Sidonka

Sidonka

Česko

34 bodů

Můj deníček

 • 17.12.2017 v 12:01

  VÝSTAVY

  V prosinci, tedy na sklonku roku 2017, jsem se zaměřila více a všeobecně na kulturu. Radost mně kromě literatury a hudby dělají návštěvy všemožných výstav a muzejních skvostů v obecnějším měřítku. Fotografie pod textem je výřezem z obrazu Františka Kupky: Biblioman a pochází z výstavy v Jízdárně Pražského hradu: Světlo v obraze - Český impresionismus.

  VÝSTAVY
 • 12.11.2017 v 10:52

  AUTORSKÁ ČTENÍ V CAFÉ FRA

  Pokud jste z Prahy a tuto literární kavárnu ještě neznáte, nebo se chystáte do města na výlet, vřele doporučuji návštěvu této osobité a jedinečné kavárny. Chodila jsem tam několik let na autorská čtení a jiné projekty , teď jsem si sice dala několikaměsíční pauzu, která ovšem s kvalitou kulturních programů rozhodně nesouvisí. Každé úterý, někdy i ve čtvrtek zde čtou neznámější a nejuznávanější (především) básníci nejenom z ČR, ale i Evropy, vlastně takřka z celého světa. Zaslechnete zde i komentáře, recenze, rozhovory s umělci z různých oborů. Akce chytnou i nečtenáře, je to tak podnětné, vtipné a zajímavé prostředí, že za návštěvu rozhodně stojí. Akce jsou zdarma,nyní zde dokonce mají prostor i amatéři kde si každý může veřejně přečíst ukázku ze své tvorby. Adresa pro případné zájemce: www.fra.cz, Šafaříkova 15, Praha 2, asi 5 minut od I.P.Pavlova.

  AUTORSKÁ ČTENÍ V CAFÉ FRA
 • 12.11.2017 v 10:39

  MISTROVSTVÍ EVROPY V KRASOBRUSLENÍ V OSTRAVĚ 2017

  Mezi nejpříjemnější a nejlepší zážitky tohoto roku bylo Mistrovství Evropy v krasobruslení, které se letos uskutečnilo v ČR. Většinou sleduji sportovní přenosy z významným akcí jen díky ČT, tentokrát jsem byla osobně přítomná ve sportovní hale. Být součástí úžasné atmosféry, mezi nadšenými reakcemi různorodých fanoušků byl nezapomenutelný zážitek, znásobený pobytem v dobrém hotelu, kde o nás bylo dobře postaráno. Na Zimní olympijské hry 2018 (Jižní Korea) se kromě jiných krasobruslařů kvalifikovala i sympatická sportovní dvojice Anna Dušková a Martin Bidař a tak se mám na co těšit. Tentokrát už bohužel budu sedět zase jen u TV obrazovky (ale zato s podrobným komentářem). Každopádně sledovat sportovní výkony na vlastní oči, to je zážitek, na který se opravdu nezapomíná. P.S. Aničce, která momentálně leží v nemocnici po operaci vazu v koleni přeji brzké uzdravení a věřím, že jí zdravotní stav zase brzo umožní zapojit se do tréninků. Je to velice optimistická a milá bytost a věřím, že se z úrazu už díky své osobnosti co nejdříve dostane. Držím palce!

  MISTROVSTVÍ EVROPY V KRASOBRUSLENÍ V OSTRAVĚ 2017
 • 27.7.2017 v 17:13

  HRA O TRŮNY

  Teď v létě, když je okurková sezóna a moc toho v kinech nehrají, jsem se dala na seriály a opakování těch oblíbenějších. Dobře se dívá zejména na některé inspirující a chytré hrdiny, co se tak snadno nevzdávají.

