urzug

urzug

A. M.

okres Praha

5 bodů

Moje biografie

od nejnovějšíchpodle abecedy
  • 10.2.2019
  Chris Cairns
  (režisér)

  Režisér Chris Cairns se věnuje převážně tvorbě televizních reklam, pracoval například pro firmy Coca Cola, Land Rover a Pizza Hut. Vedle toho za sebou má také různá experimentální videa, jako například Neurosonics Audiomedical Labs Inc., a několik hudebních videoklipů, například pro kapelu LCD Soundsystem či hudebníka Johna… (více)

  • 8.10.2016
  Rob Nilsson
  (herec)

  Rob Nilsson se narodil dne 29. října 1939 ve wisconsinském městě Rhinelander. Jeho dědou byl dokumentarista Frithjof Holmboe. V roce 1954 se s rodinou přestěhoval do Kalifornie, která je spjata s významnou částí jeho kariéry. V letech 1957 až 1962 studoval na Harvardu, kde se začal věnovat psaní poezie. Následně odjel do… (více)

  • 25.9.2016
  Cindy Cale
  (herečka)

  Cynthia (Cindy) Sue Wells se narodila 26. ledna 1952 v Los Angeles. Proslavila se koncem šedesátých let jako členka skupiny groupies The GTOs, která v roce 1969 nahrála pod záštitou Franka Zappy album Permanent Damage. V té době vystupovala jako Miss Cynderella, případně Miss Cinderella.

  V roce 1971 se provdala za velšského… (více)

  • 9.1.2016
  John Cale
  (skladatel)

  John Cale, celým jménem John Davies Cale, se narodil v jihovelšské hornické vesnici Garnant dne 9. března 1942, přesně týden poté, co se v New Yorku narodil jeho budoucí spolupracovník Lou Reed. Jeho matka byla učitelka a otec horník. Již od dětství byl z matčiny strany veden k hudbě a od sedmi let začal hrát na klavír, od… (více)

  • 12.12.2015
  Tom Scholefield
  (režisér)

  Tom Scholefield (známější spíš jako Konx-Om-Pax podle skladby Itala Giacinta Scelsiho) pochází ze Skotska. Věnuje se převážně hudbě, svou první desku nazvanou Regional Surrealism vydal v roce 2012, ale je rovněž filmařem. Natočil několik krátkometrážních filmů a je také režisérem videoklipu k písni Face to the Sky velšského… (více)

  • 12.12.2015
  Ivan Král
  (skladatel)

  Narodil se v Praze v roce 1948. V šedesátých letech působil ve skupině Saze. V roce 1966 odjel za rodiči do New Yorku, kde zůstal až do sametové revoluce. V sedmdesátých letech byl součástí doprovodné skupiny zpěvačky Patti Smith (je spoluautorem řady jejích písní, včetně Dancing Barefoot). Později hrál s Johnem Calem a Iggym… (více)

  • 12.12.2015
  Thurston Moore
  (herec)

  Narodil se v roce 1958 na Floridě, ale vyrůstal v Connecticutu. Koncem sedmdesátých let se usadil v New Yorku, kde se stal součástí post-punkové a no-wave hudební scény. Krátce byl členem kapely Even Worse, ale proslavil se až členstvím ve skupině Sonic Youth. Tu založil v roce 1981 a po bohu své manželky Kim Gordon v ní hrál… (více)

  • 12.12.2015
  Abigail Portner
  (režisérka)

  Sestra Davida Portnera, známějšího pod pseudonymem Avey Tare, z hudební skupiny Animal Collective, se narodila v roce 1980. Se starším sourozencem a jeho skupinou často spolupracovala (vizuální efekty, obaly alb, režie videoklipů). V roce 2014 režírovala videoklip k písni If You Were Still Around velšského hudebníka Johna… (více)

  • 12.12.2015
  Ondřej Němec
  (herec)

  Narodil se v Praze do disidentské rodiny. Otcem byl známý filozof Jiří Němec, matkou psycholožka Dana Němcová. Jako fotograf se účastnil řady disidentských akcí, včetně koncertů skupiny The Plastic People of the Universe či pohřbu filosofa Jana Patočky. Sám byl signatářem Charty 77 (podepsal ji v roce 1979). Před revolucí… (více)

  • 12.12.2015
  Billy Name
  (herec)

