petr.al

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 5.7.2015  15:05
    Četa (1986)

Sloužit v ,,Četě" pod režijním velením Olivera Stonea je bezesporu ta nejtěžší filmová šichta jakou jako divák můžete zažít. Znamenitá ukázka, kterak si lze zachovat kousek lidskosti v místech, kde lidskost může znamenat slabost. I kdyby všichni zúčastnění nenatočili již nic jiného, tímto vietnamským dramatem vyšplhali na pomyslný Olymp. 5*. P.S. Barberovo Adagio for Strings Vám bude znít v uších po celý zbytek Vašeho kinematografického života.

• 11.4.2015  15:02

První zmínka o nelítostné ,,Knoflíkové válce" byla zaznamenána v roce 1912. Četné boje probíhaly na území Lovern, Velrany (Francie). Spousta hrdinů zde položila svou čest ve jménu svého výsostného území (vesnice). Oba znesvářené tábory měly však jeden problém. Jak dát najevo převahu nad svými protivníky, když měli válečníci od rodičů a pana učitele zakázáno řezat svým úhlavním nepřátelům skalpy? A tak bylo v těchto nelehkých časech prolito mnoho knoflíků, kšand ba dokonce i tkaniček. ,,Knoflíková válka" je určena pro všechny správné holky a kluky. Krásný film, ve kterém skutečné přátelství neznamená jen prázdný pojem. Takže všichni vzhůru do dobrodružství! ,,Mám v kalhotáááách díru jak hráááách...." 5*. P.S. Dětští představitelé, pan režisér a pan kameraman by si zasloužili knoflíkové metály.

• 8.4.2015  10:59

David Fincher je režisérský chameleon, který dokáže vytáhnou z filmové truhly jakýkoliv myslitelný žánr a s bravurou ho zpracovat.Třeba jako ten o podivuhodném případu Benjamina Buttona. Romance mezi Daisy a panem Knoflíkem neublíží, nebolí, nýbrž příjemně hladí. Je vyprávěna tak, abyste měli po celou dobu úsměv na tváři. Netuším co namítne na Benjaminovo filmové stárnutí-mládnutí, mládnutí-stárnutí čtenář F. Scott Fitzgeralda, já však neměl připomínek, neb předlohu jsem nečetl (číst umím, ale pomalu). Proto si podivuhodné celoživotní přátelství a lásku hezky užijte, přestože někteří z Vás mohou preferovat na kalhotách raději zipy a ne knoflíky. 4,2*.

• 3.4.2015  17:19
    Kick-Ass (2010)

V mládí jsem byl zvyklý na lecjaký nářez, ovšem dlužno podotknout, že zasloužený. Moji rodiče totiž dobře věděli, kterak mě motivovat k lepším studijním výsledkům. S přibývajícími léty mamka s taťuldou usoudili, že naloženo jsem dostal až až a aniž by se dostavily odpovídající školní úspěchy, schovali jejich oblíbené důtky do sklepa na horší časy. V roce 2010 jsem se doslechl o filmu ,,Kick-Ass", ve kterém prý hlavní hrdina dostával pořádné kopance do zadnice. Za svými neblahými vzpomínkami z dětství jsem díky autohypnóze udělal tlustou čáru a proto jsem se tehdy rozhodl, že si příběh mladého otloukánka v zeleném neoprenu nechám ujít. Jenže léta plynula a mě se náhle zastesklo po pořádném výprasku. Sakryš, vždyť já úplně zapomněl na ,,Kick-Ass", ten by mé tužby jistě uspokojil. Výsledek? Ani můj pokročilý věk mně nezabránil, abych si tuhle pseudo-komiksovou řežbu (v dobrém slova smyslu) dokonale užil. Režisér natočil úžasná, digitální krví prošpikovaná jatka, kde se nešetří peprnými výrazy, žánrovými klišé či utahováním si ze světa superhrdinů a superpadouchů, avšak formou, která Vám umožní mnoho ,,Up/ Down" emocí. Snímek Matthew Vaughna měl na mě dokonce i výchovný vliv. Po jeho shlédnutí jsem usedl k pc, zadal do vyhledávače ,,levné adopce dětí,, a začal pečlivě vybírat malou ratolest, o kterou bych se mohl případně starat. Představu mám jasnou. Měla by to být dívenka 11-13 let s fialovými vlásky. Přísahám, že bych byl dobrý a zodpovědný taťulda. 4,3*.

