janeke

janeke

Slovensko

1 2 3 4 následující >>
    • 9.3.2013  21:47

pravdepodobne najlepší dokument, aký som kedy videla. po videní Spielbergovej verzie "pomníchovských udalostí" mi ostalo zopár otáznikov a mala som pocit, že táto téma si zaslúži dokumentaristickejšie spracovanie (niečo á la Bigelow), keďže Spielberg hral skôr na filozofickú a etickú strunu. To, čo sa podľa mňa Speilbergovi nepodarilo - t.j. ukázať nezmyselnosť krvavej pomsty, sa tu podarilo na sto percent - udalosť hovorí sama za seba. tvorcovia dokumentu sa nie len že precízne snažili ukázať čo najodkrytejšiu pravdu o slede udalostí toho dňa, ale navodili dokonalú atmosféru doby, vrátane hudobného sprievodu. absolútne drahokamy sú výpovede poslednéjo preživšieho teroristu a nastolenie otázok ohľadom toho, akú rolu v tejto záležitosti zohralo Nemecko.

• 8.3.2013  11:27

That's really what this multibillion dollar industry is all about, isn't it? INNER BEAUTY. :) svieži, povrchný, pekne natočený... trojica hercov Meryl Streep - Emily Blunt - Stanley Tucci vie aj z banálneho scenára vykopať zlato. Paradoxne jediný, ktorý mi tam vyslovene vadil, bola Anka Hatheway - mám totiž voči parametrom jej tváre a mimiky hlboké iracionálne pocity odporu.

• 8.3.2013  11:16

pekné, pekné. móda je tvrdá robota! všetky hviezdy pre Grace Coddington...

• 4.3.2013  21:10

pre tých, ktorí majú radi opustené anglické sídla, praskajúcu podlahu, umrlčie deti, škaredé porcelánové hračky a negatívne naladených duchov. natočené pekne, bledý Daniel Radcliffe dopomáhal atmosfére, hlavný duch (ako je ženský rod od duch? diskriminácia!), alebo hlavná duchka/dušica bola nakreslená pekne strašidelne. // SPOILER! // ale ľakacích momentov tam bolo primálo (asi 4) a hrôzostrašná atmosféra sa nekoná, pretože už čosi podobné (oslobodzovanie ducha nejakým rituálnym činom) bolo vidno na plátnach veľakrát. ten záver bol zaujímavý a smutný presmutný, to však nepomohlo vytiahnut film z priemeru. šípim ale, že Radcliffe môže mať slnečnú hereckú budúcnosť (ak nezačne brať drogy). pre mňa bol podobný Sinister o čosi lepší - pravdepodobne preto, lebo bol zasadený do súčasnosti a viac ma vedia nastrašiť pohanské pekelné bytosti, ako viktoriánski duchovia...

• 4.3.2013  17:51

ajajaaaj, to už nebola sexi Barcelona! ani náhodou. bla bla, tliach tliach, kde nič, tu nič, jedno dvihnutie obočia prišlo so scénou "sprcha v opere" a jeden široký úsmev prišiel s Benignim a jeho príbehom. zvyšok filmu som rozmýšľala, či máme ešte doma niečo sladké. a Ellen Page ako femme fatale? my ass! v tomto filme teda nie. ak by mi došla takáto osoba do Ríma a mala by som ju ubytovať, kúpim jej radšej stan!

• 3.3.2013  18:57

film o ľuďoch a ich vzťahoch, ktorého jediná devíza by bola v jeho pravdivosti a uveriteľnosti. ale títo dvaja ani nemali skutočné trable a ono sa to celé len snažilo vyzerať úprimne, keďže do dialógov začlenili slová cock a ass a podobne. chyba lávky, emočne sa tento film nedotkne ani jednobunkovca. v tejto kategórii sú omnoho lepšie The Last Kiss a Last Night - vrátane lepšieho castingu.

• 3.3.2013  01:25

tento film je funguje iba ako predloha cool imidžu pre tínedžerov. obsahovú prázdnotu a scenáristickú nemohúcnosť sa snaží zakryť overenými postupmi odkukanými z iných coolových filmov pre tínedžerov. tých detí traumatizovaných v minulosti a príduvších do nového mesta a novej školy kde sa automaticky stávajú outsidermi - a to len preto, lebo sú vlastne lepší než ostatní - už tu bolo akurát dosť.

• 3.3.2013  00:42
    Let (2012)

absolútne uletene jedinečný príbeh, ktorý kombinuje dva odlišné žánre - a teda mohutnú drámu nešťastnej leteckej havárie a intímny exkurz do hlbín alkáčovej duše - zároveň ukazuje rôzne typy hrdinstva v jednej postave. tu je treba dodať že tú postavu zahral Denzel Washington úžasne, až ma z tých jeho ranných "opíc" rozbolela hlava. režijne vybrúsená vec, Zemeckis opäť ukázal, že je to pedant. ten záver bol fuj, "veľké gýčová americké srdce" sa nezaprie, škoda. napriek tomu pre mňa jeden z tých najpodarenejších snímkov tohto roka, preto plný počet..

