stalker.ru

stalker.ru


0 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Stalker (1979)

  Podle mého, jeden z nejlepších a nejkvalitnějších filmů vůbec. Jak už někdo poznamenal, nemohl jsem od toho odtrhnout oči. Film je natolik složitý, že přestávky jsou celkem vhodný nápad. Geniální je snímání "normálního světa" černobílou kamerou a "Zónu" barevně. Se Stalkerem jdou dva lidé, kteří představují Vědu a Rozum - Profesor a Spisovatel. Film je založen na filozofických otázkách, které si ti tři pokládají, na nepředvídatelnosti Zóny a na pocitech hlavních aktérů. Někomu se může film zdát dlouhý, ale věřte mi, že se nedá vystřihnout ani minuta.

 • poster

  Sibir, Monamur (2011)

  Těžko najdete film, který by tak krásně vystihoval krásu a přitom drsnou stránku kraje zvaného jako Sibiř. Myslím, že je hrozná škoda, že se nedabují východní filmy, protože kvalitativně jsou mnohem výše než západní filmy, které sem jednou jak na běžícím páse. Jen díky tomuto filmu jsem se začal zajímat více o Nikolaje Kozaka, který zde ztvárnil kapitána Danilova. Kozak mě zkrátka zaujal svým vystupováním, neústupností, ignorací vyšších šarží a chladnou hlavou za každé situace. Další věc, které si obvykle moc nevšímám a neberu ji v potaz, je hudba - ten, kdo ji skládal nebo i vybíral měl jistě velice dobrý vkus a cit pro situaci.

 • poster

  9. rota (2005)

  Afghánistán - země, kterou nikdy nikdo nedobyl a pravděpodobně ani nedobyje, dokonce ani legendární Rudá armáda s oddíly VDV si neporadila s tamními povstalci. Samozřejmě historie tohoto konfliktu je rozsáhlá, akorát mě mrzí, že ve filmu nebyl sebemenší náznak americké pomoci afghánským povstalcům, protože CIA je nejen cvičila, ale dokonce dávala zbraně. Podle mě je to jako spojení Olověné vesty a Čety, ale přitom úplně jiné. Rusko točí filmy evidentně podobné jako americké, ale nestačím se divit, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jeden z mála filmů, co je dabován a je dabován perfektně. Bohužel i tento film má vadu - podílení amerických studií na natáčení, tzn., že konec je neuvěřitelně naivní a spíše pohádkový. Na válce není nic hezkého nebo romantického, nejsou v ní vítězové ani poražení, jsou jen ztráty na lidských životech, ať už ozbrojených sil nebo civilistů. Je zajímavé, že ruská hudba s vojenskou tématikou se velice často zmiňuje o bojích v Afghánistánu slovy: Сегодня кончится кошмар... = Dnes ta noční můra skončí...

 • poster

  Kameň (2012)

 • poster

  Habermannův mlýn (2010)

 • poster

  Nepřítel před branami (2001)

 • poster

  Jolki (2010)

  Krásná vánoční moderní komedie, která rozhodně neurazí. Celkem pěkně zpracovaná a velice slušně obsazená. Má to skvělý nápad (šest duší), hudba vybraná taky přijatelně a krásně propletené osudy hlavních aktérů. Příjemná atmosféra vás krásně vtáhne do různých koutů Ruska. Jelikož vánočních komedií je jako hub po dešti a všechny stejně vyšťavené, tak musím dát 4*.

 • poster

  Daleko od Moskvy (1950)

  Film byl krásný, ale od knižní podoby se velmi lišil. Ukazuje hlavní myšlenku knihy (mladí inženýři, plní ideálů odjíždějí projektovat ropovod na Krasnojarsk, kde mají překročit plán práce o neuvěřitelných 200%). Oba chtějí bojovat na frontu, ale situace je taková, že Svaz potřebuje víc ropu, než vojáků pro boj s fašisty (heslo "NAS MNOGO" říká, že Sověti pokaždé vynikali v přesile tak mocné, že nepřítele umlátili doslova beranicemi). Možná mohli film natáhnout o 20 minut a zachytit tak počáteční situaci v Moskvě.

 • poster

  Černobylské deníky (2012)

  Průměrná americká produkce - špatná atmosféra, nevýrazní herci, neschopný kameraman a příběh taky nic moc. Celý film je založen na bezmoci partičky "děcek", která jedou na survival výlet s průvodcem, který "překvapivě" sloužil ve speciálních jednotkách, takže budete čekat dramatizaci děje, ale sundají ho jako prvního. Další půlka filmu je na principu "prasat na porážku". Nečekejte nic velkolepého, spíše průměrný horror a celkem předpovídatelným koncem. Kdybych se roky nezájímal o Černobyl, tak to v půlce vypnu.

 • poster

  Četa (1986)

  Silně idealizující film na válku ve Vietnamu. Oproti Olověné vestě neukazuje příšerný proces u přijímače. Pohled není absolutně objektivní, je to pouze z naivního pohledu Američanů, kteří se již podruhé spálili v Asii a podruhé to projeli. Ukazuje vietnamské partyzány jako bezcitné vrahy, kteří jsou surový. Ale nezapomeňme, že to byli právě Američané, kdo začali s invazí do Vietnamu. Ostatně, každý boj je prakticky zneužit jen ke zkoušce nových zbraní, to vidíme i na vybombardování Drážďan, našich závodů nebo Hirošimě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace