MikO_NR_1909

obmedzenosť, zaostalosť, komplexy

Skype: panthers19

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
    • 28.5.2017  14:54

Filmársky prakticky nehodnotiteľné. Ide skôr o také tláchanie Kajínka o spoločenských problémoch, ktorých zlým stavom sa snaží privodiť vinu za svoje odsúdenia chladnokrvných vrážd a hľadať paralelu za prenasledovanie svojej osoby práve medzi dvomi nespojiteľnými nádobami. Podtitulok Zločin a trest? je naviac v lepšom prípade komickým, oponentúra a vstupovanie do tohto utopiteľného monológu nejestvuje a pre zdravo uvažujúcich je tento spôsob natáčania v lepšom prípade stratou času. O spoločenských zlyhaniach systému si pozriem radšej nejaké serióznejšie dišputy a synchrónne analýzy spoločenského života a nie frustrované vstupy odsúdeného zločinca.

• 24.5.2017  21:15
    Mezi vlky (2011)

Troška chabá odpoveď na survival žánrovky z 90.rokov ako Lovci levov (1996) či The Edge (1997). Ako tá mentalita tam ostáva, ale skrz tie digi efekty CGI a temný vizuál to nepôsobí obzvlášť životvorne. A aj tá doba, kedy tieto námety fungovali je nenávratne preč, rozšírenejšie technické možnosti mierne zrážajú ten nostalgický efekt vyššie spomínaných titulov. A takisto, film nie je obohatený zaujímavými historkami "účastníkov", ktoré vedeli v prípade Kilmera, Freemana či Hopkinsa hrať rozhodujúci rolu predchádzajúcim konfrontáciám a predpríprave na útok šelmovitej zveri. Útoky vlkov sa v tomto prípade ani nesnažia naháňať hrôzou, ako skôr umelo zvyšovať tlakový drajv. Zišlo by to mať trošku zručnejšieho scenáristu, alebo majstra vypätých scén, ktorý by tu severskú atmosféru vedel skrze deravejšie nedostatky predať jak sa hovorí, na sucho.

• 19.5.2017  10:31
    Posedlost (1981)

Výborná šablóna nastavená v nadzmyslovom svete, ktorým dokonalým vyvrcholením je prapodivná materinská kaša zväzujúca samotnú fyzickú osobnosť. Možno som ale očakával trochu viacej od primárnej myšlienky filmu alebo aspoň akési prekvapenie z druhej, tretej vlny, ktorá by okrem skvelých herectiev a Nuyttenovej náročnej pozície pri vytváraní nestranného subjektívneho videnia v prekypujúcom šialenstve rozkladu rodiny. Takisto prízvuk evokuje skôr dokonale čistú podfarbivosť anglického jazyka a nie jej vulgárnu podobizeň a explicitný výrazový jazyk naopak násilie nevie za každých okolností pozdvihnúť, ale skôr relativizovať.

• 13.5.2017  15:50

Zopár príkladných postojov ambivalentného chovania bludných kruhov, ktoré dokument opisuje a snaží sa vyvracať "vyvažuje" neskonale jednostranným spôsobom argumentácie, ktorá túto kategorickú schizmu dusí. Ani ako možný spôsob konštruktívnej debaty sa vo svojej dogmatickej prezentácii Levinov prednes nestotožní s kritickým myslením, pretože na 1 hystériu nefunguje hystéria uhladenejšieho, tzv. sofistikovanejšieho skladania názorovej pyramídy a pokiaľ neuzná určitý prazáklad, na ktorom tzv. konšpiračné názory sionských mudrcov stoja, je jeho výpovedná hodnota utvrdzujúca len tábor stotožneniahodného s jeho výkladom. Možno nie zrovna prazáklad, ale určité vývojové tendencie, ktoré sú nespochybniteľné, hoci minimálne. Rovnaký problém mám s opačným táborom, keby mi tu prednášal spiknutia vychádzajúce z paranoidnej a pomätenej mysle. Niekedy mám skutočne pocit, že ľudstvo si zaslúži osud, aký má.

