Othello

Othello

Hewlett Packard

Česko
kavárenský pseudointelektuál

27 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
  • 21.3.2018  09:58

  Tři Švédky v Tyrolích bez tří nahatých Švédek a bez Tyrol. Zato s nahatým Křovákem a poučováním o tom jak to ty Křováci válej a my jsme dementi. Bez nostalgie či znalosti třeba legendárního dabingu je to na prostřelení hlavy, kterému nedávám nižší hodnocení ze stejně povýšených důvodů, jakými se tenhle film dívá na domorodé kmeny.

  • 21.3.2018  09:42

  Na novém Jumanji není nejsmutnější to, že je to špatně natočená upachtěnost, která dokazuje to, že režiséři komedií zkrátka nejsou úplně vhodným materiálem k natáčení akčních či jinak velkolepých scén a jediné co ji zachraňuje je nasazení ústřední dospělé čtveřice, kde zejména Jack Black vládne v jedinečné transgender postavě propašované do rodinného filmu. Nejsmutnější je ten posun příslibu samotné hry Jumanji. Zatímco před dvaceti lety nám ona desková hra dávala dýchnout vzdáleným dobrodružstvím v neprobádaných a nebezpečných divočinách tím, že z nich vysílala proti protagonistům obrovská stáda zvěře, obří hmyz či tekuté písky s vědomím, že to tam někde venku v nějaké blíže neurčené divočině je, nová verze nás vrací zpátky na zem. V té je již jasně řečeno, že konec je neprobádaným krajům, konec je zážitkům za hranicemi známa, konec je dávání sbohem svému prahu, když jedinou možností, jak začít divoké dobrodružství je pouze v imaginárním světě v těle imaginární postavy, protože ve světě již není neobjeveného a nezmapovaného. Původní Jumanji na mě jako na dítě, nepůsobilo nijak rozjásaně, naopak nebezpečí bylo hmatatelné, velká část hraní se odehrávala na potemnělé půdě plné starých artefaktů, celý film se děl kdesi za deštivého podzimu a postava Johna Williamse byla v zásadě smutně tragická (ono přijít o celé dětství a dospívání kdesi na bílém místě na mapě...). Tahle rozjásaná estráda před nikoho neklade žádnou výzvu a je pekelně unylá.

  • 16.3.2018  10:26

  Tak jsou klucí šikovní. Ve věku, kdy jsem já psal zamilované balady svým láskám z puberty a laškoval se socialismem, přišli Damon s Affleckem s opravdu dospělým scénářem, který otevírá celou řadu témat glosujících na trochu extrémním příkladu vlastně neodvratný krok k dospělosti, jakkoli ten znamená oproštění se od sobeckých svobod na úkor určité uniformnosti a obecně čitelným motivacím, jako je uznání svého místa ve společnosti či oběti na oltář lásky. Ukousnutý krajíc je však obrovský i pro dva urostlé chlapy, protože ve filmu jsou vlastně čtyři dějové linie (Damon-Williams, Damon-Driver, Damon-Affleck a Williams-Skarsgard), které jsou sice všechny vázané na jednoho jmenovatele, ale zejména u té, která zobrazuje flákačskou rezignaci (jejíž dno tak v perfektním krátkém cameu znázorní Harmony Korine - heh you gotta love this guy) bostonského předměstí je příliš zřejmé, že jí film potřebuje hlavně na začátku a konci. Mezitím jí prostě jenom musí držet naživu prostřednictvím více či méně zábavných scének. Kde já bych oskaroval až by se chumelilo, tak to by bylo v případě Minnie Driver, ta holka je neskutečná, odporuje obvyklým femme fatale stereotypům, zjevně její postava žije i mimo své scény a jejímu vztahu s Damonem jsou věnované nejsilnější sekvence, kterým kraluje výborný postelový dialog, snímaný pouze v detailech s utlumenými světly, kdy práce kamery a střihu znemožňuje prostorovou orientaci a připomene tak leckomu proválené víkendy, když venku ústavičně prší a vy ani nevíte, kolik je vlastně hodin.

