triana

triana

okres Michalovce
tradicionalista s odporom k poverám a nadšenec ázijskej kinematografie

<< předchozí 1 2
    • 22.5.2015  20:52
    Tanec nad plačom (TV film) (1989)

"Netrpia ľudia, netrpia pre nič, len pre ľudí. Človek len pre vlastné šťastie človeka nevidí. Pre svetlo nevidia ľudia, pre lásku neľúbia. Pre život odvrhli život, diabol im kraľuje. A v potoku sĺz a krvi, svedomie zomrelo. Ach, páni, páni, ach, páni, prebuďte svedomie. Keď vy môžete byť ľuďmi, prečo by som ja nie. Ach, páni, páni, ach páni, srdcia si vezmite. Do rán ponižovaného viac klincov nebite."

• 15.5.2015  15:43

Tak predsa to bratia Česi dokázali! Natočili slušný príjemný celovečerák, po ktorom ostáva len dobrý pocit a úsmev na tvári. 1:0 pre vás.

• 15.5.2015  15:39
    Kandidát (2013)

Zdá sa mi, že nič, čo za posledné roky vypľula slovenská a česká kinematografia, sa nezaobišlo bez nahotiniek či vulgarít. Ešteže sa za kvalitnými snímkami nie je potrebné trepať na východ.

• 15.5.2015  11:12
    Sila lásky (TV film) (1990)

Hviezdy sú za Kalifa a Lajlu (ozaj divné meno), hudbu a za skvelú Magduš. Pri scénach Šahrazády a Šahrijára som sa musela červenať. Toto by som veru deti nenechala pozerať.

• 27.2.2015  18:45
    Jáma (studentský film) (2013)

Názorná ukážka toho, ako Satanovi posluhovači nevedia, komu vlastne slúžia a že takto to naozaj nefunguje.

• 19.2.2015  17:00
    The Tenant of Wildfell Hall (TV seriál) (1996)

Príbeh je za *****, soundtrack je za *****, ale minisérii vládla - ako to povedať čo najslušnejšie - intimita. Čo ma vôbec neteší, pretože som už odvykla od západného štýlu točenia. Krása ázijského umenia spočíva v tom, že dokážu všetko odhaliť, ale zároveň nič neukázať.

• 10.1.2014  22:00
    Joogoonui taeyang (TV seriál) (2013)

"Ak sa rozhodnete milovať, nikdy sa nebudete cítiť osamelo." Veľmi rozporuplný seriál. Snáď najnudnejší z čias Keopi Hawooseu. Komediálna zložka bola natoľko nevýrazná, že som ju takmer celý čas (až na pár jemných záchvevov) postrádala. Duchovia (neviem prečo) – niektorí hrozní, iní vyvolávajúci súcit, doteraz som neprišla na to, podľa akých zákonitostí. Bolo by logické, čím čiernejšia duša, tým strašnejší duch. Ale zjavne sa tvorcovia žiadnou logikou neriadili. /// Ak by „Veľké Slnko“ hralo dieťa, prišlo by mi roztomilé. Avšak dospelá žena správajúca sa infantilne, za žiadnych okolností nedokáže byť roztomilá, ani rozkošná, jedine trápna! (SPOILER) Pri upísaní celej svojej bytosti žene, ktorá ovláda duchov, aby navrátila úbohého boháča späť medzi živých (KONIEC SPOILERU), som bola rozhodnutá poslať seriál do koša. Avšak pro-life odkaz v poslednej časti ho zachránil a So Ji Sub si tak zachoval svoju česť. Tiež chválim hudbu Oh Joon Sunga, ktorý už v Shinui ukázal, že talent má a vie ho náležite použiť.

• 5.1.2014  20:15

Neviem, z akých zdrojov tvorcovia čerpali, spočiatku sa mi zdalo, že od Michala Lacka, SJ, avšak tretí a štvrtý diel sa od neho značne odchyľuje. Ja osobne sa prikláňam k názorom Gorazda A. Timkoviča, OSBM, ktorý dokazuje, že: 1. svätý Cyril sa stal episkopom už v Byzancii; 2. svätí Cyril a Metod priniesli a šírili na Veľkej Morave byzantskú liturgiu. Avšak i človek nezainteresovaný do problematiky misijnej činnosti týchto svätcov na Veľkej Morave, ktorý aspoň trochu pozná zvláštnosti gréckeho a rímskeho obradu, neprehliadne chyby typu kombinované prežehnávanie sa v Byzancii. Tie tri hviezdy dávam za animácie.