• 27.3.2015  11:06
    Duel (TV film) (1971)

Jen stěží Vás zaujme ,,Duel" dvou soupeřů, ve kterém vetchý pro sebe si otravně mrmlající outsider, jenž navíc postrádá jakékoliv sympatie publika, nastupuje proti zdánlivě nepřemožitelnému protivníkovi, jehož jedinou bojovou taktikou je hrubá síla. Režisér Spielberg však předvedl, že je zdatný promotér. Zorganizovat silniční zápas dvou rozdílných váhových kategorií tak, aby se diváci nenudili a vydrželi více jak jedno kolo byl bez pochyby nelehký úkol. Steven však do něj vložil veškerý svůj potenciál a z tuctového matche vytěžil maxi maximum. Velkým pomocníkem v pořádání motorového souboje byl bezesporu také pan kameraman, který celý ,,Duel" snímal. 5*. P.S. Prosím pravidelné čtenáře odborné motoristické literatury, aby si odpustili připomínky (hnidy) k technickým parametrům staré rezavé čoudící herky.

• 18.3.2015  15:03

Jako v Jiříkově vidění si připadám ve chvíli, kdy mě svou atraktivitou zaujme film odehrávající se na prostoru, ve kterém si jednou rukou můžete míchat na sporáku buřt guláš a druhou splachovat wc. Mnohdy se ptám: ,,Proč všechny ty nákladné výpravy, speciální efekty..?" Stačí jedna neosvětlená cimra, bílá slepecká hůl a ďábelsky dobře napsaný scénář. Kinofilovo oko musí zajásat, když zjistí, že se na thrilleru Terence Younga ani v nejmenším nepodepsal zub času. Klaustrofobický, napínavý, znepokojivý. Nevidomá Audrey Hepburn musí čekat až do tmy, Vy však neotálejte a její pokojový nervák si pusťte klidně i v pravé poledne.

• 13.3.2015  13:44
    Čelisti (1975)

Tutu tutu tutu tutu tutu tutu tudududuuuuu..... Sevřené ,,Čelisti", nohy v pěst, srdce tepe ve zvýšeném rytmu. Vaše fantazie pracuje na plné obrátky. Všudypřítomný strach z neviděného. Neblahá předtucha. Chlamst!! Je po Vás. Steven Spielberg udělal ze své nefunkční mechanické paryby přednost a John Williams svou hudbou přisypal trochu více soli do Vašich otevřených rozkousaných ran.

• 13.3.2015  11:45

Tak rád bych se vyspal dorůžova. Tak rád bych si dopřál masᎎ. Ale copak mohu? Jsem neustále zaneprázdněn. Všude na mě číhají prapodivná nebezpečenství a dosti kuriózní situace. Do toho všeho ještě ten můj Kató, ta žlutá opice, pořád mě nutí být ve střehu. Aspoň, že občas zvedá teleféén. Dnes začnu pracovat na důležitém případu. Veškeré podrobnosti si mám vyslechnout u svého šéf inspektora Dreyfuse. Je to dobrák, mám ho rád, no a on mě pravděpodobně také. Pořád na mě šibalsky pomrkává. Tak schválně, udělám mu nějakou kulišárnu. Nasadím si dokonale padnoucí falešný nos, přilepím umělý knír na knír a to bych se sakra divil, kdyby mě odhalil. Jsem totiž tajemný, neohrožený a mrštný jako panter. Jsem vrchní inspektor Clouseau....... Katooo, ty imbecile!!