• 2.3.2013  19:10
    Gigantický (2008)

narušené postavy v narušenom scenári. tvorcovia pravdepodobne holdujú opiátom, alebo si mysleli, že natočiť poriadny indie film znamená nasekať za sebou n nezmyselných scén s hrdinami, ktorí sú komplet všetci wierdos a teda sa správajú nezmyselne. kozí vývar to zaklincoval. film som pozrela kvôli ústrednej dvojke Dano-Deschanel, na obidvoch sa strašne dobre pozerá. v tomto prípade mi však liezli na nerv, páčil sa mi snáď len Goodman..

• 25.2.2013  14:28
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

mohol by to byť kľudne dokonalý príklad midcultu, ktorý ostentatívne využíva a zneužíva jazyk vedy a tvári sa, že rieši periférne vody geekov, a pritom ide o gastronomickú formu, kde sa zaobalene podáva šanca na sex s blndýnou, ktorá žije oproti a klasické zmierňovanie komplexov z lúzerstva, ktoré má v určitej forme a miere asi každý. to by tam ale nesmeli byť tak strašne chytro napísané postavy ako je Scheldon, Wolowitz a v poslednej dobe aj Amy. to by tam nesmel byť Parsons, ktorý je fenoménom sám o sebe, a to by tam nesmeli byť scenáristi, ktorí mu dávajú tie nepríčetne srandovné repliky do úst. v polovici šiestej série sa ešte furt každý štvrtok teším, že si pozriem ďalší diel a po sedemnástej epizóde sa dokonca začínajú lámať staré schémy (Raj a Penny). z vedľajšieho okruhu postáv zbožňujem Scheldnovu texaskú mamku (Laurie Metcalf) - životom ošľahanú kresťanku s jemne rasistickými sklonmi... na nervy mi lezie iba Leonard, ktorý hrá presvedčivo, pokiaľ mu sekunduje Scheldon, ale ostatok času je nesympatickým pokryteckým skrčkom, ktorý má nepríjemný tik si šprtať v nechtoch. a p.s. na môj vkus príliš veľa plastových vidličiek - tie by si kľudne mohli dať do erbu.

• 25.2.2013  07:34
    Diktátor (2012)

tak táto vec má všetko: gule, srdce, aj rozum. a čo je podstatné, vyvoláva spontánny rehot, čo je v poslednej dobe v rámci komédií zriedkavosťou. p.s.: zaujímavé je to kuknúť tesne po ZeroDark30...

• 24.2.2013  22:40

záverečná "kľúčová" scéna výborná,miestami dychvyrážajúca. problém je však v tom, čo pekne sformuloval užívateľ H34D, a teda, že réžia núti upnúť sa na "nasranú Mayu", ktorá je ale nie práve sympatickým hrdinom, a preto je jej častokrát obtiažne držať prsty. štvrtá hviezda putuje za informačnú hodnotu filmu..

• 3.2.2013  01:52
    Zlatý Glóbus 2013 (TV pořad) (2013)

pamätihodných bolo niekoľko momentov: Tina Fey+Amy Poehler a ich úsmevné "podpichy" Meryl a Bigelow; takmer dokonalá etuda Willa Ferrella a Kristen Wiig; šaty Jessicy Alby; vlasy Salmy Hayek a... zlatú medailu získava mysteriózne - hororovo rozďavený výraz Mela Gibsona.

• 2.2.2013  19:35
    Machři (2010)

výnimočný počin - film, ktorý aj z Buscemiho vedel urobiť trúbu. Inak vhodný ako pozadie k spoločenským hrám. a keďže komédie to majú ťažké, a tuším sa tam dvarazy dalo zasmiať, šup dve hviezdy.

• 2.2.2013  15:59

mala som predstavu, že konceptuálne umenie sa robí pri stole s veľkým popolníkom, z pretlaku pseudoideí. potešilo ma, že Andy to myslí naozaj úprimne. film má príjemnú zenovú atmosféru a viesť polemiky o tom, či má alebo nemá landart po päťdesiatich rokoch existencie v oblasti umenia miesto... už asi nemá zmysel. Andyho baví príroda a pre túto tému si snáď nemohol zvoliť lepšie médium. finálne pohľady na dielo sú poväčšine dokonca esteticky atraktívne... predsa len sa mi zdalo trošičku zábavné, keď Andy kľačal pri mori, "hral sa" s kameňmi a hovoril o "serious work". ak tam totiž nie je nikto, kto by dielo "skonzumoval", celá táto inštalácia fakt nadobúda charakter bezstarostnej, samoúčelnej hry. napokon, ak má Andy ešte stále svojho kurátora, ktorý dokáže presvedčiť odbornú verejnosť, že je rovanko fajn sa dívať na fotky týchto "krajinných zásahov", je Goldsworthy (výnimočne) v suchu.

