mclenin

okres Považská Bystrica
Láska horory prenáša

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 14.10.2019  11:46

El Camino je svojím spôsobom "guilty pleasure" pre fanúšikov BB série, ktorý neurazí ale ani nenadchne, predstavuje odpoveď na linku Jesseho Pinkmana, ktorá pritom mohla kľudne prísť skôr, ba dokonca mohla byť ako epilóg súčasťou seriálového vyvrcholenia šesť rokov naspäť. Snímok využívajúc filmárske prvky, ktoré má divák späté so seriálom, stavia na komornej až melancholickej atmosfére a ťaží z notnej dávky nostalgie, ktorá sa v tomto prípade nepochybne musí dostaviť. Ako tu už viacerí písali, - SPOILER - v snímku cítiť neprítomnosť kráľa Heisenberga, prípadne aj ďalších postáv, ktoré šperkovali sériu BB a hoci pracuje aj s prvkami humoru a akcie, na mňa to celé pôsobilo smutne a akosi prázdno. Uvedené však nepredstavuje kvalitatívne mínus a ako fanúšik BB a BCS som si túto poslednú jazdu Jesseho Pinkmana užíval.

• 13.10.2019  12:36
    The Boys (TV seriál) (2019)

Veľmi chytľavá záležitosť. Dal som na odporúčanie známeho, sadlo mi to, ideme ďalej. Let´s go boys ! 1. séria : 85 %.

• 7.10.2019  10:34
    Slunovrat (2019)

Váham medzi 3* a 4*, ale prikláňam sa k 4* hlavne z dôvodu zdanlivej originality a netuctovosti snímku, ktorý v rade všetkých súčasných "conjuring universe" a ďalších komerčnejšie ladených hororov, vytŕča, a to aj napriek tomu, že prevažujú prvky mysteriózna nad hororom. Ari Aster je zrejme majster v pracovaní s atmosférou znepokojenia čo ukázal už aj v Hereditary, ktoré však pôsobilo o niečo intenzívnejšie ako Midsommar. Na druhej strane zvolený spôsob vyobrazenia vysporiadania sa so stratou je aj v tomto prípade správne "asterovsky" divný a režisér opäť brnká divákovi na strunu akéhosi podvedomého odporu k neprirodzenému a dokáže vyvolať práve ten pocit znepokojenia, ktorý v bežných popcornových hororoch chýba.

• 6.10.2019  10:50
    Joker (2019)

Joker je film, ktorý v divákovi dokáže vznietiť emócie, dokáže diváka nechať premýšľať nad tým čo vidí, necháva ho napospas absolútnej neistote v nevyspytateľnosti konania psychicky chorého muža, je to herecký koncert Joaquina Phoenixa v "najlepšej" forme. Film je pritom funkčný aj sám o sebe ako temný krimi / thriller, komiksové reálie predstavujú len nadstavbu a nie sú rušivé pre nefanúšikov komiksového subžánru, no napojenie na batman universe je v tomto prípade tak prirodzené a plynulé, že mi prišlo ako úplne samozrejmé. Skvelá kamera s komorne sugestívnymi zábermi doplnená melancholickým hudobným podkladom (ale aj výborný jazzový výber), ktorý v mnohých miestach odkazuje na Zimmerov soundtrack k Dark Knight (resp. batman trilogy) je už len čerešničkou na tomto predčasnom filmovom vrchole roka.

• 25.9.2019  11:59
    Marianne (TV seriál) (2019)

Netlix po roku opäť doručil hororový seriál a opäť neprestáva prekvapovať, jednak prístupom k látke a jednak tým, že vôbec vstupuje do vôd žánru a čerí vodu (čim pochopiteľne musí potešiť každého fanúšika hororu). Marianne boduje výbornou, pochmúrnou atmosférou prímorského mestečka Elden a tajomnou mytológiou nadväzujúcou na históriu čarodejníctva, využívajúc prvky ghost a curse hororu. A s atmosférou a strašením diváka pracuje tak umne, že miestami je napätie doslova hmatateľné, inak povedané - dokáže vystrašiť, čím predčí aj niektoré komerčné hororové filmy (nielen) posledného obdobia. Kvitujem aj prácu s čiernym humorom, podarený soundtrack a sympatický casting.

