kamigava

kamigava

okres Louny

10 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Temný rytíř (2008)

  Nolan prostě nepřestane točit lepší a lepší filmy. Má to prostě v krvi. Batmanovskému hrdinovi nasadil opravdu vysokou laťku a tu asi jen tak někdo nepřekoná. Temný rytíř je velkofilm, od kterého neodtrhenete oči. Díky Heathovi Ledgerovi Gotham opět čelí chaosu, který rozpoutal nový záporák Joker. Prostě špičkový herecký výkon Ledgera! Takhle se sžít se svojí postavou, no to je prostě fascinující. Moje velké očekávání se nakonec splnilo. FIlm hraje na všechny motivy: akce, láska, drama a to z něj dělá hodně kvalitní film, který funguje ve všech směrech. Jokerova anarchie nenechá Batmana odpočinout a vyždímá ho do poslední kapky. Výborní herci, příběh, hudba a hlavně pan Nolan:) Vše běží jako hodinky. Děkuju za další skvělou podívanou!

 • poster

  Temný rytíř povstal (2012)

  Christopher Nolan opět dokázal, že je schopný natočit velkolepé dílo. Tak emotivní a epický závěr trilogie jsem snad ještě nikdy neviděl. Jelikož jsem fanouškem Nolana a jeho filmů a myslím, že je to jeden z nejlepších reřisérů současnoti, považuju tento film za nejepičtější všech dob. FIlm ze pomaličku rozbíhá a zvyšuje se tempo až do samotného epického závěru. Kvalitní práci odvedli všichni, co se na tomto filmu podíleli. Hans Zimmer mě svojí hudbou ještě více vtáhnul do děje a vytvořil mi nejlepší obraz o tom, jak Batman znovu povstane. Navíc bratři Nolanové si nechali velmi záležet na příběhu, který je opravdu promyšlený tak, aby se se vší úctou rozloučili s Batmanem. Když jsem byl na třetí projekci, nekoukal jsem na titulky a jenom si užíval film. To je potom zážitek! Když už jste v tom IMAXu, tak proč si nevychutnat ten nejlepší obraz? TDKR je pro mě nejlepším filmem roku s dokonale procítěným završením netopýří trilogie, na který budu vždy s dojetím vzpomínat. Díky Nolane! :-)

 • poster

  Batman začíná (2005)

  Když jsem tento film viděl před sedmi lety, byl jsem rád, že někoho napadlo udělat restart Batmana, protože ty poslední dva díly to hodně schytaly. V té době jsem netušil, že budou další pokračování s Jokerem a Baneem. Hlavně jsem netušil, že to bratři Nolanové mají tak skvěle promyšlené. Z toho důvodu jsem si kladl plno otázek u Batmana začíná. Tenkrát bych mu dal tři hvězdy, ale nyní potom, co trilogie do sebe krásně zapadla, dávám plný počet. Nedávno jsem si Batman začíná pustil znovu a měl jsem z toho ještě lepší zažítek. Dobrá práce, Nolane!

 • poster

  Interstellar (2014)

  Nemám slov! Nolan se zase ukázal jako geniální režisér. Na takovou epickou podívanou jsem čekal více jak rok. IMAX formát ještě celý zážitek umocnil. Rád bych si ho zopakoval, i když měl film skoro 3 hodiny. V některých scénách mi Interstellar (dále jen Int.) strašně připomínal Gravitaci se Sandrou Bullock, což bylo také opravdu velice zajímavé sci-fi s dechberoucím vizuálem. Int. je Gravitace na druhou, protože nabídne více napětí, filosofie a dějových zvratů. Hlavně konec byl vygradovaný velice slibně. Teď váhám, jestli završení batmanovské trilogie bylo více emotivní než Interstellarovy "nárazové" emotivní scény (Matthewovo prohlížení rodinných událostí ze Země určitě se každému musela uronit slza, nebo dramatické "volání o pomoc" přes knihovnu v dosud neprobádaném 5-D prostoru). Malý nedostatek, který ale neovlivní mých 5 hvězd, je asi právě to rozdělení velkého dramatu na menší části. Dívák se pak nestačí divit, že film má ještě plno toho, co říct a očekává konec filmu. Trochu mi možná chyběla ta klišovitá scéna, kdy se kosmonauti (jako např. v Apollo 11) připravují ke startu raketoplánu či vesmírné lodi Endurance jako v Int. Nolan to možná pojal tak, že diváci už v kině viděli plno takových scén, tak je prostě přeskočil a Matthewa vyslal rovnou do kosmu najít obyvatelnou planetu. Start byl i přesto kulervoucí. Musím hodně pochválit Hanse Zimmera za podmanivý i burácejíci soundtrack. Ještěže se tihle dva géniové dali dohromady. :-) Každý jejich film je úžasná pastva pro oči i uši. Co se týče vizuálu, tak ten neměl chybu! Oproti Gravitaci je zde vesmír více tajuplnější a výborně zobrazuje skutečnost, jak je člověk prťavý ve srovnání s nekonečným vesmírem. Rád se o téma budoucnosti lidstva zajímám, tak jsem hltal každý kousek zajímavé informace o astrologii. Musím Nolana ještě pochválit za snahu udělat co nejrealističtější kulisy bez digitálních efektů a zeleného plátna. Je dobře, že Nolan je stále konzervativnější filmař a podporuje klasický film ve 2D na rozdíl. od digitálu ve 3D. Jsem hodně potěšen, že jsem viděl zcela nový druh sci-fi filmu, který přesahuje hranice našeho dosavadního poznání. Nolane, děkuji a tleskám ti!