• 4.1.2014  13:32

Keď som to videla prvý krát, bola som unesená. Jednoznačných 5 hviezd. Teraz, po druhom vzhliadnutí, som sa 3/4 filmu nudila, v duchu sa hanbila za to, že som naň nalákala aj manžela (obaja sme sa úporne snažili nezaspať) a odpočítavala dlhé minúty do konca. Tešila som sa len na ten záver. A kvôli nemu dávam 4 hviezdy.

• 23.12.2013  21:42
    Wichool (2005)

Príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí zahoria vášňou jeden k druhému, zatiaľčo ich manželskí partneri ležia v kómatickom stave v nemocnici mi je proti srsti, preto som ani nemala v pláne pozrieť si ho. Zvábil ma len soundtrack, a tak som sa prinútila obetovať mu 100 minút svojho času. Tu som sa zase raz utvrdila v tom, že pozerať film, ktorý sa mi nepáči už pred jeho zhliadnutím, sa nevypláca. Bolo to totižto ešte horšie. Uznávam, časť viny na tom nesie aj moja predpojatosť, ale na svoju obranu môžem povedať (SPOILER), že aj z toho, čo sa zdalo byť vzplanutím citov s vidinou vzájomnej podpory v nešťastí, sa vykľulo obyčajné sebectvo so zneužitím toho druhého za účelom surovej pomsty. Akoby to malo niekomu pomôcť. Proti lyrickým filmom nič nemám, ale tento film ani Zízina najmodrejšia modrá nezachránila.

• 23.12.2013  19:46

Romantická linka tu pôsobila príliš rušivo, bez nej by to bolo snáď i za 5. Čo si to navrávam. Nebolo. Ale boli by to čistejšie 4.

• 11.12.2013  08:23
    Shinsaui poomgyuk (TV seriál) (2012)

Seriál prechádza troma etapami. Nazvala som ich podľa správania sa hlavnej predstaviteľky Seo Yi Soo. /// 1. Čakajúca Seo Yi Soo - nesmelá, trochu prestrašená z možnej konfrontácie, tú som mala najradšej. /// 2. Otravná Seo Yi Soo - Seo Yi Soo bez hrdosti. Neviem, kde sa to v nej tak odrazu nabralo, ale jej nové správanie mi dvíhalo žalúdok ako skazené vajce. /// 3. NeviemČoChcem Seo Yi Soo - bola znesiteľnejšia ako Otravná, ale stratenú reputáciu už späť nezískala. /// Ak by tvorba seriálu stála na mne, ukončila by som ho 10. epizódou. No i napriek tejto výčitke, vďaka mnohým aspektom, ktoré tu už spomínali iní (výkony hercov, samotná myšlienka nerozlučného priateľstva, spracovanie atď), dávam 5 hviezd celkom zaslúžene a bez výčitiek.

• 31.10.2013  17:50
    Pochyby (2008)

Pre tých, ktorí sa ukájajú pri hľadaní hnusných senzácií o pokleskoch katolíckych kňazov a túžia po utvrdení sa v presvedčení o tom, aká je celá Cirkev prehnitá, nebude tento film ničím viac, len gigantickým sklamaním. Nám ostatným kladie otázku (mimo iných) na to, či sa má - a do akej miery - Cirkev prispôsobovať neustále sa meniacemu vonkajšiemu svetu, aby to nebolo viac na škodu ako na úžitok. Hodnotný film.

• 18.9.2013  21:39
    Láska v bílém pekle (TV seriál) (2004)

Geniálne. Skombinovať Darcyho (áno, uznávam, že Thornton je viac darcyovský ako samotný pán Darcy) a Marianne od Jane Austen, to by ma nenapadlo. A už vôbec nie zasadiť ich do drsného severu Anglicka medzi biedu a smrť. Realistické. Pán Darcy bol prevalcovaný, ja 8 minút pred koncom smutná, že to čochvíľa skončí (a to sa mi - česť ázijským výnimkám - často nestáva). Ak by mojej top desiatke seriálov nekraľovala Južná Kórea, prehlasujem, že Sever a Juh by tam určite bol! --- aktualizácia 30.1.2015: Už je tam!