  HRA O TRŮNY
 • 13.7.2017 v 11:57

  OKLAMANÝ - muž, který se snažil přežít

  OKLAMANÝ - zapeklitá, složitá situace. Když chtíč cloumá se všemi zúčastněnými a muž je jenom jeden! Když nespokojené ženy nedostanou to co chtějí! Když v dívčí škole "křesťansky" pomáhají zraněnému nepříteli a on je jim vydán v zamčeném domě na milost a nemilost. Přitom obyvatelky jsou pomáháním zběhovi zároveň samy uvedeny do nebezpečí. To pak někdo musí z kola ven. - Historické drama, kde není snadné držet někomu palce, protože se dají pochopit obě dvě strany - skupinka dam z lepší společnosti, která má své zájmy a chudý, zraněný zběh-voják, který kličkuje a dělá vše pro to, aby přežil, zůstal v bezpečí domu a s žádnou si to nerozházel. Já fandila muži. Ostatně, krom jiného i pro to, že když měl ve vyhrocené chvilce v ruce na chvilku moc ON, když držel v rukou pistoli, nikomu z žen neublížil. Zatímco ony se zrovna desatera neřídily. 

  P.S::

  Ještě nikdy mně nebylo tolik líto chlápka, kterému nadbíhají ženské a on toho využívá. Na jeho obhajobu: dělal co mohl, aby nebyl vydán jako válečný zajatec nebo vrácen zpět na frontu. Aby si zachránil život. Bohužel špatně vyhodnotil situaci.

   

  OKLAMANÝ - muž, který se snažil přežít
 • 23.6.2017 v 11:38

  FILM ROKU 2016: KOMORNÁ

  -Je příběh skutečně realitou? Nebo jen vysněnou fantazií znuděné, zoufalé a nespokojené ženy? Či dokonce je děj jen jedním z mnoha příběhů, který šlechtična Hideko předčítá po večerech svým posluchačům? Všichni diváci se na jednoznačné interpretaci neshodnou.

  -Velkolepé venkovské panství a jihokorejská exotika sehrála v mém hodnocení svojí roli.

  - Zajímavé je, že oblíbený román "Zlodějka", na jehož motivy byl film natočen, se odehrává v Londýně. Ještě jsem román od S.Waters nečetla, ale určitě se k němu dostanu.

  FILM ROKU 2016: KOMORNÁ
 • 23.6.2017 v 11:30

  KOMORNÁ - MOJE ANOTACE:

  Šlechtična Hideko, uvězněná svým krutým, bezcitným, úchylným strýcem a poručníkem ve zlaté kleci, zneužívaná jeho chlípnými nápady (například musí sloužit jako předčítačka z erotických až pornografických knih pro uzavřenou mužskou společnost. V budoucnu se chce strýc i zmocnit nejen její svobody, ale i jejího zděděného bohatství). Plány se strýci pokouší překazit podvodníci, kteří se vetřou do domu a přízně jejich obyvatelů a kteří o bohatství, které jim nepatří, rovněž projevují zájem. Příběh je vyprávěn ze tří úhlů pohledu, které jsou příčinou několika překvapivějších zvratů (stejný příběh je vyprávěn z pohledu chudé kapsářky- komorné, pak šlechtičny a nakonec prohnaného podvodníka). Každý zde podvádí a zneužívá každého. Nikdo nemá zcela čistý charakter. Kdo se stane obětí a kdo bude konečným vítězem nad osudem?

  KOMORNÁ - MOJE ANOTACE:
 • 23.6.2017 v 11:10

  NEJLEPŠÍ HOROR ROKU 2015: PURPUROVÝ VRCH.

  CO ZÁBĚR...TO DOSLOVA ČAROKRÁSNÝ OBRAZ. DŮM PROPADAJÍCÍ SE SESUVEM PŮDY DOLŮ DO ZEMĚ, JEHO NEOPRAVITELNOST, KOUZLO ARCHITEKTONICKÉHO ZÁNIKU. Hrůznost zániku jednoho kdysi úspěšného rodu. "Dům je jako člověk. Je-li příliš starý (chátrající, neudržovaný, podfinancovaný) a osamocený, začne si žít vlastním životem. Skřípe, sýpá, vrže, skuhrá, pomalu odumírá. Je-li opuštěný, může pomalu zešílet. Přilne k věcem a někdejším zážitkům, duchům minulosti, drží je naživu, i když by naživu být neměly."

