Vanchovi

Matej Chovanec

okres Trebišov

4 body

• 19.9.2020  20:15

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Netreba byť vkuse online, obsah sa snažiť vedome vyberať a nie len bezcielne scrollovať a náhodne kllikať na debilné videá. Miestami dosť subjektívny pohľad na niektoré svetové problémy, trochu manipulatívne sa snaží predkladať určité názory. Celkovo to zanechá taký dojem, že máte chuť hneď po skončení vymazať účty na všetkých sociálnych sieťach (okrem čsfd samozrejme).

• 18.9.2020  22:07

Bodaj by vajca odpadli všetkým takým chlapom, akého tu hrá Redford.

• 13.9.2020  16:44

Keď sa niekedy budeš ľutovať, aký je tvoj život na prd, pozri si tento dokument a budeš sa hanbiť.

• 10.9.2020  22:00
    Mulan (2020)

Videl som aj kreslenú verziu a aj keď sa nepovažujem za veľkého fanúšika tak je vtipné, že kreslený film vie v o pol hodinu kratšom čase priniesť viac emócii ako tento film. V tomto prípade tu takmer žiadna scéna nie je dostatočne dotiahnutá, najmä úvod je veľmi rýchly, SPOILER keď zrazu Mulan v brnení odchádza na koni do vojny - žiadny vnútorný konflikt, žiadna motivácia, nič KONIEC SPOILERU. Samozrejme filmu nechýba ani dostatok logických dier. Najviac sa mi páčila dejová linka medzi Mulan a negatívnym protipólom jej archetypu, čarodejnicov, malo to veľký potenciál, ale žiaľ, aj toto bolo nakoniec zbabrané.

• 25.8.2020  09:35
    Wild Wild Country (TV seriál) (2018)

Oshove učenie mi je dlho známe. S niektorými názormi súhlasím, s niektorými nie. Vedel som aj to, ako to dopadne. Každopádne je fascinujúce, ako z kusu zeme dokázali jeho stúpenci za rok spraviť fungujúce mesto. Dokument sa zameriava hlavne na komunitu, čo je možno trochu škoda. Ak by dali viac priestoru aj jeho učeniu, tak by jeho stúpenci nevyzerali len ako fanatici, ktorí si z neho spravili nového boha. Ale to by musel byť dokument dlhší ako len 6 častí. Aj preto je tu Osho možno menej ako by sa čakalo, takže to nakoniec pôsobí tak, že svojich stúpencov parádne využil a zbohatol na nich. Našťastie tu dostanú priestor obe strany konfliktu - Oshovi stúpenci, ktorí tam žili a aj obyvatelia najbližšieho mesta. Tí sú samostatná kategória - hrdí americkí vlastenci, ktorí sa boja všetkého, čo nepoznajú (väčšina z nich sa takto doslovne vyjadrila na kameru) a tak sa snažia Oshovcov vyštvať preč. Na jednej strane sa im nečudujem, keďže vraj Oshovci praktizovali hlučný sex každý s každým počas dňa aj noci. V tejto dobe by tento aspekt slávil určite veľký úspech. Je škoda, že Osho sa nesnažil zmierniť napätie v konflikte, ale skôr naopak, keď svojim ľuďom nariadil na verejnosti sa prezentovať naschvál provokačne. Myslím, že ak by sa Oshovci správali trochu miernejšie, mohlo to celé dopadnúť inak.

• 24.8.2020  13:20

Určite to stojí za zamyslenie, ja sám postupne pridávam viac zeleniny do svojej stravy. Ale dokument je príliš jednostranný. Vegánstvo určite nie je univerzálne riešenie pre všetkých. Sú aj prípady, kedy sa ľuďom zhoršil zdravotný stav po tom, čo začali s vegánstvom a pomohlo im, až keď znova začali jesť živočíšne produkty. Svoju cieľovú skupinu to ale určite nájde, vegáni si to budú pochvaľovať, mäsožravci hejtovať.

