Sunwheel

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 26.2.2021  23:02
    Fontána (2006)

Snímka, ktorá vznikne raz za generáciu. Skĺbi všetko do jednoliateho úžasného celku. Scenár, herci, hudba a príbeh si prirodzene našli k sebe cestu ako život k smrti. Dôvod, prečo sa oplatí pozerať filmy.

• 24.2.2021  23:40
    Satan (2003)

Z éry videokaziet si pamätám obal tohto filmu, ktorý som mal v hlave toľké roky. Nejakou náhodou som narazil naň znova a dal mu šancu. Podľa názvu som očakával aspoň vtipnú somarinu. Neviem či autor chcel skutočne natočiť horor a nedostal na to peniaze, ale dať hneď na začiatok filmu vysvetlenie mi príde akoby režisér bol jeden z pacientov v snímke. Napätie nehrozí, dialógy si snáď herci vymýšľali sami, odľahčujúci humor (ktorý by z toho spravil aspoň vtipné béčko) chýba a to akože monštrum snáď nevydesí ani náboženského sociopata.

• 18.2.2021  22:25
    Hrdina (2002)

Film som videl niekedy v čase jeho vzniku a zrejme som ho úplne nedocenil. Dnes po rokoch som si ho vychutnal ešte viac. Ide skutočne o epickú, výtvarne dokonalú, metaforicky zvolenými farbami trefnú maľbu na filmovom plátne. Umne podkresľujúci soundtrack a minimalistické herecké stvárnenie dôležitých postáv ponúka absolútne modernú, ale stále kultúrne vernú propagandu (starobylej i dnešnej krajiny uprostred), ktorá dokáže zahrať na city aj silnému kapitalistovi.

• 17.2.2021  15:57
    Sliz (1988)

Očakával som vzhľadom na dementne znejúci námet, že pôjde o absolútny odpad. Celkom prekvapivo ide o podarené, osemdesiatkové, kryštalické béčko, ktoré spolu so skvelými hereckými výkonmi parádne odsýpa.

• 14.2.2021  10:57

Nostalgia dostala ešte epickejší rozmer, keď sa Slyovi podarilo zohnať viac legiend do svojho béčkového reunionu. Ak by Kameňák bol tvorený hláškami z akčných filmov vyzeral by presne takto. Oproti jednotke menej bitiek s rukami a viac strieľačiek (čo ma vzhľadom na hviezdy ako Norris a Van Damme celkom - a nie príjemne - prekvapilo). Taktiež sa ubralo z nejakého tvorenia filmového príbehu a vsadilo sa viac na akciu. Priamočiarejší film s lepším obsadením, ktorý vám ubehne ešte rýchlejšie ako jednotka. Ak ste vyrastali na akčných béčkach 80. rokov a máte nostalgickú náladu, tak si to aj tak užijete.

• 13.2.2021  22:40

Nostalgické béčko, ktoré to potvrdzuje od prvej chvíle. Tony nábojov, hektolitre krvi a odkazy na staré filmy povinnosť. Sem-tam vtipné hlášky potvrdzujúce nadhľad. Sly s Mickeym síce občas vypadajú, že držia pokope len kvôli fanúšikom, no v záplave umne pozliepaných somarín na to aj zabudnete. Skvelé mačovské súboje, epické výbuchy, krásna žena, nasilu zlý badguy a štýlové finále dokreslia dokonalú gaučovú zábavu pre človeka, ktorý vyrastal na protagonistoch v ich mladších, uveriteľnejších rokoch.

• 12.2.2021  22:56
    Creed II (2018)

Pokračovanie Creeda sa nesie v znamení hajpu ikonickej štvorky. Okrem osvedčených postáv v úlohe trénerov je tu opäť mladý Rus, ktorý sa nevie ovládať s trénerom, ktorý to s dragonickou motíváciou (ne)preháňa. Aj napriek zmenám politickej situácie je pre Američanov stále uveriteľné ruské nehostinné prostredie a pretrvávajúca studená vojna v športe. Určité nezáživné veci z jednotky pretrvávajú, no celé sa to nesie v takom lepšom háve (dokonca hlavná postava vie zahrať aj emócie). Boxerské súboje sú oproti predchodcovi uveriteľnejšie, aj keď dosť stavajú na spomínanej predlohe. Neviem či zafungovala nostalgia, ale film sa dal pozrieť a celkovo ho musím hodnotiť ako lepší priemer.

