Oppenheimer (2023)

SPOILER Keď pred 3 rokmi Nolan ohlásil svoj ďalší film životopis vynálezcu atómovej bomby, tak som nechápal, čo je tom také fascinujúce. Nemohol som vedieť ako veľmi aktuálny bude tento film v čase premiéry. Z veľkej časti je to skvelá konverzačka, ktorá prichádza s rôznymi dilemami a pre mňa brilantnými dialovovými pasážami, skvelo doplnená vizuálnymi prvkami a hudbou. Prvé 2 hodiny som to videl ako ľahký nadpriemer ale posledná hodina bola totálny masterpiece - test bomby, následné bombardovanie (ktoré nebolo potrebné dávať na plátno, podstatné boli udalosti, ktoré nastali po ňom), vnútorný rozpor hlavnej postavy, záverečný dialóg s Einsteinom. Skvelé zobrazenie toho, ako nám aj v minulosti vládli egomaniaci a nie je tomu inak ani teraz  ("Nemyslíte, že sa mohli rozprávať o niečom dôležitejšom ako o vás?"). Posledná hodina vyvolá v divákovi veľmi ťaživé pocity, pri záverečných titulkách ostalo v kine ticho a ja som tam ostal sedieť, kým to nedobehlo do konca. Potešilo ma, že bolo plné kino a že ľudia chodia aj na normáne firmy, nie len na povrchné farebné digi veci.

610 metrů nad zemí (2022)

Perfektný príklad ako sa dá paradne natočiť aj film s jednoduchým dejom. Brutálny zážitok, ak nemáte radi výšky. Po filme som mal chuť ísť niekde von a postaviť sa na zem a to som to pozeral v byte iba na druhom poschodí. Viem si predstaviť, že v kine by to bol ešte väčší brutál.

Mayday (2023)

SPOILERY. Pri niektorých akčných filmoch si poviem, že prečo tento žáner vôbec ešte pozerám a na niektoré sa vyslovene teším a tentokrát som nebol sklamaný. Nečakal som žiadny výnimočný príbeh, bolo tam všetko, čo sa dalo vidieť už aj inde - rôznorodá posádka, domorodá banda záporákov, väzeň s tajomnou minulosťou a samozrejme jeden poriadny chlapák, ktorý spraví za každým správnu vec. Nebyť ale tajomného väzňa, chlapák by to neprežil, ale to by sa v tomto type filmu predsa nemohlo stať :) k tomu trochu typického patosu, keď dcéra chlapáka pre neho točí srdcervúce video, ďalej dobrý úradník a zlý úradník, niekoľko nelogických činov postáv a anarchický ostrov, z ktorého rukojemníkov môžu zachrániť samozrejme jedine Američania. Ale aj tak ma to bavilo od začiatku do konca. Primerane napínavé scény (asi si rozmyslím, či ešte sadnem niekedy do lietadla) a jedna pamätná scéna na konci so snajprovaním. Aj napriek všetkým vyššie spomenutým šablónam to bol dosť dobrý film s nádychom akčňákov z 90.rokov.

Pennyworth - Season 3 (2022) (série)

Výborná séria. Niekoľko zápletok sa vyriešilo až napokon to, čo sa budovalo menej nápadne na pozadí vybuchne v poslednej časti (a to doslova). Pomaly sa objavujú náznaky toho, prečo sa Alfred dostal na pozícu, v akej ho poznáme z Batmana, aj keď je pred ním ešte dlhá cesta. Teda aspoň dúfam, že ešte nás čaká aspoň niekoľko sérií.

Všechno nebo nic: Arsenal (2022) (seriál)

Neviem to porovnať s ostatnými All or Nothing, keďže ako fanúšik Arsenalu som videl len túto jedinú, ale som veľmi spokojný. Zo zákulisia bolo ukázané asi toľko, koľko sa maximálne dalo, samozrejme nie všetko. Bavili ma Artetove prejavy po jednotlivých polčasoch aj zápasoch. Bolo zaujímavé sledovať, ako pristupoval k hráčom podľa toho, ako hrali - niekedy po prehre kričal, niekedy povedal, nech to zahodia za hlavu. Mám pocit, že zakaždým vedel nájsť správny spôsob vyjadrenia. A čo sa týka hráčov, škoda Xhakovho incidentu z minulosti, lebo podľa mňa je to jednoznačný kapitán z toho čo sme videli.

Cobra Kai - Série 5 (2022) (série)

Vyzerá to akoby sa zápletka stále opakovala, čo môže byť trochu na nervy, ale napriek tomu plná paľba pretože ma to stále baví a takisto jedntolivé postavy sa vyvíjajú a posúvajú. Stále to má taký old school nádych, aj keď možno menej ako v prvých dvoch sériách. Najviac ma baví Zabka, jeho buranský Johny Lawrence je perfektný.

Top Gun: Maverick (2022)

Príbeh ničím výnimočný, patosu je to plná prdel, napriek tomu to neurazí. A tie stíhačky! Toto je jednoznačne film pre kino. Nikde inde ho ani nepozerajte.

Cobra Kai - Série 3 (2021) (série)

"Everybody’s got a sob story. Doesn’t give you the right to be a bully."