Oz - Wheel of Fortune (2002) (epizoda)

„I filled out an application.“ Omar si uvedomuje, že bez Saida nemá šancu. Táto postáv, neustále stíhaná svojím démonom hnevom a pochybnosťami, odmieta prepustenie z The Hole, len pre to a práve preto, aby mohol znova nájsť sám seba. Schillinger sám od seba ponúkne Beecherovi posunúť list Kellerovi a od neho zase Beecherovi späť. Na prekvapeného a dojatého Beechera sa vtedy zoomuje kamera. Adam sa dozvedá od Franklina, že Beecher tu mal rôzne homosexuálne pletky, pohŕda ním a začne sa s ním biť. Schillinger chce umožniť Beecherovi vidieť sa s Kellerom ako roznášač pošty, ale chce za to Adama.  Beecer odmieta dostáva tak od Chillingera kompliment na silný charakter. Rebadow vyhráva 2 milióny, no Brass si ide po peniaze a skončí v Oz. Augustus skolabuje z heroínu a McMannus sa preto pustí do Burra, ten zasa do Poeta. Ku Miguelovi a jeho psovi si prisadne Jia a začne mu rozprávať o tom, ako odrezával zo šteňaťa, až z neho bolo mŕtve šteňa. Miguel ho pošle preč, no odíde až z rešpektu pred Moralesom, ktorý príde na pomoc. Ten chce na oplátku len jediné – kde sa nachádza Mukadova pracovňa. Takto začína jedna z najlepších čiernohumorných historiek seriálu Oz. Rýchly prestrih, majestátne zobrazenie relatívne malého enriqueho v celkom veľkom, uzavretom priestore, na aký nie je zvyknutý, je niečo, čo sa oplatí vidieť. Ďalej poverčivé priznanie, Mukadowo nevinné utrúsenie, ktorým nechcel nikomu ublížiť, no má fatálne následky. Moralesova mohutná postava a kývnutie kňazovi, že mu to nikdy nezabudne a oplatí mu, čo len bude chcieť. O’Reillyho problémy sa riešia v druhej polovici epizódy a dávajú korunu už tak extrémne kvalitnému deju. Kvôli Cyrilovmu možnému death row Ryan zvolá aj otca, aj tetu, aj biologickú mamu, no len od mamy dostáva aké-také pochopenie a súcit. Rodinné stretnutie je presné také, vďaka ktorému viete, prečo sa z bratov stalo to, čím sú. O’Reilly dostáva v ťažkej chvíli ruku od lásky, dáva bratovi pusu na čelo, na čo je náhle a drsne odsunutý Loprestim. Geniálne zahrané momenty premysleného scénára.

Oz - Next Stop, Valhalla (2002) (epizoda)

Jamie, čo sa snažil spraviť dojem na Miguela, nesprávne vyhodnotil situáciu kvôli nedostatku skúseností a tak sa Alvarez spovedá kňazovi. Mali spolu už lepšie scény, ale nie každý deň je Miguel tlačený do situácie otázky života a smrti. V Oz sa zavádza program cvičenia psov a sú vybraní Penders, Miguel a Augustus. Rebadowova dejová línia s tiketom a Brassom nie je to pravé orechové, samozrejme, chýba jej napätie a má tu len malý priestor. Tiež doktorkino vybuchnutie na väzňa sa trochu míňa účinku, keďže nie je do neho zapojený jej ochranca O’Reilly. Tomu sa ale dostane do uší informácia o možnom ublížení jeho mame a tak si to ide vybaviť s Li Chenom. Bohužiaľ Cyril dokončí robotu prílíš dobre. Toto ale nie je hrot epizódy, aj keď je to asi druhá najvážnejšia udalosť, čo sa v epizóde stala. Beecher vybuchne na Schillingera na sedení, ktorý popiera homosexualitu. Za Kellerom Prichádza Beecherova právnička a akceptuje, že je stále medzi nimi láska. Do Oz prichádzajú dvaja mladíci Adam a Franklin, čo spolu znásilnili a pokúsili sa zabiť ženu. Z Franklina si náckovia spravia ženu a Adam sa dotáva do rúk Beecherovi, čo je známy jeho rodiny. Ten sa ho ujme a prosí Saida aj o jeho ochranu. On však odmieta, aby neskĺzol k násiliu. Chorého Pancama strieda Frankie Fixer. Beecher tda vybaví ochranu u Pancama a Frankie ju realizuje hromadnou bitkou s Robsonom a jeho kumpánmi. Augustus sa vydáva na strmú dráhu. Omar môže plne realizovať koníček, no zmena moci a Burrove ambície mu neumožňujú dať ruky od všetkého preč. Najlepšia je z toho scéna, ako dáva Burrovi peniaze a ten mu za pomoci dynamickej kamery, čo robí okolo ich časť kruhu vracia časť späť. Robson robí jeden zo svojich najvážnejších činov, kedy si pridáva ešte väčší hnev mocného nepriateľa, než mal doteraz. Je to pekne vyhrotené. A tak to má byť. Je aj trochu zarážajúce, že sa náckovia a moslimovia do seba nepustili oveľa skôr.

