Bezstarostná jízda (1969)

„I never wanted to be anybody else.“ Všetko sa začína v La Contenta bare. Hektický strih vracajúci sa ku minulej scéne nechápem. Chápať sa dá ale extrémne rýchly strih s obrazmi zobrazenými jednu sekundu pri LSD tripe na cintoríne, kde sa Dennis Hopper riadne odviazal. Born to Be Wild je dokonale hodiacim sa soundtrackom. Tempo filmu je príjemné, rýchlo vie ubehnúť. Obraz je skoro rovnaký (ak nie, opravte ma), zmena farieb nastáva až pri karnevale Mardi Gras. Peter Fonda aj tu žuje žuvačku a s rešpektom cení domov prvého samaritána. Spolu s parťákom a príjemým soundtrackom tvoria pokojnú biker idylku. Fonda verí, že city kids vypestujú v piesku v púšti úrodu, Hopper nie; pestovatelia sú v tichu pred hromadnou modlidbou za ňu. 32-ročný Jack Nicholson s bujnou šticou vlasov prichádza v 45. minúte a svojím hereckým prejavom hravo prekonáva ústrednú dvojku hrdinov. Všetci traja sú veľkí sympaťáci a rozhodne im budete fandiť. Na zhodnotenie celéhodeja stačí jedna veta z úst hlavného hrdinu v scéne, ktorá vôbec nie je dlhá. Road movie sa vždy dá komentovať, lebo všetko je v pohybe a zmenou miest sa striedajú žánre. A toto je film, ktorý prispel ku zmene sveta, minimálne toho filmového. Zobrazenie stretu dvoch odlišných svetov, svetu neviazeného sexu, užívania drog a pohybu bez jasného cieľa vs. tradicionalizmus agresívny voči nemorálnym novotám. Ani jeden nie je v poriadku, vždy totiž treba hľadať zlatý stred, resp balans, ktorý dokáže pripravovať na všetko a posúvať jedinca vpred o toľko, koľko vládze. Toľko rokov po sexuálnej revolúcii sa treba spýtať: Ste šťastní? „Here‘s the firts of the day, fellas.“ –„Swamp.“ –„We blew it.“ Jazykové okienko: zonk; zoaned; heart is set on; top dollar; all walks of life.

Oz - Orpheus Descending (2001) (epizoda)

„Hey Smith! Jenkins don’t look so hot, man.“ –„Guess ho won‘t eat chicken nuggets.“ McMannus sa vracia. Uskutočňuje formálny mier medzi Burrom a Moralesom, odpúšťa Omarovi a vracia ho späť do Em City a bývalého basketbalového hráča učí, ako triafať kôš, dokonca ho vyzve na basketbalový turnaj, kde mu vyberie ako spoluhráča Busmalisa. Clayton zošalel a Leo sa kvôli jeho činu opil, ale nechal sa odmiesť mladou sekretárkou. Vrátil sa ja Supreme Alah, ktorý rozohral intrigu s cieľom zabiť Burra s použitím Augusta. Beecher si volá s Kellerom. Said presvedčí Coutiera, aby donútil Carla priznať sa. To obracia Vernov vzťah voči Coutierovi, aj keď ten mal zistiť, či Carrieno dieťa je skutočne jeho. Brotherhood si tu ide a ich temnota prechádza viaceré postavy a robí atmosféru. Mladá ryšavec chce opäť násilne konvertovať katolíka z IRA, ktorý odmietol O’Reillyho ochranu a vzniká slušné násilie. Ryan premýšľa o udalostiach z detstva, ktoré ho definovali, Cyril opäť nešťastne chráni brata a  vedenie prijíma rozhodnutie. Končí sa to pri naliehavej otázke bez odpovede, ale ku cliffhangeru sa pravdepodobne nevrátime a budeme dúfať, že odpoveďou je áno. Brilantné epizóda zameriavajúca sa ako inak, na najsilnejšie charaktery seriálu opäť dramaticky prehĹbi diváka. Jazykové okienko: follow-through; limey; out of someone's hair.