• 7.9.2013  08:35
    Lady XXL (2006)

Vulgárne, ale s myšlienkou.

• 5.9.2013  00:43
    Banchangggyo (2012)

Jeden z mála ázijských filmov všeobecne, kedy mi dĺžka stopáže trochu prekážala. Mohla by som sa vyhovoriť na nevyhovujúce časové podmienky (je takmer jedna hodina po polnoci a ráno treba skoro vstávať), ale koho tu klamem. Najradšej by som film ukončila už v prvej polovici. Druhá polka bola umelo naťahovaná, keďže sa v tej prvej nestihlo doriešiť to i tamto, a bez toho to predsa nejde. Ambivalencia žánrov - (mnou milovaná, inými zatracovaná, a) tak typická pre Kóreu - dosahovala extrémne výkyvy. Dramatická zložka pôsobila deprimujúco, komediálna až príliš odľahčujúco, romantiky by som tiež ubrala. Ako už poznamenal Jirka_Šč, bozk skutočne vyzeral ako bozk, bohužiaľ moje sympatie si film týmto počinom nezískal. Milujem kórejskú tradičnú drevenosť - za to sa nestrieľa. Najväčšiu časť mojich sympatií teda získala komediálna zložka. No i napriek všetkým mojim predošlým výčitkám, bola by som ochotná dať 5*, nebyť scény s autom na železničnom priecestí, okopírovanej z amerického Fireproof (alebo ktovie odkiaľ). Krátko ešte spomeniem, prečo vlastne to vysoké hodnotenie: 1. Mi-soo - také ženy skutočne existujú. //// 2. Život je naozaj vzácny a netreba ho premárniť, ani sa ho vzdať. Máme totižto len jeden. //// 3. Všetci sme do určitej miery zodpovední za druhých. //// Môj monológ zakončujem naj scénou na policajnej stanici. Kto videl, vie, ktorú mám na mysli.

• 23.8.2013  23:02

Pozreté znovu - tento týždeň už druhý krát, dohromady možno 30. Za každým pozretím ho milujem stále viac. Milujem príbeh, postavy, ich nedokonalosť, vyváženosť ich kladov i nedostatkov, spôsob, akým sa Miyazaki san pohral s predlohou... A po dnešnom zistení možného vplyvu autorky predlohy, C. S. Lewisom a J. R. R. Tolkienom, pridávam k páru očí plných obdivných pohľadov aj jedno trepotajúce detské srdce - ako srdce vtáčatka.

• 21.8.2013  22:26

POZOR SPOILER: Ráta sa mi myšlienka milovať svojich nepriateľov, a týmto ich meniť v ľudské bytosti (koniec koncov aplikovateľná nielen na zombíkov) a Marcus, Rov "najlepší" kamoš, si tiež zaslúži pochvalu. Avšak úchylnosť v podobe jedenia mozgu Julienho frajera, tlačí hodnotenie pod 4 hviezdy. Eta vsjo. KONIEC SPOILERA.

• 24.7.2013  17:01
    Gugaui seo (TV seriál) (2013)

Hlavnému príbehu by som viac ako 3 hviezdy nedala, zato príbehu Kang Chiho rodičov pokojne aj 10. Nechcem diskriminovať mužov s plnými perami (koniec koncov nie je začo), ale na tie Lee Seung Giho (nech ma jeho obdivovateľky hoci ukameňujú) sa mi dobre nepozerá. Ďalšia vec, ktorá mi vadila, boli "timeouty" počas bojových scén. Všetci zrazu prestanú bojovať a čakajú, kým sa naši hrdinovia porozprávajú. Potom pokračujú v boji. A na záver SPOILER: vidiac polmesiac visiaci na broskyňovom strome pri stretnutí s Yeo Wol na konci poslednej časti, na Kang Chiho mieste by mi do smiechu nebolo. Vieme predsa, čo to znamená.