 • poster

  Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

  Za mě asi nejlepší díl z celé ságy. Sledovat Anakinův přechod k temné straně Síly je prostě velmi zdrcující zážitek, který konečně doplňuje celou tuhle smutnou tragédii o Vaderovi. Anakin svou nákloností neustále kmitá mezi dobrem a zlem. Bohužel ho nakonec pohltí temnota, která by mu pomohla zachránit Padmé. Jaká to ironie, jak také řekl Palpatine. Anakin se tak bál ztráty Padmé, že ji nakonec stejně sám zabil svým hněvem. Jeho noční můry o její smrti byly nevyhnutelným osudem, který sám nechtěně způsobil. Kluk chtěl prostě víc, než mu mohlo učení Jediů nabídnout. Byla v něm moc velká síla, kterou jako Jedi nemohl navždy potlačovat. Jako Sith si mohl dovolit ji dát plný průchod. Hayden Christensen od Klonových válek velmi dospěl a budí respekt. Jeho pohled jako Sithský lord je fakt plný hněvu a nenávisti. Líbila se mi také úvodní vesmírná bitva, ve které prolétává Anakin s Obi-Wanem. Pamutuji si, jak jsem z ní byl v kině opravdu odvařený a to nemluvím o závěrečném souboji dvou hrdinů a následném zrodu Darth Vadera. Epická hudba Johna Williamse je bez debat nepostradatelná a navozuje atmosféru v pravou chvíli jako vždy (viz dramatická scéna - Order 66) Děkuji Lucasovi, že se mu povedlo takhle epicky propojit celou ságu, aby Darth Vader mohl odpočívat v pokoji. 100 %.

 • poster

  Dokonalý trik (2006)

  Dokonalý film, ve kterém hrají moji oblíbení herci (Bale a Jackman). Skvělé soupeření dvou kouzelníků, kteří se předhánějí v tom, jak udělat ten nejlepší trik, který ještě nikdo neviděl a zároveň se snaží odhalit tajemství toho druhého. Triky se mi líbily a působily fantasticky. Takové ovace bych chtěl taky zažít :-) Líbily se mi kostýmy, které hezky zapadly do tehdejší doby. Samozřejmě trochu M. Cainea tady musí být, jak by řekl Nolan :D . Je to skvělý herec, který uvede věci na pravou míru. Zápletka je opět podána v nelineárním stylu, což k Nolanovi samozřejmě patří. Chce, abyste vnímali každý detail a to vás drží na vlně filmu. Tento film je opravdu kus dobře odvedené práce.

 • poster

  Joker (2019)

 • poster

  Kmotr (1972)

  Musím tedy uznat, že tento film je opravdu úžasné dílo. Vůbec jsem nečekal tak vrcholné herecké výkony Brandona a Pacina. Ty 3 hodiny opravdu za to stojí! Tak kultovní film musíte vidět, než zemřete. Ještě mě čekají další díly a doufám, že budou stejně tak excelentní. Takhle jsem si vždycky představoval pravou mafii! Super!

 • poster

  Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

  Viděl jsem prodlouženou verzi. LOTR je asi jeden z nejlepších dobrodružných fantasy filmů všech dob. Nechybí mu akce, napětí, temná až hororová atmosféra, nádherné lokace, překvapivě povedené digitální efekty, famózní hudba a nakonec výborné herecké obsazení. 100 %.