• 23.8.2020  22:49
    Byl jsem při tom (1979)

Bol som pri tom, ale radšej by som pri tom nebol. Keď si o debilovi myslia, aký je mudrc, tak je tu otázka, kto je väčší debil. Chápem, že to bol zámer a asi aj hlavná myšlienka filmu, ale bolo to podané totálne nudným spôsobom.

• 20.8.2020  22:54

Pozeral som to kvôli Samuelovi L. Jacksonovi (ten tu má minimum priestoru), ale mohol som to oželieť. Príbeh je ako podľa šablóny - je tu právnik/úradník/či čo to je, ktorý má spraviť posudok o tom, či si nejaký vojak z Vietnamu zaslúži po smrti ocenenie. Tomu vojakovi to už môže byť celkom jedno, ale jeho rodičom a jeho spolubojovníkom to jedno nie je. Ale späť k právnikovi/úradnikovi/či čo to je (ďalej už len skratka PÚČ).Takže tomuto PÚČovi sa do tejto pridelenej práce veľmi nechce, keďže má vyššie ambície. Postupne ako rozpráva s kolegami mŕtveho vojaka a počúva ich zážitky z vojny (zobrazené ako nemastné-neslané flashbacky), tak samozrejme mení svoj postoj k tejto veci. Z PÚČa sa stáva uvedomelý vlastenec, ktorý kvôli posmrtnej medaile riskuje dokonca aj vlastnú kariéru, keďže postupne zisťuje, že niekomu vysokopostavenému môžu jeho zistenia ublížiť a PÚČ je na to vopred slušne upozornený vyhrážkami. PÚČ zažije klasický moment, kedy váha, či bojovať za to, čo je správne alebo sa radšej sústrediť na kariéru. Našťastie je tu ale ešte PÚČova tehotná žena, ktorá ho v správnej chvíli povzbudí a dovedie ho na správnu cestu. PÚČ potom na pohovore odmietne ponúkaný kariérny postup a naplno sa sústredí na zisk ocenenia pre mŕtveho vojaka (ktorému je to stále jedno). Príbeh vrcholí vo veľkej sále, kde vojak nakoniec ocenenie dostane a je tam aj kopec ľudí a kopec silných emócií (u tých ľudí, nie u diváka). Takže je tu happy end a žiadne oko správneho amerického vlastenca neostane suché.

• 19.8.2020  20:54
    Pennyworth - Season 1 (série) (2019)

Mladý Alfred je frajer (SPOILER - pretiahol anglickú kráľovnú, KONIEC SPOILERA). Vizuál celého seriálu sa mi veľmi páčil. Škoda, že osud niektorých postáv je ľahko predvidateľný, nakoľko vieme, že Alfred skončí v Gothame ako opatrovník Bruca Wayna, ale to je iný príbeh a v tomto seriály tomu veľa nenasvedčuje. Síce máme možnosť vidieť Batmanových rodičov v každej časti, ale Marthe je viac sympatický Alfred :) SPOILER v poslednej časti to síce medzi Batmanovcami zaiskrí, ale prišlo mi to dosť neohrabané a neprirodzené KONIEC SPOILERA. Každopádne záver série je parándy a už sa teším na ďalšiu.

• 20.7.2020  21:27
    Gotham (TV seriál) (2014)

Tento seriál ma chytil hneď od prvej časti. POZOR SPOILERY Prvé 2 série sa mi zdali žánrovo dosť iné ako zvyšok seriálu.Z jemne scifi kriminálky sa v tretej sérii stane dosť scifi/fantasy seriál vďaka jednej postave, ktorá po zvyšok seriálu spôsobí, že smrť žiadnej z postáv väčšinou nič neznamená. Po čase to začne byť trochu otravné, keď každý záporák sa tam vráti 2x alebo aj 3x. Prečo potom také vysoké hodnotenie? Ani jedna časť ma nenudila, vždy sa tam dialo niečo zásadné pre celkový dej a najviac ma bavilo sledovať vývoj Gordona, Bruca a Bullocka. Navyše perfektní záporaci Penguin a Riddler, ktorým sa v niektorých častiach seriálu dá dokonca fandiť. Seriál skvele ukazuje aký bol Batman pred Batmanom. Po poslednej časti mám chuť rovno si pustiť celú Nolanovskú trilógiu. A aby som nezabudol, Camren Bicondova je najlepšia catwoman, aká tu doteraz bola.