• 7.5.2017  17:29

Všetky vôbec tie najromantizovanejšie a najidealizovanejšie posolstvá sú v rukách EP a MP v lahôdkovom podkutí. Pevne vystavená kostra so silnými vizuálnymi motívmi je podopretá výborným scenárom a vypointovanými myšlienkami skutočne ako z veľkej knihy. Jeden z tých filmov, ktorých dobová naliehavosť zračí i do ďalekej budúcnosti a nikdy neostáva v akomkoľvek prípade staromódna. Aj zvolený prístup ide subvenčne ruka v ruke s pochopením odkazu filmu a nikto naň nemôže povedať krivé slovo v zmysle pohľadu na tak vážnu tému, ktorú predostiera. By som sa nečudoval, keby Niven bol po Guinnessovi druhou voľbou pre Davida Leana.

• 3.5.2017  23:34

Na takýto etalón režisérskych hviezd rozkopašné, nesúrodé, a aj nestotožniteľné krátke poviedky, ktoré sa ani synergicky neprepájajú a ani ako samostatné jednotky nefungujú bohvieako nezávisle. Scorsesemu by som dal za to umenie obrazu a výborného výberu White Shades of Pale 3,5, Coppola naopak ukazuje, že za stratou životnej energie a jedinečnosti nie sú iba štúdiá a slabé rozpočty (2,5) a Allenova obrazotvorná citová fantázia dokáže aspoň nebrať oné veci ani trochu za vážny povraz (3).

• 27.4.2017  20:00

Veľmi solídna paródia morbídnych rozmerov na tému čarodejníctva a obludností, ktoré ich vo svete filmu sprevádzajú. Scenár nie je vôbec hlúpy, i keď má hluché miesta, ale je svižný, zábavný a má správny glanc a nadhľad. Ak sa mi nepodarí v najbližších piatich rokoch uvidieť trefnejšieho a vtipnejšieho zástupcu takého bláznivého spojenia subžánru a paródie, pravdepodobne zvýšim hodnotenie. Rovnako ako pri Horns, aj tu ide o príjemné prekvapenie. Pretože nekvasí z vody, ale z nápadov a perfektnej improvizácie (v rámci teda "konkurenčného boja", ktorý býva zväčša tupý, bezduchý a hlavne teda hlúpy).

• 25.4.2017  10:54

Mierne doplnenie dokumentu o Escobarovi: Kokaínový kráľ. Samozrejme, nedisponuje toľkým množstvom informácií, nie je vyvážený, či natoľko pútavo vyrozprávaný. Prekvapia rozhovory s jeho spojkou, angažovanosť v teréne pri priamych zásahoch a mierne odlišný štýl vedenia snímky. Lenže väčšina zdrojov, ktoré sú použité pri líčení jeho životopisu a okolnosťami v zmietanej Kolumbii sú už duplicitné a nie tak úspešné ako v spomínanom dokumente.

• 19.4.2017  21:50

Vôbec nemám problém s vecnou stránkou takýchto profilov športovcov, skôr naopak, ako vášnivý fanúšik aj futbalu mám rád pri jej odovzdávaní komunikačného kanálu športovca-fanúšika zrozumiteľnosť, doslovnosť, bezprostredné pocity atď. Páči sa mi, že o Zizouvi sa dozvieme súkromné veci, o ktorých diváci nemajú akékoľvek znalosti a celkom zdatne je zanalyzovaná záverečná etapa jeho kariéry s ozvenami a míľnikmi celej kariéry. Trošku predsa len zráža ten jednoduchý jazyk, ktorý z tohto nedokáže usústrojiť hlbokú psychologickú sondu, ani efektnú prezentáciu veľkolepých driblérskych videoklipov. Je to intímny a komorný dokument a tak to skrátka má byť...

