ancientone

• 21.4.2020  01:06
    Apokalypsa (2006)

Pynchoniáda.

• 16.4.2020  01:07

So Suzukim je to ťažké. Jeho tvorba je mix ohromného výtvarného cítenia, prejavujúceho sa v kompozícií obrazu, práci s kamrou aj v scénografii, unikátnej práce so strihom (mix európskych nových vĺn s Ozuovským odkazom), ale aj toporného inscenovania a neschopnosti rozprávať súdržný príbeh. Jednotlivé zložky navzájom existujú vo výraznej disharmónií, častokrát yaujímavé momenty akoby neboli výsledkom autorského zámeru, ale skôr chaosu a improvizácie "v rámci svojich možností". Pri sledovaní Suzukiho fimu tak najviac baví nevyspytateľnosť a nevypočitateľnosť režijných rozhonutí. Tie však namiesto pohromy prinášajú (v množstve pritochodným dojmov a sústavnej ambivalenie medzi umeleckými ambíciami, citom a režijnými nedostatkami) veľmi podnetný a v prvom rade výtvarne uhrančivý celok, ktorý sa buď pravidlám vzpiera, alebo o nich skrátka nemá šajny. V každom prípade to nie je nič geniálne, ale je to niečo naozaj nevídané.

• 10.4.2020  18:29

minimálne explicitný, minimálne body-hororový, ale za to film presne vystihujúci psychologickú podstatu temnoty Cronenbergovej tvorby, pre ktorú sú body hororvé prvky (natoľko prítomné napríklad v Muche, alebo Tbe Broods) iba najvyšpičkovanejším vyvrcholením. Dosť možno najsofistikovanejší Cronenbergov film.

• 21.3.2020  17:32

Perfektné v rovine fyzickej akcie a až slapstickových gagov, v ich rozzáberovaní, v strihu, v hre s uhlami kamery, v hromadení prehnaných nápadov a jednoduchých poínt. Počas spomalení však za tým všetkým nenájdete... nič ďalšie.

• 19.3.2020  19:36

V záverečnom momente filmu sledujeme vo veľkom celku premenu Damona Albarna na obrovskú siluetu jeho animovaného alter-ega 2D. Obraz Albarna stojaceho v prerastenom tieni svojho fikčného alterega alebo, naopak, Albarn v životnej veľkosti, odhaľujúci ľudský základ siluety opäť pôsobí ako vcelku prvoplánový vizuálny tróp vo funkcii záverečnej bodky. Pritom stačí zaloviť v nedávnej minulosti skupiny, aby sme vylovili podstatne hravejšie narábanie s s alteregami hudobníkov na hranici reálneho a fabulovaného (napríklad klip Humility)… Na novom filme o Gorillaz tak v konečnom dôsledku prekvapí práve jeho nedostatok invenciea rezignácia na dôslednejšiu prácu s konceptom.. viac na: https://www.kinecko.com/gorillaz-bez-silneho-konceptu/

• 16.3.2020  14:51
    Phantasm (1979)

Trpaslíci zo záhrobia, vražedná guľa, sex na cintoríne, naháňačky na pohrebáku, americký muscle car, márnice, snové sekvencie (a častá štylizácia do nočnej mory)... Phantasm je s veľkou pravdepodobnosťou jeden z najcampovejších campov 70. rokov v tom najlákavejšom zmysle slova. Úžasne koncenrované, priamočiare a zároveň veľmi imaginatívne - pričom práve nízky rozpočet (ako už to pri týchto nezávislých hororoch býva) pracuje v prospech celého projektu. Plus nezabudnite prirátať ten nostalgický feeling, ktorým je estetika snímky bohato presiaknutá.

