieha predchodca). Takto má vyzerať komixový film, akčný a teatrálny; Batmana je tu spústa, jeho hračky - či už autíčko, či lietadielko - sú štýlové jak sviňa. S hercom v hlavnej úlohe sa zmenil aj hudobný motív (ktorý sa mu veľmi hodí), Val Kilmer chytil ten správny dúšok na Bruce Waynea, sadlo mu to ako riť na šerbeľ a vo filme konečne nazrieme aj na spôsob života excentrického biliardára, či jeho milostné pletky (ktoré Kilmer rozpráva ako správny herec má) a otázku masky-nemasky. Vo filme nenájdete jediné studené alebo prázdne (vatovina) miesto, stále je na čo pozerať, vizuálne, trikovo a kamerovo sa to opäť posúva na vyšší stupienok. Prototyp kostýmu je povinnou lahôdkou pre fandov netopiera. Harvey a Riddler? Za prvé majú vinikajúce obsadenie, Jones je rozprávkovo zlý, Carrey je môj favorit medzi šialencami; za druhé výborný výber zákernosti do Gothamu - tak ako Penguin v Batman Returns, majú aj títo dvaja čo povedať a herci využili všetok priestor aby sa s nimi pobavili a užili si ich (ja si naozaj neviem predstavit Di Capria v kostýme Riddlera). Vtipné hlášky boli na mieste, boli našťastie naozaj vtipné a patrili tam. A nakoniec zženština Nicole Kidman - bola proste okúzlujúca. Dávam 3 a 1/2, ale len za to, že nelogické miesta bili zbytočne do očí a po prvej našlapanej hodine tá druhá vyzerá ako odvar a zaostáva.

Batman se vrací (1992)

-„A kiss under the mistletoe. You know, mistletoe can be deadly if you eat it....“ -„But a kiss can be even deadlier... if you mean it.“ Najrozprávkovejší film o Batmanovi, s citeľnou Burtovou réžiou. Všetko, čo u predošlého dielu neplatilo, tu sedí, je temnejší, odvážnejší, kompaktnejší. Objavilo sa viac priestoru, ktoré dostali charizmatickú formu a viac priestoru. Oswald Cobblepot ako Gothamský supervilliagn bol výborný nápad, výborne zahraný, zimná krajinka dopomohla vytvoriť ponurnejšiu atmošku. Pfeiffer bola špičková. Keaton sa konečne naučil chápať Waynea, v kostýme dostal viac minútiek a vhodnejšie okolie, čo sa odrazilo tým, že krom Nolanových pochutín sa jedná o najlepší film zo ságy.