• 22.9.2019  21:46
    Ad Astra (2019)

Film stojí a padá na hereckom prejave Brada Pitta. Nebyť jeho, (resp. byť rola obsadená neznámou tvárou), šlo by pravdepodobne o ťažký priemer. Ako tu už niekto písal, vesmír tu predstavuje de facto len kulisu pre nosnú linku vzťahu otec - syn, pri využití dostupných prostriedkov ozvláštnenia deja, ktoré prostredie alebo tematika vesmíru ponúka (rovnako mohol byť príbeh zasadený napr. do minulosti v podobe otca na opustenom ostrove a syna pátrajúcom po ňom naprieč neznámy oceán). Vesmír je však pre diváka vizuálne príťažlivejší a v polohe časového zasadenia príbehu aj pútavejší skrz prvky predpokladu (t.j. je veľmi možné, že v budúcnosti pri kolonizácii najbližšieho vesmíru sa bude ľudstvo boriť s naznačenými problémami). Vizuálu teda niet čo vytknúť, podobne ani herectvu Brada Pitta a hudobnému podkladu Maxa Richtera (hoci ten z môjho pohľadu mohol ponúknuť viac - stále zaujímavejšou ostáva pre mňa, z posledného obdobia, kulisa od Justina Hurwitza - First Man / Hansa Zimmera - Interstellar). Jediné s čím som mal problém ostáva mierna zdĺhavosť a úmornosť príbehu ako takého, bez výraznejšej oscilácie alebo finalizácie pointy.

• 10.9.2019  21:39

Úvodom komentára je potrebné poznamenať, že objektívne vzaté, je tento film na pomedzí 3* / 4*, ja osobne sa prikláňam k 4* (slovom štyrom) hviezdičkám. Záverom potom uvediem, prečo napokon hodnotím 5*. Skutočne má film oproti prvej časti viacero neduhov, ktoré mu mierne rozkolísali kolená, spomedzi niektorých (v mnohých komentároch zmieňovaných) napr. menej Pennywisa v klaunovskej podobe na úkor jeho viacerých metamorfóz, nehororovosť celku, absencia atmosféry 80´s a detstva, menej popkultúrnych odkazov a zopár ďalších, ktoré šperkovali prvú časť. Napriek tomu však vyzdvihujem umnosť spracovania veľkosti príbehu ako takého (a v zmysle predlohy v mnohých častiach nespracovateľného, resp. nesfilmovateľného), za to patrí tvorcom veľký klobúk dole. Ďalším veľkým plusom je casting, ktorý je sympatický (nestotožňujem sa s komentármi, ktoré tvrdia, že tu absentuje chémia medzi postavami) a až neuveriteľne presný pri pohľade na podobu detí a dospelých. Taktiež vizuál a hudba. No a napokon, opäť v porovnaní s komerčnými "hororovými" kúskami posledného obdobia, sa nepochybne jedná o jeden z najlepších. Aj keď nie dokonalý. Prečo teda v hodnotení udeľujem 5* ? Úprimne sa mi zdá film s ohľadom na vyššie uvedené podhodnotený, hoci rozumiem, že pre nečitateľa predlohy (príp. nečitateľa Kinga) môže byť toto hodnotenie adekvátne. Mňa ako čitateľa a fanúšika Kingovej tvorby celkom prekvapilo do akej úrovne a miery zhody sa tvorcovia dokázali držať predlohy a obzvlášť potešilo jedno nečakané cameo a jeden konkrétny kingovský odkaz. Myslím, že tak by sa napokon aj dal charakterizovať tento počin - je to film skrz naskrz pre fanúšikov Kinga. P.S. Trojhodinová stopáž mi vôbec neprekážala.

