Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Instantná klasika vo forme úprimnej sondy do života dedinských pijanov. Takých, ktorých pozná snáď každá hospoda v dedine naprieč celou ČSFR. Majstrovsky natočené, legendárnymi hláškami prešpikované, a povedal by som, že aj dokonale zahrané, ale to už by som trochu zavádzal. Tá úprimnosť filmu spočíva najmä v tom, ako Bolek Polívka je proste len sám sebou :) Vrchol Československej komédie, trpké nastavenie zrkadla mentalite spoločnosti chystajúcej sa ochutnať ten pravý kapitalizmus.

Million Dollar Baby (2004)

Toto je taká citová vydieračka ... a tak majstrovsky poskladaná, že aj keby som chcel, nedokážem na to povedať krivého slova. Každý pohyb, každý dialóg, každá scéna tu má svoj zmysel pri budovaní jedinečnej, trpkej atmosféry v ktorej sa nesie značná časť tohto filmu. Nemá zmysel písať o superlatívoch, tie už sú tu dávno spomenuté. Vrcholové dielo od čias antickej tragédie. Moja poklona.

Frank (2014)

Vskutku unikátny a hravý film o hudobných podivínoch. Zrejme to nesadne každému, pre mňa však sa jednalo o dokonalé uvoľnenie nasledované ponorením do síce možno plytkého, ale o to viac úprimnejšieho príbehu, ktorý odmení diváka svojim záverom. Čo dodať, pre niekoho jednohubka, pre mňa srdcová záležitosť. I love you all ...

Matrix Revolutions (2003)

Dokonalé zavŕšenie takmer dokonalej trilógie. To čo sa pôvodne javilo ako učebnicové sci-fi, okorenené hlbšou myšlienkou kritiky skutočných reálií, sa síce v priebehu nasledujúcich dvoch častí pretavilo "len" do bohapustej akčnej jazdy, našťastie však dokonale vyváženou a majstrovsky naporcovanou.

Jezero smrti (2008)

Je to už pár rokov, ale stále ma strasie keď si na tento film spomeniem ...

Prometheus (2012)

OBROVSKÉ SKLAMANIE, keď sa tak perfektne natočený film s tak skvelou atmosférou, efektami a prostredím vykľuje na jednu nezmyselnú scenáristickú sračku, tak stupidnú, že som v pólke filmu bol nútený vypnúť televízor, aby náhodou nepraskol. Keby išlo o nejakého B režiséra s rozpočtom 10 000 dolárov nepoviem ani slovo, ale toto ... toto bolo fiasko. !!!SPOLIER ALERT!!! Neviem ani kde začať, ale skúsim to - kde bolo tam bolo, po nájdení rôznych vykopávkach odkazujúcich na jedno vzdialené súhvezdie letí už druhý rok jedna vesmírna misia. Celá táto sranda stála jeden ročný obrat hospodárstva USA a zafinancovala to spoločnosť Wayne corp. Fajn, ale tu sa končí ako-tak logická stránka filmu a nastupuje jedna facka za druhou. Keď už je cieľ na dosah, kedy by normálne materská loď mala ostať na orbite a najprv skúmať planétu zhora, poprípade poslať robotický výskumný tým, oni poď-ho sadnú rovno na zem, okamžite otvoria dvere a rovno do najbližšej stavby čo tam nájdu. Pravdaže prečo si nedať dole prilbu, sme na cudzej planéte s očividnými prvkami života, také ako neznáme nákazy, možné vírusy, to nás netrápi. Hmm urobme film ešte stupídnejším. Posádku dopĺňa okrem toho potetovaného magora a jeho priateľa ešte jeden android, ktorý sa bol schopný naučiť za tie 2 roky všetky jazyky sveta, a nejakým zázrakom pochopil aj jazyk obyvateľov planéty, na ktorej teraz pristáli. Naozaj neskutočný pohľad pozerať sa, ako v mimozemskej budove klepe po skalách a zrazu sa otvoria dvere, a posádka, ktorá bola na to určená len čumí a nevie povedať ani mäkké F. Po nájdení tela mimozemšťana, kedy by už bolo fakt na čase si nasadiť helmy, sa posádka dokonca rozdelí. Ok, náš android nám opäť božím zázrakom geniality otvoril dvere (hovorím si, na akú Máriu tam hnali týchto noobov, úplne by stačili traja takýto roboti) po otvorení dverí ich by sa už fakt asi otrávili vzduchom, keďže miestnosť bola jasne izolovaná, ale nie, miesto toho nájdu nejakú gebuľu a poď-ho s ňou do ľode. Pravdaže sú tak neschopný, že pri ceste späť po prvej nerovnosti to tej krave spade na zem a ohrozí celú misiu. Medzitým vidíme, ako tá časť posádky ktorá sa oddelila blúdi po tom komplexe, aj napriek hi-tech navigácii čo majú a síce kapitán na monitore jasne vidí ich polohu a aj kameru, povie však niečo iné a pošle ich úplne zle. PREČO PREBOHA?! Medzitým náš Android, ktorý napriek zdravému rozumu priniesol z komplexu nejakú organickú sračku, tu už sa o možné baktérie či vírusy fakt nikto nestará, dal jednému členu posádky do pitia ... PREČO PREBOHA?! Zatiaľ tú hlavu čo našli skúmajú len s obyčajnými rúškami, dokonca oživia, no najlepší je ten čo tam v pozadí sa na nich pozerá a chlastá pri tom alkohol. Už som len čakal kedy príde a poleje aj tú hlavu, zapáli ju a budú žrať flámbovaného mimozemšťana. Nestihol to, gebuľa vybuchla. Absolútne žiaden výskum, žiaden zmysel pre hygienu, nič tam nie je, je to úplné odfláknuté. Medzitým tí v komplexe narazia na nejakého mimozemšťana, miesto toho aby boli opatrný, jeden z nich dobre že ho nepretiahol. Pravdaže na to doplatili. Zvyšok sa už nedá ani popísať, po tom čo jedna zistila že je "tehotná", po operácii ktorá by normálneho človeka zabila poskakuje po lodi akoby sa nič nestalo, po nevydarenom kontakte s mimozemšťanom ostáva Android bez tela, pravdaže funguje, ved aký problém, a dokonca sa vyzná už aj v ich navigácii, no to je úžasné, potom sa hemten potrat nejak premenil na chobotnicu, oplodnil mimozemšťana a vznikol ďalší fungel nový druh ... ach môj bože, vždy som vravel že Ridley Scott nevie točiť nič poriadne, úplne mi stačil Blade Runner čo bol ďalší výkvet kinematografie. Lepší je už aj Kung Prásk Smrtonosná Smrť. A taká perlička na záver - Android ktorému chýba celé telo, horko ťažko funguje, potrebuje opravu, pribehne ku nemu člen posádky, jasne vidí je to jej jediná nádej dostať sa domov, no miesto toho aby sa dala do opravy, prvé čo sa tá krava spýta - kde je môj krížiček ? OH GOD, WHY???

