mclenin

Láska horory prenáša

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 3.10.2020  23:27
    Ďábel (2020)

Fargo x Pulp Fiction + O Brother, Where Art Thou? = The Devil All the Time. Rozhodne zaujímavý kúsok, ktorý Netflix opäť vyprodukoval, hoci uvedený "obsah filmu" je tak mätúci, že divák netuší o čom film bude, evokuje niečo zo všetkého vyššie uvedeného.

• 3.10.2020  10:10
    Vyšinutý (2020)

Taký ten starý dobrý thriller aký sa dnes už tak často nevidí, pripomína roky 90te a 00e, kedy takýchto kúskov bola plná televízia a snáď aj kiná a predpokladám, že tak o rok ho uvidíme v nedeľnom megakine na Markíze.

• 27.8.2020  22:36
    Tenet (2020)

Špionážny krimithriller, ktorý nemá obdobu. Bez debát. Nolan opäť prináša inováciu niekoľkokrát využitých motívov, aby diváka ohromil velikášstvom, vizionárskym poňatím príbehu a istou originalitou a neprvoplánovosťou, za čo si ho ako tvorcu nesmierne cením. No z prvotných dojmov nemôžem hodnotiť plnou, hoci by som chcel - bez zbytočných spoilerov som mal dojem, že aj napriek stopáži je film skratkovitý vo vyjadrení, mierne predvídateľný (!) so snahou tak miasť, až sa zamotal sám do seba. Je to kúsok pomerne náročný na jeho strávenie či poňatie po prvej projekcii a ak bolo Nolanovým cieľom opäť preskočiť (samým sebou) nastavenú latku, tak sa mu to síce podarilo, no nie po všetkých stránkach filmu ako celku. Páčila sa mi myšlienka a príbeh ako taký, vrátane vizuálu a hereckého obsadenia, no mal som vyššie očakávania od hudobnej stránky, narácie a sebaprezentácie deja (snáď vrátane filmového vyvrcholenia). U mňa ostáva Interstellar a Inception neprekonaný.

• 28.6.2020  14:41
    Defending Jacob (TV seriál) (2020)

Výborné. Bez ohľadu na výtky miestnych užívateľov (reklama na apple, klišé, morálna agitka, ťažko uveriteľné, a iné), ide o vydarenú minisériu tohto žánru, ktorá si drží výbornú atmosféru od začiatku do konca, no jej najväčšou devízou je práca s prvkom neistoty a nejednoznačnosti čo vo výsledku umocňuje atmosferické vyústenie a zaústenie príbehu. A k tomu (takmer) prvotriedne obsadené. Určite sa oplatí vidieť.

• 27.6.2020  23:30

Je to vlastne "taková blbústka", ale dobre obsadená, parádne umiestnená (Island / Edinburgh) a celkovo z toho ide dobrý feeling, takže prečo nie. Ja som sa bavil.

• 20.6.2020  23:56

Film by si určite zaslúžil väčšiu porciu stopáže, v tejto podobe je to taký dobrý výživný zákusok predstavujúci niekoľko "stežejných momentú" skladateľskej histórie a zopár z najvýznamnejších skladateľov, avšak všetko iba v pomerne úspornej podobe. Vedel by som si predstaviť spracovanie témy v podobe seriálu, veď len taký Hans Zimmer či John Williams by vystačil svojou skladateľskou filmografiou na jeden celý diel. Inak je to fajn náhľad do zákulisia filmu a poukaz na skutočnosť, že film bez soundtracku by bol len ako nealkoholické pivo, ktoré síce osvieži, ale chýba tam ten správny drive.

• 20.6.2020  10:31

Od série k sérii lepšie a lepšie, čím sme bližšie ku koncu seriálu, resp. k začiatku a udalostiam BB. Zatiaľ čo v prvých sériách bolo napojenie seriálu na univerzum čitateľné viacmenej len z formálneho hľadiska, postupné zapojenie starých známych mu dodáva tú pravú šťavu a už sa neviem dočkať definitívnej premeny Jimmyho na Saula se vším všudy.

• 2.6.2020  11:32
    Westworld - The New World (série) (2020)

Dávam 4* ale priznám sa, že sa mi to páčilo prinajmenšom rovnako ako druhá séria. Oproti nej sa štylizácia seriálu pozmenila a nadobudla výrazne cyberpunkové rysy, čo sa prejavilo okrem iného aj na (opäť) skvelom soundtracku od R. Djawadiho. Príbeh ako taký je však výrazne zoštíhlený, na jednej strane priamočiarejší a ľahšie pochopiteľný čím ide divákovi vstriec, na druhej strane však postráda akúsi auru myšlienkovej dômyselnosti a komplexnosti ako tomu bolo v predošlých dvoch, ale najmä v prvej sérii. Napriek tomu, stále baví a Aaron Paul zapadol dokonale.