• 12.6.2013  20:52
    Jeonseolui gohyang (TV seriál) (2008)

1. Návrat Gumiho *** ////// 2. Dieťa, poďme do hory Cheong *** ////// 3. Prekliatie meča Sajin **** ////// 4. Strašidelný list *** ////// 5. Mladý pán Oh Goo *** ////// 6. Strašidelný príbeh domu gisaeng *** ////// 7. Démonov príbeh **** ////// 8. Vracajúca sa dáma ****

• 13.5.2013  23:50
    Leobeuseutori (TV seriál) (1999)

1. Sunflower - **** - Lee Byung-hun, Lee Seung-yeon /// Lee Tae-sung je už dlho zamilovaný do zamestnankyne tej istej spoločnosti Han Seung-hee. Tá sa zo zlej skúsenosti z detstva bojí nadväzovať vzťahy s mužmi, a preto ho vytrvalo odmieta. Keď sa jej však začne vyhrážať stalker, ktorý ju už dlho sleduje a na Tae-sunga žiarli, Seung-hee sa rozhodne zdôveriť sa mu. Tae-sung v strachu o svoju milovanú trvá na tom, aby sa presťahovala, avšak ona sa chce stalkerovi postaviť tvárou v tvár. /// Ona chladná ako čerstvo vykopaný hrob a on, dokonalý gentleman. Pár na pohľadanie. /// Poznámka k tvorcom: Pozeralo by sa na to lepšie, keby radšej namiesto opakovaného pískania pneu pustili nejakú príhodnú muzikä. ////////////// 2. Message - ***** - Song Seung-heon, Choi Ji-woo /// Dvaja plejboji a žena, ktorú jeden opustil a druhý miloval. /// Pri udeľovaní hviezdičiek očividne ovplyvnená hlavným predstaviteľom. ////////// 3. Lost Baggage - *** - Song Yun-ah, Heo Jun-ho /// Osamelý šofér metra je odmietaný pracovníčkou strát a nálezov, ktorá nevie zabudnúť na svoju bývalú lásku. ///////////////// 4. Open Ended - *** - Lee Mi-yeon, Lee Min-woo /// Kim Ja-young zomierajúca na rakovinu sa snaží dožiť svoj život v ústraní a samote. Útočište nájde u vdovy so synom.

• 11.5.2013  00:16
    I am GHOST (TV seriál) (2009)

Na začiatok si dovolím citovať predejane z asiatorrents: "Why sub? Ji Sub doesn't say one single word. So who cares what other people talk." (Na obranu Ji Suba treba povedať, že jedna veta tam od neho predsa len zaznela.) ///Pozreté bez tituliek (nejaké tam boli, ale haki-baki som sa zatiaľ nenaučila čítať), i napriek tomu, že japonsky viem len (arigato, moši moši, nande a sodeska) o niečo slabšie ako kórejsky, budem hodnotiť. ///So Ji Sub skvelý, gangstri (alebo čo boli zač) bez pištolí - vlastne tri tam boli. Nie. Štyri. To je fuk. ///Hudba bola fajn, prvých 5 minút. Po 30 minútach mi už kvalitne liezla na nervy a po hodine uši prepli na mód selektívneho počúvania a precitla som až pri zvukoch záverečnej pesničky. ///Nemohla som sa ubrániť pocitu, že film bol točený "poloprofesionálmi" (takto nejako si predstavujem študentský celovečerák) a preto napriek všetkým nedostatkom hodnotím tak vysoko.

• 10.5.2013  09:03
    Hoisawon (2012)

Do konca poslednej akčnej scény som tipovala, kto umrie a kto ostane nažive, a tiež som hádala konečný počet zabitých zamestnancov "spoločnosti" - výsledok zaSPOILERujem - všetci. Aké prekvapenie, však? Čo ale pre mňa bolo prekvapením, je hollywoodsky záver. To, že sa film nedržal kórejskej šablóny až do konca, ma vôbec nemrzelo, práve naopak. P.s: Scénu s naháňačkou vysokozdvižným vozíkom v pozadí som si prehrávala niekoľkokrát, ale aj tak jediné, čo si pamätám, je len ten vozík :)

• 28.4.2013  12:10
    Porco Rosso (1992)

Nemožno si nezamilovať ten prasačí rypáčik vykukajúci spod čiernych okuliarov. V klobúku a baloniaku pôsobí skôr ako detektív a chrapľavý prefajčený hlas Shuichiro Moriyamu (len v japonskej verzii) mu ešte viac pridáva na tajomnosti. Porco Rosso je realista. Nič si nenahovára, a i keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, koná vždy premyslene a nič nenecháva na náhodu. Hlavný hrdina á la Vlk Samotár (a ešte k tomu aj gentleman), to môžem. Plný počet je za teba, Porco.

