Ladrón de cadáveres (1957)

V překladu cosi jako "Zloděj těl". Pořád nemůžu pochopit, proč si Mexikáni tolik potrpí na wrestlery. A to na wrestlery mexickýho typu, tedy s celoobličejovou maskou, kdy vypadají jako chudší příbuzní fetišistických superhrdinů. Divné. A divné je taky to, že tahle nudná pitomina má na IMDb hodnocení 7,0/10. Banální a nezajímavý příběh o ujetém vědátorovi, který do těl wrestlerů implantuje zvířecí mozky, aby vyšlechtil lepšího a silnějšího tvora, byl i v roce 1957 (nikoli 56, jak je tu uvedeno) neoriginální a hlavně mizerně provedený. Celou hodinu se střídají záběry na zápasy wrestlerů a blbě zahraných únosů, než se konečně jedno takové přeoperované monstrum urve ze řetězu a konečně se začne něco dít. Jo, být to od začátku, těch 70 % chápu, ale takhle...? Velmi scenáristicky žertovné je i to, že po čase se běsnící wrestler zachlupatí, vypadá jako vlkodlak a narostou mu i větší zuby. Vida, co zvládne jeden cizí mozek. Pomyslnou půlhvězdu přidávám za jedno hezké zabití, když už vlkodlačí zápasník připíchne chlápka na ze zdi trčící věšákovou tyč. V hodnocení bych se blížil třiceti procentům, ale dvě hvězdy si to prostě nezaslouží.

The Cyclops (1957)

Milí začínající tvůrci, pokud si chcete film vylepšit metodou zastaralou, ale stále účinnou, tedy zadní projekci, v tomto snímku máte přímo manuál, jak se to NEMÁ dělat. Ve filmu je navíc zřetelná inspirace King Kongem, ale pro Berta Gordona je smutné, že ačkoli je Schoedsackův opus o 24 let starší, trikově je to úplně jiná liga. Kyklop (nakonec i vpravdě anticky skončí) navíc působí dost směšně, jeho velikost (ale nejen jeho) kolísá, a nejhorší na tom je, že na jeho příchod na scénu čekáme 40 minut. Což je ze 66minutový stopáže málo, protože přerostlej leguán to moc nezachrání. Ale je tu Lon Chaney a nuda to není - i když mnohdy jde o zábavu neúmyslnou.

The Man Without a Body (1957)

Tak to byl úlet. Nejprve jsem se hodinu víceméně nudil, jak se bohatej chlapík s nádorem na mozku s tím nemůže vypořádat, pak jsem nevěřícně sledoval, že tvůrci vážně myslí vážně, že tamní vědátoři opravdu oživí hlavu věštce Nostradama a povídají si s ní, abych posledních deset minut nevěřícně zíral, jak Nostradamus s umělým tělem (a vypadá jako kosmonaut ve skafandru) za doprovodu dramatické hudby vyrazí do ulic. No to byl fór. Je to film hloupý a nezajímavý, ale těch pár okamžiků teda stojí za to...

Zombies of Mora Tau (1957)

Zombíci z Mora Tau jsou zombíci námořníků, co by rádi poklad. A drobná inovace - nemají vůbec žádnej problém chodit a rdousit potápěče pod vodou. Že to zní podobně jako u Pirátů z Karibiku, kde se nemrtvá posádka prochází po dně mořském a nečiní jí to nejmenší problém? To bylo první, co mě napadlo - a potom bohužel dlouho nic. Jasně, je tu Allison Hayesová, takže je na co se dívat (a že na ní se dívá úžasně), místy to drží atmosféru a je tu pár velice povedených scének, ale dolů film sráží zbytečně dlouhé scény a záběry na rvačky mezi potápěčem a zombíkem pod vodou jsou všechno jiné, jen ne zajímavé či napínavé - dlouhé, neobratné, unylé a ke všemu špatně sestříhané. Jak v rámci padesátých let, tak v rámci žánru šedivý průměr, ale za mou favoritku Allison nerozhodnost při hodnocení dám nahoru. Pokud do ní ovšem někdo není platonicky zamilován, bude asi hodnotit hůř.

Kronos (1957)

Polovinu filmu trvá, než se ta krabice s anténkama vynoří z moře, a druhou polovinu to není o moc lepší. Hodně upovídané, málo děje, "monstrum" není žádným monstrem, ale daleko spíš vědecko-technickou kuriozitkou, a ani fakt, že zašlápne pár lidí, na tom nic nezmění. Přitom to vypadalo ze začátku tak zábavně naivně - zvlášť scény s neumělým létajícím talířem, sliboval jsem si od toho, že když už to bude pitomost, dočkám se alespoň toho kouzla vintage sci-fi, toho pelu, který dokáže dodat lesk i sebevětší hlouposti. Ale atmosféra nikde, triky mizerný, hrdinové nesympatičtí a příběh hloupý... pel se nedostavil. Bohužel.

