milka

Milan Rozšafný

Česko
Filmový a seriálový povaleč

• 26.6.2008  01:21
    Firefly (TV seriál) (2002)

Sci-fi seriálů není nikdy dost, těch dobrých obzvlášť. A Firefly se mezi ně určitě řadí. Joss Whedon si tenhle svůj vesmír vypiplal skoro do detailu, šoupnul do toho prvky westernu a super postavy a vyšel mu celkem originální a svěží seriál. Sice mi pár dílů trvalo než jsem si zvyknul na ty prvky westernu, zvlášť na tu hudbu. Teď už ale na ní nedám dopustit a znělku si začínám pobrukovat. Pro mě asi největším kladem byly ale postavy. Tak výborně napsané a zahrané postavy už jsem dlouho v seriálu neviděl. Vždycky se vám totiž u seriálu stane, že vám některá z hlavních postav přijde trochu nesympatická a občas vám i vadí. Tady to ovšem tak není. Každá postava má totiž co nabídnout a kdybych se měl rozhodnout, kterou mám nejradši tak bych váhal asi dlouho. Nakonec by to asi stejně vyhrál Malcom Reynolds v neodolatelném podání Nathana Fillona, ale Jayne, Kaylee, Inara a spol. by byly hned v závěsu. A opravdu jsem se někdy radši díval na slovní přestřelky celé posádky a poslouchal jejich vynikající hlášky, než koukal na dějovou linii. Ta byla sice taky hodně fajn, akce byla super, ale kvalita dílů občas docela kolísala a u dvou jsem se docela nudil. I tak je to ale super seriál. Jestli chcete v dnešní seriálové vlně něco jiného, zkuste rozhodně Firefly. Škoda, že vzniklo tak málo dílů.

• 25.6.2008  01:13

Britská, trochu drsnější variace na Trestnou lavici, ve které se pěstmi nešetří. A je to velice fajn. Vinnie Jones tyhle drsňáky vždycky uměl a Jason Statham v roličce nevyzpitatelného Mnicha je taky výbornej. A celý to navíc příjemně uteče, tréninkový sekvence jsou fajn, zápas jakbysmet a sem tam se utrousí i nějaká ta hláška. Prostě pohoda film. 70%

• 23.6.2008  00:31
    Suprhrdina (2008)

Další parodie a opět ne zrovna vydařená. I když pořád je to lepší než výtvory Friedberga a Seltzera. Zde je aspoň pár scének a hlášek, u kterých se člověk zasměje. Bohužel to bývá většinou hned pokaženo nějakým trapným momentem, kde si někdo uprdne nebo do něčeho narazí. Já nevim kdy už si ti tvůrci uvědomí, že tohle opravdu vtipné není. Naštěstí je tu aspoň Leslie Nielsen jako vzpomínka na zlaté časy parodií v dobách Bláznivých střel.

• 22.6.2008  20:54

Stejně jako v případě Jak na věc, i zde se Paulu Weitzovi povedlo natočit příjemnou,nenápadnou komedii ,,ze života". U tohoto typu filmu je samozřejmě důležitý scénář. Ten se tady povedl na výbornou, vážná situace střídá humornou a společně se skvěle napsanými charaktery hlavních postav to skvěle funguje. Obsazení je taky špičkové. Nejvíc mě asi zaujal Topher Grace, kterej je opravdu talentovanej a přál bych mu aby se víc prosadil. Dennis Quaid hraje svůj dost dobrý standart a to samé se dá říct i o Scarlett Johansson. Zkrátka Paul Weitz tento typ filmů zkrátka umí a vždycky mě s nimi potěší.

• 20.6.2008  00:40
    Hranice nemožného (TV seriál) (2008)

Tak Abramsa se nám asi zase začal nudit a pustil se do dalšího seriálu.A časy Aliasu už jsou dávno pasé a Lost už předal jiným, tak bylo skutečně načase. Tentokrát tu máme misteriózní seriál o podivuhodných experimentech, který tak trochu připomíná Akta X. A já si říkám proč ne, zvlášť když se pilot vydařil. Atmosféra je správně hutná, otázek dostáváme hned pro začátek dost (doufejme že budou i odpovědi), scénář je vypilovanej a ústřední herecké trio je bezvadné. Hlavně Joshua Jackson válí a podobnou roli potřeboval jako sůl. Po pilotu tedy velká spokojenost. Uvidíme jak to bude pokračovat dál, zatím to má solidně našlápnuto a doufám, že bude co nejméně vatovejch dílů Od Abramsa totiž čekám jen to nejlepší.