• 28.4.2013  11:45

Snáď v každom filme, ktorý nás nejako nadchne, sa nájde tá povestná Best scene, ktorá posunie naše hodnotenie vyššie. V mojom prípade to bol vstup Sheety a Pazua na Laputu. Ten záchvat radosti pohltil celé ovzdušie nielen na Lapute, ale i u mňa doma, ešte aj teraz sa usmievam. Skvelý Miyazaki, skvelý Hisaishi, skvelí dabéri, skvelí piráti. Niet čo dodať, čistých 5.

• 23.4.2013  17:43

Pozor, môže obsahovať SPOILER./// "Mám rakovinu v pokročilom štádiu (či inú vraždiacu nemoc - už si presne nepamätám, no i tak je to fuk) a plačúca Madona (ktorá ani neplače) je moja posledná nádej. Za posledné peniaze, čo mám, si kúpim kraksňu (je možné, že tá kraksňa bola v inom filme) a vyberiem sa na - možno moju poslednú - cestu. Ak by to nevyšlo, aspoň si užijem s mladým a krásnym chlapcom (ako muž mi teda nepripadá), ktorého náhodou stretnem cestou." Takto nejako si predstavujem chod jej myšlienok. Čo to má byť??? To pobúrenie hormónov ona nazýva láskou? (A nielen ona, ale ako čítam, aj distribútor.) Houby! Nikde vo filme som nepostrehla jej ľútosť nad činom, ktorý spáchala, vlastne ani uvedomenie si, že urobila niečo zlé. Naozaj nič zlé neurobila? Z pohľadu kresťana. Povedala si snáď hriešnica, keď šla pokorne za Ježišom do Šimonovho domu: „Pôjdem odprosiť Ježiša, ale cestou sa ešte stavím u zákazníka.“? A aby som nezabudla: „Od Ježiša si to nasmerujem zase k tomu istému zákazníkovi. (A určite ho nebudem chcieť evanjelizovať.)“ Celé zle. Už ani neviem, za čo tá jedna hviezda. Za hudobnú vložku určite nie. O iných veciach sa rozpisovať nebudem, pretože nemám rada dlhé komentáre, tak cudzie ako aj svoje. Film som videla pred cca 11 rokmi, takže je možné, že detaily sa mi miešajú s iným filmom. Momentálne som ho narýchlo nevedela pre osvieženie pamäti nikde zohnať– a možno je to aj dobre. Priaznivejšie by určite nedopadol.

• 18.4.2013  23:24

Skvelý námet, spracovanie, jednoducho všetko. Kimura Takuya milo prekvapil a ešte k tomu krásna Dan Rei, pre mňa jednoznačne číslo 1 z Yamadovej trilógie.

• 13.4.2013  14:25
    Haru no yuki (2005)

Tak tento príbeh šiel úplne mimo mňa. Mám rada romantické príbehy. Mám rada i príbehy, kde dvom zaľúbeným niekto/niečo bráni byť spolu (happyend je +). Ale čo neznášam, bolo vyjadrené správaním týchto dvoch hlavných "hrdinov". On, vôl, akého by ste len ťažko pohľadali, si zaslúžil presne to, čo dostal. A ona? Jej krása bola nemierne preceňovaná (čo nie je jej chyba) a určite nevyzerala na svoj vek (za to tiež nemôže). A nemôžem si pomôcť, ale správala sa ako koza. Tak nejako som im priala, aby im to nevyšlo./// Čo sa týka hereckého obsadenia, všetci boli skvelí, len tá Yuko mi tam akosi nesedela (už som napísala, prečo)./// Ináč nemám čo vytknúť - spracovanie nadpriemerné.

• 10.4.2013  21:37
    Ženatý se závazky (TV seriál) (1987)

Videné prvý krát (dúfam, že i posledný) 10.4.2013 dve časti za sebou. Študentka z Francúzska na výmennom pobyte, z ktorej každému mužovi vrelo v rozkroku a zbierka playboyov čoby rodinné dedičstvo cennejšie ako čokoľvek iné. Tu končím svoj komentár.

• 23.2.2013  01:27

Samurajský film točený americkým štýlom? A prečo nie. Amerika zapáchala z každej scény, ale kupodivu v tomto prípade to hodnotím ako veľké hviezdne plus.

<< předchozí 1 2