• 6.2.2021  01:27
    Creed (2015)

Silná nostalgia prinútila Slya znova siahnúť po osvedčenom Rockym. Pri jeho rokoch už by bolo trápne znova použiť otrepaný návrat do ringu a tak sa v rámci súčasných pravidiel Hollywoodu siahlo po mladom afroameričanovi, ktorý okrem nasilu zvoleného hip-hopového podmazu to samozrejme všetko biele vybije. Ako synovi Apolla Creeda to ale vieme odpustiť. Žiaľ chýba tomu tá Rockyho drsná tréningová cesta, uveriteľnejšie súboje a pravý boxerský zážitok. Posledný zápas je to slabšie, čo sme v celom Rockyho svete mohli vidieť. Priemerný zážitok v nasilu modernom háve.

• 1.2.2021  23:02

Sympatická, štýlová, áčková rodriguezovsko-tarantinovská road movie s jemným badassom Georgom, chorobným úchylákom Quentinom, drsným farárom Harveyom s tínedžérmi, megaultrasexy satanic Salmou a pomerne béčkovým upírskym finále. Skvelá hudba, hlášky, no žiaľ nekonzistentnosť dvoch filmov sa tu bije. Ale tá Salma...

• 30.1.2021  14:15
    Mzda strachu (1977)

Nebyť prvej polovice filmu, kde človek sa nevie sústrediť poriadne na to, o čom ten film je, tak je určite hodnotenie vyššie. Keď sa to rozbehne do poriadneho survival road movie, tak prežívate každý ohyb kolesa, zlomené drevo, hektolitre dažďa ako keby ste tam boli vy. Skvelý špinavý thriller z neobvyklého prostredia.

• 27.1.2021  12:29
    Outland (1981)

Skutočne priemerný film s (na tú dobu) skvelými kulisami a produkciou. Žiaľ obyčajný scenár a obyčajní herci, z ktorých ako vždy vyčnieva škótska legenda. Film neurazí, ani nenadchne a na jedno pozretie obstojí.

• 24.1.2021  23:25
    Highlander 3 (1995)

Trojka, ignorujúca dvojku je o čosi slabšia, než jednotka. Oproti predchádzajúcemu utrpeniu je to stále solídne béčko. Potešia opäť zábery škótskej vysočiny, ktoré spolu s hudbou Loreeny McKennitt sú prosto úchvatné a z celej trilógie azda najlepšie (tréning spolu s kutím mečov by postačil ako samotný videoklip a obišiel by sa bez tej zvyšnej vaty). Kiežby sága o horalovi mala len tieto dva diely.

• 24.1.2021  20:59
    The Terror - Zvěrstvo (série) (2019)

Druhá séria prekvapila skokom do úplne inej oblasti a času. Japonské lamentovanie nad smrťou zasadené do prostredia amerických koncentračných táborov (vo filme nevídané) osciluje na dvoch úrovniach deja. Historická časť opisujúca konflikt Japoncov s Američanmi bola stvárnená dokonale. Tá "mýtická"/horrorová sa v úvode veľmi jemne dotýka príbehu, čo skvelo dopĺňa tú prvú. Ku koncu ale nasilu trvá dlhšie a niektoré myšlienky vyprchávajú do prázdna. Celý zážitok zvyšuje Kiki Sukezane v naprosto dokonalej úlohe japonskej démonky!

• 24.1.2021  20:52
    The Terror - Série 1 (série) (2018)

Survival thriller z polárneho prostredia so skvelo vykreslenými ľudskými charaktermi, ktoré sa postupne klesajúcou zimnou prírodou menia na čoraz väčšie svine. Nebyť toho nedotiahnutého záveru s beštiou, dám plný počet.

• 24.1.2021  20:43

Neviem prečo scenárista potreboval viac zdebilizovať celé univerzum a vytvoriť rôzne nelogické vsuvky, ktoré vytvorili nesúvislý guľáš školárskych nápadov (viac-menej ignorujúce základy z jednotky). Rodinná zábava sa mení v kŕčovitý súboj diváka s obočím. Posunutie do budúcnosti teleportovalo aj úroveň filmu do céčka. Celé to sem-tam povznáša Sean, ktorý ale nezachráni celkový dojem. Po filme si človek povie ako je možné takto zničiť dobre rozbehnutý svet, v ktorom sa dali vytvoriť viaceré jednoduché, no zábavné dobrodrúžstva. A tým to zďaleka neskončilo...