  • 13.3.2018  09:29

  Fandomský fetiš pro děti od 4 do 110 let, který tentokrát tuto svoji podstatu skrývá překvapivě neobratně. Naprosto logicky jdou každé nové Hvězdné války na plátna 14 dní před Štědrým dnem, když jejich hlavními dojnými krávami nejsou jenom diváci, ale hlavně uměle, na ruku vytvořená sekta fanoušků, na něž hned po odchodu z kina čekají nekonečné kompilace figurek od těch z amazonu za tisíc dolarů až po malinkaté, krví čínských dětí páchnoucí pindižvíky v každym posranym happy mealu. Nejsem natolik naivní, abych se nad tímto koloběhem kapitalismu automaticky rozčiloval (kor u Lucasarts), ale poslední Star Wars jsou tím nasáklé tak, že to kazí ten zbytek diváckého zážitku, co tahle série ještě má. Tolik zbytečných scén a záběrů na jinak nijak důležité potvory simulují pradávnou komediální berličku "vtipný záběr na psa" a nemají jiného účelu než podkladu pro 3D tiskárnu. Monumentálně tím trpí snaha o ponoření do nějakého imaginárního universa, když tam nic není jeho součástí a není co objevovat, protože všechno je chrstnuto před obličej, aby to viděl i támhle Bohouš. Navíc ikonických postav, strojů, lodí a prostor je tam až příliš na to, aby s tím film měl čas pracovat nějak nad rámec "stačí aby to tam bylo". Oblíbení obří čtyřnozí pěší roboti zde jsou jen proto, aby v jedné scéně šli dopředu, stříleli a pak se zastavili. Žádná interakce, žádná skutečná bitva. Což je skoro zločin, když nám občas dá film líznout úchvatných trikových sekvencí, abychom si pak uvědomili, čeho všeho jsme se nedočkali. Za nebezpečnou vyloženě považuju sekvenci, kde se Star Wars snaží být politicky relevantní tím, že prostě prohlásej, že každý nechutně bohatý musel přijít ke svým penězům nějakou levárnou. Čímž si pak nejspíše odůvodní to, že můžou ty nebohé Oscary Shindlery a Nicolase Wintony přejíždět pětitunovýma koněma. Pokud chtějí Hvězdný války dělat politiku, nejdříve musí vytvořit nějakou společnost, historii a nějaké aktivní, nikoli pouze reaktivní ideje. Při tom, jaká je tato série společenský fenomén je palba jakýchkoli politicko-sociálních meta tezí ďábelsky nezodpovědná a tvůrci by měli mít minimálně to svědomí do ní nezabrušovat. Uff zkrátka mě unavuje tahle kuřba fanouškům, ze které se třeba tento rok Marvelu již daří trochu kousat a učit diváka přizpůsobování se, zatímco tady se musím dívat na nějaký strašně špatně hrající důchodce, který kdyby nehráli v nějakym bláznivym sci-fi (tehdy vlastně ještě fantasy) v sedmdesátých letech, tak by pili piňakoládu v domě pro seniory někde v Baltimoru, ale místo toho musej tady běhat navlíknutý do strašných nesmyslů, dívat se na sebe jak v jehovistickým náborovým filmu a povídat si s pinpongáčem na zelenym plátně jak magoři.

  • 7.3.2018  11:12

  Jeden z mála filmů, v jehož štábu se nacházel odborník na házení kočkou. Mimochodem viděl v tom ještě někdo jiný inspirační zdroj videohry Dead Space?

  • 2.3.2018  11:07
  Vaginator: Dawn of the Bitches (amatérský film) (2017)
  ****

  S Vladimírem Justem jsme se shodli, že hláška "Dej mu něco pod hlavu ať mu nezapadne jazyk." je nejvtipnější moment v českém filmu od Jméno kódu Rubín. Petříček neustále předhazoval perky expozice a zejména ďábelskou talkshow Toma Opatřila. Jan Rejžek zamlel něco o stalinistických čurácích a šel si to pustit znovu. Docela jsme čuměli, protože jsme si všichni mysleli, že už je dávno mrtvej.