Oz - Dream a Little Dream of Me (2002) (epizoda)

„About fucking time.“ Warden posiela Miguela za nespoluprácu ohľadom jeho bodnutia naspäť do Em City. Ten si to ide vybaviť s Guerrom, ale vraví mu pred celým gangom, že sa mu nebude mstiť. Morales mu sľubuje, že ho nechajú tak a myslí to vážne. Mladý člen gangu príde za Miguelom a myslí si, že Morales je vystrašený, lebo Miguelove nechanie sa bodnúť naňho spravilo taký dojem a chce, aby ho Alvarez bodol. Krásne absurdná zápletka. Chce byť jeho vojakom, tak Miguel mu dá za úlohu zabiť Guerru, ktorý 2x vyjadril nesúhlas s Moralesom, na čo on nadšene súhlasí. Pripína to tak zápletku japonského krimi od Kinjiho Fukusaku, kde malý počet šikovných jedincov naháňal strach početnejšej mafii. Brass ide za Moralesom, že vie, že vedel, že sa od neho dostala info o jeho možnom kariérnom postupe. Síce morálne by som ako divák mal byť na Brassovej strane, no Morales je oveľa hodnotejšia postava pre seriál, tiež schopnejšia a momentálne dostal aj morálny kredit za rozhodnutie ohľadom Alvareza, tak som so záporákom. Na Brassa nadväzuje zasa dejová línia s Busmalisom, čo zbiera peniaze na liečbu chorého syna. Jia Kenmin sa vráti a vraví McMannusovi, že je mu jedno, kam ho pošle, on ho dá do Em City, kde sa najprv zmieri s O’Reillyovcami a potom a prihlási s Li Chenom, novým spoluväzňom, na kurzy Ryanovej matky. Jia Kenmin vraví Ryanovi, že jeho matke neublíži, ale že Li Chen je iná káva. Podľa mimiky sa spolu dohodli, no otitulkovnú čínsštinu som nevidel. Burr si všíma napätie medzi talianmi a Nazis a uzavrie mier so Španielmi. Peter Schibetta sa najprv pokúša spojiť so Saidom proti Nazis, no kvôli strate rešpektu kvôli znásilneniu sa to nepodarí a dostáva tam, kde bol, teraz v bielom. Pancamo len krúti hlavou. Said má čo robiť, aby udržal Omara bez drog. Jeho scény sú veľmi silné a chce sa tým vykúpiť. McMannus mu v tom dáva slobodu. Said sa pýta ja na Omarove túžby a on vraví, že v detstve chcel byť kovbojom. Beecher sa nevie dočkať Kellera, no nie je im umožnené sa stretnúť. Keller sa ale stretáva s Taylorom a vynoria sa staré skutočnosti s novým svedkom. Ich scéna ale nie je taká silná, ako v minulej sérii. Timmy Kirk organizuje ďalší pokus o zabitie Cloutiera. Hoytovi sa ale po prepustení zjaví Cloutier a dá mu za úlohu zabiť Kirka. Tieto scény sú čierny humor sám o sebe a veľmi bavia. Cloutier vytvára neskôr nezodpovedané otázky. Pokus o Kirkovo zabitie je osudovo, epilepticky zostrihaný a hodí sa takto ku nálade príbehu. Pekná kompilácia scénáristického majstrovstva. Jazykové okienko: tête-à-tête; buy in hook, line and sinker.