• 14.4.2017  13:47

Nenormálna dehonestačná spŕška lží a kadencie neznášanlivosti. Rovnako nápodobne ako pri Riefenstahlovej dokumentoch, aj tu je možné vidieť úchvatný vorhokolizmus pre doslova spoluúčasť k integrite diabla. Hoci Hipplerova zovšeobecňujúca sondáž viacej narába s informačnou a štatistickou abstrakciou demagogických žvástov než fascináciou prítomných okamihoch na demonštráciách NSDAP. I keď nie úplne všetky kľúčové veci by nemali aj akési malilinké jadro pravdivostného základu (Rothschildovci a im podobní korporátni magnáti, percentuálne zastúpenie židovského obyvateľstva v bankovom sektore a iných úžerníckych pofidériach tej doby - i keď to je vždycky stendenčnené na neprávom vzatú zovšeobecňujúcu kolektívnu vinu, že zručný rečnícky autokrat to vždy šikovne využije pre uzurpenie moci) sála z toho ale taká hrôza, že viacej pricitlivenému môže spôsobiť aj dáku tú psychickú ujmu. Natoľko degradačne, obskúrne a svojvoľne interpretovateľné pseudofakty, až sa z nich implantuje akási hypnóza predsa len relevantne okomentovaných dedukcií pre frustrovanú masu hľadajúcu útechu v iluzórnom nepriateľovi. Len aby sme si nemysleli, že dnešná manipulácia sú len takýmto spôsobom zredukované očividné skrivodlivosti na niekoho úkor, tá je oveľa sofistikovanejšia a nedotýka sa v takomto meradle živočíšnosti nízkych pudov.

• 10.4.2017  11:29

U dokumentárnych filmoch (nehovoriac, že pri životopisoch a hudobných profiloch hviezd) sa hodnotí kvalitatívna úroveň o čosi zložitejšie a zaujatejšie, než pri hociktorých iných žánroch. U tvorcov, ktorí sa na danú tematiku naverbovali konvenuje samozrejme faktorgrafická stránka, ponúknutie zaujímavého výseku zo života celebrity ako aj opatrné narábanie so súkromnými informáciami, ktorá vyjadrujú obvykle len určité jemnučké nuansy rozširujúce predstavivosť diváka a pri Cashovi to skutočne platí dvojnásobne. Čisto z hľadiska rozloženia profilu najväčšej country star môžem skonštatovať, že s materiálom a zostrihaným výsekom z najreprezentatívnejšej časti JC tvorcovia ponúkli čo treba. Určite to nie je nič zázračné a myšlienkovo obsažné, ako pri ja neviem Tupacovom Resurrection, ale cítil som sa po zhliadnutí nasajúc jeho podmanivú kúzelnú atmosféru, ktorá ide z jeho pohodových skladieb. Za vrchol považujem rekonštrukciu "väzenskej časti" dokumentu, tá je naprekonateľná.

• 9.4.2017  15:14

Červený kapitán nie je dákou extrémne vydarenou sondážou do horkých 90rokov - tzv. poprevratového obdobia, kedy násilie a kriminalita tvorili bežný dej mestských ulíc. Tvorcovia sa vo veľkom miesto vykreslení efektnej rytmiky odhaľovania prípadu, na ktorom stojí klbko organizovaného zločinu prílišne zameriavajú skôr na technické parametre: okienka kamier, vypiplanosť filtrov, spôsobov rečí a dešifrovaniu komunikujúcich, ale ono ozajstné jadro naratívneho poľa mi nejako unikalo. Snáď sa nabudúce nebudú vyskytovať takéto mediálne prekáračky pri promovaní snímok a toľko sľúbeného ovocia za tak málo efektívnej muziky, ale už to prekypuje čoraz častejšie a nedá sa tomu v našom prostredí dáko zabrániť. Proste kostra, na ktorej vždycky stoja úspešné kriminálky nedrží pohromade, ale zarovno i také tie karikaturistické pózy niektorých účinkujúcich sú pekným fopá a neodzrkadľujú ono odhodlanie a presvedčivosť tej či onej postavy, ale len jej vonkajší prejav.