• 5.9.2019  12:01
    Útěk z vězení v Dannemoře (TV seriál) (2018)

Kto má rád filmovú / televíznu tvorbu z väzenského prostredia, príde si na svoje. Netreba však čakať akčnú štýlovku podľa vzoru Prison Break. Ben Stiller "za kamerou" vsádza na dramatickú zložku založenú na skutočnej udalosti, preto aj tempo je pomalé a chladné, uprednostňujúce častú fádnosť reality pred nespútanosťou fikcie čo však neuberá príbehu na pútavosti a napínavosti. (Seriál na mňa pôsobil ako "zosobnenie" tvárového hereckého prejavu Benicia Del Tora, navonok pôsobí prispato, pod povrchom je nevyspytateľný).

• 2.9.2019  11:35

Jeden z tých kúskov "feel-good" alebo aj "feel-sad", vzhľadom na emočné odtiene, s ktorými film pracuje a na ktoré sa divák naladí. Vzťah otca a dcéry funguje skvele, doslova z neho srší vzájomná chémia a energia a de facto ťahá celý príbeh, jediné čo mi vadilo bolo využitie kvázi prvkov "deus ex machina", aby bol dej funkčný čím sa trochu vytráca uveriteľnosť snímku - je tu hneď niekoľko taký momentov, kde sa divák zamyslí, že takto by sa to predsa v reálnom živote nestalo, .. alebo áno ? Každopádne, tieto prvky k filmom, a obzvlášť "romanticko - dramatickým" nepochybne patria, takže za mňa silné a poctivé 4*.

• 23.8.2019  12:18
    Hastrman (2018)

Hastrman ma zaujal predovšetkým vizuálnom štylizáciou, prítomnými prvkami folklórnej až pohanskej kultúry a príbehovým poetizmom. Práve v poetizme naratívu a v dejovej mystifikácii podkreslenej neuveriteľne sugestívnou hudbou pripomínajúcou tóny N. Cavea (a W. Ellisa) spočíva sila tohto snímku, hoci práve z príbehového hľadiska môže mírně pokulhávat. (videné v rámci letného kina bažant kinematograf, svoj účel film splnil, a za lyrickosť až poetickosť filmu dávam o 1* naviac).

• 17.8.2019  11:43

Well, that´s a fine piece of hell of a classy, good old fashion film making, sir ! Vtedy v Hollywoode je vzorovým príkladom ako sa dá skutočná historická reália zaobaliť do scenáristického pozlátka a defacto, prispôsobiť ju potrebám príbehu, hoci príbeh ako taký nemusí byť príliš konzistentný. Inak povedané, vtedy v Hollywoode je štýlovou retro kvázi poviedkovou záležitosťou, s pridanou hodnotou v podobe vsuviek v štýle "film vo filme", s malými pomrknutiami na Tarantinovu predchádzajúcu tvorbu, prvotriednym herectvom a vygradovaným záverom, ktorý však nie je samoúčelný ale v kontexte príbehu predstavuje (aj napriek brutalite) aspoň symbolickú morálnu konzekvenciu dotknutým udalostiam. Jedným z mála nedostatkov podľa môjho názoru je, že tempo filmu v prostrednej časti mierne pribrzdí a pôsobí uťahane až vlekle, a taktiež by som si vedel predstaviť snáď ešte rozsiahlejšiu fatalitu v závere. Inak je to však po vizuálnej, technickej, hudobnej stránke, prakticky bezchybné. V rámci všeobecného hodnotenia dávam 5*, v rámci Tarantinovej tvorby 4*. P.S. divák ocení toto dielko viac pri znalosti udalostí okolo Sharon Tate, Romana Polanskeho a Charlesa Mansona.

• 15.8.2019  11:25

Film na daždivé nedeľné popoludnie. Vizuálne pôsobivý kvázi poviedkový kúsok má veľmi sľubný potenciál, ktorý sa mu darí naplniť akurát tak z polovice, chýbala mi tu intenzívnejšia práca so strašením a dôraz na horor, hoci vzhľadom na rating PG13 je výsledná podoba adekvátna. Atmosfericky a prevedením pripomína mix Stranger Things, It a Goosebumps. Slovami klasika : neurazí ani nenadchne.

