• Krátkometrážní
  • Fantasy

Bitva o Tyrnavos (1897)

Normálne ma tento filmík bavil! Malo to už aj hlavu, pätu, bol to film v tom pravom zmysle slova, pretože mal nejaký dej a nebola to len jedna scéna nejakého jedného nápadu. Začíná sa nám to vyvíjať k lepšiemu a lepšiemu.

L'Auberge ensorcelée (1897)

Premýšľam, prečo si tu ľudia myslia, že toto krátke video pôsobilo mrazivo a spôsobovalo bezsenné noci dobovým návštevníkom. Groteska bola predsa žánrom na dennom poriadku v počiatkoch filmu a určite sa na tom aj doboví diváci skôr smiali ako by sa báli.

Return of Lifeboat (1897)

To zaujímavé na tomto filme je, že už nevidíme, len jednu krátku statickú scénu, ale autor sa snaží o viacero záberov aj s iných uhlov. A to je, podľa mňa, prokrok.

Sutro Baths, No. 2 (1897)

Po zhliadnutí tohto https://www.youtube.com/watch?v=2jCtJWGcLfs dokumentu naberá video oveľa väčšiu hodnotu. Sutro Bath boli najväčším krytým kúpaliskom na svete a je veľká škoda, že dnes už neexistuje. Okrem obrovského miesta na plávanie obsahovala budova aj múzeum a bolo skvelou dominantou San Francisca.

Water Fall in the Catskills (1897)

Bolo prirodzené, že pri vzniku kamery začali ľudia natáčať to, čo pred tým fotili. Chvíľu im však trvalo uvedomiť si, že zatiaľ čo také vodopády a podobné prírodné krásy ukážu na obraze či fotografii nádherne, pre film potrebujeme trochu viac pohybu a akcie. I tak je to ale zaujímavý pohľad na vývoj kinematografie a natáčania.

American Falls from Above, American Side (1896)

Kvalita na tento rok trochu slabá, avšak pamätám si, keď sme mali v škole na estetickej výchove natočiť nejaký krátky film, tiež som si za "tému" vybrala malé vodopády u nás v meste. Takže za zaujímavý výber tretia hviezdička.

A Morning Bath (1896)

Ďalší dôkaz charakteru Edisona ako rasistu so stereotypným uvažovaním, ktorý netýral len zvieratá, ale aj ľudí. Niekto by si pomyslel, že je primeraný svojej dobe, no aj tak je smutné to vidieť medzi prvými námetmi na sfilmovanie.