• 24.1.2021  20:37
    Highlander (1986)

Legendárne béčko pre celú rodinu. Božský Sean hrajúci mentora Francúzovi hrajúceho Škóta v pomerne jasnom pomstiteľskom príbehu plnom pekných žien, čiernych zloduchov a oddychovej zábavy v spojení s Queenmi pripomínajú tie bezstarostné roky detstva, kedy som ten film miloval. Jednoduché dobrodrúžstvo pri ktorom človek vypne a necháva sa unášať (aj) škótskou prírodou a klasickými súbojmi. Nebyť časti deja v "súčasnom" svete, mohol to byť áčkový fantasy veľkofilm.

• 19.1.2021  00:56

Film viac pripomínajúci európsku telenovelu, než akčný film. Dosvedčuje to hlavne výber hlavnej postavy, ktorá v scénach, kde nie je prítomný dablér (ktorého prestrihy sú do oči bijúce) zvláda trápne dialógy viac, než kŕčovité akčné scény (scéna s odhalenou hruďou a nundžakmi je top!). Zasadenie do prostredia bielych zbohatlíkov, ktorí si postavia vilu aby pomohli k práci domorodcom, ktorých terorizujú iní bieli zbohatlíci je už povinnou výbavou. Spoločnosť Golan samozrejme aj tentokrát použila svoj otrepaný námet, kde človek zo Západu si ide (tentokrát ako na dovolenku) zatrénovať do Japonska a jeho miestny sok to neprežije, čo využije ako skvelý námet na pomstu. Ako vždy platí, jeho bude hrať herec, ktorý tie bojové umenia aspoň ovláda a aj pri tak zničujúcom filme mu to uveríte. Franco, stálo to za tie peniaze aspoň? P.S.: Dudikoffov Cole v jednotke bol teda uveriteľnejší.

• 11.1.2021  12:27

O danej problematike viem žalostne málo aby som vedel zhodnotiť autenticitu príbehu. Ale po filmárskej stránke dobre spravený film. Hlavný predstaviteľ dedka zničeného okolnosťami politickej situácie a spoločenskými zmenami v spojitosti s vnútorným bojom zahral dokonale. Potešilo, že film vyslovene nevyzdvihuje jedno ideové smerovanie, ale znázorňuje akýsi rozpor inteligencie s emóciami. Niektoré pasáže dali priestor obom znepriateleným stranám na epické momenty (intelektuálne argumenty socialistov verzus hymnické pochody smrti). Takýchto filmov je ako šafránu.

• 10.1.2021  21:20
    Delta Force (1986)

Americká propaganda, ktorá obsahuje úplne všetko čo k tomu patrí. Ale aj taká vec sa dá samozrejme spraviť aby to malo gule a odsýpalo to. Cannon tentokrát ponúkol takmer veľkofilm podľa skutočnej udalosti, kde si ale neodpustil nejakú tú klasickú demenciu na záver aby človek náhodou nedostal vážnejšie ladený film. Amerika zachráni svet pomocou svojich najlepších zbraní - Chucka Norrisa na supermotorke!

• 10.1.2021  18:43

Chuck Norris ešte v úvode svojej kariéry mohol svoju budúcnosť viac zamerať na westernové snímky. Tu sa jeho skalnatá mimika a Eastwoodovské prehrávanie (spolu s hudobným motívom skoro vykradnutým z najkultovejšieho filmu špagetovej produkcie) hodili a nebyť záverečného otrasného súboja, šlo by o ultimátne béčko skoro až v áčkovom prevedení. V rámci jeho filmografie ide stále o to lepšie a niektoré pasáže si jednoducho zapamätáte. Škoda, že neskôr ho ulovili hlavne producenti na hrane súdnosti...

• 9.1.2021  14:38

Tam, kde sa ninja ešte držal v ako-takej udržateľnej dôstojnosti v rámci béčka, tak samuraj skĺzava občas hlbšie, než by musel. Mimo to obdobný príbeh s kratšou stopážou, výraznejšími nezmyselnými skokmi a dementnejším záverom. V dospelosti značne horšie hodnotenie.

• 6.1.2021  22:00

Ktoré biele decko v prvej polke 90. rokov, túžiace stať sa akčným hrdinom, nechcelo byť vychované starým japonským sensejom aby pomohlo zachrániť svet tým, že vypráši kožuch hromade vytrénovaných ninjov, pár skorumpovaným vojakom či drogovému bossovi? A samozrejme na konci ešte dostane princeznú za ženu! Kryštalické, poctivé béčko, akých herné automaty či praveké konzoly ponúkali na tisíc variácií. Buď to môže byť absolútna hovadina, alebo s trochou piva a nadhľadu to vie byť aj zábava. Film splnil očakávania a keď si odmyslíte sem tam okaté tupotinky v súbojoch, tak sa vlastne bavíte.