• 15.7.2019  12:20
    John Wick 3 (2019)

Tretí diel = prehliadka bojovej choreografie se vším všudy. Pre diváka, ktorý očakáva viac dejovosti a príbehovosti to asi bude sklamanie, aj ja som mal pocit, že film po príbehovej stránke drží na vlásku len chabá kostra, ktorá je obalená vrstvami akčných sekvencií a svojim spôsobom film pripomína videohru, kde hlavný hrdina postupuje cez viaceré úrovne nepriateľov až k hlavnému "bossovi". No aj napriek tomu, Keanu Reeves to stále zachraňuje svojou charizmou a celkom zdatne mu tu sekundujú aj Halle Berry či L. Fishburne. Pozerateľný biják, ktorý sa miestami skláňa až k sebaparódii ad absurdum, no stále pobaví.

• 12.7.2019  21:05

"A takhle se to dělá ....". Tretia séria si pozoruhodne nielenže drží kvalitu, ale minimálne niekoľkými prvkami nastavenú latku predčila o čom svedčí fakt, že seriál sa dá "spapať" na posedenie, jeden diel za druhým, bez zbytočnej vaty a naťahovania so skvelou retro štylizáciou, výborným humorom, sympatickými postavami a vzťahovou dynamikou, aj napriek viacerým logickým scenáristikcým lapsusom či úbytku hororovej atmosféry. Tak ako ma v apríli sklamalo GOT, v júli chuť napravilo ST.

• 13.6.2019  21:01
    What We Do in the Shadows (TV seriál) (2019)

Výborné. Nič viac netreba dodávať. Ak vám sedel film, seriál vás určite nesklame. Ak ste film nevideli, seriál vás určite nesklame. Absurdný štýl humoru Taika Waititiho v kombinácii s mockumentary proste nemôže sklamať. Iba že by áno, ale inak určite nie.

• 28.5.2019  20:45

Dokument dáva definitívnu bodku za popkultúrnym fenoménom doby, umožňuje divákovi nahliadnuť do zákulisia natáčania a je to náhľad vskutku obohacujúci, dušu pohladzujúci a na strunku nostalgie brnkajúci. A taktiež zadosťučiňujúci pre ľudí behind the camera, nakoľko ukazuje koľko neuveriteľnej práce je za týmto počinom. Vedel by som si pokojne predstaviť aj sériu takýchto dokumentov mapujúcich prierez celým seriálom (nielen poslednou ôsmou sériou). Jediné čo by som vytkol, resp. upravil, je viac záberov s hlavným obsadením, inak je to takmer perfektné. A samozrejme Vlado NK Furdík veľmi pobavil.

• 27.5.2019  11:16
    Dokonalost (2018)

Za mňa také malé, milé televízne prekvapenie. Išiel som do toho, ako tu už niekto poradil, s tým, že som nevedel nič o obsahu príbehu a efekt prekvapenia sa dostavil. Aj keď sa nejedná o horor, film nepostráda napínavé scény a predovšetkým už zmieňovaný wow efekt. Podarený Netlfix kúsok.

• 20.5.2019  21:02

Posledná epizóda poslednej série predstavuje ľahký nadpriemer v rámci štandardu nastaveného podpriemernou ôsmou sériou. Aj napriek unáhlenému a nie dobre zvládnutému scenáru (ktorý sa pochopiteľne nemôže rovnať scenáru vychádzajúcemu z knižnej predlohy) považujem uzavretie jednotlivých príbehových liniek za pomerne zadosťučiňujúce a aj samotný záver za vcelku uspokojivý, čo odvodzujem z pocitu nostalgie a melanchólie, ktorý sa vo mne rozlial po záverečnom stmavnutí obrazovky. Takže aj pri hodnotení počúvam v tomto prípade svoje srdce a nie hlas rozumu. Som vďačný, že som mohol byť divákom jednej z najväčších sérií, ktoré boli za posledné roky natočené, triasť sa zimou na ďalekom severe, dobývať otrokárske mestá na exotickom východe či intrigovať na politickom juhu, vidieť zvraty, ktoré sa zaryli pod kožu tak hlboko, že si na ne pamätám dodnes a vlastne baviť sa o príbehu a teóriách ako takých s priateľmi a okolím. GOT si zaslúži (aj napriek nie veľmi podareným 7 a 8 sérii) obrovskú poklonu a absolutórium na pomyselnom železnom tróne televíznej a seriálovej zábavy.