• 29.3.2020  19:48

Dlho som si tento film odkladal na neskôr, kým budem mať tú správnu náladu na daný žáner / námet / typ filmu, pričom jeho zhliadnutie som vždy odsunul v prospech alebo na úkor iného kúsku, ktorý mi v ten ktorý okamih prišiel pod ruku, až tu zrazu som si ho pozrel (aj napriek odporu voči televíznemu sledovaniu filmov) práve v televízii počas nedeľného popoludnia na chate. A tak mi to trafilo do noty, že som ochotný privrieť jedno oko kvôli dabingu, druhé oko kvôli reklamám, tretie oko kvôli pátosu a klišé a prihodiť ešte jednu hviezdu a rovno dať aj plnú, lebo je to skutočne pekný film z kategórie feel-good, ktorý mi v ten daný okamih proste sadol.

• 29.3.2020  19:39
    Frčíme (2020)

Z hľadiska žánru animovaných filmov výborné, merítkom filmografie Pixaru lepší priemer. Cením "originálny" koncept (opäť originálny v rámci Pixarovskej filmotéky), ktorý ponúka z hľadiska štruktúry rozprávania síce jednoduchý a priamočiary príbeh, no s peknou pointou, ktorá nenechá jedno oko suché.

• 26.3.2020  22:19
    Interstellar (2014)

Novodobé filmárske absolutórium po stránke hereckej, technickej i hudobnej. Odhliadnuc od historických vplyvov, tvorcovských inšpirácií či (kvázi)vedeckého podkladu film divákovi servíruje príbeh, ktorý síce rozpráva o diaľkach za hranicou ľudskej predstavivosti, no pritom je tak bezprostredne blízky, že zážitok emočne defragmentuje na drobné čiastočky vo finále zjednocujúce sa do komplexnej mozaiky. Soundtrack Hansa Zimmera tomu celému dodáva zvláštne intímnu, až sakrálnu atmosféru a určite patrí medzi to najlepšie čo skomponoval. Videné niekoľkokrát, a zrejme nie naposledy.

• 22.3.2020  19:39
    The Room (2019)

Zaujímavá, komorná jednohubka, ktorá napriek svojej nízkorozpočtovosti dokáže diváka prekvapiť. Obzvlášť záver zdvíha latku nahor svojím miernym presahom do "mindfuckovosti". Stotožňujem sa s komentárom POMOa, ktorý to zhrnul stručne, jasne a ....

• 11.3.2020  20:12
    Outsider (TV seriál) (2020)

Pri hodnotení začnem od konca konštatovaním, že kniha je lepšia. Seriál (alebo TV miniséria) predstavuje Kingovu látku vizualizovanú pohľadom scenáristov, resp. ďalších kreatívnych zložiek, ktorí si neodpustili snahu mierne inovovať látku do podoby príťažlivej pre televízneho diváka v dôsledku čoho mierne zmenili charakter postáv, ich motiváciu ako aj hodnotové nastavenie vo vzťahu k základnému konfliktu čím de facto rozbili pôvodnú pomerne komplexnú a aj logickú predlohu. Inak povedané, to čo funguje v knihe, žiaľ nefunguje na obrazovke (z príbehového hľadiska). Seriál má však výbornú komornú atmosféru, hudobnú zložku a aj obsadenie. Zaostáva však po stránke scenáristickej, kde sa podľa môjho názoru dalo oveľa efektívnejšie zapracovať s potenciálom predlohy. Záver komentovať nebudem nakoľko ten zaostáva aj v samotnej knižke.