• 13.3.2015  10:31

Zametat ve své světničce takový prach jaký nadělal režisér Vaughn mě vůbec neobtěžuje, naopak z té umetené hromádky se upřimně těším. Nejen Tristan podlehne své zářící hvězdě, ale i Vás po shlédnutí filmu ofoukne osvěžující ,,Hvězdný prach." 4,5*. P.S. Bráchové usilující o trůn jsou teda extra materiál a z kapitána Shakespeara by měla respekt i módní policie.

• 11.1.2015  15:42
    Sia - Chandelier (hudební videoklip) (2014)

Klip ,,Chandelier" ve mně vyvolává cosi klaustrofobického, temně Blade Runnerovského. Malá talentovaná Maddie má ve svém projevu obdobnou ,,dospěláckou" jiskru jako svého času Natalie Portman v Bessonově kultovce ,,Leon."

• 29.12.2014  18:01
    Babel (2006)

Jedna lovecká puška, jedna zbloudilá střela a pan režisér Iñárritu začíná tkát oku lahodící sítě z mezilidských vztahů. Počínaje Marokem, plavným skokem přes Mexiko s doskočištěm v Japonsku. Zdánlivě nesouvisející spletenec má tu a tam svá slabší místa (japonská část, jakoby ke zbývající trojici příběhů tak úplně nepatřila), nicméně i tak je síť mexického filmového kouzelníka natolik pevná, že jsem se do ní vcelku snadno chytil a dodávám RÁD. Režisér, scénárista, kameraman, skladatel, herci, neherci,.....snad i catering, nikdo si nepřekážel, žádný si nehrál na vlastním hřišti exhibice, všichni tahali za jedno pevné vlákno. P.S. Spoiler. Točit Babel von Trier, tak Blanchett kulku nepřežije, Japonečka skočí z balkónu a dětičky zahynou v poušti na dehydrataci.

• 25.12.2014  12:06

,,....nesnáším jak dýcháš, jak jíš a ten tvůj falešný smích hohoho...." Válka Roseových dosahuje jednoznačně na nejvyšší stupeň v kategorii ,,černo černá komedie." Kde brali tvůrci filmu inspiraci? Raději nedomýšlet, jinak by se spousta zamilovaných párů díky obavám z právě viděného nikdy nerozhoupala pro ten svůj velký den D. Hvězdičku navíc si taktéž zaslouží český dabing. Pavel Soukup, Eliška Balzerová (Kathleen v originále fakt mluví jako její česká kolegyně), Alois Švehlík povýšili snímek ještě o level dál. Kdykoliv zahlédnu Olivera s Barbarou, s chutí jdu pochcat rybu, uvelebím se na sedačku a zatetelím se blahem, poněvadž si mohu říci: ,,Díky Bohu, mě se to netýká...teda zatím." P.S. ,,Ještě, že jsem tady byl!"

• 5.10.2014  12:14
    Gran Torino (2008)

Kdepak, ten starý mrzout Kowalski od vedle, který celé dny jen dřepí na zápraží svého domku a popíjí hnusné americké pivo z chlaďáku si mé sympatie nikdy nezíská. Dokonce si nepamatuje ani mé jméno. Říká mně ,,TuTu. Jen sedí, neustále se tváří nakvašeně a to nejen na mou rodinu, ale také na všechny kolem. Jsem přesvědčen, že nesnáší celičký svět. Je to sarkastický, zaprděný veterán. Dokonce i když seká trávník před svým barákem hledí jako šťovík. Na sloupu jeho barabizny mu visí americká vlajka, to abychom si snad mysleli, že on je tady doma, zato my jsme přišli odněkud z džungle. No jo no, ale garáž, ve které má snad všechno nářadí co se dá v krámech s nářadím koupit, má ukázkovou, to musím uznat. A už vůbec se nezmiňuji o jeho nablýskaném bouráku Fordu Grand Torino z roku 1972. Páni to je vážně něco. Krasavec jak se patří. Včera mně dědek jen tak mimoděk nabídl svou izolepu a postarší sikovky . Dokonce jsem si všiml něčeho na jeho tváři. Byl to náznak letmého úsměvu, teda aspoň to vypadalo jako úsměv. K neuvěření. Třeba Walt nebude až tak špatný jak jsem se doposud domníval. Moje ségra tvrdí, že všechno nemusí být jak to na první pohled vypadá a prý ho hodlá zítra pozvat k nám na navštěvu. Moje velká rodina pořádá totiž zase nějakou oslavu. Ok, dám mu šanci, morousovi ubrblanému. 4,7*.