  ZAJÍMAVOST: Nábytek byl vyrobený truhláři přímo na míru pro tento film, žádné laciné dekorace převzaté od jinud zde nejsou. Truhláři vyrobili například dva druhy křesel. Když má Edith působit jako slabá, nemocná a ztracená, vydaná živým "démonům" všanc, je křeslo mnohem větší a ona je do něho utrápeně, vyděšeně zapadlá. Než onemocněla, seděla herečka naopak na křesle mnohem menším a zastiňovala ho téměř zcela svojí výškou a sebevědomě vypjatou, pevnou postavou.

  NEJLEPŠÍ HOROR ROKU 2015: PURPUROVÝ VRCH.
 • 23.6.2017 v 10:49

  PURPUROVÝ VRCH ( CRIMSON PEAK), TEMNÁ ROMANTIKA ZEJMÉNA PRO ŽENY

  - VÝPRAVNÝ GOTICKÝ MYSTERIÓZNÍ HOROR, který je zároveň romantickou detektivkou, která by s propracovanějším scénářem dobře fungovala i bez duchařských prvků. Ale nevadily mně zde ani ty pro tento žánr nezbytní duchové. Zaujal mě, ačkoli intelektuální bezchybnost v Purpurovém vrchu nehledejte. (Například: bohaté novomanželky ihned po svatbě prodají rodný dům, opustí rodné město i stát, přátele, společnost. Všechny jsou ochotné radikálně změnit život a aniž by se seznámily s budoucím bydlištěm, odjedou přes oceán, bez komorných a sluhů, do zcela neznámého prostředí, aby byly odkázané na neznámé osoby, s nimiž musí žít? Nikdo je (až na jednu vyjímku) nehledá, cožpak nemají ani vzdálené příbuzné či přátelské bývalé sousedky? To že si nějaký parazit záměrně vybírá totálně bezprizorní, osamocené ženy bych ještě pochopila, ale že jsou ještě všechny do jedné přizpůsobivé, zbrklé dobrodružky s nezodpovědným chováním, které během okamžiku totálně změní svůj život, to už je stěží uvěřitelné.Navíc hlavní postava - Edit - má do zhrzených neinteligentních žen, o něž žádný muž nejeví zájem a nikdo po nich nebude pátrat, daleko.)

   

  - Ovšem GOTICKÝ STYL nemusí být nutně logický, jde v něm zejména o tajemno, strašidelný příběh, vzbuzování obav. Minimálně o tajuplnost a atmosféru je zde plnou měrou postaráno, rovněž jako jsou zde další nutné prvky žánru: jako je něčí šílenství, láska nevinné dívky k mladému muži, úpadek, rozpad, polozřícené, nezadržitelně chátrající šlechtické sídlo....Dekadentní znamená úpadkový. Atmosféra je pohádková, lehce ponurá, posmutněle půvabná.

   

  - FILM MÁ NAVÍC PÁR DOBRÝCH HLÁŠEK.
  Popiska k obrázku: "Já svého bratra opečovávám, miluji a chráním." "Ne, ty ho dusíš."

  -NĚKTERÉ DALŠÍ CITÁTY: "Jak ten dům zvládáte? Proč se ho nevzdáte?" - "Ten dům je vše, co máme. Snažíme se dům udržovat co nejlépe, ale při té erozi je to skoro nemožné. Propadáme se kvůli (purpurově, krvavě zbarvenému) jílu. Jde o rodinné dědictví. Nemůžeme se zděděného vzdát. I když je tu plno stínů, je součástí nás samotných."( Vzdát se nelze nejen pouze majetku, ale v přeneseném smyslu i špatných, vrozených, poděděných vlastností a povinnosti šlechtických potomků- udržovat pokrevní rodovou linii a jeho statky.)"