• 10.7.2020  14:04

Najlepší film. „Where are you? Here. What time is it? Now. What are you? This moment.“

• 10.7.2020  14:03

Očividne nie som cieľová skupina tohto artového spôsobu spracovania. Ak by som nečítal knižné spracovanie Štefánikovho života od Jozefa Banáša, v deji by som sa asi poriadne strácal.

• 10.7.2020  14:03
    Dycky Sunderland (TV seriál) (2018)

Zaujímavý pohľad do zákulisia futbalového klubu a anglického ligového futbalu. Odporúčam každému fanúšikovi anglickej ligy, aj keď Sunderlandu nefandíte (ale po dopozeraní pravdepodobne aspoň trochu budete). Zistíte, čo sa deje v čase a priestoroch, ktorý bežne na obrazovke nevidíte. Najviac sa mi páčili rozhovory s fanúšikmi. Seriál veľmi dobre ukazuje, ako je pre miestnych ľudí futbal dôležitý, ako sa tešia z výhier, ale v tomto prípade hlavne ako ťažko zvládajú prehry svojho milovaného klubu. Sám sa považujem za futbalového fanúšika, ale aj napriek tomu je pre mňa fascinujúce, ako sa môžu ľudia tak veľmi upnúť na to, aké výsledky dosahuje ich obľúbený tím a že svoje šťastie a spokojnosť spájajú s výsledkami tohto tímu.

• 10.7.2020  14:02
    Artemis Fowl (2020)

YOU HAVE STOLEN MY CHILDHOOD, HOW DARE YOU Prvú časť knihy som čítal, keď som bol piatak na základnej škole, poslednú ôsmu časť v štvrtom na vysokej a bavilo ma to rovnako. Aké veľké bolo moje nadšenie, keď konečne ohlásili, že Artemis Fowl bude sfilmovaný. A aké veľké je moje sklamanie po vzhliadnutí tohto filmu. Vymenovať všetky veci, ktoré boli inak oproti knižnej predlohe by bolo na ďalšiu knihu. Už po 5 minútach filmu bolo jasné, že to bude fail. Toto by sa dalo považovať za nejaký nepodarený remake, ak by to už bolo predtým sfilmované. Okrem mien postáv tu nesedí vôbec nič, dokonca ani vek, rasa a v jednom prípade ešte ani pohlavie postavy. Asi po hodine filmu som vzdal porovnávanie s knihou v mojej hlave a snažil sa tváriť, že toto je úplne nový príbeh, ktorý nepoznám, ale ono to nefunguje ani takto samostatne. Málo priestoru pre vykreslenie charakterov, atmosféra žiadna. Vyzerá to, ako spojenie deja z dvoch kníh, ale ono to na konci dokonca dáva priestor na pokračovanie, ktoré si už ani neviem predstaviť po tomto zmätku. Verím, že nikdy nevznikne a možno jedného dňa niekto natočí regulárny film podľa tejto skvelej knižnej série. Dovtedy sa budem tváriť, že Artemis Fowl nemá žiadne filmové spracovanie.

• 10.7.2020  14:01
    Půlnoční evangelium (TV seriál) (2020)

Napriek tomu, že mám rád takéto filozofovanie, vydržal som len 2 časti. Nájdu sa tam aj zaujímavé pasáže, ale len audio, keďže vizuál je jeden veľký grc, aj keď mi je jasné, že to bol asi zámer tvorcov. Nie som síce grafický guru, ale tak to nejak si predstavujem, že by vyzeral prvý pokus animácia laika, ktorý si stiahol nejaký program na vytváranie animácie. Obsah prevyšuje formu. Chápem, čo sa na tom ľuďom môže páčiť, ale toto ja nedávam.