  • 27.2.2018  09:36
  120 BPM (2017)
  ****

  120 BPM neni heterák, co jde s teplym kámošem do queer baru a vezme si na sebe solidárně boa. 120 BPM je prvotřídní homouš, co už v tom baru od šesti sedí a když tam dorazí nervozní doprovod s boa, řekne si pod vousy "Bože co to je za kreténa?" Konečně queer film, který neni natočený pro heteráky, aby je do omrzení přesvědčoval, že homosexualita je normální, ale film, který komunikuje s homosexuály samotnými. Nikdo tam nežebrá o ničí uznání či sympatie, nic není zredukováno na karikaturu ve prospěch zjednodušení celé problematiky (taky za to zaplatíme 140minutovou stopáží). Opoziční strany se relativně trpělivě snaží komunikovat, obvinění ze strany Act Up nejsou nikdy potvrzena ani vyvrácena. Po filmu nenastane pětiminutovka vysvětlujících titulků. Být homosexuál, byl by film pro mě nejsilnější identifikační zážitek minimálně od Top Gun. Protože se mi tolik štěstí však nepřihodilo, nebudu předstírat, že jsem se dokázal na film patřičně navázat. Hvězdu však přidávám za fascinující setkání s bolestivou, tragickou, pomalou smrtí a surealitou okamžiku skonu v poslední čtvrtině.

  • 20.2.2018  09:08
  Převrat (2015)
  ***

  Je to trochu buzzkill, když vás film pozve k baru k nachcanýmu starýmu mládenci s bouchačkou a nudným tatínkovi od rodiny, přičemž pro další dovolenou si vybere jako parťáka druhou variantu. Protože hned jak se rozpoutá genocida, tak nám dojde, že tentokrát nebudeme jenom sledovat, jak si v různých patáliích poradí protagonisté, nýbrž každá ta situace bude mít ještě prolog, kdy na sebe všichni budou řvát, že né a pak jako že teda jó, a také samozřejmě epilog, kdy po každé takové situaci se ještě všichni budou muset osahávat a ptát se, zdali jsou oukej. A Dowdle z toho nijak alibisticky nevybruslí, protože točí žánrovku, žádné syrové realistické drama o hrůzném konfliktu kdesi daleko, ale prostě napínavou podívanou se všemi chybami a berličkami, které k ní mohou patřit. A ve které se nepoflakuje nic jiného než chodící mauzoleum Pierce Brosnana, které odkazuje nejen na svojí nejzásadnější filmovou roli, ale také na svůj legendární pěvecký výkon v Mamma Mia! Tady je to pravda o něco lepší.

  • 20.2.2018  08:47

  Původní Flatliners nebyla ze scénáristickýho hlediska sice taky žádná party hard, ale postavám jsme mohli věřit jejich sebedestruktivní zanícenost z potřeby sobeckého poznání, čemuž ještě dopomáhala stylizovaná, hyperaktivní režie rozjetého Schumachera, která celou zápletku umístila do opuštěných gotických interiérů a tichých ulic hostilního města chvíli před nespecifikovanou apokalypsou. V remaku si banda rozmazlených děcek působí klinickou smrt, aby jim to šlo líp ve škole, zatančili si, zapíchali nebo PEKLI DOMÁCÍ CHLEBA! Zájem o osudy těchto povrchních, bezcharakterních bytůstek, nehledě na spoustu neinovativních lekaček a strašáků, jsou samozřejmě úplně na bodu nula a film nic jinýho nemá. Ani ten vizuál, který z původních Hráčů dělal to, proč si jej alespoň někdo pamatuje.

  • 13.2.2018  09:51

  Na začátku dokumentu je nám řečeno, že autista netrpí, protože je postižený, nýbrž proto, že je neurodiverzní, nicméně svět je vybudován pro neurotypické. Tomu je podřízeno i jeho zaměření, které schválně naprosto vynechává jakékoli lékařské hledisko problému, nýbrž se snaží nahlédnout do neskutečně barvitého, neurotického a přitažlivého světa, který tak nějak dává vlastně větší smysl než ten pragmatický, reálný. Janek si tak sice umetl pohodlnou cestičku, ve které jen snímá aktéry, aniž by měl nějaké větší tendence stavit před ně nějaké nosné situace a roztomile není schopný zastřít fakt, že autistům jejich uzavřené mikrosvěty prostě závidí, ale ono se mu vlastně není co divit. "Jsem ti ten plakát udělal takovej uměleckej. Ty takový blbiny děláš, ne?"