• 4.4.2017  13:17

Wong tradične ako ho poznáme: perfektná hra farieb a rozpolteného tieňopriestoru na poli zápletky mileneckého vzťahu a zároveň ostrá asymbióza konvenčného rozprávania a experimentálnej práci s mizanscénou. Samotný konflikt postáv a postupná vyprázdnenosť z dôvodov neznámych prirodzene kulminujú s narastajúcim smútkom, ktorý ich podobensky odvádza za hranou akejkoľvek zlúčiteľnosti. Wong je práve v oných, vizuálných a retrogradných postupoch pri reflexii 3 úrovní času a priestoru najpodmanivejší, s čím sa s tebou Pali (Scarpoul) tuná rozchádzam. Pôsobivé líčenie hereckej odosobnenosti je samozrejme kľúčovým bodom elementárnej presvedčivosti námetu, ale vnímam, že miera zhutnenosti a tajomstiev z parciálneho vzťahu začínajú a končia v Doylevom majstrovskom oku, ktorý zaznamenáva krásu i smog, denné i umelo nočné svetlá Buenos Aires, prípadne Hong-Kongu. V obsahovej aprobácii až tak spokojný nie som, čo ale neznamená, že príbeh svojou extravaganciou a ignoráciou prirodzených zásad sa nebojí zájsť za roh autocenzúrnej korektnosti....... Po zrelšej úvahe predsa len zvýšim svoje pôvodné hodnotenie.

• 31.3.2017  22:07

Nemálo násťročných i mladších dievok dokáže ovplyvniť takýto "nápaditý" pamflet. Určite v pozitívnom.

• 26.3.2017  22:57
    Mrtvá zóna (1983)

Na úpätí jedinečných schopností istého Johnnyho SMitha nám tu Cronenberg servíruje skvelú politickú a lascívnu rovinu s dopadmi časových, psychologických a existenčných na udalosti, ktoré hýbu svetom a ktoré Smithove schopnosti priťahujú a ničia zároveň. Výborne zreferovaná pocitovka, ako dáka elipsovitá synopsia dbajúca na referenčný odkaz bolestí a vykúpenia a určitého karmického efektu za všetky tie zlé veci, ktoré sa tým bezcharakterným po čase vrátia. Film je navyše pôsobivo stemnelý, používa zúženú kompozíciu a vyniká kryštalickou Kamenovou hudbou, ktorá dotvára výsledný efekt.

• 22.3.2017  12:57

Šahínovo úpenlivá réžia umožnila, aby bolo jeho Hlavné nádražie (a ktoré u nás možno poznať ako temer jediný predstaviteľ egyptskej kinematografie) videné ako spleťka mikrodetailov a výbornej hermetickej deliacej čiary skúmajúcej ľudskú dušu a jej reaktivizmus na závažné podnety z vonka. Určite ma neodpálilo vo všetkých vnútorných dejových paradigmách, ani by som sa nedozvedel dáke to nové univerzálne posolstvo, ale oná hĺbka vychádzajúca z deja a zanietené odovzdanie protagonistov z toho filmu sú prosto cítiť. Takisto ako dielo toho najpravdivejšieho a najčistejšieho remesla, ktoré zdobí kinematografiu a ktorým možno ja osobne chápem akýsi tvarovaný pocitový zážitok zo zrkadlovistého života, zrkadlovej spoločnosti, kde súvislosti človek pochopí, len ak sa na veci pozrie z viacerých stránok a zbadá to, o koľko v skutočnosti v reálnom živote a v reálnych problémoch vzhľadom k určitým spôsobom, konvenciám, chladu a stereotypom prichádza. A stína ho to do istej miery.

• 20.3.2017  16:01

Stačí sa pozrieť na plagát a máte v ňom všetko, čo potrebujete. Ak nie, tak nech sa páči - 107 minút.

