Krvavá svatba (1981)

Oslavné ódy na tento film napísali už iní a ja k nim nemám čo dodať. Snáď len jedno slovo: elegancia.

Zvuk hluku (2010)

V popise k filmu je uvedené, že je to Komédia / Krimi / Hudobný / Romantický film. Nuž, komédia to je, ale s veľmi špecifickým druhom humoru, ktorý nevyvolá výbuchy smiechu, skôr taký tichý, ale dlhotrvajúci úsmev. Skôr než krimi je to paródia na krimi. Hudby je tam dosť, ale tá je tiež veľmi špecifická, hoci mne sa páčila. Nuž a romantika je taká nesmelá, skôr len naznačená. Nie každému sa to asi bude páčiť, ale každý iste uzná, že je to film v mnohom iný, ako všetky ostatné.

Pluto (2023) (seriál)

V tomto seriáli roboty myslia a konajú ako ľudia. Dokonca niektoré aj vyzerajú ako ľudia. Hlavne však majú  čisto ľudské pocity, ktorých vznik je biologicky podmienený a teda by ho roboty nemali mať. Mohli by len predstierať, že ich majú, ale túto možnosť tvorcovia seriálu ignorovali. Takže miesto konfliktu ľudí a robotov je z toho len ďalší konflikt medzi dvoma skupinami ľudí. Konflikt, ktorý už bol rozoberaný a spracovávaný v tisíckach iných diel. Možno že keby som to dopozeral do konca, dočkal by som sa rozuzlenia, ktoré by ma možno aj uspokojilo, ale nechce sa mi stráviť ďalších 5 hodín zbieraním čriepkov, z ktorých si možno budem vedieť vyskladať celkový obraz.

Plavec (1968)

Okrem iných vecí ma na filme zaujalo, ako dobre vedia Američania predstierať srdečný záujem. Až tak dobre, že sa možno ani nedokážu skutočne zo srdca zaujímať o druhých ľudí. Ale ten film je zo 60-tych rokov a možno to už dávno neplatí. Alebo je to ešte horšie. V každom prípade je to zaujímavý film a stojí za pozretie.

Extrémní předsudek (1987)

Občas sa tam strieľalo, ale to asi len preto, aby viac vynikla tá nuda medzitým. Horúca atmosféra, t.j. všetci sa tam potili, ale inak nič zaujímavé. Tie dialógy akoby písala umelá inteligencia trénovaná na tých najprefláknutejších frázach z podobných filmov. A nechápem ani, prečo sa to volá Extrémny predsudok.

Entergalactic (2022)

Nechápem, prečo to toľkí porovnávajú s Paralelnými svetmi. Toto je oveľa lepšie. V prvom rade príbeh je uveriteľnejší, romantika dávkovaná tak akurát. A po druhé tá animácia je síce podobne výrazná ako v Spidermanovi, ale tu mi to dáva zmysel, nemám pocit, že všetky tie nápady sú len na efekt. Úplne super to nebolo, ale 4 hviezdičky si to určite zaslúži.

Kukačka (2002)

Tie dialógy nemali chybu. Všetci rozprávali vážne, chvíľami smrteľne vážne, ale dokopy z toho bola komédia. Taká, ktorá povzbudzuje k rozmýšľaniu.

Vůně ženy (1992)

Je to silná žmýkačka emócií, až som mal často pocit, že to trochu prestrelili. Prečo ten plukovník, keď je slepý, takmer vždy presne vie, kde kto stojí a čo robí? Mám pocit, že tvorcovia filmu mnou chceli citovo manipulovať. Nepáči sa mi to.

Nepoznané: Jeskyně kostí (2023)

Chápem, že je to úžasný objav, ktorý mení naše doterajšie názory a posúva ľudské poznanie o kusisko dopredu. Ale stačilo, keby to spomenuli 3-4 krát, nemuseli to v kuse opakovať.

Cizinka - Série 1 (2014) (série)

Zo začiatku to bolo zaujímavé - nevšedná zápletka, dramatický dej a realistické prostredie udržiavali pozornosť. Ale tam, kde by kde by reálny príbeh spomalil a postavy by si konečne začali užívať pokojnú rutinu normálneho života, tam v tomto prípade prichádzali stále nové dejové zvraty, len aby divák nestrácal záujem. Ku koncu prvej série som už mal dojem, že so mnou scenáristi hrajú hru, ktorá sa mi nepáči. Ďalšie série už pozerať nebudem.