  Fotograf, archivář a jeden z blízkých spolupracovníků Andyho Warhola Billy Name pochází z newyorského města Poughkeepsie, kde se roku 1940 narodil. Před osudovým setkáním pracoval jako osvětlovač v divadle. S Warholem se poprvé setkal již v roce 1959, avšak pracovat s ním začal mnohem později. Byl to on, kdo Warholův umělecké… (více)

  • 12.12.2015
  Erik Sanko
  (skladatel)

  Newyorčan Erik Sanko byl řadu let členem kapely The Lounge Lizards, jež vedl John Lurie, saxofonista, jinak také herec a skladatel filmové hudby. Později spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, často například s Velšanem Johnem Calem. Je frontmanem experimentální formace Skeleton Key, s níž vydal několik nahrávek. Své… (více)

  • 12.12.2015
  Nick Franglen
  (herec)

  Londýnský rodák se proslavil coby polovina elektronické skupiny Lemon Jelly. Vedle dua spolupracoval například s kapelami Hole, Primal Scream a Blur. Často pracoval s velšským hudebníkem Johnem Calem (spolupráce začala v roce 2003 Caleovým albem HoboSapiens, Franglen s ním později odehrál několik vždy něčím speciálních… (více)

  • 12.12.2015
  Amber Coffman
  (herečka)

  Narodila se v Texasu. V roce 2005 začala hrát s kapelou Sleeping People, avšak brzy ji opět opustila. Zanedlouho se připojila k newyorské kapele Dirty Projectors, se kterou v roce 2007 nahrála album Rise Above. Po vydání třetí společné desky kapela přestala hrát a Amber Coffman spolupracovala s různými jinými hudebníky (Major… (více)

  • 12.12.2015
  Adrian Belew
  (skladatel)

  Narodil se v Kentucky jako Robert Steven Belew (jméno Adrian začal používat až v sedmdesátých letech). Na počátku své hudební kariéry hrál na bicí. V roce 1977 jej v jednom nashvillském klubu objevil legendární Frank Zappa a Belew se brzy stal členem jeho doprovodné skupiny. Nahrál s ním například album Sheik Yerbouti a… (více)

  • 12.12.2015
  Leoš Šimánek
  (účinkující)

  Leoš Šimánek se narodil v dubnu roku 1946 v Chocni. Již od dětství se věnoval přírodě, a to převážně díky svému otci. Studoval stavební inženýrství. V roce 1968 odešel do Německa, kde získal státní občanství a krátce pracoval ve stavebním oboru. Brzy pracovat přestal a začal se věnovat cestování. Procestoval řadu zemí v Jižní… (více)

  • 12.12.2015
  Jan Sokol
  (herec)

  Profesor Jan Sokol se narodil jako syn známého architekta téhož jména. Vyučil se zlatníkem a v tomto oboru zpočátku také pracoval. V roce 1958 si udělal dálkovým studiem maturitu a počínaje rokem 1963 studoval dálkově matematiku na Karlově univerzitě. Následně až do roku 1990 pracoval jako programátor.

  Byl jedním z prvních… (více)

  • 3.5.2015
  Deantoni Parks
  (skladatel)

  Narodil se v Georgii a hře na bicí se věnoval již od dětství. Jako teenager se začal zajímat o jazz a zanedlouho se zapsal na prestižní školu Berklee College of Music v Bostonu. Zde jej čím dál více začala zajímat elektronická hudba a začal se věnovat vytváření beatů. Koncem devadesátých let založil projekt KUDU. Roku 2006… (více)

  • 1.5.2015
  Dustin Boyer
  (účinkující)

  Hlavně kytarista, ale i zpěvák Dustin Boyer pochází z Kalifornie. V roce 2005 zahájil spolupráci s velšským hudebníkem a skladatelem Johnem Calem, který stejně jako on žije v Los Angeles. Postupně se vypracoval na pozici vyšší než jen člena kapely. Podílí se na technické stránce nahrávek a nevynechá žádné Caleovo vystoupení.… (více)

  • 1.5.2015
  Joey Maramba
  (herec)

  Narodil se na Filipínách do hudební rodiny a v osmi letech s rodiči odjel do USA. Zanedlouho se i on začal věnovat hudbě, usadil se u baskytary. Později vystupoval s mnoha kapelami a projekty až jej potkala legendární zpěvačka Rickie Lee Jones. Ta si spolupráce s ním velmi cenila, hrála s ním jen v duu, triu i s celou kapelou.… (více)

  • 29.3.2015
  Barbara Rubin
  (herečka)

  Barbara Rubin se narodila roku 1945 v newyorském Queensu. Již jako teenager byla rodiči poslána do psychiatrického zařízení, neboť kvůli užívání pilulek na hubnutí měla „potenciální sebedestruktivní energii".

  Počátkem šedesátých let se začala věnovat tvorbě experimentálních filmů. První úspěch nastal v roce 1963, kdy potkala… (více)

  • 29.3.2015
  Pavel Zajíček
  (herec)

  Pavel Zajíček se narodil 15. dubna 1951 v Praze a studoval na Stavební fakultě ČVUT, avšak studium nedokončil. V roce 1973 založil s Milanem Mejlou Hlavsou ze skupiny The Plastic People of the Universe společný projekt DG 307.

  V roce 1976 byl zatčen za výtržnictví a roku 1980 emigroval do Švédska, odkud zanedlouho odjel do USA.… (více)

  • 4.1.2015
  Deniz Demirer
  (kameraman)

  Deniz Demirer se narodil ve Varšavě a právě v Polsku strávil první část svého dětství. Brzy s rodinou emigroval do Rakouska a když mu bylo deset, odjel s rodinou do Spojených států amerických. Studoval filosofii a psychologii a přestože se zajímal i o film, nikdy neabsolvoval filmovou školu. S filmařinou začal v roce… (více)

  • 27.12.2014
  Betsey Johnson
  (účinkující)

  Betsey Johnson se narodila dne 10. srpna 1942 jako druhé ze tří dětí Leny a Johna Johnsonových ve městě Wethersfield v Connecticutu. Již během dětství se věnovala tanci, který ji přivedl k oblibě kostýmů. Později se začala profesionálně věnovat módnímu návrhářství a stala se hlavní designérskou newyorského oděvního domu… (více)

  • 27.12.2014
  Eden Cale
  (režisérka)

  Eden Cale, vlastním jménem Eden Myfanwy Cale, se narodila 14. července roku 1985 v New Yorku jako první dcera hudebníka a skladatele Johna Calea a jeho třetí manželky Risé Irushalmi.

  Svůj první film nazvaný The Roast natočila v roce 2010. Jde o krátkometrážní komedii, která získala ocenění za nejlepší režijní debut na filmovém… (více)

  • 27.12.2014
  C.S. Leigh
  (režisér)

  C.S. Leigh, který se narodil v roce 1964, původně pracoval jako umělecký kurátor pod jménem Christian Leigh. Filmové kariéře se začal věnovat až ve druhé polovině devadesátých let. Jeho prvním filmem bylo drama Sentimental Education z roku 1998, v němž hlavní roli ztvárnil francouzský herec Clément Sibony.

  Tři roky po debutu… (více)

  • 27.12.2014
  Stefan Schwartz
  (režisér)

  Anglický režisér Stefan Schwarz se narodil 1. května 1963 v Londýně. Již během universitních studií na škole v Yorku začal spolupracoval s producentem Richardem Holmesem.

  Svou profesionální filmovou kariéru zahájil v polovině osmdesátých let, nejprve však jako herec. Svůj režijní debut nazvaný Soft Top Hard Shoulder představil… (více)

  • 27.12.2014
  Piero Heliczer
  (herec)

  Piero Heliczer, rodným jménem Piero Giorgio Heliczer, se narodil 20. června 1937 v Římě. Pocházel z židovské rodiny a otce mu zavraždili nacisté ve druhé světové válce. On sám se do světa filmu dostal ve svých pěti letech, kdy dostal malou roli chlapce ve filmu Benghází režiséra Augusta Genina.

  V roce 1947 jej a jeho mladšího… (více)

  • 1.2.2013
  John Zorn
  (skladatel)

  John Zorn se narodil 2. září 1953 v New Yorku. V dětství se učil hrát na kytaru, flétnu a klavír, později přešel k saxofonu, který ho provází celým životem. Je výrazným skladatelem na poli avantgardní hudby, spolupracoval mj. s Lou Reedem, Fredem Frithem či Mikem Pattonem. Pod svým jménem vydal velkou řadu alb, na některých… (více)