• 11.8.2014  08:55

Inspirativní dílo, u kterého mohou potencionální pachatelé nastudovat kterak provésti téměř dokonalý zločin v podání fantasticky vychytralého Alana Delona a nádherně okaté Marie Laforet. Z tohoto mrazivého thrilleru odehrávajícího se pod žhnoucím italským sluncem se s vaší kino-sedačkou rozhoupá paluba.

• 18.6.2014  15:15

Konečně i tak nesnášenlivý blockbusterový jedinec jako jsem já, který s opovržením sledoval vysoká procentní hodnocení u všech těch Spider-manů a Avengersů, se dočkal. Usedět 113 minut bez nervozního ošívání se je velkým zasalutováním před panem režisérem a jeho bojovým týmem. Hlavní dějová linka, sakryš něco se zvrtlo, bum prásk jednu do kebule a jedeme zase od začátku, přímo vybízela, aby nějaký profesionál za kamerou zvedl vhozenou rukavici a látky se zhostil jak se patří. Taktéž skloubení akce a humoru zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou. Cruise se mně od Collateralu a Valkýry dlouho takhle nelíbil a to zde ani jednou neběhal v o číslo menším nátělníku pouze se párkrát mihl kolem v těsném tričku. 4* jsou opravdu ,,Na hraně", zítra už to může být za 5*. P.S. Louvre mě nebavil, ale zase nic tak tragického se nepokazilo, prostě na dortu se šlehačkou chyběla třešnička. Doporučuji a formát 3D není třeba.

• 2.4.2014  17:29
    Ona (2013)

Tahle neobvyklá introvertní love story se mi zaryla doslova pod kůži. Dávka pocitů a otázek, kterou mi romance Her nabídla mě natolik upoutala, že jsem po jejím shlédnutí měl chuť odvyprávěný příběh dál ve svých myšlenkách rozebírat ba dokonce i rozvíjet. Nelze jednoznačně říci zda vzájemné souznění člověka a umělé inteligence bude do budoucna naše zkáza pro navazování klasických mezilidských vztahů nebo zda bude vítaným pomocníkem pro jedince, kterým život sám z nějakého důvodu nedopřál dostatek porozumění od okolí (starší lidé, nemocní, hendikepovaní,...). Režisér Jonze téměř bezchybně předvedl, že romantický snímek lze pojmout i tak nějak jinak, protože vzájemné partnerství Theodora a Samanthy působilo na jednu stranu tak bezelstně, čistě, avšak na stranu druhou tak perverzně, že jsem si v hlavě vytvořil docela příjemný maglajs. V jednom jsem měl však jasno, strašně jsem anti Don Juanovi Theodorovi fandil :-D. Znamenitý herecký výkon Joaquina, fajn melancholický soundtrack, příšerně dlouhá stopáž. P.S. Kdyby mě můj budík budil vychlastaným hláskem Scarlett J. vůbec bych se nezlobil.

• 1.12.2013  13:08
    Ve stínu (2012)

Pan režisér a jeho tým umí! Film ,,Ve stínu" se povedl a směle se může zařadit do výrazně, ale hodně výrazně lepšího průměru české kinematografie posledních bídných let. Režie, scénář, herecké obsazení, hudba,....to vše tikalo přesně jako dobře seřízené hodinky. Atmosféra neutěšených padesátých let spojena s detektivkou typu film noir se zarývala pod kůži. Předchozí filmy pana režiséra nejsou špatné, ale u zde zmiňovaného projektu mám pocit, že pan Ondříček zmužněl a vyrostl :-D. Doporučuji!

• 27.3.2019  11:29

Nebudu zde mlátit prázdnou slámu, prostě mám pro pana Bohdana slabost. Jeho postavy, které povětšinou bojují se sebou samými jsou smutné, tragicky komické a v mých švidravých očích i divácky nakažlivé. U mě Čtyři slunce za čtyři hvězdy.