  • 12.2.2018  10:22

  Brannaghovi se po nevydařených experimentech s velkorozpočtovou filmařinou (Jack Ryan, Thor) podařilo najít to správnou šachovnici, ve které jako filmový režisér může vyřádit i se svým scénickým cítěním. Pódium čtyř vagónů je pro něj ideálním settingem, ve kterém totiž dokáže pracovat s oblíbenými divadelní formální postupy a přesto využívat všech možností filmové řeči. Je tam vidět ta radost, to vyžívání se v rozličných sebemenších detailech, v rozestavování objektů a zejména v pohybu skrze scénu, kde se můžeme nechat mást či naopak sbírat indície pouhou prací s filmovým rámem. Je sice fakt, že divokou zalidněnost úvodu v Istanbulu, ve které přicházejí do filmu jedna postava za druhou v přeplněných ulicích úžasně hektického velkoměsta už film nepřekoná, ale pak zase přichází na řadu tichý obdiv nad důmyslnou prací s prostorem, v němž dlouhé, vycizelované záběry dělají maximum pro to, aby neopakovaly jakýkoli předchozí postup. Je to reminiscence té nejklasičtější filmařiny těmi nejsoučasnějšími prostředky, je to krása a zase po dlouhé době film, kdy venku zuří bouře, do kina zatéká, projekce je maličko nakřivo, ale já zase sedím, nedutám a čekám jak to s tou Bierhanzlovou mastí na lysinu pastí vlastně bylo a nic mi nechybí.

  • 9.2.2018  10:08

  Kdyby George Clooney míň posedával s křížovkama v kavárnách, s úsměvem popíjeje Dolce Gusto, jak se mě snaží přesvědčit reklamní bannery a místo toho se zahrabal pod peřinu se scénářem a snažil se ucelit například způsob vyprávění, tak by třeba alespoň každá scéna nevypadala naprosto odtrženě od zbytku filmu a neustále se neměnila nálada od bizarní komedie po historickou obžalobu. Vedlejší postavy by tam taky třeba nebyly jen kvůli jedné scéně a nevršily by se zápletky dříve než by byly definovány charaktery. Matt Damon by třeba mohl hrát něco jiného než postavu Williama H. Macyho ve Fargu, akorát v jiném zasazení. A hlavně, hlavně by to nevypadalo jako narychlo spíchnuté umělecké přiživení na aktuálních problémech USA, které musí být hlavně co nejdříve dokončeno, aby bylo aktuální i v době uvedení do kin. Což je věc, které se bohužel asi obávat nikdo nemusel. Ale on ne, flákač kavárenskej. Tak ať mu chutná.

  • 8.2.2018  09:05

  Já akorát mám trochu problém, když film přebere optiku Almy, ale natáčí ho pořád Reynolds Woodcock.

  • 6.2.2018  09:52

  I bez onoho transexuálního kontextu by šlo zobecnit pocit z filmu nad tento rámec a to jako nevratnou ztrátu člověka, který jako jediný chápal, kdo vlastně jste. Formálně proto film nesnímá protagonistku v obvyklých detailech tváře, nicméně spíše z povzdálí, aby vyplňovala jen část prostoru v záběru a působila ztraceně a osaměle. Nicméně celý koncept shazují pro queer cinema do omrzení stejně typické figurky pokryteckých cisek, ideálně ještě z vyšší společenské třídy a mě to pořád neba. Jinak také vyhlašuji soutěž o natočení filmu s tématikou transexuality, kde se maximálně třikrát bude někdo dívat do zrcadla. Teď se ukažte.

  • 2.2.2018  10:12

  Nic z toho, co dělá tento film zážitkem se v zásadě netýká filmu. Scénář, kde se prochází protagonista sem tam jak ve špatné adventuře a dozvídá se od různých hlav, že "tak takové to tedy bylo", se strašně bojí jakkoli klást nároky na diváka, od kterého se čeká akorát smutně se rozněžňovat a být fascinován z toho, co se před ním odehrává. A tomu se po pravdě těžko odolává. Je to nový typ vizuálního zážitku, ta dvourozměrná hmatatelnost, která láká natáhnout ruku a dotknout se neustále se měnících tahů štětce. Je to jiný způsob pohlcení do filmového mikrosvěta, která mi připomenula jak si malé děti kreslí detailní obrázky míst, kde by právě chtěly být.

  • 17.1.2018  09:51

  Ačkoli premisa prvního dílů byla originální a zajímavá, úspěchu se dobral zejména z lákavé nabídky shrnout veškeré problémy světa pod jeden nadpis. Prostor pro druhý díl tu určitě byl, zejména v době rochnící se v alternativních výkladech historie, nicméně Schenkmanův (Abraham Lincoln vs. Zombies či legendární Vášnivé známosti) nápad pojmout to jako středoškolskou detektivku jejíž pointou je to, o čem je celý první díl, to svědčí o opravdu svérázné ztrátě úsudku. Ono je ve výsledku taky skoro jedno, protože se na film prakticky nedá dívat. Způsobem nasvícení, pohybem kamer i ostřením připomíná méně úspěšné romantické seriály 90. let, které právě jedou poslední sezónu a celé to je prodchnuté sektářskou rozjásaností, kdy prakticky každý záběr upomene fotografii ze Strážné věže. Podobně zjednodušenému vnímání propadají i charaktery postav, kdy čtveřice hlavních hrdinů čítá nerdí asiatku, bělošského katolíka, černošského sranda divocha a bělošskou couru. Takže pastelky s sebou.

