Poslední samuraj (1999)

Bohužel velké zklamání, hlavně co se příběhu týče... vlastně jsem asi vůbec nepochopil, o čem to bylo a proč, stalo se vlastně něco?... vizuálně příjemné zpracování, ale nulový děj a navzájem se svádějící a žárlící samurajové posunuli film na bod mrazu = trochu zcestné a masochistické pojetí l´art-pour-l´artismu, nebo o co jiného se tu vlastně oshima pokoušel?

Requiem za sen (2000)

Vynikající film, pro mě snad nejlepší film o drogách, který si z nich nedělá srandu...naopak je to, zvláště závěr, deprese, jakou si téma více než zaslouží... přestože právě filmy o drogách mi zdaleka nejsou po chuti v žádném balení, aronofsky mě dokázal přesvědčit a oceňuji tedy především jeho a jeho režii, než film jako takový... snad si režisér Pí udrží i nadále takovou invenci, jistotu a styl na vysoké úrovni

Říše vlků (2005)

Další francouzská snaha o tajemně zajímavý a netradiční thriller končí kdesi v propastech béčkových filmů - a to těch nepovedeně béčkových... po vskutku úmorném, nepřehledném a nebojím se říci nudném začátku se okolo půle děj trochu rozjede a graduje a chvíli má člověk dokonce pocit, že se ještě objeví a stanou věci, které příběh a hlavně film zachrání... ale to ani náhodou... potom co zjistíme, že Turci jsou fakt krutí, dospějeme ke snad ještě nudnějšímu, a notně slepenému, závěru... prostě propadák, který se dá nejlépe ilustrovat na mezi dobrem a zlem tápající a z hrobu vstávající postavě extradrsného ex-policisty a experta na Turky (jean reno)

Přichází Satan - Procitnutí (1991) (TV film)

vskutku trapná vyvařenina prvního dílu (prvních dílů), škoda slov... a filmových kotoučů

Přichází Satan! (1976)

Jeden z nejzdařilejších hororů ve světě filmu a rozhodně nejzdařilejší "satanistický" film... vynikající režie, velmi dobří herci a velmi nápaditě a velmi temně vymyšlený a laděný scénář naroubovaný na biblické Zjevení, který posouvá děs a hrůzu na hranice skutečnosti... samozřejmě skvělé hudební motivy, ač soundtrack už tak skvělý není.. pokračování příběhu vyrůstajícího damiena aka antikrista, ač ne již tak vysoce kvalitní, lze dohledat v dotočené trilogii (Damien, 1978 a Poslední střetnutí, 1981), kde na řadu přijde i konečný boj se znovuvtěleným Kristem... jeden z mála hororů, u kterých jsem jako dítko zavíral oči strachy... koho jen mohlo napadnout re-makeovat tuto nedostižnou klasiku? marnost takového počínání více než přesvědčivě dokázalo 4. pokračování - Procitnutí, velmi trapně vyvářející z původní trilogie

Lovec jelenů (1978)

Výjimečný po-/válečný, psychologický epos o přátelství a traumatech války... život před válkou, smrt ve válce a utrpení po ní... k hvězdnému hereckému obsazení a hvězdným hereckým výkonům (zvláště de niro, walken, ale i streep) snad netřeba nic dodávat... pro mě osobně vrchol filmů s vietnamskou tématikou... snad jen ten úvodní klid před bouří mohl být méně utahaný:)

Nájemní vrazi (1995)

průměrná akční podívaná, v níž richard donner jen potvrdil, že má své řemeslo pevně v rukou - i s takovým scénářem... tím nejlepším na filmu zůstane bezpochyby temperamentní a ambicózní zabiják antonia banderase, který v té době v hollywoodu teprve startoval, naopak úplný závěr filmu, včetně rozuzlení, mě po jinak slušném akčním tempu poměrně zklamal

Úpis (2005)

Velmi příjemný film z vlny nových asijských eposů o lásce a bojovém umění... tento snad až s přílišnými ambicemi, jak po vizuální, tak i po formální a dějové stránce, výsledek na mě působí poněkud rozpačitě, chen kaige už dokázal, že má na mnohem mnohem víc... hezky se na to dívá, ale vizuální stránku bych oproti ostatním moc nepřeceňoval, alespoň mě tedy nepřesvědčila a slovo věrohodnost mi ani nepřišlo na mysl - to spíše přeplácanost, průměrný děj je pak "nakopáván" množstvím všemožných zvratů a konec je na můj vkus přeslazen... přesto příjemná, romantická a celkem nenáročná podívaná o nešťastné lásce v čele s cecilií cheung

Smrt si říká Engelchen (1963)

Strhující válečný/poválečný příběh z prostředí partyzánského odboje v němci okupovaném československu... vynikající j. kačer, ale i další... klos a kadár skvělá režie jako vždy... bolest, strach a beznaděj, ale i rameno, o něž se dá opřít, a naděje, která zbývá i tváří tvář smrti... zlaté to doby českého filmu, ani knižní předlohu si nenechám ujít

Ronja, dcera loupežníka (1984)

Jedna z nejúžasnějších a nejsladších filmových pohádek všech dob... jako ostatní si nemohu pomoci, ale: "p-p-p-pročpak si ho p-píchla p-p-přímo do pupíku, p-proč?" a ještě: - "po-po-podívejte, jak se krásně p-po-pohupuje!", - "p-p-paráda!!" a ono je to opravdu neskutečná paráda.