 • poster

  Atlas mraků (2012)

  Konečně jsem se dostal k aktualizaci recenze Atlasu mraků. Knihu jsem četl celkem dlouho, skoro půl roku. To neznamená, že mě nezaujala. Naopak, žánrově odlišné příběhy mě bavily, akorát na ně nebylo moc času. Po jejím dočtení jsem si hned pustil film (celkem počtvrté a podruhé v originále s titulky) a s každým jeho zhlédnutím jsem znovu ohromen jeho komplexností. Film by měl spíš tak složitě propojený příběh různorodých časových období zpřehledňovat, ale místy působí trochu chaoticky a divák nepřestává hledat nějakou logiku či hlavní myšlenku celého představení. Přeskakování mezi časovými liniemi se může zdát zprvu chaotické, ale po chvíli jsem si na něj zvyknul. Ve filmu jsem vypozoroval, že jednotlivé příběhy jsou řazeny náhodně. Nemají žádnou posloupnost jako v knize. V ní je to následovně: Adam Ewing (r. 1849) - Robert Frobisher (r. 1936) - Luisa Rey (r. 1973) - Timothy Cavendish (r. 2012) - Sonmi 451 (r. 2144) - Zachry (r. 2346) - Sonmi 451 - Timothy Cavendish - Luisa Rey - Robert Frobisher - Adam Ewing. Kniha vypráví příběhy chronologicky do půlky, kdy se dostáváme k vrcholu knihy a to je příběh Zachryho a jeho soumrak vědy a civilizace. Pak se sestupně vrací až k Tichomořskému deníku Adama Ewinga. Film mě bavil jako celkek, kdežto kniha mě v různých částech zaujala více či méně. Teď budu psát jen o knize, i když film má k ní blízko. Vtipně a sarkasticky mě nejvíce pobavily příběhy Hrůzostrašná muka T. Cavendishe a havajský venkovan Zachry, který hovořil tou pravou vidláckou řečí a celý příběh spisovností zrovna neoplýval. To bylo takové přijemné zpestření. Timothy je naopak spisovný, ale také neustále ironický a vznětlivý důchodce/nakladatel. Jeho útěk z Aurora House byl stejně brilantní jak v knize tak i ve filmu. Naopak trochu napínavější byly pro mě příběhy Poločasy rozpadu - první záhada Luisy Reyové a Orison Sonmi-451. Připadaly mi více jako detektivky. Romantičtější příběh se vyklubal v Dopisech ze Zedelghemu, který mě také bavil číst. Napínavý vztah mezi Robertem Frobisherem a Vyvyanem Ayrsem ohledně autorských práv na Sextetu Atlasu mraků byl poutavým čtením, které neztrácelo na kvalitě až do tragického konce (Robertovo svádění Ayrse je ale v knize vynecháno). V knize mě také bavilo handrkování s Evou, kterou potkal Robert, což se do filmu asi nevešlo. Byla by to ale určitě zábavná vsuvka. Deník Adama Ewinga mě bavil asi ze všech příběhů nejméně. Sledovat vývoj otrokářství, slizkého doktora Goose či odvážného Adama, jak bojuje nejen o svůj život, bylo pro mě také zajímavé a nemohl jsem se dočkat, jak to s Adamem dopadne. Na druhou stranu jsem očekával, že mi kniha nabídne širší vysvětlení Adamova radikálního rozhodnutí přidat se k aboliconistům. Bohužel jsem se ho nedočkal. Ta scéna s Adamovým tchánem je rozepsána jen na několik řádků. Naopak ve filmu mi ta scéna plná emocí brala dech, obzvlášť Adamův poslední výrok: "Co je však takový oceán jiného než spousta kapek?". Film je emocionálněji vygradovaný než kniha a spolu s nádhernou hudbou ve mě zanechal nezapomenutelný zážitek, na který jsem měl být v IMAXu. Tom Tykwer a sourozenci Wachowski odvedli skvělou práci. Zfilmovali velmi zručně tak netradiční knihu. Film je podle mě nedoceněný asi proto, že neoslovil širší publikum. Mix žánrů může být pro někoho odpudivý, ale mě to sedlo. Jedno zhlédnutí na tenhle skoro tříhodinový, dobrodružný opus nestačí. Pohádka pro děti to rozhodně není. Navenek tak vypadá, ale násilí a nahota tu rozhodně nechybí. Jen mě mrzí, že z filmu ani z knihy jsem jasně nepřišel na to hlavní poselství či myšlenku, která by mě posadila na prdel. Nějaká dechberoucí pointa mi chyběla. Možná tam je, možná ne. Už jsem film viděl 4x a stále mě nic nenepadlo. Z knihy to už vůbec patrné není, protože propojenost mezi příběhy není tak intenzivní a střídání příběhů nemá tak rychlé tempo, abyste stačili něco vypozorovat. Bude potřeba asi další přečtení a tentokrát pohromadě a ne na etapy. To ale asi až někdy jindy. Byl jsem rád, že jsem to dočetl. Každopádně doporučuji.