• 19.6.2008  01:09

Taková to mohla bejt pecka. Po trailerech jsem si říkal, že by to mohl být slušnej výplach, ve kterém se dočkáme super střetu armády proti drakům a ostatním potvorám. Toho jsem se teda nakonec i dočkal, akorát už to nebylo tak super, jak to vypadalo v trailerech. A navíc jsem musel ještě předtim přežít hodinu nudného kecání o proroctvích, zlých snech apod. K tomu si přidejte špatné herce,režii a scénář, kterej ani místy nedává moc smysl. Takže vlastně ta bitva z trailerů byla nakonec to nejlepší z celého filmu, ale jenom díky tomu, že ten zbytek je tak strašně špatnej.

• 18.6.2008  01:43

Jeden z těch povedenějších akčních kousků z dílny Luca Bessona. Zpočátku to je sice docela nuda a postavy jsou jen tak letmo načrtnuty, ale tak půl hodince se to konečně rozjede. Akce stíhá akci, občas sem tam nějaká ta výměna názorů, prostě to co většinou od takového béčka očekáváme. A tady je to sakra příjemné hlavně díky té akci, která je fakt super. Prostě jeden z těch důkazů, že ve Francii akci opravdu umí točit.

• 17.6.2008  12:57

Tak vcelku to byla docela prima komedie, i když z námětu a obsazení se dalo udělat víc. Zvláště z toho obsazení. Sean William Scott je tady celkem snesitelnej, ale Thornton už mě v té samé poloze od Bad Santy docela štve. Jasně, v Santovi to bylo bezva, ale časem se to omrzí a tady už je to chvilkama trapné. No a ani Susan Sarandon se sem moc nehodila. Několik vtipných scének tu ale je, příjemně to uteče a nebejt toho Thorntona a klasickýho morálního poselství na závěr, mohlo to být ještě víc fajn.50%

• 15.6.2008  03:10

Dokonale zvládnutá kriminálka po všech směrech. Michael Mann prostě ví, jak tyto věci točit a je to opravdu pecka. První hodinka filmu je možná trochu pomalejší,ale to mi vůbec nevadilo. Dostalo se aspoň na prokleslení postav a že tady těch postav je. No a potom už to nabere takový grády, že jsem napětím málem nedýchal. Ústřední dvojice je perfektní a ten rozhovor mezi nima si budu pamatovat hodně dlouho. A ostatní postavy jsou taky výborně obsazeny od Kilmera až po Fichtnera. No zkrátka jeden z klenotů žánru.

• 14.6.2008  01:36
    15 minut (2001)

První významná role Karla Rodena v Americe je prozatím stále jeho rolí nejlepší. V této roli psychopatického zabijáka totiž opravdu září a ani Robert De Niro mu tady nestačí, i když stále hraje svůj solidní nadprůměr. Jinak je to velice solidní kriminálka, u které jsem se ani na chvilku nenudil a která splňovala snad všechna žánrová pravidla. Sice jsem čekal, že ty média v tom budou hrát roli ještě trochu větší a mohla se tak jejich role ještě trochu rozvinout, ale i tak je to velice příjemné.

• 13.6.2008  00:49
    V Bruggách (2008)

Pro mě asi největší překvapení roku. Film debutujícího režiséra McDonagha dokáže být v jedné scéně vtipnější než většina komedií dneška, o chvilku později je zase dojemnější než lecjaké drama. A i když ta hranice mezi tím je někdy sakra tenká, tak tady funguje po celou dobu. Je to perfektně napsaný, ať počítáme dialogy, postavy nebo celej příběh. Divadelní průprava režiséra je tady docela poznat. Atmosféra této ,,prdele světa" je budována průběžně a funguje dokonale. A herci tomu samozřejmě taky hodně přidávají. Colin Farrell podobnou roli potřeboval jako sůl a je vynikající, stejně tak jeho parťák Brendan Gleeson a jako dvojice fungují tito dva bezvadně. Ralph Fiennes se sice objeví až ve výborném závěru, kdy to všechno vyvrcholí, ale stejně hraje na 100% (a fuckuje nejméně třikrát v jedný větě). No a vedlejší postavy jsou taky perfektně obsazený, ať už se jedná o půvabnou Clémence Poésy nebo ,,rasistickýho trpaslíka". Prostě tento film mě naprosto překvapil. Normálně bych možná dal hvězdy 4, ale díky tomu že se jedná o debut, a že jsem tak vynikající film opravdu nečekal, tak se nebojím dát nejvyšší možný počet.