• 4.8.2016  16:01

Malá mořská víla po polsku. Příjemně nakažlivý velmi kolorowy celovečerní debut Agnieszky Smoczynské, ve kterém smočíte všechny své filmové smysly v rytmu úchylného popíku, oháknutého do sporého blyštivého kostýmu, z něhož sem tam vypadne nějaké to dámské ňadérko. Duo roztomilých vodních kamélií pěje s takovou vášní, že se nejednomu posluchači orosí třísla. Avšak nedej Poseidón, aby se mladé rošťandy nakrkly, v tom momentu může dotyčnému nešťastníkovi začít téci do bot. Polský naparáděný ,,Moulin Rouge pro chudé" se opláchne s lehkostí jako pěna při sprchování a vy se budete cítit svěže.

• 20.2.2016  19:36

Šlápnete-li na kuří oko nadnárodnímu potravinářskému gigantu, můžete dostat takovou ťafku, že se vrátíte zpět s botami od sněhu, banánem v ruce a Vaše vyhlídky do budoucna budou hodně ,,Dole." Nebo také ne. Pokud je ve Vašem arsenálu odhodlání, houževnatost, nebojácnost plus trocha toho pokakaného štěstíčka, tak s nějakým tím právníkem, sympatiemi a podporou veřejnosti ve své domovině (vč. poslanců!), nejenom že nepříznivé skóre srovnáte, ale i světe div se, vyhrajete. Dokumentů s tématy znečišťování, vykořisťování, plýtvání, drancování, pletichaření....není nikdy dost. Lidem, kterým tato témata nejsou lhostejná, ba co více, dokáží na ně upozornit, posílám velký dík. 4,4*. P.S. Filmové zpracování ,,Banánů na pokračování" je v jejich případě podružné, důležité je, že si po shlédnutí řeknete: ,,A kur.a, zase je třeba se nad sebou, nad námi zamyslet."

• 19.12.2015  12:25
    Šťastný smolař (TV film) (2012)

Již dávno je tomu, kdy jsem před svým rodným domkem s doškovou střechou roztáčel káču na dvorku. Přesto šťasten jsem, poněvadž jsem byl smolařem dětsky okouzlen. Kdo by očekával televizní pohádkový krach, ten ať na gramlavého kominíka mrkne a zjistí, že neměl proč mít Strach. Tempo, humor, obsazení příběh měl, za své udělené čyři hvězdy bych se ani za mák nestyděl.

• 22.11.2015  17:02

Banksyho terminologií: ,,Ptejte se mě na co chcete, já Vám na nic neodpovím." K dokumentu ,,Banksy: Exit Through the Gift Shop" chybí jakýkoliv manuál. Je třeba, aby si ho filmový divák napsal sám. Výsledkem je sto lidí sto chutí, tedy neexistence jednostranného výkladu. Vystupuje v dokumentu skutečný Banksy? Je či není Thierry Guetta nastrčená, uměle zmedializovaná postavička street artu? Opravdu se přes noc může stát i z potrhlého francouzského pošuka pop artová superstar? Existují skutečné filmové záznamy z průběhu Banksyho sprejování? A co na to Jan Tleskač? Osobně rád věřím své verzi a sice, že Banksy je chlapík, který rád tahá lidi za fusekli, kašle na opulentní výstavy v nóbl galeriích, klidně posadí starého dědulu do stánku a nechá ho prodávat svá díla za 60$ (viz. youtube), má zatracený talent, hbité nohy a jedním nástřikem na zeď je schopen donutit kolemjdoucí k zamyšlení. Ať už je Banksy nebo jsou Banksyové, za mě určitě velký dík! 4*.

