Sedm (1995)

Prakticky dokonalý kriminálny thriller s hereckými hviezdami, kde každý sa snaží maximum. Asi najviac herecká úloha Brada Pitta, kde prejavuje emócie a nezaostáva. Morgan Freeman tu hrá druhé husle. Po Mlčaní jahniat najlepší film, kde je ústredný antagonista masový vrah. Koniec brilantný a prinútil ma dať plný počet.

Zrcadlo, pověz mi... (1990)

Tínedžerský film, kde škaredé káčatko (nasilu upravené) ide do novej školy a všetci sa jej smejú aby nakoniec získala vytúženého princa v podobe svalnatého futbalistu (čo samozrejme vadí miestnej kráske, ktorá ho klofla prvá) sa tu mieša s hororom. Dej strieda tento žánrový mix celkom podarene aj keď žánrové klišé oboch tu pocítite. Záver menší gýč a poteší.

Propast (1989)

Cameronov veľkolepý sci-fi ekologický opus. Oproti Avatarovi je to menej farebné, aj keď naivitou sa tu nešetrí. Nevidel som kratšiu verziu a tak si neviem predstaviť čo konkrétne v nej chýbalo. Tu ste si užívali všetko a až na ten prehnane dojemný záver ako dobro zvíťazilo nad zlom (a vy ste zostali morálne vyčistenejší, než by sa patrilo) to bola podarená jazda.

Hrdost a sláva (2008)

Čistokrvný policajný thriller s excelentnou zostavou. Výrazne prevyšuje výkon Colina Farrella, ktorý sa jednoducho narodil pre úlohy štýlových sviniarov. S takou tvárou nemôžete hrať v romantickej komédii. Oproti nemu chameleón Norton, ktorý zvládne všetko, no tu trošku zaostáva. Podobných filmov s rovnakou zápletkou je dosť, ale tento určite nepatrí medzi slabšie kúsky. Po jeho konci máte chuť nejakých policajtov dostať do problémov.

Poltergeist (1982)

Horor pre celú rodinu, kde aj tí najmenší si pochutia. Trošku moc "wtf" momentov, čo dospelákovi vykrúti oči, ale dieťa bude spokojné. Nie je to nechutné, nie je tu krv a dobro nakoniec zvíťazí. Vidno tú Spielbergovu produkciu ktorá sa vyžíva v epickosti a zrejme aj zatienila Hooperovu réžiu. Na jedno pozretie fajn. V detstve ma to minulo, tak mi zrejme chýba tá správna nostalgia.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Úvod do sveta slasher filmov, ktorého ani jeho autor už neprekonal. Rodinka je dokonale zhýralá, prostredie amerického zapadákova trefné. Hlavne postavy obetí mimoriadne hlúpe a odvážne (inak to asi ani nejde). Páči sa mi, že sa viac dáva na strach z neznáma a nekonečné vyvražďovačky tu nemajú miesto. Historická dôležitosť snímku je očividná, no nebudem z toho odvarený a asi nepotrebujem vidieť znova.

Karlos (2024)

Potenciál vytvoriť solídny "pomník" československej legende bojovej scény tu určite bol. Autora nepoznám a neviem, či má adekvátne skúsenosti s filmom. Bol som dosť sklamaný. Strihač musel byť na párty v Goldfingers počas strihania a scenáristi hádam o MMA moc nevedia. Dôležité etapy sa tu rýchlo striedali s nepodstatnými vecami a smerodatným postavám Karlosovho profesionálneho života sa nedal adekvátny priestor (napr. Ivo Rittig dostatočne nevysvetlený). Chýbala gradácia deja a nejaké vyvrcholenie, ktoré by záverom dalo bodku za vetou. Oproti Attilovi skôr študentský snímok pre potreby YouTube, než celovečerný film. Zameranie na bulvárneho diváka jednoznačné. Škoda!

matka! (2017)

Darrenov úlet, niekde na pomedzí Fontány a Lyncha. Zo začiatku to pôsobilo ako ďalší americký horor o strašnom starom dome. "Našťastie" sa to postupne transformovalo na "hubičkový výlet", kde miestami hlavu necháte vypnúť, inokedy premýšľate nad úmyslom autora. Záver je už zrýchlená zmes emócii, ktorá vyvrcholí tak nejako na začiatku. Miestami mi metafory pripomenuli práve Fontánu. Od žánrového mixu, až po hlavnú myšlienku (nie úplne samozrejme). Ale prevedenie je šialenejšie, temnejšie a ani Lynch by sa nemusel za neho hnevať. Po celkom priemernom Noahovi Darren ako ho (ne)máte radi!

Poslední jednorožec (1982)

Prudká nostalgia z detstva ma celý život hnala za neznámou. Nepamätal som si príbeh ani názov, ale vedel som, že šlo o silný, nie príliš detský animovaný film s jednorožcami. A keď som narazil na informácie, doslova som sa tešil. Sklamanie neprišlo, práve naopak! Krásny príbeh plný metafor, ktorý dieťa asi nepochopí. Sú tam vraždy, cecky a koniec nemusí byť práve ten "pravý" happy-end. Celý čas mi to viac pripomínalo japonskú anime produkciu a v titulkoch som sa uistil.

Jinnah (1998)

Celkom rozťahaná, televízna produkcia o menej známej osobe svetových dejín. Úvod veľmi pomalý, no v druhej polovici sa už človek celkom chytá a rozumie kontextu. Christopher Lee sa v úlohe našiel a vizuálne zapadne. Cítiť istú predpojatosť autorov k téme a zaujímal by ma názor indickej strany. Záver brilantný a podčiarkol myšlienku. Rozhodoval som sa medzi 3 a 4 hviezdičkami, ale kvôli ukončeniu dávam viac.

Ovládací panel
3 body