• 20.3.2017  15:50

Nie vždy platí, že vidiecka poetika a špinavosť pomerov sú v harmonickom celku a nie vždy z toho býva skvelý film. Petrovičova dráma je do značnej lyrizovaná, nehrdinská, existenčná, diváka používa na vnorenie sa medzi obyvateľstvo a číta svet jeho optikou. Ale akosi sa medzi tou poctivou a pocitovou, vybudovanou atmosférou stráca zmysel pre prenikavejší účinok, ktorý by som si z neho odniesol. Akoby celá tá snaha končila v režisérovej hlave, odkedy sa rozhodol Dostojevského aspekty pertraktovať na svoj južanský spôsob a neprimiešal mu niečo, čo by mne ako príbuzenskému slavianovi viacej povedalo.

• 14.3.2017  18:59
    Ben Hur (1925)

Výborne zadaptovaná verzia Ben-Hura sa môže pýšiť perfektnou výpravou, leskom farieb a žiarivých efektov. Za tie 2 a pol hodinky ide o naozaj perfektné remeslo, do ktorého tvorcovia vmiešali postavy s emóciami a túžbami, ako i široké masy komparzov, ktoré zase lepšie odrážajú identitu doby a miesta. A napokon, môžem teda skutočne s čistým svedomím povedať, že v tomto prípade sa podarilo remakeu s Charltonom Hestonom natočiť ešte pôsobivejší a nádhernejší film ako tejto slávnej nemej verzii.

• 7.3.2017  17:45

Je pekné vidieť, že u susedov v Čechách sa natáčajú aj iné, než len ich proklamačne a tematicky identifikovateľné diela s istou všeobecnou náturou poetickej komédie a malomeštiactva. A tuna ide dokonca o striktný priechod k žánrovému filmu, ktorý má korene predovšetkým v amerických predmestiach a porevolučných etapách ľudstva. Gangsterka part 2 je technicky nerozoznateľná od hocktorej európskej produkcie, výborne narába s filtrami, je exotická, výprava a strih sú taktiež úctyhodne zladené, akurát som to im spôsobom (myslené od tvorcov) zadefinovania neveril a nepobadal som v spôsobe reči a prenosu informácií akékoľvek invenčné prvky. Film je expresívne ladený, ale potreboval by ešte trošku dospieť, aby sa mohol porovnávať s európskou konkurenciou.

• 2.3.2017  17:40

Určitým spôsobom sa mi tento životopisný pomník hodnotí zložitejšie ako také Umučenie Krista. No vážne! Hacksaw Ridge pohodlne šliape v typických patetických vzorcoch, ktorý kráča s dobou, ale svoju mentalitu prebral z deväťdesiatych rokov a chýba mu aj istá kvalitatívna konzistencia. Paradoxne sa mi najviac páčili argumentácie vo vnútri tábora, pretože tiež patrím k pacifisticky zmyšľajúcim ľuďom a tieto myšlienky nie sú nikdy ohrabané a nemoderné. Čo im ale môže skaziť dojem ich praktického využitia pre potreby média, je ich zneužitie. Ťažko ma presvedčí ľúbostný úvod, ako vytrhnutý z Gibsonovho osobného i režijného života a zarovno i vyústenie, kde sa všetky vývojové parametre tendenčne skrášľujú. Každopádne, technická stránka je vskutku výborná a v prvej polovici poteší farbistý Vaughnov výkon, ktorý však postupom času a akcie taktiež skĺzol do nemilej prostoduchosti hierarchického a akademického scenára.

• 2.3.2017  17:33

Vysoko inovatívne, modernistické, expresívne. Tokyo Drifter je typickým novovlnistickým filmom svojej doby, spravidla s väčšinou jeho atribútov. V deji som sa pochopiteľne strácal, takisto kauzality a dôraz na celkovú schému mi nemálo unikal, za dôležitú vec som považoval predovšetkým silu okamihu a technické kvality. Brandead to Kill mi ale prišiel atmosferickejší, viac ma vtiahol do svojho sveta a videl som ho deň pred Suzukiho smrťou, tak ma táto tragická udalosť určitým spôsobom zasiahla o niečo viacej.