• 11.10.2015  01:04

Bez újmy rozchodit ,,Rozchod Nadera a Simin" nebude obtížné pouze pro ty z Vás, kteří si zapomenete do burky vystřihnout otvory na oči nebo si ji nasadíte obráceně. V opačném případě Vám Farhadiho drama nabídne nenačančanou konverzační podívanou, v níž filmové postavy žonglují se svou pravdou tak mistrně, že i kdybyste se po celou dobu sledování tloukli Koránem do hlavy, nebudete si 100% jistí v tom, koho že je ta pravda pravdovatější. Netuším jestli jsou Nader a Simin podporovatelé vojenského jaderného programu, nemám představu jak dlouho trvá všem těm Ajatolláhům nechat si narůst ZZ Top plnovous, jedno však vím jistě, Íránci píší úžasné scénáře a disponují velmi přesvědčivým hereckým/ nehereckým ansámblem. Ať nejsem nevěřící pes, dávám za 4*.

• 25.8.2015  13:58

Nechat se uštknout kobrou, kterou v teráriu vykrmuje Jan Prušinovský není vůbec špatný nápad. Obzvláště dostane-li filmový chovatel plán, že k jed plivajícímu nájemníkovi přihodí snaživou, slizkou užovku. Prosklený prostor je jasně ohraničen. Bude třeba nastavit jasná pravidla. Kdo je bude určovat není jasné. Teplota v teráriu stoupá, plazům se zvyšuje apetit. Kobra jedná na rovinu, vše má v paži - v ocásku. Užovka se snaží taktizovat a častěji převléká kabátek - odumřelou pokožku. Je-li mezi nesourodou dvojici vhozena nějaká ta žabka či hlodaveček, je jasné, že se skla terária pořádně orosí..........Výborný scénář, Haďáci syčí znamenitě. Pochvala za 4*. P.S. Točit ,,Kobry a užovky" Angláni, vyplodí depresivní, šedivé sociální drama. Češi si umí rádi zašvejkovat a tak se divák v kinosále nejednou dobře pobaví.

• 6.8.2015  19:27

V posledních letech jsem se strachoval o úroveň české filmové tvorby, dlužno podotknout, že povětšinou oprávněně, avšak v tomto případě, přehnaná péče nebyla namístě, poněvadž ,,Domácí péče" zahnala všechny chmury. Slávek Horák, byť klučina od reklamy, jasně ukázal jak se dá točit na tzv. vyšší level. Léty vypiplaný scénář je znát z každé minuty, přechody mezi dramatickými a úsměvnými momenty obdivuhodně plynulé, neexhibující práce s kamerou, smysl pro drobné detaily či filmové špíčky (vedlejší role, dekorace, kostýmy,...). Režisér/ scénárista si byl kvalitou své celovečerní prvotiny natolik jist, že se naprosto oprostil i od hudebního doprovodu. Netřeba pomocných berliček jak navodit atmosféru. Ústřední dvojici Mihulová/ Polívka si vystačí pouze se silným textem a dokonale civilním herectvím. Tvůrcům ,,Domácí péče" patří velký dík! Slávek Horák je jako filmové zjevení, které si jednoznačně řeklo o nominaci na Českého lva. 4,1*.

• 19.7.2015  13:34
    Spojenec (2006)

Bankovní loupež Spike Leeho s Vámi naváže spojení již úvodním příchodem ,,malířů" do peněžního ústavu. Až závěrečnými titulky se vzájemný kontakt přeruší a Vy zjistíte, že je ,,vymalováno-uklizeno" (bystřejší poznají zapůjčení hlášky z Lovce hlav). Je libo udělat komerčku či spořku? Zde se Vám nabízí ukázková inspirace jak na to. Otázkou zůstává zda ve výše jmenovaných naleznete tak obsahově zajímavou schránečku jakou byla ta s číslem 392. (Jak o ní lupiči věděli? Nemám tušení. Já vybírám peníze pouze z bankomatu). Clive Owen, Jodie Foster, Willem Dafoe...vlastně jsem ani nezachytil jejich hvězdnou hollywoodskou zář. Na rozdíl od herce Washingtona jim tvůrci filmu nenabízí tolik prostoru. Je to škoda? Ne! Rozhodně ne. Zmiňovaní jsou dobře padnoucím dílkem puzzle do konečného obrazu, stejně jako např. chlapík, jenž nechce vypovídat bez turbanu. Režisér Lee navíc nabídl ještě něco navíc a sice obecnou pravdu, o které ví nejlépe postava ztvárněná Christopherem Plummerem:,, Žádný člověk není tak bohatý, aby si koupil svou vlastní minulost" (Oscar Wilde a opět Belmondův snímek Lovec hlav). ,,Inside man" = jasné 3,8*.