• 13.3.2020  18:09

Skvelé je prelínanie žánrových (akčný a hororvý film) a reportážnych postupov, cez ktoré sa do filmu vnášajú mnohé subkultúrne a sociologicky relevatné elementy, vrcholiace v nájazde motorkárskeho gangu. Škoda prílišnej epizodickosti, ktorá sa ukáže najmä pri sledovaní directors cutu a paradoxne nepomáha jasným (a inak plne funkčným) sklonom k pikaresknosti. Romero je v Úsvite veľmi doslovný vo svojje sociálnej kritke, tá však ostáva naďalej najsilnejšia v čisto vizuálnych a neverbalizovaných momentoch. No a samozrejme je to zaslúžený kult. Srdiečko. Alebo skôr mozoček.

• 30.1.2020  15:27
    Thunderball (1965)

Dosť možno najlepší film klasickej "pentalógie". Nachádza totiž skvelý balans medzi znakmi typickými a najviac esenciálnymi pre "Conneryho éru - exotika, frivolnosť, pulpová insitnosť spojená so štýlovým nadhľadom. Thunderball sa dá sledovať ako film čistej slasti. Slasti z až fetišištického vŕšenia "cool" symbolov a motívov, vytvárajúcich koherentnú mapu "bondovskosti". Snímke navyše jej zostarnutie pridáva neodolateľný vintage nádych, ktorý v kombinácii so spomenutými plusmi vedie k nie veľmi kritickému, číro fanúšikovskému potešeniu.

• 30.1.2020  15:20

S veľkou pravdepodobnosťou je to iba záležitosť osobného nastavenia a vkusu, ale For Your Eyes Only je demonštratívnou ukážkou všetkého kriticky zlého na bondovkách, ktorých tvárou sa stal Roger Moore a viedli celú sériu do slepej, lacno ironickej uličky (a nevymanévrovali odtiaľ s podobnou bravúrou, ako červený ford mustang v Diamonds are forever, haha). Už pri nástupe Rogera Moorea v snímke Live and Let Die je jasné, že sme sa ocitli v novom, maximálne prehrotenom univerze, kde len ťažko budeme brať niečo vážne (všetka exotickosť, navyše naúojená na blaxploitation žáner, a prepálenosť ďaleko presahuje mieru z You Only Live Twice). For Your Eyes Only je symbolom istého vyčerpania z tlačenia do extrému a pokorovania všetkého predošlého - Glenov film pôsobí ako frenetická koláž a pastiš predošlých bondovských lokácií a motívov zároveň. Navyše je to celé podopreté insitnosťou, ktorá v moorevskom podaní (na rozdiel od conneryovského) akoby nepoznala hraníc. __ Stručne povedané: séria sa tu akoby nevyvíja, ale cyklí a metastázuje do naozaj bizarnej podoby. I don´t like it. sorry.

• 2.1.2020  23:27

21st century emíčko

• 2.1.2020  20:36
    Fenomén VHS (TV film) (2017)

Odhliadnuc od ohromne homofóbneho a s pojmami ledabolo zaobchádzajúceho dabingu od ČT, Révolution VHS je príliš náchylní k nadinterpretáciám na jednej strane a k bezhlavej nostalgii na strane druhej, ktoré rozhadzujú zaujímavú tému a kostru jej mapovania. Napriek tomu ale prináša zopár zaujímavých postrehpov a poznámok, ktoré sa oplatí rozvíjať a skúmať ďalej.

• 28.12.2019  21:34
    Arakimentari (2004)

Predstavenie Arakiho v jeho rozličných polohách a životných etapách, zahládzajúc väčšinu kontroverzií a najzaujímavejších otázok, ktoré jeho dielo otvára. V Arakimentari ide viac o podporovanie obrazu Arakiho géni, než o podnetné interpretácie a konfrontačnosť, alebo zložitejší pohľad na fotografiu ako médium. Problém s filmom tak prichádza vo chvíli, keď sa divácka skúsenosť snaží odosobniť od obyčajného fanúšikovského sledovania a sledovať Arakiho o niečo objektívnejšie, alebo striedmejšie.

