Místo činu: deštný les (2011) (TV film)

Veľmi amatérsky zrežírované aj natočené ale nemienim sa tým zapodievať. Myšlienka silná a edukatívna. Na hudobný priemysel a nástroje sa už nikdy nebudem pozerať rovnako. To isté platí pre Madagaskar ako taký.

V zajetí démonů (2013)

Veľmi dobrá réžia, kamera, obsadenie a výkony v otrepanom neoriginálnom filme, ktorý ma bavil ako bežný film ale nepôsobil na mňa ako horor, skôr ako nejaká mysteriózna dráma kde sa som necítil napätie a nemal som dôvod na žiaden strach.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Black Mass je veľmi dobre natočený skutočný príbeh s veľmi dobrým obsadením. Považujem to za comeback Deppa a som rád že konečne je v poriadnom filme, kde nemusí mať 10 kg make-upu, hoci stále má aspoň 5. Vytknúť musím že film často pôsobil ako dokumentárny, skákali sme v rokoch, s niektorými skupinami sme boli len plytko oboznámení (talianska mafia a agenti ktorí napokon rozlúskli všetko). Film je zaujímavý tým, že takmer všetci sú antagonisti a nevytvoril som si k nikomu žiadne puto kedže je to takmer bez emócií a všetci pôsobia chladno. Napriek menšiemu sklamaniu z tak silného námetu som si Black Mass užil. Slabšie 4*.

Tísňová linka (2013)

Ako sa môže tak dobrý námet, s tak dobrým režisérom, pri tak dobre rozbehnutom úvode tak pokaziť? Nevedel som sa preniesť cez tú nereálnu proti logike chybu (skúsený sériový vrah nepozrie vačky svojej obeti keď ju uspal?!), ale dobre, robil som sa blbým naďalej ale ten záver je veľa aj na mňa. Napriek niekoľkým absolútne nonsens scénam kde musíte vypnúť rozum a ignorovať všetko klišé to malo aj pozitíva ako rýchle tempo, intenzita a pod.

Zuřící býk (1980)

Viac ako film. Raging Bull je opera, večný zážitok a symfónia dokonalej hudby s ikonickými zábermi. Každý boj je natočený inak a ten kontrast tmavej čiernej a svetlej bielej krásne odzrkadľuje čo sa odohrávalo v hlavne Jakea. Všetky postavy pôsobia ako hlavné, lebo nám na nich záleží. Len 4 roky po Taxi Driverovi spraviť ďalšiu epickú charakterovú štúdiu je neuveriteľné. Ani neviem medzi ktorý top list to skorej zaradiť, či medzi naj športové filmy, alebo biografie, alebo... toto dielo má všetko, absolútne všetko. Bojím sa že trio akým je Scorsese - De Niro - Pesci už nikdy neuvidíme, čo spolupráca, to diamantový klenot kinematografie. Bez Raging Bull a De Nira by zrejme Scorsese už nič ďalšie nenatočil, kedže práve toto mu zachránilo život keď takmer umrel predávkovaním kokaínu, a rovnako ako on bojoval so závislosťou tak ňou bojuje aj Jake. "No matter what you do, no matter how good you are, there is always Scorsese. There is always Scorsese challening you right there." - Brian De Palma po videní intra.

Výstřel (1981)

Výrobný De Palma a výborný Travolta v konšpiračnom thrilleri. Hudba dotvárala mystérium a dobový pocit. Veľmi šikovne vymyslený úvod aj záver, ktorý mi úplne vyhovoval. Typ zápornej postavy totálne sedí pre John Lithgowa. Som rád že som nečítal obsah pred pozeraním, lebo ako býva zvykom je v ňom úplne všetko.

Zlo mezi námi (2003)

Nedokážem posúdiť nakoľko realisticky je to spracované, v súčasnosti by celý dej bol riešený ako posledných 10 minút. Tradične severský surový príbeh o vzdore. Toto je dôvod prečo dnes nosia niektoré deti do školy zbrane.

Dárek (2015)

Viac ako slušný režisérsky debut Edgertona ktorý zároveň napísal scenár aj hral (diskutabilne) hlavú postavu. Jeden z najlepších thrillerov roka, kde mi ku koncu chýbalo "fandenie" niektorej z postáv, kedže to, kto je protagonista a antagonista sa mení každých desať minút až napokon som si povedal že obaja sú "bad guys". Napätie veľmi dobre vybudované, až na jednu-dve zbytočné lacné ľakačky. Osobne mi prišli veľmi ľahko predvídateľné posledné darčeky číslo 2 a 3 už v dobe ich "výroby". Záver niekoho uspokojí, niekoho nie, je otvorený a každý si môže predstaviť svoj vlastný.

Bestie bez vlasti (2015)

Cary Fukunaga je môj veľký hrdina a navždy mu budem vďačný za jeho prácu s True Detective, ale toto žiaľ išlo kus mimo mňa. Sú tu momenty, ktoré by som zrejme mal nejak precítiť a zapojiť empatiu, ale nie som zrejme dostatočne humanisticky založený. No úplne najhoršie je že som si už takmer celý tretí akt prial nech je už koniec, lebo ma unavovalo voice over filozofovanie. Neviem ani čomu to mám dávať za vinu ale pripadalo mi to príliš zdĺhavé. Možnou odpoveďou je že ma absolútne nezaujímal príbeh, kto s kým bojuje a prečo, kto vyhrá, kto zomrie, všetko mi bolo akosi fuk. Film je ale krásne natočený a verím že by si svoje obecenstvo našiel aj na veľkom plátne mimo Netflixu. Udeľujem 3* za serióznosť témy, ktorá donúti diváka premýšľať a za perfektný výkon len 14 ročného debutanta v hlavnej úlohe.

Úsvit planety opic (2014)

Vyzerá to tak že som jediný, no pre mňa bol tento sequel podstatne záživnejší ako Rise of the Planet of the Apes. Presne táto temnota mi chýbala v jednotke. Emócie, akcia, výkony, všetko lepšie. Efekty hodné sošky, nie len medzi najlepšími v roku ale vôbec. Andy Serkis brutálny. Zaujímavé že všade na svete je pokračovanie oveľa lepšie hodnotené, len na čsfd opačne.