• 9.3.2020  11:33
    Neviditelný (2020)

S hodnotením balansujem na pomedzí 3* a 4*, napokon sa však subjektívne prikláňam k o kúsok vyššiemu hodnoteniu. Príbeh ako taký v podstate nie je ničím originálny a prekvapivý, divákovi poskytne presne to čo očakáva od žánrového filmu, keď sa povie "neviditeľný". V tomto smere je to teda viacmenej priamočiara záležitosť. Druhá vec je už samotné spracovanie námetu, ktoré pomerne umne pracuje s prvkom prekvapenia práve vďaka motívu nevidenej / skrytej hrozby. Myslím, že presne to, vrátane výbornej hudby, je nosným prvkom tohto kúsku. Inak viac než horor ide o thriller, takže za mňa sa "horor roka" nekonal. Ja osobne by som bol spokojnejší ak by sa pritlačilo viac na mysterióznosť snímku a tvorcovia sa vyhrali s myšlienkou spochybnenia zdravého úsudku hlavnej protagonistky, kedy by sa skôr cielilo na zmätenie diváka vo vzťahu k zobrazenému, t.j. či je to nevidené skutočné alebo je to len fantázia psychicky labilnej ženy. Inak však ide o vcelku vydarenú záležitosť.

• 8.3.2020  10:14
    Guns Akimbo (2019)

Střeštěná ujetost alebo ujetá šialenosť štylizáciou ponášajúca sa na Hardcore Henry či snáď Johna Wicka, ktorá si neverí ani nos medzi očami a strieľa si zo všetkého čo divákovi ponúka. A to je dobré, tak to má byť, som rád, že Radcliffe sa nebojí prikývnuť aj na projekty podobného uleteného charakteru, jemu tie role vskutku sedia. Plus, plus za Samaru Weaving a skvelú kratoscénu s bezdomovcom.

• 2.3.2020  11:34
    Gentlemani (2019)

Výborná hra s divákom s výborným hereckým obsadením s výborným technickým spracovaním vlastným štýlu Guya Ritchieho s výborným ostrovtipom správne načasovaným v kontexte jednotlivých scén a bez väčších očakávaní som odchádzal z kina veľmi spokojný. Prosto výborné.

• 15.2.2020  23:33
    1917 (2019)

Výborný kúsok z dielne pána Mendesa s dokonalou technickou stránkou a o niečo slabšou dejovo obsahovou zložkou, pochopiteľne aj s niekoľkými malými chybičkami krásy (záleží do akej miery je divák ochotný podrobiť snímok kritickému pohľadu a do akej miery privrieť oči), no akékoľvek koncepčné nedostatky plne kompenzuje zmienená technická stránka, dychberúcim vizuálom počnúc, sugestívnou naráciou pokračujúc a skvelou hudobnou zložkou končiac. A keďže projekcia splnila primárne očakávané -t.j. poskytnúť divácky zážitok - dovoľujem si, možno trochu subjektívne, ale predsa, hodnotiť plnou paľbou.

• 9.2.2020  22:06

Vizuálne úchvatné, hudobne podmanivé, príbehovo poeticky Andersenovské, typicky Waititiovsky čiernohumorne absurdné. Aj keď značne skratkovité, proamericky klišé-ovité a naivné, odhliadnuc, stále výborné. Domnievam sa, že film má nárok robiť si nárok na Oscara v hlavnej kategórii r. 2019. F*CK you Hitla, F U nazis ! Heil Waititi !

• 9.2.2020  11:53
    Sviňa (2020)

Pri komentovaní tohto filmu je pomerne náročné odhliadnuť od politických súvislostí (vrátane kvázi konšpiračnej teórie o možnom vplyve filmu na blížiace sa voľby), no ja budem hodnotiť viac menej len z pohľadu divácko - filmárskeho. Opäť raz sa potvrdzuje, že film ako médium reflektuje obraz doby, stav kultúry a do istej miery aj národného charakteru, a zatiaľ čo bratia češi produkujú vo veľkom prevažne komédie, slovenská produkcia čerpá zo (žiaľ) bohatej studnice dramatický udalostí a výsledkom sú v prevažnej miere politické drámy / thrillery. Neviem do akej miery film kopíruje predlohu od A. Šoltésa ale jeho základný príbehový oblúk je podaný koncepčne, pre diváka prehľadne a zrozumiteľne, samozrejme s využitím mnohých už "zľudovených" hlášok ("colu, pijem len colu"), ktoré vo veľmi zjednodušenej a skrátenej forme (predsa len nie je možné zhrnúť predmetné udalosti do hodiny a pol) poskytujú divákovi priestor na stotožnenie "fikcie" s realitou. Do akej miery je podávaná fikcia len fikciou a do akej realitou však až na niektoré výnimky ostáva len v rovine špekulácie. Isté však je, že pokiaľ je čo i len polovica predkladanej filmovej fikcie skutočnosťou, je to strašidelné a znepokojivé. Znepokojivé v takej rovine, že hoci priemerný človek má predstavu ako funguje politika a život vo "vysokej spoločnosti", v bežnej rovine uvažovania si niečo také nepripúšťa - akoby sa ho to ani netýkalo. Ono sa to ale týka všetkých. Po poslednej scéne a stmavení obrazu nastalo v kine také ťaživé ticho, aké som ešte nezažil. Bolo to silné, ... s horkou pachuťou v ústach. Našťastie je to len film ... (kiežby) P.S.: Jožko Vajda exceluje.