• 28.2.2017  17:04
    Polda (1988)

Veľmi príjemne fungujúca chémia medzi Woodsovou postavou a kolegami z vyšetrovačiek a takou tou hermetickou uzavretosťou sa pred nimi. Poliš má teda veľmi zbehlé, inteligentné a poctivo budované tempo, vsádza na detaily a dáva vyniknúť postupným priechodom akcie miesto zbrklých reakcií či jednoduchších vysvetlení kriminálnych prípadov, ale zároveň nedisponuje dákou výraznou pointou. A nielen ňou. Vo svojich dedukciách postupne stráca i Hopkins akýsi moment prekvapenia a záver je tak trocha polopatisticky poňatý. Zopár hlášok a zručná práca s rečou tela na takú tú modistickú stagnáciu skrátka nevyzrejú.

• 28.2.2017  16:57

Pochopiteľne sa Annaudovým prístupom na vec redukuje symbolické hľadisko i poetický Ecov jazyk, ale, nech už by sa do tohto pustil kdekto, bol by skrátka donútený vypustiť všetky tie vedľajšie a obohacujúce pasáže, ktorými je Meno ruže tak povestné. Film ako taký je teda nalinkovaný len detektívnou časťou príbehu z temného stredoveku, a ak mám vychádzať len z tejto jednoduchej premisy, tak je vyskladaný na výborných základoch a na istom revizionistickom princípe. Kto mal však veľké oči, alebo je milovník Ecovej postmodernej reči, musel byť náležite sklamaný. Alebo aspoň minimálne sčasti znechutení a tomuto som sa snažil vyhnúť.

• 23.2.2017  18:22
    Tlustá jako já (TV film) (2007)

Vágnejšie žvásty o tom, čo je správne a ako sa majú riešiť nadbytočné problémy (aj kilá) v praxi. Samozrejme ladené pre ženskejšie a prostoduchšie publikum. Zato, že ide o televízny počin, tak dám s odretými ušami tie 2*.

• 15.2.2017  16:12

Výstavná skriňa fanúšikov ázijských bojových umení, kultu Brucea Leeho, znamenitých čísiel a tuctu klišé. Prakticky podobne konštelované ako Cesta draka, rozdiel je možno vo výbere lokality, ale mentalita filmu je so spomínaným súputníkom veľmi podobná. Až záver (tentokrát v hre na život a na smrť so zrkadlovým efektom) to tradične zachraňuje, lenže ani ten nie je bohvieako originálny (Dáma zo Šanghaja), takže hodnotím už žiaľ s väčším odstupom a bez citovej nadväznosti. P.S.: Fascinuje ma, ako úzka skupinka pracantov telocviční sa oblečie do civilu a rieši všetky svoje problémy týmto spôsobom :)).