Představení (1970)

„I am a bullet.“ Rýchla jazda na limuzíne po rýchlostnej ceste strihaná sexom s krásnou ženou a do toho rocková hudba. Na úvod vôbec nie zlý performance. Gone Dead Train dohrá a pri orálnom sexe vidíme nastavené zrkadlo, prázdny výraz v tvári muža a fackanie. Strih je na pár sekúnd až hypnoticky-migrénovo-extrémny, kedy zábery auta a sexu vidíme príliš rýchlo za sebou, až ich vidíme naraz. Chas žije rýchlo, adrenalínovo a pri svojej výbušnej povahe napodiv zásadovo. Užíva si psychologické mučenie vysokopostavených obetí jeho mafiánskeho šéfa či fyzické trestanie tých menších. Prekročí však hranicu a musí sa pred svojím šéfom zdekovať. A to práve do zhýralého domu Micka Jaggera. Ten mu nie je sympatický osadenstvom, no zdá sa mu byť vhodnou dierou na zašiteie sa. Ako sám skúma interiér, tempo si dáva načas a začne nudiť. Predstiera, že je žonglér, aby ho tam pošahaný Mick Jagger nechal. Ten odhaľuje jeho klamstvo, ale neskôr pripúšťa, že je žonglér. Dialóg ich dvoch spolu s jeho frajerkou je plný nedokončených myšlienok a nezmyslov. Samozrejme, skamarátia sa a hrdina Micka Jaggera si Chasa prečíta ako knihu od hlavy po päty, dokonca zahrá na gitare a zaspieva. Chasa nadrogujú dvomi tretinami hríbu a začína tak trochu dadaizmus, ktorý asi mal byť vrcholom filmu, no pre mňa to sú scény s Chasom pred príchodom do domu Micka Jaggera. Film, ktorý by pri zvolení voľby čistej krimi mohol byť veľkým kultom, no vďaka spojeniu do drámy s Mickom Jaggerom sa tak bohužiaľ nestalo, no scény s ním neurazili, mali v sebe trocha poetiky. Tá sa však chýbala v Chasovom sne o Turnerovom speváckom vystúpení pred jeho bývalými kolegami. Záveru nechápem. Neskorší režisérov Walkabout ma potešil viac, tam sa dala poznať aj pointa, určite odporúčam. „Well, you should see the motor.“ –„Do you like my physique?“ „Yeah, it’s in uh... It’s in good condition.“ Jazykové okienko: grass; readies; berk; out of date; kiss of life; chartbuster; nippers.

Oz - Blizzard of '01 (2001) (epizoda)

„Fuck you.“ „That’s my boy. You didn’t call me about Cyril. You got some other nonsense going.“ Nathan je súdená za obete. Zaujímavejší je ale O’Reilly, za ktorým prichádza žena, čo tvrdí, že je jeho matka. On reaguje v amoku a ide si vybiť energiu so svojou obľúbenou bacharkou. Tá mu však dáva kopačky, lebo vzrušenie vyprchalo. V hľadáčiku má Cyrila, čo však nie je pre ňu dobrá voľba. Ryan si zavolá otca a ponúknu dojemné scény a srdcervúci dialóg. Všetky tieto scény trvajú až do 9. minúty bez focusu na iné postavy, čo je celkom slušné zameranie príbehu. Potom sa presúvame ku ostatným. Clayton má niečo za lubom a jeho mama sa bojí, že si znova uškodí. Spoznávame niekoľko amerických časopisov, lebo yokel from countryside likes hi reading well rounded. John (Mobay) sa snaží apelovať na Glynna, aby Clayton umiestnil na samotku, pritom rozoberajú, resp. nie sú schopní poriadne rozobrať problémy svojich manželstiev. Farár Mukada rieši konflikt konvertujúcich s reverendom. Po Saidovom filozofovaní tu máme ekumenickú omšu. Schillinger  a trápi ťažká chlapská úloha oznámiť Carrie zlé správy o Hankovi, no skvelo sa s ňou popasuje, no Carrie to privedie až ku predčasnému pôrodu. Beecher dostáva spolubývajúceho colonela Edwarda Galsona odsúdeného za rape a assault ženy. Je hraný Johnom Domanom známym šéfom detektívov z The Wire. Aj tu sa tvári prísne. Beecher môže byť prepustený na parole, ale dostáva sa do prblémov s colonelom. Burr vymyslel protiútok, do ktorého sa zapája aj Číňan. Augustus mu dáva najavo nezmyselnosť preliatia krvi malých rýb a po diskusii so Saidom v mene svojich hodnôt zrádza partiu. Giles sa pripravuje na popravu a necháva si radiť od Peter Marie ohľadom spôsobov. Saidova časť epizódy v sebe nesie drámu, odhalenia, porozumenie, rešpekt aj akciu. Opäť výborná epizóda skvelého seriálu. „So Rebadow, you’re the best man, huh?“ „...“ „This marriage is doomed.“ –„But I don‘t hope and I don‘t dream. I take shit in this world, I see reality and I make the best of it.“ –„Giles? This whole time I thought you were a damned idiot talking in flash cards but now I see you‘re a fucking genius.“ –„Die old. Sleep.“ „Oh, Giles, you are an inspiration to us all brother.“ –„Robson! You looking for ferk-off time in the Hole?“ Jazykové okienko: yokel; tie the knot; pull the string; romp through Cupid's grove; keep the tally.