• 2.2.2013  11:10

schematický film založený na topornom Hardym, grotesknom Pierceovi a brutálne nesympatickom a otravnom Shiovi. plus samozrejme podrezávačka, upaľovanie horúcou smolou, takmer smrteľné tresknutie rýľom a iné fajnoty, ktorými trebalo vyplniť tú prázdnotu v ďalšom filmovom prevtelení amerického mýtu o tom, že keď sa poriadne a spravodlivo naštvete, určite vyhráte.

• 2.2.2013  10:43

sledovanie tohto filmu má reálne sprievodné telesné symptómy ako nevoľnosť, nutkanie vypnúť film a neprestajné držanie sa za hlavu. nie je to veru strihačsky precízna dokumentaristika, ale zuzana piussi mala odvahu odkryť totálne banálne bahno, a za to štyri hviezdy. (predvolebné kortešačky SNS a HZDS sú už len pre silné žalúdky...)

• 31.12.2012  00:29
    Atlas mraků (2012)

//spoilery// chvíľu po dopozeraní filmu som sa na tvorcov hnevala, že tak zbytočne nahádzali na pomerne jednoduchú príbehovú kostru toľko novátorských nápadov a pôsobivých scén, že vytvorili galimatiáš, z ktorého výsledným pocitom môže byť iba zmätok. potom ma však napadlo (asi dosť neskoro), že tu vôbec nešlo o nejaký príbeh (či dokonca veľkú tému), ale o jeho filmovú analýzu. resp. o analýzu všetkých príbehov všetkých čias, v ktorých sa objavujú tie isté premenné v rozličných pomeroch a v rozličných rovniciach. nie je náhoda, že sa tu objavujú rozličné žánre - každý z príbehov pracuje s tými istými premennými typicky v rámci svojho žánru. zlo (Weaving), nevinnosť (deti), slabošstvo (Broadbent), odvaha (Strugess a Berry), láska, sex, náhoda, determinácia, náslie a smrť. nad všetkým sa vznáša znamenie kométy, ktoré určuje hlavného hrdinu a tým pádom aj sled udalostí, ktorý je ale skomplikovaný VECOU (kniha, list, nahrávka) - tá zabezpečuje časovú prepojenosť. samotný fakt, že je k filmu toľko diskusií a komentárov je dôkazom, že ide o počin, s ktorým si mnohí nevedia čo počať (podobne aj ja). Je to veľmi chytrý snímok, avšak je pre tých, ktorým náučná analýza stačí (aj keď je na mnohých miestach ironická a vtipná). pre mňa film jednoducho postrádal dušu a nepriniesol nič nové na poli príbehu. ten tu vlastne úplne absentoval a nahradila ho jeho "pitva".

• 8.12.2012  22:37
    Divoši (2012)

tak tento "masterpiece" sa tak úporne snažil vykričať, že je úprimný a drsný, že tesne pred záverom už vlastne vôbec nepočúvate, čo sugestívny hlas rozprávačky vykladá (asi pointu a rozuzlenie), pretože je to jedno. nasilu a samoúčelne nahromadená krutosť je priehľadná a ukazuje na nemohúcnosť príbehu a na zlý casting. humorná zložka, ktorá by ako jediná film zachránila, sa objavuje len občas u Benicia, Travolta ostal bez šarmu, Salma mi miestami pripadala ako zlá kmotra z telenovely a Aaron Johnson, na ktorého som sa tešila každú chvíľu vyzeral, že vyskočil z reklamy na dezodorant. obidve hviezdičky putujú Beniciovi za jeho "disturbing" výkon...

• 9.11.2012  17:59
    Pollock (2000)

Harris to urobil parádne. Vynechal patetické ospevovanie Pollockovej údajnej geniality a pekne ukázal, že celý vynález abstraktného expresionizmu bola vlastne len maliarova neuróza výdatne nalievaná alkoholom a výborný nápad ako zaujať Peggy a vopchať sa tak do jej zbierky abstrakcionistických podivínov. Výborná bola Marcia Gay Harden (ako vlastne vo všetkých jej rolách) a skladby Jeffa Beala miestami spôsobovali náhlu chuť ísť niečo namaľovať... Miestami bol film strašne pomalý, tak preto "iba" štyri hviezdičky.