• 15.2.2017  15:11

"A jste si jistej, že vám to otisknou?" Tri dni Kondora je vskutku veľmi svojráznou a odvážnou štúdiou prostredia ochranných zložiek štátnej bezpečnosti, ktorá miesto podvolného morálneho kréda si zabezpečuje na svoj vplyv pochybné metódy. Ako by povedali súdruhovia: horší než nepriateľ je nepriateľ vo vlastných radoch. Turnerova profesia je však spojená s literárnou vedou (i keď ono je to dosť abstraktné pole na tak nedopovedané konzekvencie istých súvislostí nato, aby sme si to hneď spojili do konkrétnych prípadov a toho, prečo na neho CIA a profesionálny zabijak poľujú). Skrátka mementom filmu je hlavne zrkadlové porovnávanie s praktickým chodom a mystériou práce za hranou a nemožnosťou regulovane kontrolovať infiltráciu pri odstraňovaní nepohodlných osôb, a nech to vyzerá akokoľvek neuveriteľne, tie paralely majú a mali pri zahladzovaní prípadov reálny prazáklad. Čo sa týka technických atribútov, Bournova krvná skupina fanúšikov bude zrejme sklamaná, Pollack vsádza na vnútrozáberovú fragmentáciu okolnej statiky a prítmo analyzuje civilnú pochodeň pri stelesňovaní prechodného strachu a zároveň vsúva do deja dramatickú rovinu, ktorá onú honbu dôsledne predlžuje. A Faye Dunaway, nakoľko môže byť jej postava prakticky nepodstatná, je to práve jej bohatá herecká poloha a reč tela, aby logicky vnorila do Redfordových starostí i ďalší aspekt sexuálnych túžob, zatiaľ čo on obozretne pranieruje nad absolútnou nedôverou okolia. Niet sa mu pritom čo čudovať!

• 13.2.2017  14:17

Veľmi nevýrazný a neautonómny animák, ktorý prakticky redukuje originálnosť deja na zhmotnenie hlučných gagov a coolových riešení situácií a neprináša nič nového. Život chrobáka bol v tomto ohľade niekde úplne inde a Mravec Z využil lepšie dabing slávnych komikov, bol inteligentnejšie napísaný a nesnažil sa moralizovať enviromentálnymi dopadmi na životné prostredie v tak pokryteckej rovine. Nie príšerné, ale v konkurencii zvyšnej produkcie podpriemerné. Neodporúčam týmto kŕmiť malé deti, skôr si zapamätajú z deja onú neposlušnosť, než by si po čase vybavili tie zušľachtilejšie ciele morálnych posolstiev, ktoré sú tu skutočne naordinované z dákej nevyhnutnosti a vypočítavosti.

• 13.2.2017  14:09

Psychológia udalostí a žičlivého entuziazmu presadzovania základných práv, slobôd a povinností sa v tomto Formanovom snímku vyníma na piedestál výslednej pointy filmu. Zároveň sa počas neustáleho rozkladu byrokratickej priepasti prepadá až do miest, kde jednotlivec pyká za svoje presvedčenie a hoci je nemorálne, nesprávne, ale zároveň slúži vyslovene k výdobytku vkusu a hodnotenia, a ktorý pozostáva z prostredia liberalizmu a tolerancie, na ktorej základoch americká spoločnosť viacmenej stojí je tak trochu i zdravým rešeršom diskusie miesto predsudkov. Nespočetne krát sa vo viacerých dimenziách tento ustanovujúci konflikt spriada do nesúladov a nepochopení a skutočne tlieskam za onú variabilitu a farebnosť uhlov pohľadov na ne. Ľud vs Larry Flynt je teda i výbornou štúdiou demokracie a jej rozpustených koreňov v praxi a filtrácie jej praktických ustanovizení prieč dennodennými problémami.

• 8.2.2017  18:22

Moc príjemná rana istoty pre nás, fanúšikov inteligentnej zábavy, ktorá nás unúva vypustiť starosti a obklopovať sa abstraktnými krásami jedného z najkrajších miest na svete. Wilson sa vo Woodyho šlapajách týmto výkonom absolútne osvedčil. Samozrejme, nechýba tu filozofovanie nad banálnymi situáciami, resp. biografickými tajomstvami slávnych ľudí a ich prítomnosť je tu zavše preparovaná do komediálnej roviny. Múdra a hlášky sú takisto situačne mimoriadne vhodne nalinkované, hoc rozhodne nie nadčasové. Ako raz povedal John Malkovich, že tí najslávnejší režiséri filmových komédií (vrátane či vari na čele s W.Allenom) sa vo svojej metodológii a k dopracovaní komickosti nadrú a sú paradoxne vážny k postupnosti jej výslednej účinnosti. Tu som to cítil nadovšetko, ale ako divák sa tým nemusím nijak zaťažovať.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48