• 19.1.2020  19:03

Nie tak zlé, ako to tu vyzerá. Oceňujem reflexiu doby a snahu zakomponovať vymoženosti súčasnosti v kontexte načrtnutej mytológie. Príbehovo a myšlienkovo chytľavé, dramaticky a hororovo o niečo slabšie, ale stále pozerateľné. Je to taký priemerný kúsok snažiaci sa byť súčasný a nie spiatočníčky, čo je fajn. Vidieť to ale v kine, asi by som bol tiež na.ratý.

• 13.1.2020  11:23

Hodnotil by som zrejme 4* no jednu * prihadzujem za pocit, ktorý sa vo mne rozležal a ktorý pretrváva ešte pár hodín po zhliadnutí. Film rozpráva príbeh, ktorý môže napísať snáď len sám život - bizarne komický, horkosladký, miestami úsmevný a zároveň melancholický a smutný. To všetko zastrešené pod nálepkou "neuveriteľný". A hudba Rodrigueza je navrch ozdobou tohto celého.

• 12.1.2020  19:04

Mr. King je okrem iného aj majster budovania napätia na malom priestore v prostredí minimalizmu a pre napísanie skvelého príbehu mu stačí napr. miestnosť v horskej chate, TOI-TOI-ka či jedno kukuričné pole. Ďalším typickým Kingovským znakom je často bizarná až fantazmagorická predstavivosť čo môže byť tvrdým orieškom pre nejedného skúseného filmára (a čo napokon končí ako filmový zmar : samozrejme nie všetko čo funguje v knihách, môže fungovať aj na plátne a naopak). V prípade tohto kúsku sa podľa môjho názoru o zmar nejedná, na malom priestore a s nízkym rozpočtom sa pomerne statočne pasuje s predlohou a výsledkom je podarená jednohubka, ktorá obsahuje niekoľko fajn a niekoľko WTF momentov, no vzhľadom na to, že mám rád Kinga a mám rád aj časopriestorové hrátky, hodnotím tento kúsok pozitívne.

• 6.1.2020  22:48

Opäť o niečo lepší Woody než minimálne v r. 2017 (Wonder Wheel) a r. 2016 (Café Society), a to aj napriek (nechcenej) ročnej prestávke, .... áno, stále ide o tie isté motívy tisíckrát opakované vo všetkých Allenovych filmoch v rôznych variáciách, no v tomto prípade je snímok o poznanie ľahší a divácky vstriecnejší, a to najmä vďaka sympatickému a dobre zvolenému obsadeniu a celkovej uchopiteľnosti príbehu. Príjemná, romantická kratochvíľa.

• 1.1.2020  17:33

Dlho ma tento film nechával chladným a zámerne som ho obchádzal a otáľal s jeho zhliadnutím, aj napriek hodnoteniam ma jednoducho nelákal, no musím konštatovať, že moje predsudky boli zbytočné a som rád, že som sa k nemu dostal, pretože je to kus zaujímavej filmárčiny balansujúci na pomedzí romantiky, drámy a istej mysterióznosti, ktorá nenápadne buble pod povrchom a necháva diváka na pochybách či to čo sleduje je skutočné. Ako už je naznačené v mnohých komentároch, záver posúva tento film o kúsok vyššie a preto hodnotím plnou.