  • 16.1.2018  10:15

  Ono prostě dělat ty filmy jako čistou společenskou metaforu je hrozně ošemetný, protože upadnout do prostých, jednoznačných hořkých tezí je strašlivě přitažlivé. Lanthimos z toho pravidelně vybrušuje alespoň tou absurditou, neutěšeným vizuálem a pravidelnými šrapnely vybuchujícími z jinak pomalého tempa a postmoderní formy. Payne namísto toho žádnou svébytnou formální metodu nemá a tak trochu se v tom oportunisticky plácá, kdy jednou chce, abychom se nad jeho postavami lidsky dojímali či s nimi dokonce empatizovali, ale když se mu to hodí, přepne je do jednoduchých karikatur, jež se sami náhle redefinují jednou větou. V Downsizing tak najdeme scény jak vystřižené ze South Parku (výbuch vstupu do vaultu, Matt Damon zničehonic bubnující v hipízáckých hadrech při západu slunce), scény, které vypadají jak důsledek večírku filmových fanoušků (zmaštěnej Matt Damon pařící na večírku s Christopherem Waltzem a Udo Kierem) i scény, které jsou dostatečně dlouhé a citlivé, že by skutečně mohlo někomu dojít, že se u nich má rozněžňovat a s pitomým úsměvem pokyvovat hlavou nad tím jaká je ta láska mocná čarodějka i v těch nejnepravděpodobnějších momentech. A moje nervová centra v mozku již zkrátka nejsou natolik flexibilní, aby takto rychle a nahodile dokázala mezi všemi těmito módy přepínat.

  • 5.1.2018  09:35

  #metoo movie. Sojka mi pověděla, že tyto filmy budeme vídat teď poměrně často. Tak což o to, dějí se horší věci, námět koneckonců není zlý a zejména pokud vůbec nevíte, do čeho vstupujete ("Ježiš to bude celý vo tom, jak jí mučí na posteli a ona se snaží uniknout." "Ježiš tak vono to bude celý vo tom, jak se snaží dostat sama z tý postele." "Ježiš, vono to... jo takhle."), tak ten atypický vývoj celkem v sedačce udrží. Nicméně uslzená střední část, táhnoucí se zdánlivě do nekonečna, nevyvážené herecké výkony a fakt, že 80% filmu je prostříhávání mezi nějakými osmi záběry 103 minutovou stopáž neobhájí.

  • 3.1.2018  10:01
  Sněhulák (2017)
  ***

  Nějaké to spoilerování: Inspirován neotřelými obhajobami Douglase a Gilmoura93 filmu, kde sám režisér přiznal, že to nemá hlavu ani patu, protože nebylo z čeho ten film nakonec poskládat, jsem též zvedl hozenou rukavici alternativního čtení tohoto zmateného chaosu a vyšlo mi, že vlastně jediné, co ve filmu je skutečné, je poslední scéna. Zbytek je pohled do dlouholetého alkoholismem a vyčerpáním deformovaného obrazu minulosti detektiva Harryho Hola, v němž se mu jeden přes druhý mísí nepropojené, surreálné výjevy jeho předchozích případů a vyhořelých vztahů. Když už tak tak dosahuje ve své paměti konkrétních jevů, těsně předtím, než se jich dotkne mizí pod ledem nenapravitelně poničené mysli. Postmoderna žije i kdyby nechtěla a starý Lynch kdesi vzádu uznale kývá cigaretou. PS: pořád to ale vypadá líp, než spousta jiných adaptací severských detektivek a Alfredsonova práce s prostorem, kamerou a tam, kde mu na chvíli vítr odvalí klacky z podnohou, i dynamikou, je příkladná. Leč bohužel z koncentračního tábora zkrátka nelze udělat skákací hrad pouhým předěláním několika ostnatých drátů.