Silent Hill (2006)

Silent Hill je jeden z mojich naj hororov. Naozaj vynikajúci snímok ktorý sa vyznačuje depresívnou atmosférou a tajomnom. Kladne hodnotím najmä výpravu a príbeh ktorý bol naozaj pútavý a od prvej štvrtiny až do konca filmu ma plne zaujal. Vizuálne je to naozaj brilantné. Ak ste niekedy hrali hernú SH sériu tak viete isto o čom hovorím. Záver som najprv trochu nepochopil ale po druhom pozretí sa dostavilo vysvetlenie aj na to. Ešte taká jedna zaujímavosť - sirény ktoré odzneli v tomto filme sú navlas rovnaké a priamo exportované z rovnomennej hry Silent Hill. Ten zvuk je nepríjemný aj po 300-stom počutí :)

REC 3: Počátek (2012)

Ups, tak žiadna párty sa nekoná. Stačí mi poľahky len to, že názov je absolútne zavádzajúci a na otázku odkiaľ vírus pochádza sa budeme pýtať asi už len v [REC] Apocalipse. Žiaľ bohu, tešil som sa na to veľmi. Dve hviezdy dávam, lebo stále bolo miestami pociťovať tú atmosféru aká sa vyskytla v jednotke či dvojke, ale chovanie postáv, blbé diálogy či ten obranný mechanizmus, mi už prišiel absolútne nereálny. Jedno veľké sklamanie. Škoda. Ostáva len dúfať, že Apocalipse už takto nezpotvoria

Cikáni jdou do voleb (2012) odpad!

A nezmením toto hodnotenie ani svoj odpor ku akémukoľvek filmu s podobnou tematikou. Výsmech do tváre slušných ľudí. Cigánov, čo by za normálnych okolností neboli schopní poskladať dve zmysluplné vety čo už majú od toluénu rozleptaný mozog snímok narcisticky vykresľuje ako poctivých ľudí, schopných prijať kreslo v politike. To už si totálne myslia, že ľudia im toto zožerú? Počas celého filmu som mal pocit predkladania faktu, že ja som cigán - ty ma vol. Absolútne nereálne skreslený život - podľa 4 poctivých nebudem teraz považovať celú komunitu za správnu. Dúfam, že netreba pripomínať čo sa stane ak sa cigán dostane naozaj ku moci. Ak nie, viď Žehra. Celý film beriem ako vtip od nejakého pseudohumanistického blaváčika, slabý a hlavne nereálny, hlúpy a zle smerovaný. Mier.

Innocence of Bin Laden (2012) (amatérský film)

Povedzte mi niekto, ako je možné, že existujú ľudia ktorých tento film urazil až natoľko, že sa rozhodli zavraždiť nevinného diplomata. Pozrel som si ho dva krát a vôbec mi na ňom neprišlo nič také pre čo by som začal zabíjať, podpaľovať vlajku USA a podobne. Keď som videl správy, že koľkí rozvášnení extrémisti útočia na ambasádu, uvedomil som si, koľkí vlastne ten film videli? Možno osmina, pätina prinajlepšom? Je to pravda, celý Islám je skazené náboženstvo pretkané nenávisťou ku všetkému čo je odlišné. Som islamofób? Áno. Ale oni sú ešte niečo horšie. Mier.