• 21.12.2019  09:31

Nedajte sa odradiť nízkymi hodnoteniami miestnej komunity, posledná časť nie je zlá a zaslúži si vyšší percentil než modré čísla. Prikláňam sa k tej menšine (alebo väčšine?), ktorej sa posledný akt nahliadnutia do histórie rodu Skywalker pozdával, ba dokonca si dovolím tvrdiť, že Rise of Skywalker je najlepšou časťou z novej trilógie. O technickej stránke sa nemusíme baviť, tá je bezpredmetná (vizuál a hudba sú špičkové), kameňom úrazu je zrejme príbeh, s ktorým skalní fanúšikovia pôvodných trilógií (alebo rovno celej hexalógie) nie sú spokojní v zmysle zadosťučinenia či kánonu Star Wars ako takého. Tretí diel pracuje s príbehom už prednastaveným v predošlých epizódach (ep. VII a VIII) a zatiaľ čo v ep. VII na diváka dýchol duch nostalgie (no súčasne priviedol nové postavy a určil líniu, ktorou sa mal príbeh uberať hoci pôsobil mierne nezáživne),a v ep. VIII, ktorá prekvapila len narušením pôvodnej koncepcie kánonu SW (skutočne bola nejaká ep. VIII ? už si ani nepamätám), tak v ep. IX sa autori snažia dať odpovede na položené otázky a uzavrieť jednotlivé príbehové linky, pričom toto sa im skutočne podarilo. Aj napriek rozvetveniu deja medzi side postavy, diváka zaujíma predovšetkým ústredný vzťah Kylo Ren / Rey stále hľadajúca svoje priezvisko - a práve táto linka je skutočným ťahúňom celej ep. IX a práve tá pozdvihuje poslednú epizódu nad ep. VII (kde sme nerozumeli o čo tvorcom ide) a ep. VIII (ktorej sme nerozumeli vôbec). Ak by som mal vybrať dôstojného nástupcu pôvodnej Star Wars ságy, bola by to práve epizóda IX, ktorá spĺňa takmer všetky požiadavky pre spôsob akým podať príbehy z preďalekej galaxie pre súčasného diváka.

• 15.12.2019  20:17
    Freaks (2018)

Výborné sci-fi indie béčko, ktoré mať áčkový šat a rozpočet, malo by hodnotenia od 80 % vyššie. No aj napriek tomu sa netreba nechať odradiť na prvý pohľad nízkorozpočtovým lookom, tento kúsok v sebe skrýva skutočne prekvapivý materiál. Pod POMOv komentár by som sa mohol podpísať.

• 8.12.2019  20:26

Nekompromisná jazda od začiatku do konca, ktorá mení svoju tvár v priebehu niekoľkých dejstiev od dramatického thrilleru cez "horor" až po čiernu komédiu a všetko je namixované v tom správnom pomere - hoci berúc do úvahy dramatickú konštrukciu, možno by mi stačilo ukončenie peripetiou, teda pred záverečným rozuzlením, ktoré už bolo mierne over the top.

• 8.12.2019  11:32
    Klaus (2019)

Pomerne originálny koncept originu S. Klausa, (ktorý pochopiteľne bude bližší najmä americkému publiku) s peknou animáciou, tou správnou zimno - vianočnou atmosférou, hoci miestami infantilný a ako vystihol užívateľ "nascendi" zvláštne rozloženými prvkami polarity dobro / zlo. Za zhliadnutie však určite stojí.

• 7.12.2019  09:51
    Ďábel od vedle (TV seriál) (2019)

Zaujímavý dokument, pripomínajúci Making a murderer, hoci prípad nie je natoľko vrstevnatý ako u MaM, no obsahovo a odkazovo značne silný a sugestívny. Polemizuje s otázkou potenciálneho justičného omylu na pozadí udalostí vyhladzovacieho tábora počas 2. sv. vojny, pričom proces zobrazuje bez bližšieho hodnotenia a ponecháva na diváka, aby si spravil vlastný názor. Myšlienky a úvahy, ktoré vzbudzuje by však určite stály za dlhšiu diskusiu, a to nielen vo vzťahu k súdnemu systému a jeho fungovaniu, ale aj k otázke trestu smrti či samotnej hodnote spravodlivosti.

• 2.12.2019  20:46
    Irčan (2019)

Írčan je poctivou filmárčinou viacgeneračného rozmeru s čitateľným Scorseseho rukopisom, hoci k dokonalosti mu chýba údernejší konflikt a filmovejší look. O obsadení je zbytočné vôbec diskutovať, stretajú sa tu herci prvej ligy a ťažko povedať, ktorý z tria De Niro, Pacino a Pesci je lepší, keďže každý dostáva rozličnú mieru priestoru pre rozvoj charakteru (mne osobne najviac sadol asi Al Pacino). Vyslovene "gangsterský" či "mafiánsky" pocit z filmu mi však trochu chýbal a mohol byť o niečo intenzívnejší, možno aj s ohľadom na dobové a dejové zasadenie príbehu, pričom vzhľadom na minutáž a frekvenciu postáv som sa v deji miestami strácal. Inak nemám snímku čo vytknúť, je to pekný návrat ku koreňom a pocta žánru.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9