  • 9.12.2017  08:57
  Černý Petr (1963)
  ****

  Po každém dalším snímku z Československé nové vlny se ve mně zvedá údiv, jak je možný, že jsme nevyhynuli. *** K Černému Petrovi se mi ještě váže zábavná vzpomínka z vejšky, kdy na koleji spolužák na jednom večírku zamilovaně vysvětloval indickým a korejským studentům principy ČNV, což kulminovalo tím, že si všichni plácli, že se ihned podívají na Černého Petra s tím, že já, kterýžto jsem o sobě rozhlašoval, že dělám titulky k seriálům, to budu simultánně překládat. Erasmáci pobrali chipsy, basu piv a nadšeně se rozesedali po místnosti v očekávání komedie, kterou jim tehdy spolužák (snad Miloš?) slíbil. Někdy kolem dialogu "Shall we dance?" "But there's no music." "Well I'll come again." už definitivně propadli přesvědčení, že neumim moc anglicky a prostě si ty hlášky vymejším zpatra. Taktně se začali pomalu trousit a vytvářet si základnu na balkóně s hradbou omluvných úsměvů. Film jsme dokoukali tehdy akorát se spolužákem, který stále trval na tom, abych to překládal z tý angličtiny, ačkoli nebylo pro koho. Mně to ani nevadilo, protože s vytroušivšími erasmáky se vytrousil i zákaz kouření na pokojích. Jak on se ten spolužák jmenoval...?

  • 2.12.2017  10:01

  Námět, který dělá ze švindlování při písemkách napínavý heist, není vůbec špatný a jeden se tetelí, když si navzájem hrdinové posílají odpovědi otázek, ze kterých vytvářejí čárové kódy na tužky, které si rozdávají při testech. Zbytek je bída s nouzí, kdy ohavná kamera, na koleni dělaný střih a herecké ochotnictví se plácá ve 130 minutách našedlého obrazu, které by se daly zkrátit o pětinu jenom tím, že by neustálé zpomalené záběry běžely v normální rychlosti. Měl jsem smířlivější náladu díky tomu vyčerpávajícímu thrillu, který film solil při obcházení mezinárodního testu SITC, nicméně celé dílo se u mě pokořilo finálem, kdy nám je řečeno, že pravda skutečně leží na straně nesmyslných biflovacích jednorázových zkoušek, které určí zdali něčím v životě budete, nebo ne a ne naopak, kdy by mělo být spíše straněno postavám, které chytrým a inovativním obcházením zkostnatělého systému rozhodování nakonec vyhrají nad systémem a pokoří ho tak. Oni ho zde sice pokoří, nicméně samotný systém sám zvítězí jen díky tomu, že celou lumpárnu nakonec jedna z postav napráší úřadům a to jen z vlastní sobeckosti. Potvrzení tohoto statu quo po dvou hodinách je prostě zrada, srovnatelná s tím, kdy by na konci Dannyho parťáků George Clooney šel na policii prásknout svý kámoše v zločinu, peníze by jim tak byly opět sebrány a vráceny casinu. Nevim.

  • 28.11.2017  08:57

  Nejlepší film natočený dvanáctiletým dítětem. "Teď jako najedeš tou motorkou do tý helikoptéry. A vyhodíš pilota. A uneseš tu helikoptéru, aby si je mohl pronásledovat na dálnici, kde po sobě budete střílet." Vííí vrrr ratatata brrmmm... [DC]

  • 22.11.2017  09:31
  Cesta času (2016)
  **

  Koyaanisqatsi pro ty nejpomalejší. Krásné National Geographic screen-savery, mistrovství pravěku ve schovávání penisů kvůli přístupnosti a overvoice, který by donutil jednoho přestat třídit odpad. A navíc mi to furt řikalo mámo, což mě znervózňuje. Next! [cink!]

  • 17.11.2017  19:52
  Megan Leavey (2017)
  **

  Na konci jsem čekal, že by se třeba mohl objevit ještě Nicolas Winton. Jinak i přes snahu a poměrně schopnou režii a dramaturgii, byla Megan předem prohranou válkou, protože problém je v samotném námětu. Samotná hrdinka nemá za sebou tolik filmově nosných situací, vztahů a samotná není nijak zvlášť zajímavá. Tématem je zde akorát role armádních psovodů a vynášení jejich schopností. Na to ale nestačí jednoduchá hrdinsko-životopisná metoda, postavená na jedné osobě a film to líp neumí.