Voodoo Woman (1957)

Dlouhé, rozvláčné a strašlivě pomalé. Začátek sice oplývá jakous takous atmosférou, ale i ta se spolehlivě rozmělní v dlouhých a zbytečných výstupech. Vúdú monstrum je sice hezky odporné a nechutné, ale jednak zdaleka není vidět tolik, kolik by si zasloužilo, a jednak působí jako neohrabaný medvěd (i stejně vrčí). Je to škoda, protože i ta studiové džungle rovníkové Afriky vypadá lépe a realističtěji než v jiných vúdú filmech - a vúdú samotné má takovej potenciál... Závěr je tradičně klišovitý a nijak nezmění vyznění skutečně mizerného filmu.

Voodoo Island (1957)

Takové příjemné překvapení, když spustíte neznámý horůrek a jako hlavní hvězda na vás zase po letech vybafne Boris Karloff! Pravda, notně zestárlý a sešlý, s nepřirozeným opálením proti bílým vlasům, ale pořád je to on. A takové nepříjemné překvapení, když zjistíte, že ten film je nudná a nezábavná pitomost, kde se sice vúdú vyskytuje, ale naprosto okrajově, a kde pomocí vúdú proměněná zombie připomínají leda strnulé Frankensteinovo monstrum (Karloff je to asi učil). Vůbec nejvtipnější jsou ale podivuhodné šlahounovité rostliny, které mají cosi jako obličej, slintají a svými šlahouny škrtí lidi. Zvlášť při koupání to vypadá legračně, když se plavkyně pere se splasklou gumovou hadicí, jež má být jako smrtící, a nedaří se jí vyvolat tu iluzi všemi (ne)hereckými silami.

The Vampire (1957)

Velmi zábavný klasický příběh, který nejen dějem kopíruje universalovské klasiky konce třicátých a především čtyřicátých let. Hlavním hrdinou je sympatický a oblíbený lékař, který se proměňuje v upíra, i když nechce a trpí tím; děj ale daleko víc připomíná klasické vlkodlačí prokletí: i vzhled "upíra" po proměně se tak moc podobá Larrymu Talbotovi v podání Lona Chaneye Jr., že to nemůže být náhoda. K tomu příběh ubíhá bez zdržování a zbytečných řečí, a zvlášť pokud divák přijme hru na 40. léta a na poctu / nezakrývanou vykrádačku starších hororů, může se výborně pobavit. Čtyři zcela zasloužené hvězdy.

Netvorova výzva světu (1957)

Ale to bylo zábavné! Já vím, že asi krapet nadhodnocuji a čtyři hvězdy jsou moc, ale když mně se ty potvůrky tolik líbily... :-) Sice vypadají jako velký neohrabaný housenky, působí nesmírně nemotorně, a když před nimi zavřete dveře, skoro jste za vodou, protože než se prokoušou aspoň kouskem, stihnete si dát šlofíka. O moc lépe nepůsobí ani ve vodě, ačkoli taky jsou přece jen nebezpečnější, pár potápěčů i neopatrných plavců by mohlo vyprávět. Místy je děj sice lehce ukecaný a některé postavy se chovají jako idioti (Tim Holt jako komandér Twillinger vede), občas se to vleče a zúčtování nestojí ani za zmínku, protivnou holčičku ani maminku taky nic nezakousne, i když by mohlo (a hlavně mělo), ale co už. Ve chvíli, kdy jsem byl rozhodnut dát tři hvězdy, přišel závěrečný souboj v laborce - legrační, naivní, ale prostě "monster-padesátkově-béčkový", jak se patří. A jen za něj lup o jednu navíc.

The Monolith Monsters (1957)

Nápad filmu je poměrně invenční a originální, ale nemůžu si pomoci, tak trošku mi to připomínalo Lovecrafta (konkrétně Barvu z kosmu a vzhled těch šílených monolitů trčících nad městem jako Hory šílenství), i když připouštím, že to může být jen proto, že jsem před pár dny opět zhltal celé jeho Dílo. Ale zpět k filmu: je poměrně hodně povedený, příběh má napětí a po dešti se blížící vlna monolitů působí pěkně děsivě. Přesto mi snímek přišel takový... prázdný. Jako kdyby děj sledoval nějaké postavy, ale pokud by se díval na jiné, udělal by lépe. Horší klišé 50´ scfi-fi tu jsou, ta lepší ne. Neumím to asi přesně vysvětlit, zkrátka všechno zůstalo v půli cesty, a to je obrovská škoda. Navíc by se šikl i krásně depresivní záběr: být poslední scéna stále se rozšiřující záplava vesmírnejch úlomku pohlcující vše živé, mohlo by to s hodnocením zamávat. Ale takhle...