• 10.6.2008  12:54

Na to, že nemám rád Johna C. Reillyho to byla docela příjemná parodie. Jasný někdy to bylo až moc a některý fórky zaváněly trapností, ale taky tady bylo plno ultimátních hlášek a scén, u kterých se prostě nedalo nesmát. Navíc taková camea Jacka Blacka nebo Jonaha Hilla byly fakt povedený. Takže vcelku příjemná a povedená komedie, která sice mohla bejt trochu kratší (viděl jsem Director´s cut), ale některý scény si opravdu užijete.

• 10.6.2008  00:48

Další horůrek natočený z pohledů jedné kamery, tentokrát od samotného Romera. Ten už má ale ve své sbírce lepší kousky a i když některé scény jsou velmi napínavé a mají potřebnou atmosféru, tak jako celek to moc nefunguje. Chybí tomu potřebné tempo, protože někdy se to až moc vleče. Navíc se mi zdá, že tohle už bylo přece jenom natočeno tak trochu ,,profesionálněji", tzn. že kameru už není tak rozklepaná jako v Monstru nebo [Rec] a jsou tu např. prostřihy mezi několika kamerami. A navíc do toho ještě furt mluví jedna z hlavních hrdinek. Tyto všechny faktory ve mně budí pocity, že se tohle se rozhodně stát nemohlo,což jsem u dvou zmiňovaných filmů svým způsobem měl. A taky to ubíralo trochu na atmosféře. Navíc tady se hraje trochu více na postavy a zde film selhává totálně, protože až na drsnýho učitele to jsou všechno fakt příšerný herecký výkony. Nevim, kde je Romero vyhrabal. Ale jak jsem řikal, své dobré chvilky to má, takže se to řadí do hororového průměru. Romero měl ale každopádně navíc.

• 9.6.2008  01:16
    Soudný den (2008)

Taková brutální a úchylná béčka se v kině v posledních letech už moc nevidí. O to víc si musíme cenit této béčkové pocty Neila Marshalla, ve které létají hlavy vzduchem, hlavní hrdinka má vyndavací oko a kanibalismus je zde na denním pořádku. Příběh je opravdu stupidní, ale Marshall o tom ví a dává nám to sakra najevo. O to víc si to fanoušek béčkových akčních filmů užije. Akční scény sice někdy ruší zmatený střih, závěrečná automobilová honička to ale vynahrazuje. Ta je totiž docela nářezová. A Rhona Mitra je taky super a pořád jí to celkem sekne. Zkrátka Soudný den je film, který bude každému správnému přiznivci béček chutnat a ještě bude žadonit o přídavek. 70%

• 2.6.2008  11:37

Dobré parodie se v tomto desetiletí už asi nedočkáme a proto asi budeme muset přežívat tyto pokusy od pár ze 150 tvůrců Scary Movie. Je to pořád stejně trapný a zoufalý, ale naštěstí ne zas tak zoufalý jako Děsnej doják. Ten mi přišel ještě o třídu horší. Tady jsou aspoň tři dobrý nápady,Xerxes a jedna hláška Kevina Sorba. Já vim, že to je proklatě málo, ale na tu 1* to ještě docela stačí. I když hranice mezi 1* a odpadem je velice tenká.

• 1.6.2008  00:19

Teenagerovská variace na Sněhurku, která nakonec nedopadla tak špatně jak jsem čekal. Jasně, je to průměr, kterej si užijou hlavně náctileté, ale i pro ostatní se tady najde pár dobrejch hlášek. Navíc to rychle uteče a na zabití večera to neuškodí.

• 1.6.2008  00:15

Český pokus o akční film se nevydařil a to vůbec. A zrovna Renč na to měl. Místo toho ale natočil nudnou blbost, která je pří svých akčnějších pasážích spíše k smíchu a ve zbytku času uspává. Příběh je chabej a jeho rádoby pointu nebylo nijak těžké odhalit už dříve. Langmajer s Blažkem jsou navíc strašně nevyužití, zvláště když měli na akční hrdiny trochu předpoklady. No a pak je tady ještě Krobot, jehož hereckej výkon by se snad lépe hodil do parodie. Tohle byla fakt hrůza a Filip Renč u mě zase klesnul.