Oz - Laws of Gravity (2002) (epizoda)

Miguel si berie poučenia od Rebadowa, ktorý mu úprimne vysvetľuje ich generačný rozdiel. Neskôr si sadá vedľa Riveru v počítačovej miestnosti a navrhne mu bodnutie do ramena, čo má zaručiť zakopanie vojnovej sekery. Morales predtým vraví, že po smrti jeho sestry necíti nič, no pri Alvarazovi aspoň niečo, tak ho zakazuje Riverovi zabiť. Rivera Alvareza naschvál bodne do hrude nad srdce. Rebadow nachádza prírodná liek proti rakovine (nejde o marihuanu). Augustus odhaľuje, že Burr celý život miloval jeho matku. Montgomery chce od O’Reillyho viac peňazí, na čo on nechce kývnuť, tak naňho prezradí Stantonovi, že na neho práskal. Má to za následok skoro presne to, čo Ryan potrebuje. Jeho mama začne učiť hudbu a spev v Oz. On sa kvôli sexuálnej narážke pobije s Hoytom. Vracia sa Brass s nedávno prerezanou achillovkou a rozčuľuje sa ohľadom jobu na recepcii. McMannusova exwife začala robiť v Oz a on z toho nie je nadšený. Ale posiela Brassa sa za ňou ísť skúsiť sa súdiť so systémom. Mladý Schibetta sa vracia od looney tunes a na očiach mu vidno príznaky prežitého. Dištancuje sa však od bitky, čo nastane. FBI povie Schillingerovi, že Pancamo dal zabiť Hanka a je oheň na streche. Said je extrémne prísny, až násilný na nového žiaka Alaha, no McMannus mu dá šancu vykúpiť sa – dá mu ako učňa do cely Omara Whitea. Kirk s Hoytom sa obávajú Clutierovho svedectva, keď sa zotaví z popálenín. Poveria preto Jima, aby ho zabil, no tomu sa zjaví Clutier v sne a požiada ho, aby on zabil ich. Trochu fantasy neuškodilo, v rámci čierneho humoru to padlo dobre. Ako peklo pre Hoyta v Hole. Scenár opäť ponúka množstvo zaujímavých situácií pre obľúbené postavy, v kombinácii so skvelým hláškami.  „Not that I recall.“

Oz - Visitation (2002) (epizoda)

„Spit, sweat, blood.“ Po výbuchu tu máme deň návštev. Prvých 6 minút je pre diváka vlažných, keďže pri hromadnom hlásení sa väzňov sa individuality strácajú a všetci vyzerajú rovnako – ako teľce. Pozornsoť dokáže držať tragédia v úvode, ku ktorej sa dostávame neskôr. Sestra latino bossa je pkené číslo. Miguel si kreslí na samotke veľké krásne ženské oči, len aby na ne mohol napľuť. Vzhľadom na údržbu potrubí idú chlapci zo samotky do Em City. Miguela prídu do spŕch navštíviť starí známi. On na nich reaguje hláškou, svoju pridáva aj dozorca. Burr Redding poteší v dialógu s Whiteom, ktorý prejaví svoje kamarátske city McMannusovi. Beecher na pokyn Peter Marie robí prostredníka na sedení medzi Saidom a Schillingerom.  Arif lobuje u Wardena za O’Reillyho potrestanie za vraždu Keenana. Warden sa preto pýta doktorky a vypočúva O‘Reilylho. Ten však rozohráva jednu zo svojich hier. Augustova matka dobrosrdečne dohovára Arifovej žene, že by namiesto negatívnych čísel mala radšej dookola opakovať svoju pozitívnu skúsenosť s tým, že jej manžel prestať brať drogy a kradnúť. Pri čítaní mŕtvych je aspoň na Schillingerovej tvári vidieť skvelo zahranú úľavu. „Man is 80% water!“ –„I handle a knife better than a fucking surgeon.“ –„There’s a lot more cake where I came from.“ –„Like I said, my conscience coudn’t take a strain of keeping what I saw inside.“ Jazykové okienko: get my licks in.