• 5.7.2015  15:28
    Profesionál (1981)

I filmový neprofesionál musí rozpoznat, že ,,Profesionál" je prostě klasika. Za hudebního doprovodu Ennia Morriconeho se neúprosný Bébel vrací srovnat všechny účty s těmi, kteří ho odepsali a zradili. Pokud nechcete, aby si krutopřísný Josse Beaumont došlápl i na Vás, dejte mu minimálně 4*.

• 27.6.2015  16:11

Čas ,,Za borovicovým hájem" plyne pozvolna. Tu a tam přijedou světští se svou krepovou, cukro-vatovou podívanou, ale i ti po předvedení nablýskané parády zapřáhnou své maringotky a putují zas o dům dál. Pokérovaný sympaťák Gosling dával tušit, že jeho jízda bude mít docela slušný drive jako ve filmu ,,Drive." SPOILER. Tvůrci filmu se však v necelé půli rozhodli nikotinového Jamese Deana poslat do urnového moto háje a svého diváka pro změnu začít seznamovat s rodinou Cooperových. (Již mistr Hitchcock předvedl obdobný veletoč ve své motelové romanci ,,Psycho", ve které se s námi ústřední hrdinka rozloučí namydlenými zády ve sprchovém koutu). Zádumčivého motorkáře jsem tedy v rychlosti oplakal, protože život jde dál, ale posléze jsem se přistihl, že mi milovník jablek chybí víc a víc. Bradley Cooper svou práskačskou policejní kariérou nedělal žádné přešlapy, vše řešil v mezích zákona, avšak v mých očích příběh ztratil drobet tempo. Vše nakonec v pomyslný kruh uzavřely dětičky obou zmiňovaných, mně to však přišlo jako nedotažená elipsa. Možná, snad, kdyby za kamerou stál Steven Soderbergh (Traffic - nadvláda gangů) nebo Clint Eastwood (Tajemná řeka), mělo by vrstevnaté krimi-drama režiséra Cianfrance 5* jen to fikne. Snaha se však cení, takže 3,6* čili 4 jsou fér. P.S. Ten rty špulící mladík (Cooperův filmový synek), to bylo jako co? Parodie na padouchy ze Scorseseho mafiánek?

• 5.6.2015  20:16
    Orphan (2009)

Pokud budete zvažovat adopci sirotka z Ruska, preferujte raději malého, zarytého komunistu s úsměvem od ucha k uchu, před uvážlivou, zádumčivou ratolestí co sice umí pěkně malovat, ale u které hrozí, že Vás může také pěkně zmalovat. Velmi příjemný, rodinný film se špetkou toho mrazení v zádech. Doporučuji. 4,4*.

• 31.5.2015  13:50

Barmská, krvavá mise Johna Ramba rozhodně není filmovou cestou do pekel. Režisér/ scénárista/ herec s pohledem nešťastného baseta a kdo ví co ještě všechno se se svým legendárním hrdinou z Vietnamu popasoval více než na pohodu. Čím je válečník starší, tím více by tlachal a rozumbradoval o bezpráví ve světě či nesmrtelnosti chrousta, posléze si však naštěstí uvědomí, že od toho tu přeci není, vztyčí hlavu, do svých svalnatých, žilnatých pazourů drapne svůj toulec s oštěpy a bez servítků jde řešit problémy nikoli slovy, ale pořádně bolestivými činy. John Rambo je legenda a proto mu rád odpustím nejednu minelu, jelikož vím, že i přes jeho chyby, minimálně jeho střely vždy najdou svůj cíl. Pokud se Rambo dostal ,,Do pekla", klidně uvítám jeho návrat ,,Zpět." 3,7*.

<< předchozí 1 2 3 4 5