• 3.1.2021  23:43
    Policajt samurai (1991)

Film pre dospelých bez dotiahnutých erotických scén, kde sa režisér počas nakrúcania rozhodol, že to bude akčný film? Inak si to celé nedokážem vysvetliť. Keby mal The Room o pár centov viac (a krajšie baby), mohol vyzerať presne takto.

• 22.12.2020  11:27
    Marnie (1964)

Škótsky elegán v úlohe syna južanského milionára, ktorý si nájde nesprávnu ženu. Umné skĺbenie thrilleru, romantiky a veľkej dávky gentlemanského nadhľadu a vtipu. Skvelá hudba, krásna herečka a znamenitá réžia to celé dávajú na vyššiu úroveň.

• 17.12.2020  11:26
    Děrsu Uzala (1975)

Film plný kontrastov ako civilizácia/príroda, materializmus/pokora, šťastie/smútok, zima/leto či nekonečný súboj s časom. Prakticky komorný príbeh o jednoduchom človeku z drsnej tajgy, ktorý odkrýva existenčné otázky hlavnému hrdinovi. Celá snímka graduje od začiatku po koniec. Každá epizóda príbehu pomaličky stupňuje emócie, až do záveru, ktorý bol v úvode načrtnutý. Spočiatku sa človek snaží dostať do deja a pri jeho konci už pociťuje silné emócie. Kurosawa si vybral správny príbeh k sfilmovaniu a Dersu Uzala sa pri jeho samurajských eposoch bliští vo filmografii ako Lynchov The Straight Story.

• 16.12.2020  20:43

Černošská rozprávka, ktorá pokračuje v politickej agitke po predošlej Tarantinovke (keby to bolo natočené o pár rokov neskôr, verím, že Tarantinovi počas rabovačiek v Amerike postavia sochu). Z celého sa vytratila tá atmosféra starších Quentinových filmov. Väčšinou sa akčňák drží ústrednej postavy, ktorá to všetko rozmetá, no poetika prinášajúca kultové momenty a obrazy tu chýba. Film obsahuje niektoré zaujímavé scény či postavy (minimálne Jackson vybočuje zo šablóny dobrí černosi vs hnusní belosi), no celkovo ho na rozdiel od iných filmov v budúcnosti už zrejme nebudem vyhľadávať.

• 16.12.2020  20:34

Japonský Macbeth je japonskejší, než by som chcel. Jemné fantasy nádychy dodávajú filmu mystickú atmosféru, no emócie niektorých postáv ju priam mažú. Za to hlavná postava sa to snaží prekričať a predvádza divadelnú hustotu, väčšiu než všadeprítomná hmla. Pôsobivá je najmä kamera počas jazdy na koni, či scény v Pavučinovom lese. Ako je pri Kurosawovi zvykom, exteriéry a dobová atmosféra na jednotku. Keby ten koniec nevyšumel do prázdna, dám to určite na vyššie hodnotenie.

• 2.12.2020  22:47

Ďalšia vojnová vrava založená na skutočnej udalosti pod taktovkou Mela Gibsona tentokrát v hlavnej úlohe s pacifistom. Emočný doják to miestami je a poctivá práca režiséra robí z príbehu Desmonda Dossa plnohodnotný filmový trhák s kvalitnou porciou akčnosti, romantiky, aj morálnych scén. Veľké plus dávam tomu, že sa tvorcovia snažili o akúsi apolitickosť (scéna, kde spáchajú Japonci rituálnu samovraždu je úchvatná).

• 25.11.2020  22:37

Prakticky od začiatku do konca ma film udržal v napätí, čo sa z neho vyvinie. Režisérsky, aj scenáristicky veľmi vydarené komorné dielo so skvelou dvojicou hlavných hercov. To, že to miestami stavalo na veľmi jednoduchých predsudkoch vôbec nevadí. Keď si človek uvedomí v akej dobe žijeme dnes, vníma túto Gibsonovu režisérsku prvotinu priam nadčasovo.

• 25.11.2020  22:31

Štýlová sedemdesiatková gangsterka, ktorej veľmi ubližuje prvá polovica filmu. Všetko to zachraňuje skvelý Michael Caine v hlavnej úlohe aby vás udržal až do skvelého finále.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6