  - Druhý citát: "Duchové jsou skuteční. Jsou věci, které duchy pojí k místu, stejně jako nás. Někteří jsou svázáni s kusem země, časem, prolitou krví, hrůzným zločinem. Jsou i jiní. Ti se drží určité emoce,ztráty,pomsty nebo lásky. Ti nikdy nezmizí."

   

   

  - POZNÁMKA K MNOHÝM KRITICKÝM OHLASŮM: Myslím, že některé kritiky film strhaly naprosto neprávem (což se projevilo i na malé návštěvnosti). Proč? Vždyť mnohdy kritici opěvují takové akční nudné béčkové brakové blbosti bez jediné,jediné myšlenky, které mají ke kvalitní či originální překvapivé zápletce daleko. Logika postav je v těch akčních blbostech taky nesmyslná i děj pokulhává, prostě vším mají mnohé filmy ke kvalitě opravdu sáhodlouze daleko. Nechápu, co kritikům vadilo zrovna na tomhle a proč opěvují brakové kovové monstra, které chodí městem, rozbíjí ranou pěstí auta, drtí fůru mrakodrapů , vyhazují metro do vzduchu a honí přitom nějaké pseudohrdiny? Čím si něco takového "zaslouží" třeba 90%? - Asi tvůrci podcenili finance na reklamu. Jinak to nevidím. - A také pozapomněli, že jako muži mají právo na své superhrdiny lezoucí po stěnách výškových budov, přeskakující střechy domů a honičky v autech,  ženy by měly mít zase právo na své pochmurné dobrodružství plné vášně, lásky a symbolických motýlů, všudypřítomných, poletujících i umírajících, křehkých i silných, krásných i temně zbarvených... Prostě i ženy mají právo na svojí svébytnou poetiku.

   

  PURPUROVÝ VRCH ( CRIMSON PEAK), TEMNÁ ROMANTIKA ZEJMÉNA PRO ŽENY
 • 12.6.2017 v 22:58

  FILM POSLEDNÍ MOHYKÁN - POSTAVA MAGUA

  Nedá mi to a musím se domýšlet, jak by asi dopadlo Šalamounské rozhodnutí indiánského náčelníka, kdyby skutečně Alice byla nucená žít mezi Hurony a stala se družkou Magua? Podařilo by se jí přizpůsobit se novému životu a zároveň si zachovat alespoň něco dobré ze své kultury, které by nenápadně alespoň částečně předala dál? Milovat  hodné a milé muže je tak jednoduché, ale mít křesťanské pochopení pro ty zlomené, zatrpklé až kruté, prostě ty méně dokonalé a méně vzdělané z úplně odlišného světa je mnohem dramatičtější a těžší látka. A jak by se zachoval bojovník Magua? Zmenšila by se jeho zuřivá, od dětství pěstovaná bojechtivost, kterou měl asi v genech, později navíc vycházející částečně i z útrap, ztrát a nespokojeného života? Klidně bych byla i pro tento konec a pokračování "Jak spolu žili Alice a Magua". Zní to asi vtipně, ale myslím, že by to nebyl špatný námět na nějaký podobný film -unesená žena mezi indiány a postupné sbližování, ochota žít jinak a spolužití či naopak: úprky, bití, nepřijetí, nepochopení, spíše válečný stav než obyčejný život,...? Já jako romantička věřím v dobře vygradovaná a po mnohých zápletkách šťastně končící melodramata. I když realita takových žen byla možná mnohdy ve skutečnosti hodně krutá. No, záleží i na kmeni a jeho temperamentu, samozřejmě.

  FILM POSLEDNÍ MOHYKÁN - POSTAVA MAGUA