Divided into Zero (1999)

„I’m very, very afraid.“ Infiliction Films, 34 min. na youtube. Najprv navzájom nesúvisiace nemé fragmenty plné podivností a nechutností. Film začína černotou a temnou, znepokojujúcou hudbou, ktorú by iste ocenil aj David Lynch. Kanada. Amatérskou kamerou sa z diaľky 10-20 metrov pohybujeme okolo auta zaparkovaného v uličke pri pozemku. Síce prvé zábery filmu nie sú až tak divácky zaujímavé, amatérska kamera neskôr pridáva filmu na intenzite. Znepokojivé zábery niečoho modrého. Utopená ľudská noha. Vo vani nehybne kúpajúci sa nahý chlap s neveselým, nehybným výrazom tváre zamyslene hľadí pred seba a dole, zatiaľ čo špeciálnym svetlom je osvietený jeho rozkrok (do not watch under 18). Na dodávke sa nám priblíži smradľavá, stekajúca tekutina. Kamera zacieli na oko kúpajúceho sa chlapa, ktorý dostáva zlovestné myšlienky. Vytečie mu z jednej nosovej dierky pramienok krvi. A v polovici tretej minúty tu máme zabité telá dvoch chlapov, naraanžované nejakým úchylom na posteli. Niekto poviazaný v bielej plachte nehybne sedí v rovnakej miestnosti a drží bábiku. Malé dievča podáva starému chlapovi vonku nejakú žltú tekutinu. On si pritom spraví chute, roztrasie sa mu ruka, prederaví kľúčom papierový pohár vo svojej ruke, ktorým tam dovtedy jazdil, tví ústa plné chýbajúcich zubov v grimase hnevu a roztrasená kamera ukáže neúspešný pokusu o útek. Niekto stláča guličku. Dívanie sa do plačúcej bábiky dospelému chlapovi škodí. Stopy krvi na detskom ihrisku, dievča s krvavými ústami. Putá. Keďže jednotlivé fragmenty medzi sebou nesúvisia, ich sila ostáva len v umeleckej forme, ktorá má šokovať a znechutiť. Čo v konečnom dôsledku môže fungovať len ako znechutenie si pozrieť podobný film, ktorý hrá len na formu. Všetko sa ale zmení v desiatej minúte, kedy sa začína ja-rozprávanie a máme tu hlavného hrdinu, ktorý sa neusiluje o nič dobré či krásne. Sledujeme ho v rôznych časových obdobiach, kde ho hrajú rôzni herci, pričom sú udalosti hocako poprehadzované, ale tak, aby sa intenzita rozprávania určitým spôsobom stupňovala a na záver sme dostali čerešničku na torte. Ako sedemročnému sa mu zabije otec pri autonehode a zomiera bolestivou smrťou. Matka svoju bolesť nezvládne a obesí sa. On čaká niekoľko dní, kým ohlasuje políciu a pozoruje telo sa rozkladať. Našťastie psovi sa nič nestalo, aj keď sa na neho hlavný hrdina dosť zamyslene pozeral. Narodený cisárskym rezom, rád od detstva reže aj seba. V dospelosti používa na svoju úchylku aj prostitútky, ktoré okrem jemného narezania žiletkou ponúkajú aj zlatý dážď (nie tie prúty). Pri zjavne krásnom sne o zobúdzaní ho tromi rôznymi ženami žiletkou naraz hrá prvýkrát nádherná, opojivá, dopamín uspokojujúca hudba, až je z toho vrcholná scéna filmu. Pozorujeme ho aj ako starého človeka, ktorý znesväcuje bábiku. Pochybuje, že niekedy nebol starý. Z jeho staroby tu máme aj najkrutejšiu scén a čin, akého bol schopný, možno, ale kvôli svojej rozpoltenosti, len vo svojej predstave. Na záver sa pridávajú intezívne scény o pochybách o vlastnom mentálnom zdraví a nepriamom konštatovaní, že to asi už nikdy nebude lepšie.