• 9.10.2012  12:09

Pseudopoetická, anticivilizačná somarinka. Zdal sa to byť výluh Šulíkovej Záhrady a Svěrákovej Jízdy, až na to, že na rozdiel od Záhrady, tu bola poézia nefunkčná, metafory absolútne neoriginálne. Počas filmu som ani na chvíľu nemala chuť nechať všetko tak a utekať do prírody. Hviezdičky idú za Evu Holubovú a za scénku s koňom v krčme...

• 28.9.2012  23:39

ach tak spojiť srandičkovanie z prehnaného racionalizmu 19. storočia s objavom vibrátora a hnutím sufražetiek... a to celé v rámci ľúbostného príbehu tak, že to celé svižne a nekŕčovite tečie.. nuž to je majstrovstvo. výborná komédia. len tú kráľovnú na záver - to si mohli veru odpustiť..

• 28.9.2012  21:21

tu veru nepomôže ani oddaná láska k osemdesiatym rokom a ani nostalgické oplakávanie niekdajších akčňákov. málo humoru, málo originálnych akcií, dokonca mám pocit že aj málo mužnosti. film je teda určený výlučne ženám, a to najmä kôli telesným vnadám Jasona Stathama. Druhá hviezda putuje pre Dolpha, ktorý bol paradoxne výnimočne celkom presvedčivý..

• 28.9.2012  20:56
    Zamilovaní (2011)

tieto civilne natočené romance sú niekedy bolestivejšie ako horory. miestami naozaj iracionálna postupnosť deja presne tak, ako to už vo väčšine skutočných milostných príbehov býva.. očarujúca je záhadnosť hlavnej chlapskej postavy (Jacob). krásne kostýmy, nevtieravá kamera, pekný soundtrack..

• 26.9.2012  19:44
    Medianeras (2011)

strašne chytro natočený sled obrázkov ilustrujúcich dnešný život single tridsiatnikov (a nie len ich). Nespavosť a ibáče. Film nestratil ani na sekundu hlavu, niektoré detaily boli krásne - od trčiacich rúk z Marianinej tašky až po záverečnú výťahovú scénu.. Škoda toho nechutne šťastného záveru a od začiatku čitateľnej schémy filmu. No a len tak btw, prekavapilo ma ako sa v Buenos Aires verejne pláve, ech, to by aj u nás tak mohlo byť.. :)

• 5.9.2012  09:54
    Jiná země (2011)

Škoda tej sci-fi vrstvy filmu.. je jasné, že má v prvom rade symbolickú funkciu a film je vo výsledku skôr filozofický, ale aj tak je tu druhá zem predstavovaná najmä ako astronomický úkaz a v tomto ohľade je príbeh nedôveryhodný (napr. za štyri roky približovania sa planéty vedci nezistili, že ide o kópiu Zeme? resp. ako je možné, že ju objavili, už keď bola viditeľná voľným okom atakďalej). Nuž ale keďže mám slabosť pre civilne natočené scifáče, ktorých je v poslednej dobe málo, ku štyrom zaslúženým pridávam ešte jednu hviezdu.

• 4.9.2012  23:32

We Bought a Zoo je naozaj len o tom ako Matt kúpil zoo, a to tak strastiplne, že minul všetky svoje úspory a následne aj úspory zosnulej manželky. Celý príbeh je teda iba znôška dojemných scén nesmerujúcich nikam, vrcholom je objavenie celého mesta za spadnutým stomom... Hlavným postavám ich role veľmi nesadli a Scarlett má k správkyni zverinca poriadne ďaleko. Jedna hviezdička je za starého tigra a tá druhá za Agnusa Macfadyena.

• 4.9.2012  22:03

Ľahúčko vyrozprávaný komorný príbeh, ktorý šikovne nepriznáva svoj žáner. Vo výsledku síce ide o drámu, ale nájdeme tu niekoľko komediálne ladených scén. Celá štvorica protagonistov sú krásne reálne postavy, každý z charakterov je napísaný starostlivo, bez stereotypov a klišé. Obzvlášť Caleb je tak sympaticky podivný týpek, že si tú postavu zapamätáte aj vďaka jeho nie práve pozitívnym kvalitám. V štruktúre celého príbehu sú použité drobné detaily, ktoré robia filmík dôveryhodným, napríklad Emin „dark girl image“, či vtípky na účet nešťastnej netere Calebovho šéfa. Na nervy mi liezli nočné scény, kedy sa Ema premáva po baráku, hulí ako komín, poprípade pokrikuje čosi na Caleba a nikto sa nezobudí! Postava otca a mladšieho brášku je evidentne vyzbrojená veľmi tuhým spánkom a ľuďom v „grocery shope“ vôbec nevadí, že ktosi hrdúsi dievča medzi regálmi... tak preto „len“ štyri hviezdičky.

1 2 3 4 následující >>