• 22.12.2019  21:19

Jasne že som dúfal, že Disney to konečne celé hackne a devina Star Wars bude 2 a pol hodinové Behind the scenes, kde Adam Driver a Daisy Ridley scrollujú Instagramy a dojímajú sa nad Baby Yodom, ktorý ich ťarbavo ohrozuje lightsaberom. Ale žijeme v príliš suchopárnej časti Galaxie a nestalo sa tak.____ Devina nie je veľkolepé, ale riadne (tak, ako to my /post/milenáli máme radi) prehrotené finále. Prekvapilo, alebo vyrušilo ma iba to, ako veľmi to stojí na starých postavách, cez ktoré scenáristi premieňajú Force na vcelku obyčajné deus ex machina a oslabujú (žehlia) silné atribútu odvážnej osmičky (tú považujem za suverénne naj. diel novej trilógie a jeden z naj ST dielov vôbec)._____ keďže ale nečakám, že Star Warsy budú mega poučený metafilm, reflektujúci Silu ako pohrobok boom new age hnutia (hnutí?) zo 70. rokov a jej miesto v súčasnej spoločnosti, som úplne spoko. Všetko do seba zapadlo, aj keď pár krát zaškrípalo, na záver sme sa dojali, zalapali po dychu, nešli na wecko, oslávili výhru diverzity a multikultralizmu Galaxie nad fašounskou uniformitou Rádu a... všetko je fajn. Všade je láska-._____ PS. dlho som nevidel blockbuster, čo by uháňal vpred tak šialeným tempom. Tie svetelné úniky Falconu sa vlastne stali jedným zo základných prvkov výstavby filmu. kjut._____________ may baby Yoda be w u <33333

• 19.12.2019  09:19

Pri kritike nových dielov Star Wars sa často ozýva slovné spojenie "oslí mostík". Pritom je dôležité poznamenať, že najväčší oslí mostík so všetkých predstavuje práve Rogue One, asi najlepšie prijímaný nový diel "disneyovských" Star Wars. Kritika by bola však pozérska. Dovysvetlenie toho, ako sa Odboj dostal k plánom Hviezdy smrti sa nesie v mimoriadnom štýle aj tempe, neprinesie síce nič nové, iba pomerne zabudnuteľné a skôr naskicované, než prepracované postavy, ale ku koncu hrá síce strategicky, ale veľmi vkusne a náruživo na nostalgickú strunu a všetko to vlastne výborne funguje. Čistý fanservice. Ale poteší.

• 18.12.2019  11:51

Obludne (a to doslova) prepálené guilty pleasure, mixujúce prvky a monštrá pôvodnej japonskej "gojirovskej" série s tradičným americkýcm blockbusterom. Vo svojej obsesívnej spektakulárnosti výrazný odvrat od sofistikovanej Godzilly z roku 2014 (napriek rovnakým inšpiračným zdrojom a v princípe podobnej stratégii poučenej práce so žánrami a tradíciami) a výrazne geekovská záležitosť. Nie je to žiadna revizionistická bomba, ale explozívny karneval. Ja som celkom spoko.

• 18.12.2019  10:17

Olivia Wilde a jej hrdinky sú dôkazom, že stále sa dá vytvoriť relatívne originálny a otvorený coming of age film bez zbytočného pátosu a sklonov k otravnej sentimentalite, s naozajstným drivom aj porozumením. Svetlejší a menej "dojazdový" spoločník tohtoročnej Euphorie.

• 11.12.2019  20:30
    Lovcova noc (1955)

Rozhodne jeden z vizuálne najúchvatnejších filmov 50. rokov. Pri sledovaní kombinovania expresionistzického štýlu a estetiky tzv južanskej gotiky s ohromným zmyslom pre kompozíciu záberu sa ponúka hypotéza, aké úžasné by asi bolo sledovanie Laughtonových adaptácií románov Cormaca Mccarthyho, ktoré prišli v nasledujúcich dekádach?