  • 17.11.2017  19:44
  Temná věž (2017)
  **

  Ten film má neuvěřitelnou schopnost nedokoukatelnosti. Vše v něm je natolik bezbarvé a suché, že napojit se na něj je nadlidský úkol i pro shaolinské mistry empatie, kteří si k snídani dávají maratony Lasse Hallströma. Až do poslední akční plískanice tam není jediný zajímavěji postavený záběr, uvedená postava či řečená informace. Ani případná demence není natolik monumentální, aby vytrhla z nepříjemné apatie, srovnatelné tak leda s tím být někde spoutaný, zatímco se vás někdo snaží hodiny umlátit plastovým kladívkem ze sady Malý stavitel. V závěru to maličko vystrčí růžky videoherní akcí, kde zejména fight s Mužem v černém připomíná souboje s bossy ve videohrách, k čemuž napomáhá zejména časté snímání zpoza ramene a malý operační prostor, kde se může hrdina skrývat jen za sloupy a uhýbat tak gradujícím atakům protivníka, přičemž klíčem k jeho poražení je využití interaktivního okolí. Nicméně já se ptám: není to málo? Pche. Málo je jen slovo.

  • 7.11.2017  09:24

  Už si ani nepamatuju, kdy jsem si takhle užil čtyři hvězdy. Sice ten buddy element tam kdovíjak nefunguje, protože Reynolds na Jacksona, který si zde očividně mohl dělat co chtěl, nedohlédne ani z jeřábu a navíc to má příšerný výběr a užití hudby, nicméně kde to dominuje, tak to je pole bezelstné akce, které je ve filmu dostatek a skvěle se na ní dívá. On totiž problém většiny akčních komedií je v tom, že má spíše režiséry kované v komediálním žánru než akčním a musí pracovat s herci, se kterými je sice sranda, ale donutit je nakopnout otřískanýho stodvacetikilovýho kaskadéra, tak aby to nebudilo shovívavost, prostě většinou nejde. Hughes je naštěstí především akční režisér, který má s výbušnou choreografií zkušenosti a proto se můžu těšit z toho, jak veškeré peckovačky, honičky a přestřelky se odehrávají v plných, živých ulicích za denního světla a navíc jsou víceplánové. Bravurní eskalací je potom pronásledování v Amsterdamu, kde se nahání pět elementů (gauneři, policie, interpol, bodyguard a zabiják) za pomocí lodí, motorek, aut, samopalů i bazuk a to nikoli postupně, ale všechno najednou. Ulice jsou členité, plné uskakujících civilistů, aut, venkovních restaurací a mostků a vše je zde maximálně využito v prvotřídní choreografii. A na konci filmu, snad jakoby z povinnosti, ještě spadne tak nějak mimochodem na barák helikoptéra, aby se jako neřeklo. Hughes dokázal výborně přetavit každý dolar z 30 milionového rozpočtu a ačkoli nemá pořád v ruce novou Lethal Weapon, na jeden z nejzábavnějších filmů 2017 to stačí.

  • 1.11.2017  09:54

  Koho nepřestane bavit podvanácté stále opakovaná metoda "hrozivá hudba a nájezd kamery - najednou hudba utichne - chvíli nic - lekáme se!", má k dispozici moji závist kombinovanou s pohrdáním.

  • 31.10.2017  18:30

  Stejná komedie asi jako nestihnout pohřeb svýho fotra.

  • 31.10.2017  09:44

  Ačkoli Piussi respektuji jakožto odvážnou a neúnavnou novinářku, není pro mě dobrou dokumentaristkou. Selský rozum je jen ošklivá, rámcově roztříštěná obžaloba jednoho zločince, která skáče sem tam, je jednoduše napadnutelná, ukvapená a celkově působí, jakoby celé natáčení i se sestříháním trvalo týden. Je to přeteklé nenávistí a nedokáže se to proto soustředit. Působí to tedy jen jako panický výkřik, jakkoli je panika v současné době tak trochu na místě.

  • 28.10.2017  13:58

  I když máte k dispozici jednu z nejlepších akčních scén (a zahrávám si s tím, že možná úplně nejlepší), co kdy byla natočená, musíte k ní mít i nějaký zbytek a ten Atomová bloncka naplňuje dostatečně. Minimálně pro ty, jež estetika rozbitého těla v drahých šatech, se sklenkou vodky a cigaretou v koutku pořád bezelstně naplňuje.

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace