• Fantasy

Bastard (2023)

Dánské "Je třeba zabít Schinkela" sice není tak skvělé jako české Je třeba zabít Sekala, stále se však jedná o velmi dobrý snímek. Syrový, realistický, zajímavý s pěknou výpravou a dobrými herci. Všem samozřejmě vévodí charismatický Mads Mikkelsen, ale nezaostává ani taková Amanda Collin v roli Ann Barbary. Osobně se mi od Nikolaje Arcela líbila víc Královská aféra, ale to je asi dáno jejím líbivějším, divácky vděčnějším romantickým tématem. Každopádně po dlouhé době dobrý film. Silné 3*.

Oppenheimer (2023)

Do háje, Nolane, proč plýtváš svůj nesporný talent na takové veskrze nudné dokumenty? Tohle už je třetí film v řadě, co se mi od tebe nelíbil, přitom jsi kdysi býval jedním z nejlepších režisérů vůbec (Temný rytíř, Dokonalý trik, Inception...). Vlastně ani nevím, co o Oppenheimerovi dál napsat. Je to zdánlivě nekonečná konverzačka a dvě příšerně nudné linie zabývající se pouze výslechy a schůzováním. Nedokážu si představit člověka, který by se na tento snímek vůbec chtěl dívat podruhé, když už poprvé je to do značné míry nesnesitelné a minimálně o hodinu delší, než by mělo být. Doufám, že uživatelé, kteří tomu tady nasolili čtyři a pět hvězdiček, si to koupili na Blu-ray a smaží to od rána do večera... Jinak Cillian Murphy byl v titulní roli dobrý, ale to u něj není žádné překvapení. 2*.

Princ Mamánek (2022)

Snímek, který vyvolává velmi smíšené pocity. Dobří herci, !skvělá vážná hudba!, dobré kostýmy, zajímavá kamera. Sekvence z říše Smrti - výborné, sekvence s panem Javorským - skvělé, ale scény s čarodějnicemi - otřesné, na zvracení! Marně jsem vzpomínala, jestli měl někdy Troška, odborník na pitvoření postav, něco takhle veskrze odporného a blbého. A tyto dvě postavy celou pohádku bohužel tak strašně shodily, že dávám 2*. PS: Rozhodně to není film pro děti.

POP COOLT Powered by Kinobox (2023) (pořad)

Mikoláš a Bětka are back! :) Vcelku zajímavý pořad o filmech a rozhovor s pozvaným hostem. Stejně si ale stále myslím, že by mé oblíbené moderátorské dvojici víc sedělo něco o videohrách a domnívám se, že oni to vědí taky. Vyhodit je z Re-playe byla od Primy fatální chyba. Zajímalo by mě, kdo se na ten pořad plný exotů teď dívá...

Koruna - Následky (2023) (epizoda)

OBSAHUJE SPOILERY! Tohle myslel Peter Morgan vážně? Tu "zjevující se" Dianu a Dodiho? Připomnělo mi to trapnost některých částí The Walking Dead... Jak už tu psal BlackDemon, tohle mohla být nejlepší část celého seriálu. Je to ale jen horší průměr, jelikož u Morgana, ale i u režisérů cítím už od předchozí sezóny, že docházejí nápady a dochází ambice a elán tvořit něco zásadního, velkolepého, uměleckého. PS: Reakce Charlese na smrt Diany mi přišla přehnaná (ale už od minulé série je seriál psaný ve prospěch Charlese) a u Williama a Harryho naopak nedostatečná. Cizí lidé byli z jejího úmrtí smutnější, než její vlastní děti.

Máme rádi Česko (2013) (pořad)

Soutěž, kterou je snadné pohrdat. Vím to, jelikož Máme rádi Česko běží prý už deset let a já jí až donedávna pohrdala také, jakožto Primáckou estrádou. Než jsem ji jednou nechala zapnutou jako kulisu a ejhle - bavila jsem se! Je to pořad, který nikoho nezatěžuje problémy, je příjemný a dodá vám dobrou náladu. A takových je sakra málo. Trojice Jakub Prachař, Vojta Kotek a Libor Bouček je se svými vtípky výborná. V současnosti nejmilejší pořad v televizi. Alespoň, než přijde Star Dance. :)

Betlémské světlo (2022)

Je to slabé. A to píšu jako člověk, který vyrůstal na Divadle Járy Cimrmana, jehož někteří současní členové v Betlémském světle hrají. Možná je už konečně čas, aby se oscarový Jan Svěrák pokusil o nějaký samostatný projekt, namísto toho, aby stále jen adaptoval čím dál banálnější povídky svého otce. 2*.

Avatar: The Way of Water (2022)

Já vím, je to "jenom" hollywoodský blockbuster o modrých emzácích, který vznikl hlavně proto, aby se James Cameron mohl vyřádit na speciálních efektech. Ale na druhou stranu je to film, který je výborně natočený, unese svou délku, je po celou dobu zábavný a vizuálně krásný. A kde jinde můžete vidět, že to zvířata konečně natírají lidem? Kvalitou srovnatelné s prvním dílem. 3*.

Barbie (2023)

Dvouhodinová ubíjející Dívčí válka proti patriarchátu. K tomu myšlenkově plochá, nevkusná, růžová a předpokládající, že si nebudete klást žádné otázky. Opravdu je to tak, že všichni muži chtějí patriarchát a všechny ženy matriarchát, a nic mezi tím? Nač se v matriarchátu tolik starat o vzhled? Nejsou pro vítězky Nobelových cen a prezidentky daleko důležitější věci na práci, než se holit, malovat, fénovat si vlasy a vybírat drahé šaty? Obecné kecy typu: "Nechci být škaredá", "nechci mít celulitidu", "nevím, kdo jsem", "nevím, kam patřím" mě otravovaly už po prvních deseti minutách a ony se bohužel vyskytují po celou stopáž! Písničky jsou jedna velká hrůza - umělé, prefabrikované melodie a k tomu je to celé obrovská, nevtipná nuda, která vás otravuje už po půl hodině. Fakt jsem se na Barbie těšila, ale zůstalo po ní pouze zklamání. Boj s genderovou nerovností se dal pojmout daleko vtipněji, vkusněji, hlouběji a zábavněji. 1*.

Na nože: Glass Onion (2022)

Na rozdíl od prvního dílu veskrze nesympatický, afektovaný a umělohmotný snímek, který je tak hloupý, že jsem pachatele správně odhadla ihned po spáchané vraždě. Kouzlo a originalita původního filmu je pryč. 1*.