• 25.5.2008  00:38

O filmu, ve kterém se setkají Jet Li a Jackie Chan snili jejich fanoušci už pěknou dobu. Mohli si vybrat ovšem lepší projekt, než rodinnou podívanou. No ale co, aspoň že už to je. Mohlo totiž být mnohem hůř, protože ohlášení režiséra příšerného Strašidelného domu ve mně ze začátku vyvolalo děsivou reakci. Nakonec se ale rejža trochu převdedl a nabídl nám vcelku příjemnou podívanou s velmi dobrou choreografií. Jackiemu a Jetovi to kope pořád stejně dobře a při akčních sekvencích film dobře utíká a prominete mu i slabší dějovou linii. Scény, kde se nebojuje už jsou malinko horší a zvlášť někdy v půlce to byla trochu nuda, ale pak se to zase zvedlo a závěrečná bitva byla parádní. Jenom ten Michael Angarano mě chvilkama iritoval, duo Jackie-Jet mi to ovšem dokázalo vynahradit. Vcelku je to takový neškodný průměr, který ovšem fanoušky zmiňovacích bijců potěší, zvlášť pokud viděli jejich předchozí snímky (War a Rush Hour 3).

• 24.5.2008  22:30

Depresivnější a tak mrazivý film v české kinematografii asi nenajdete. Mrazilo mě v zádech od první do poslední minuty, herecké výkony byly vynikající a z toho inkvizitora budu mít noční můry. Opravdu mistrovské.

• 23.5.2008  22:45

A já jsem si pořád naivně i po těch zdejších negativních komentářích myslel, že by to mohlo aspoň trochu dobrý. No a zase jsem se spletl. Pár hlášek tam sice Čtvrtníček pronese a Hrušínskej si to evidentně užívá, ale to je tak všechno. Zbytek je opravdu hodně dlouhá a utahaná nuda u rybníka, kde Polášek furt blbě čumí a supersumec co žere psy. Tahle letní komedie se vážně nepovedla.

• 23.5.2008  01:01
    Street Kings (2008)

Další film Davida Ayera o ne zrovna poctivých policajtech v ne zrovna bezpečných čtvrtích L.A. A zase se mi to zdá o kousek lepší. Ayerova režie je totiž čim dál lepší, točí agresivněji a přidává na tempu. U Drsných časů jsem se např. chvilkama i nudil. Tady ovšem ne, protože se pořád něco děje a celý to strašně uteče. Atmosféru vystihnul taky dobře, ale to už se povedlo v již zmiňovaných Časech. Je tu také o trochu více akce a ta se mu taky docela vydařila. Dalším plusem je vydařené herecké obsazení. Keanu Reeves takovouhle roli docela potřeboval a je hezké se koukat na jeho věčně naštvanej ksicht. Forest Whitaker je také výborný a jeho slovní přestřelky s vynikajícím Hughem Lauriem jsou super. A Chris Evans ve vedlejší roli také nic nezkazí. Zkrátka ta správná poctivá kriminálka o zkorumpovaných policistech, na které má Ayer zjevně talent. Už by ale mohl také zkusit jiný žánr.

• 11.5.2008  23:50
    Speed Racer (2008)

No jo, byl to vážně nářez! Nečekal jsem, že se mi to bude líbit tolik. Wachowski mají anime evidentně dost nakoukáný a je to vidět. Od prvního do posledního záběru vypiplaný, vizuálně dokonalý, ale rozhodně ne pro každýho. S klasickým anime to má hodně zachytných bodů a jejich příznivci budou nejspíše vrnět blahem. Já vrněl blahem hlavně u závodů. Ty jsou tak nabušený, že jsem mnohdy jenom koukal s otevřenou pusou (zvláště u toho posledního závodu). V závodech se totiž pořád něco děje. Auta litaj vzduchem, střílej po sobě a vybuchujou v různých pestrobarevných barvičkách. A nad nima lítá roztomilá Christina Ricci ve svý helikoptéře. No a to se dostávám pomalu k obsazení. Emile Hirsch je super a stejně tak Mathew Fox, kterýho mám čím dál radši. John Goodman hraje po delší době hodně dobře a Susan Sarandon si to taky užívá. No a jediný postavy, který mě vysloveně štvali, byl ten protivnej kluk s tím opičákem. To byla asi jediná kaňka na jinak kulervoucím filmu. I tu jsem ale ochoten přehlédnout, protože musím brát v potaz, že je to točený pro děti a těm se bude kluk s opičákem hodně líbit. Prostě vynikající film, který si užijou jak děti, tak dospělí. P.S.: Dabing se překvapivě dal vcelku přežít a nebyl tak protivnej. P.P.S. : Na podruhý je to ještě lepší, už i to opičí duo mi tam sedlo.