Vikingové - Série 5 (2017) (série)

Piata séria Vikingov je zatiaľ najslabšia. Chýbajú dvaja výrazní herci, ktorí v tejto sérii už neúčinkujú. No nie je to slabšie len po hereckej stránke. Zo seriálu sa vytratila dravosť nepremysleného nájazdu či odstránenia vikinského konkurenta. Nad svojimi budúcimi krokmi teraz postavy hlbšie premýšľajú, čo je dobré zo stránky taktiky pred bitkami, no máme tu vďaka tomu menej adrenalínu. Čo sa hlavného deja týka, Ragnarovi synovia sa roztrieštia ešte viac, ako tomu bolo v poslednej epizóde 4. série. Pri Ivarových fyzických bojových zručnostiach som čakal ozaj nejaký fyzický súboj, bol som však sklamaný. Jeho šialenstvo pri bitkách a väčšina taktík však tešili, no ani tu tvorcovia nevyhli nelogickostiam, napríklad vyliezaniu vojska z kanálov pokojne pred anglickou armádou, ktorá ich vyliezť nechala. Vývoj tejto postavy nie je uspokojivý, ale možno preto, aby ho divák ozaj nemal rád, je z neho spravený paroháč a rozmýšľa penisom (potlačenými citmi). Dokonca vytvorí diktatúru, ktorá sa príliš dlho naťahuje, až je jeho dejová línia jedna z tých najslabších. Bjorn odchádza objavovať islamský svet, no táto dejová línia je len čísté béčkové dobrodružstvo. Jeho návrat a zapojenie sa do vikinskej a neskôr anglickej vojny je preto vítanou zmenou. Poteší aj jeho vyjadrenie citov jednej žene, keďže jeho romatická línia prekonáva isté turbulencie. Stále ostáva najdrsnejšeím Vikingom. Ubbe robí kardinálnu chybu, ktorá ho stojí exil, no ukáže sa ako tvárny človek, dobrý učiteľ a taktik. Lagertha ako kráľovná nebaví, stále pochybuje o svojich rozhodnutiach a je príliš rozrušená. Hvitserk robí chybu s Ubbem, no napravuje ju, aby sa viezol an víťaznej vlne, neskôr to však ľutuje a pripravuje sa na zradu. Alfred dostáva najvýznamnejší post vo sovjom živote, pri ktorom sa musí vyrovnať so zradou, vikinskými nájazdami, nevôľou cirkvi a lordov pre svoje nekonvenčné rozhodnutia a so svojvoľne konajúcou matkou. Floki odchádza od Vikingov po tragédii, zakotví na Islande, kde má vidiny bohov a vracia sa spať do Kattegatu pre skupinu, s ktorou chce založiť nový život. Na Islande to však nefunguje podľa jeho predstáv a všetko sa mení na tragédiu. Pozitívne z toho však vyznieva jeho zmena k lepšiemu a ľahšie vyrovnávanie sa so svojimi negatívnymi stavmi, ako tomu bolo doteraz. Jeho dejová línia ale pri nevyhrotených situáciách býva často najslabšia, no pri tých vyhrotených sa vyrovnáva tým najlepším. V sedemnásta a osemnásta epizóda sú vrcholom jeho dejovej línie. Bitky sú plné kvalitných osobných súbojov a väčšinou dobrých celkových taktík, chýba ale zásadný spôsob boja Vikingov – shield wall. Namiesto toho tu máme odseknuté končatiny, hlavy alebo naseknuté ruky vhodné na amputáciu. Jedna vikinská bitka prekvapí ale zaujímavou štruktúrou rozprávania s flashbackmi na aktuálne bojujúce postavy, pre mňa jedna z najlepších epizód série. Posledná epizóda tiež poteší výbornou bitkou, aj čo sa týka taktiky, ale chýba jej intenzita štruktúry rozprávania. Obe epizódy sú našťastie umocnené sústredením sa len na ich dejové línie bez prerušenia inými dejovými líniami. Séria nezačína a nekončí zle, no niekde v strede to viazne, navyše Flokiho dejová línia je skoro bez zmyslu a ďalšieho vývoja. Ťažko povedať, čo ešte pre diváka schováva 6. séria, lebo skoro všetko vyzerá byť uzavreté.