Bleach - Senaka Awase no Shitō! (2005) (epizoda)

Ichigo začal spolupracovať s Ichidom. Ichodov flashback je veeru extrémne priemerné klišé, ktoré vôbec nie je prepracované, ale to v tomto seriáli pre mňa zatiaľ nie je prekvapením. Spolupráca každopádne poteší, máme tu aj trochu napätia v extrémnych situáciách, odrážanie priemerných hollows však nebaví. Prichádza niečo ako final boss, no ohreje sa tu kratšie ako menší záporný hrdina, ktorému boli venované 2. a 3. epizóda.

Bleach - Hana to Horō (2004) (epizoda)

Od začiatku trápne situácie, už pri stretnutí s Konom. Veľa priestoru sa dáva Orihime, čo nie je je moja obľúbená postava. Minivíly sú extrémne detské. Potom sa dej vracia aj Chadovci, Ichigovi aj Ichidovi a v závere je to cool.

Chainsaw Man - Nihontó vs chainsaw (2022) (epizoda)

Nikto nepríde zachrániť Akiho a dočkáme sa aj absurdných dialógov, ktoré počujeme aj s ďalšími postavami. Máme tu však napätie, poetiku, a jeden fakt, ktorý prichádza ako deus ex machina. Rovnako Denjiho súboj je síce veľmi napínavý a krvavý, ale aj neuveriteľný (áno, aj v rámci tých fantasy/sci-fi možností). Denjiho a Akiho scéna na trati mi poetikou a škodoradosťou pripomína Brother, neskoršia relatívna pohoda napätie efektívne strieda. Na ďalšiu sériu sa pekne vytvorila téma, ale zatiaľ len s malou indíciou. Záver je dokonca surreálny a ktovie, či bude niečo znamenať neskôr. Celkom spokojnosť so zakončením, aj keď mi tam vadila hlavne neinformovnosť diváka, pri ktorej je koniec minulej epizódy zbavený väčšiny svojej hodnoty a neuveriteľnosť Denjiho súboja. Prvú epizódu série ma kvalitou potešila najviac, ale táto jej šliape na päty.

Oz - Cuts Like a Knife (2001) (epizoda)

„God doesn’t have the balls to keep us out.“ Miguel sa opäť ocitá v neriešiteľnej situácii, ktorú ale rieši najlepšie, ako vie a je život je teraz už doslova nahovno. O’Reilly chce kvôli Cyrilovmu starnutiu zrušiť program, no nenachádza podporu u Beechera, ktorému sa to páči. Gloria má výčitky svedomia kvôli smrti pokusného králika a utešiť ju takticky prichádza McMannus. Ryan utešuje a uspáva brata piesňou z detstva. Said oficiálne prijíma Leroya ako brata. Leroy pocíti vinu pri pokuse zabiť Saida a tak to nevykoná. Omar trpí nedostatkom úcty a tak sa ju rozhodne riešiť bodnutím McMannusa. Kamarát mŕtveho číňana dal do pohybu pomstu a Morales je nervózny z jeho zízania. Supreme Alah sa vracia a Burr prezrádza Augustovi tvrdú pravdu, ktorú mu neskôr vchrstne do očí v sprchách. Nikomu nespadlo mydlo. Keller chce zabiť Supreme Alaha, lebo si myslí, že vie, že na neho narafičil vraždu. O’Reilly pritom ukáže svoju spolupatričnosť. Burr však má vlastný plán. Schillinger dostáva krutú pravdu, ktorá rozhýbe nielen jeho, ale aj Beechera. Keller si však schováva výborný ťah. Epizóda začala trochu hlúpo kvôli sci-fi tabletám, no rozvíjala sa cez brutalitu a drámu, aby zakončila komplikovanými vzťahmi. Dokonca Augustus ako pomocný rozprávač okrem shankov prenesie pár múdrych, peotických viet ako epilóg. Jazykové okienko: shank; don juan; blunt; hang out to dry.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Šikaku soši ga warau INTERCEPTER (2002) (epizoda)

Opäť nádherná animácia nočnej osvetlenej budovy v čiernej a jedovato zelenej. Hacker je zabitý, keď kápne na niečo týkajúce sa veľkých rýb. V deň svojej smrti to chce prebrať s Togusom. Ten je do toho potom zatiahnutý svojou morálkou a verí, že smrť jeho bývalého kolegu nebola obyčajná nehoda. Podarí sa mu postúpiť v prípade zdanlivo bez dôkazov a aj keď zápletka pripomína rutinu, dôraz na atmosféru, podmanivú ambientnú hudbu a hodnoty zaradí epizódu medzi vysokú kvalitu. Epizóda sa navyše štruktúrou vymyká predošlým, keďže končí šokujúcim odhalením s cliffhangerom.