• 6.12.2019  20:30
    Záhada hlavolamu (TV seriál) (1969)

Jedna z vecí, ktorá vo Foglarovom písaní rozhodne nezostarela, je zmysel pre kompaktnú zápletku, budovanie a zahusťovanie atmosféry. V Bočanovej adaptácii sa najsilnejšie stránky knižnej Záhady hlavolamu transformujú do mierne expresionistických kulís, primerane ošarpanú, šedivú vizualitu mysterióznej štvrte a pridávajú sa k nim pomerne odvážne vizuálne riešenia a reminiscencie novovlnového štýlu. Dôsledne dobrodružný televízny projekt. Aj po toľkých rokoch.

• 23.11.2019  23:22

Best of 90-kových akčných filmov, zároveň prvé rezonancie tónov, ktoré bude naplno počuť koncom milénia v Matrixe a Fight Clube. Temný a mimoriadne štýlový film, ktorý je do istej miery naozaj predpoveďou alegorickej apokalypsy, ktorá príde koncom milénia (pardón za ten nadnesený tón, ten film si ho trošku vynucuje, ľúbim ho). A áno, z dnešného hľadiska je o to viac cool, že za ním stojí režisérka. Must see/10.

• 3.11.2019  22:12
    Za zdí zahrady (TV seriál) (2014)

Bratia Grimmovci, čarodejník z krajiny Oz, Viktoriánska éra, Jana Eyrová a gotický román, súčasné coming of age, odkazy na staré animované klasiky a nohé ďalšie elementy tu žijú v úžasnej symbióze, ktoré je rovnako magická ako fikčný svet, do ktorého sa dostanú naši dvaja hrdinovia. Jeden z najlepších animovaných seriálov a rozhodne najlepšia voľba na dušičkové obdobie a nástup novembra. Veľmi osobná, srdcová záležitosť. Nostalgia ultra.

• 3.11.2019  21:22

Lacná a z dnešného pohľadu aj riadne úsmevná maškaráda, ktorej však nikto a nič nemôže uprieť dôsledne vybudovanú atmosféru, cit pre vizuálny bizár a (asi neúmyselne) halucinačne pôsobiaci scenár, kde je kauzalita rozvoľnená a postavy sa pohybujú v nahodilom časopriestore, ktorý vlastne vytvára podmanivého démonicky-rurálneho ducha, blízkeho temnej ústnej tradícií a "urbánnym" legendám. je to film čisto o tom len ťažko pomenovateľnom a sprostredkovateľnom pocite, ktorý si budete pamätať ešte dlho a dosť možno sa stane mierkou a ideálny úvod do subžánru Folk Horroru. Zabudnutý must see piece. A to bez irónie.

• 3.11.2019  21:16
    Eli Roth: Historie hororu (TV seriál) (2018)

Môže to byť: a) obstojný iniciačný dokument b) veľmi dobrá a atmosférická kulisa c) oddychový dokumentíček pre milovníkov a milovníčky hororíčkov. Dôležité je nemať privysoké očakávania. Rothova séria výborne a husto narába s obrazom a vyťahuje jednu ikonickú scénu (a osobnosť) za druhou, s čím však súvisí aj preopakovanie sto krát videných, čítaných a počutých faktov a potvrdenie tradičného hororového kánonu a sociopolitického kontextu) . Čiže nie, žiadna New film history, ale poučené a horlivé fanúšikovstvo.

• 18.10.2019  13:46
    Rabaka (1989)

LOL

• 12.10.2019  22:02
    Joker (2019)

Najzaujímavešia časť filmu? Všímanie si paralel s Taxi Driverom.