Vikingové - Ragnarok (2019) (epizoda)

Hvitserk zahadzuje pred obliehaním Budhu. On aj Bjorn odmietajú vyjednávanie s Ivarom. Ivar dal posilniť hradby. Bjorn s hlavným vojom na odlákanie lukostrelcov a Hvitserk s Haraldom schovaní za valom blízko lukostrelcov. Ivar má však všetko premyslené, okrem horúceho oleja a horiacich šípov aj dúchadlo na väčšie plamene. Bitka bola hodnotová, ale aj adrenalínová, a pri prehranom boji tvorcovia dopriali Bjornovi s jeho chraplákom jednu z najemotívnejších scén v seriáli. Bitka bola o to intenzívnejšia, že ju nerušili iné dejové línie, len prestrihy na jednotlivé strany. Konečne sme sa zbavili dejovej línie menom Magnus. Ako hlúpy bol, tak aj skončil, bez štítu. Harald sa rozhoduje pre dobrý skutok a dostáva za to len ďakujem. Jeho rozlúčka mohla byť trochu epickejšia, aspoň taká, ako Halfdanova. Jedna z hlavných postáv utečie, a to nevie utekať. Toto je hlavný kaz tejto epizódy.

Vikingové - Co se děje v jeskyni (2019) (epizoda)

Epizóda sa snaží zaujať vizuálne. Ako prvý záber tu máme iskry kresania v temnej jaskyni, ale netrvá to dlho a už tu máme bežný záber. Nechápem ale, načo bolo dobré zachytenia jedného momentu bez pohybu v Anglicku, keď práve jeden nedôležitý človek sa hýbal. Rakovina prsníka si vybrala svoju obeť. Ubbe a Frodo ponúkli kvalitný súboj, ktorý okrem chladných zbraní zahŕňal našťastie aj päste, kopance a wrestling. Na páky na končatiny sa už bohužiaľ nedostalo, nedokonalé škrtenie len jedným predklaktím však obsiahnuté bolo. Opäť sa ukázalo, že škrtenie prstami a dlaňou nefunguje, a ak niekde áno, pozeráte príliš fantasy film. Súboj bol síce veľmi kvalitný a možno najlepší, čo sa týka seriálu, no s najlepším súbojom ever v seriálovej tvorbe by som si nebol taký istý, treba si pozrieť seriál Banshee, ktorý podobných napínavých súbojov na hrane smrti pre oboch účastníkov ponúka hneď niekoľko. Ivarovi sa kvôli jeho činu rozpadá vzťah. Bjornov riskantný ťah ísť cez búrku do Kattegattu si vyžiada veľa Haraldových lodí, za čo ho on vyzve na súboj. Bjorn prijíma a máme tu kvalitný bout axe vs sword, ktorý je prerušený fackou Bjornovej ženy a vynadaním obom hlupákom. Nasleduje priateľský bro-elbow a bitka je nateraz zažehnaná. Floki cestuje jaskyňou a na svoje prekvapenie nachádza v jej hĺbke kresťanský kríž, čo totálne zbúra jeho predstavu o bohoch. Zažne kričať, čím prebudí sopku a zavalia ho sutiny a prach. Bjorn sa stretáva s Hvitserkom, Ivar vyhecoval mesto. Napätie pred poslednou epizódou vystúpilo.

Vikingové - Baldur (2019) (epizoda)

„You are the same as the rest of us after all. You were just pretending! Do it! Do it!“ „No Ketill. I won’t. The man I once was would have dug this spade just deep enough into your skull  to make you unconcious. And you woke up, I would let you witness me burn your wife alive. And then I would force your one remaining son to cut off your balls and have you eat them. And as you slowly bled out, the last thing you would see would be me raping your son, not knowinf if I would show him the mercy of killing him or not.“ Hvitserk si musí vyzliecť šaty pred všetkými na liliputov príkaz, aby mohol vidieť Olafa. Jeho zrada ale nepadá na úrodnú pôdu. Každopádne, opäť spomína Budhu, tentoraz vtipne. Bjorn má so svojou novomanželkou svadbu plnú nádherných scén, či už obsahovo, alebo formálne. Nezabúda sa tu ani na alterantívnu realitu kráľa Haralda. Thora odvážne bojuje proti Ivarovi, no nestačí to. Floki tu má nesmierne kultový dialóg. Ivarovi sa konečne narodí syn, no preňho to znamená tragédiu. Flokiho dialóg prekonáva už len Lagerthina vidina Ragnarovej smrti, kde jeho reč je taká, ako bola, no ona tam vystupuje namiesto rôznych ľudí, ktorí sa popravy zúčastnili- Seriál dostal oživenie.