• 11.5.2008  23:39

Scénář je tak naivní a blbý, až je to celý zábavný. Kdejakej historik u toho bude asi trpět, ale mně ty nesmysly ve výsledku tolik nevadily. No v jakým jiným filmu naleznete pohromadě mamuty, stavění pyramid a mnoho dalšího. Roland Emmerich si sice není tolik jistý, jako když má po ruce Manhattan a může ho ničit, akci ale umí pořád natočit parádní. Nebyl to tedy nakonec takový průser, jaký jsem čekal. Rychle to plynulo, akce bylo dost a já jsem celkem příjemně pobavil.

• 11.5.2008  23:33

Jedno z těch pokračování, u kterýho jsem věděl co mám čekat. Prostě že to bude stejnej průměr jako jednička. A opravdu jsem skoro to samý taky dostal. Scénář mi sice přišel ještě horší, než v případě jedničky, ale jinak zůstalo všechno stejné. Režie je průměrná, akce moc není a herci si jenom vydělávají na nájem. Ale na druhou stranu ještě že má Cage tuto sérii, aspoň si zde vždycky po všech těch Ghost Riderech a Rituálech napraví reputaci. 60%

• 11.5.2008  23:29

Tak tohle bylo vážné peklo! Hrozně digitální veverky (nebo chipmunkové, mně je to fuk) tady hodinu a půl protivně skáčou, všechno rozbijej, hrozně mluví a navíc příšerně zpívaj. Takhle hrozný písničky jsem snad ještě neslyšel, to si radši pustim Šmouly. A do toho všeho navíc pobíhá Jason Lee a zabijí zde svůj komediální talent. Ne tohle fakt už ne. Chápu sice, že je to pro děti, ale je to vážně hrozně nesnesitelný. Timu Hillovi (režíroval i druhého Garfielda) bych už nikdy kameru do ruky nedával.

• 11.5.2008  23:24

Taková malá, nenápadná britská komedie plná černého humoru, které mě hodně překvapila. Bavil jsem se od začátku do konce. Scénář je totiž vynikající plný výborných dialogů a situací, u kterých se prostě nemůžete nesmát. Navíc obsazení je fakt vydařené a je taky velkým plusem filmu (možná jenom ten Ewen Bremmer zůstal trochu nevyužit). Prostě skvělá černá komedie, která pobaví za každé situace.

• 11.5.2008  23:20

Opravdu jeden z vrcholů českého filmu. Mrazivý výkon Rudolfa Hrušínského, bezchybná kamera a střih. No prostě tomuto filmu se nedá snad nic vytknout. Kéž by se u nás tak kvalitní filmy točily i dnes.

• 4.5.2008  22:21
    Občan Havel (2007)

Zajímavý dokument o životě Václava Havla a zprostředkování jeho názorů, které jsme ne vždy před kamerou slyšely. Bylo zde mnoho zajímavých a někdy dokonce i úsměvných situací. Na můj vkus to bylo možná trochu delší než to mohlo být, ale i tak na dokument velice dobré. 70%

• 4.5.2008  15:35
    Superpes (2007)

Na to, že se jednalo o další ze série Disneyovek o mluvících psovi, to byla docela slušná oddechovka. Místy to bylo sice trochu infantilní, ale na to že to bylo cílený hlavně pro děti jsem docela bavil i já. A navíc je vidět, že si James Belushi taky ještě občas v něčem zahraje..

• 4.5.2008  15:32
    Prázdniny (2006)

Je smutné vidět, když někdo promění tak herecky zajímavou romanci v totální nudu. Nudil jsem se totiž od začátku do konce, bylo to totálně předvídatelné a strašně dlouhý. Pousmál jsem snad jedině nad fiktivním trailerem s Lindsay Lohan a Francem a to je tak všechno. Navíc Cameron Diaz tu předvádí snad nejhorší výkon svojí kariéry a to jí mám docela rád. Kate Winslet má furt protivnej ubulenej výraz, Jude Law to evidentně protrpěl a Jack Black to jako jedinej sympaťák sám nezvládne. No prostě průser a Lásce nebeské to nesahá ani po kotníky.