• 12.10.2019  22:01

vydarený film zo série 90-kových "metaslasherov", kde postavy rozpoznajú kľúč, podľa ktorého zabijak vraždí a podľa toho sa snažia zasiahnuť a vyvarovať ďalším obetiam, prepojený s triviálnou, ale funkčnou detektívnou linkou. Výhodou filmu je, že funguje aj pre publikum, ktoré sa v slasherovom subžánri orientuje, aj aj "iniciačný slasher". Dôkaz o stálej funkčnosti a svojím spôsobom aj nesmrteľnosti žánru, ktorý sa vie vždy vrátiť v plnej sile podobne, ako jeho ikonickí antagonisti.

• 16.9.2019  18:33

Akinov prístup, letmá, skicovitá psycholÓgia v kombinácii so surovými gore scénami a výtvarne prepracovanou výpravou evokuje snímky rakúsku snímku Angst z 80. rokov a taktiež Nekromantika Jorga Buttgereita. The Golden Glove je oldschoolový film, ktorý však nepôsobí anachronicky, ale mimoiradne štýlovo. Aj keď miestami vyprázdnene.

• 13.9.2019  13:09
    High Life (2018)

Tu si fakt filozofuje iba kamera a osvetlenie.

• 25.8.2019  11:24

Milujem tvorbu Hoppera, Altmana, Bogdanovicha ad... ale Tarantino sa pri sledovaní konca 60. rokov v "továrni na sny" nezameriava na generáciu ktorá revizionisticky prichádza, ale na generáciu, ktorej čas sa s nechuťou kráti. A v tom film predkladá v ideologickej rovine oveľa zaujímavejšie otázky a priestor na postrehy a glosy, než "či je Sharon Tate iba usmievavou blondýnkou, alebo nie...". ____ Najzaujímaejším terčom vfilmu sú hipíci. V optike Trantinovho sveta nie sú kontrakultúrou, ale bandičkou divných, sfanatiziovaných a dofetovaných slackerov, od ktorých môžeme čakať čokoľvek, len nie to dobré. Tarantino tým popri všetkých 50kových westernoch a nazispolitačných filmoch oživil aj subžáner, na ktorého "cameo", či krátky comeback by som nečakal ani vo sne - je ním tzv. "hippiesloitation cinema". ____ Once Upon a Time in Hollwood tak môže byť aj ironickou spomienkou na snímky ako The Trip, I Drink Your Blood (hrooozne odporúčam), Psych-Out alebo Wild in the Streets, za čo ďakujem a cyklicky sa dojímam._____ S Tranatinovým novým filmom vlastne (v jeho sebaopojnom spiatočnístve) ideologicky nesúhlasím, kovbojky a chlapáci mi nechýbajú, ale nemôžem odolať jeho oddanosti, humoru, rozpaľujúcej nostalgickosti, zvláštnemu mixu nesmrteľného mýtu a nadľahčenosti, ktoré opäť žonglujú s dejinami.

• 13.8.2019  17:40
    Slunovrat (2019)

Pamätáte si Wikcer mana? Toho starého? No tak toto je ešte lepšie. Film leta. Nothing more to say.

• 12.8.2019  21:17
    Euforie (TV seriál) (2019)

Je to deziluzívne, frustrujúce, temné, ambivalntné, občas štýlové a "cool"... je to stredná. Sam Levinson sa vo svojej detabuizujúcej sérii, ktorá si nerobí žiadne ilúzie a falošné predstavy, stáva tým, čím bola Amy Heckerling (Fast Time at Ridgemont High) pre roky 80te, Clark a Korine (KIDS) pre roky 90te a Terry Zwigoff (Ghost World) pre nulté roky. Načatie coming of age žánru aktualizovanými témami a mimoriadne temnou, pochmúrnou vizualitou nie je iba trendom ani manierou, ale citlivým pochopením podstaty ducha doby a jeho požiadaviek na prilehajúci vizuálny jazyk. Euphoria navyše nakopáva zadočky všetkým netflixovým Koncom skurvených svetov, Sexuálnych výchov a Divnoláskovým Alexom, wannabe autentickým a taboo-breaking projektom, ostávajúcich mentálne a ideologicky nejednu dekádu pozadu.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17