• 13.5.2019  22:09

Jingle Bells, jingle bells, jingle all the way, oh what fun is it to ride, in a dragon open sleigh .... and nothing else matters .... predposledná epizóda sa predstavila nečakanou, až R-kovou brutalitou a z hľadiska celkovej výstavby epizódy to bol naozaj (miestami prekvapivý) masaker. A hoci zo scenáristického, resp. obsahového hľadiska ma už žiaľ GOT nefascinuje ako kedysi, "The Bells" sa mi, odhliadnuc od logických príbehových lapsusov (s ktorými sa jednoducho neviem stotožniť) napokon predsa len celkom páčilo.

• 2.5.2019  11:50

Viac než 10 rokov poctivého a pracného budovania filmového komiksového univerza zhmotnené do veľkolepého dvojdielneho (IW + EG) vyvrcholenia a ukončenia jednej éry. A to nie je málo. Už tým patrí MCU absolutórium bez ohľadu na objektívne (ne)kvality posledného dielu. Endgame nie je dokonalý film a má svoje nedostatky, počnúc schémovitosťou, končiac logickými lapsusmi, ale ... je to nádherná rozlúčka s jednou dekádou (presne taká akú si dotknutá postava zaslúžila) vyšperkovaná hudbou, vtipom, príbehom ako takým, a to takmer až do dokonalosti s hviezdnym obsadením takého ranku, že to asi dlho neprekoná žiadny film. 3 hodiny divákovi ujdú ako lusknutím prstov. 5 * dávam nie len za tento kúsok, ale komplexne za celú prácu MCU od r. 2008 až do súčasnosti.

• 29.4.2019  22:52

The Long Night - to o čom sa hovorilo od prvej série len v náznakoch hesla rodu Stark "winter is coming", to o čom sa v samotnom príbehu rozprávali strašidelné príbehy na dobrú noc, to k čomu sa viazala podstatná časť severskej mytológie opradenej záhadami a to čo tvorilo zásadnú zložku fantazijnej časti seriálu, prišlo ... ehm, alebo aj nie. Táto epizóda je vzorovým príkladom toho ako veľmi môže zbytočná premotivovanosť, "prehypovanosť", nedostatok "tvúrčí" fantázie pri absencii pôvodného literárneho podkladu a komerčný tlak prakticky podraziť kolená sľubne sa vyvíjajúcej látke. Bez zbytočných spoilerov môžem konštatovať, že po technickej stránke epizóde nie je čo vytknúť a vyčítať (snáď len tmavosť vizuálu), s hudbou a bojovou choreografiou sa tvorcovia vyhrali pekne avšak po príbehovej stránke je to pre mňa sklamanie. Žiaľ latka nastavená epizódami ako Hardhome, Battle of Bastards, The Winds of Winter alebo The Rains of Castamere zostáva nepokorená. Slabé 4* dávam za vizuál a niekoľko podarených scén.

• 6.4.2019  22:54

Hodnotím o niečo prísnejšie, nakoľko latka bola prvými dvoma dielmi nastavená naozaj vysoko a s tým boli späté aj isté očakávania. Tri hviezdičky však v tomto prípade neznamenajú priemer, v rámci žánru amerických animovaných filmov ide stále o nadštandard s nádherným vizuálom a skvelou hudbou, akurát príbehu samotnému už z môjho pohľadu akoby dochádzal dych a inovácia. Bez ohľadu na to sa však určite oplatí vidieť a byť svedkom zavŕšenia animovanej filmovej trilógie desaťročia.

• 17.3.2019  22:39
    Bumblebee (2018)

Návrat ku koreňom, a tak trochu aj nostalgia. Hravo preskakuje všetky časti série predimenzovaných Bayovských transformers a siaha k tomu najlepšiemu, prvému kúsku z roku 2007, ktorému sa v mnohom podobá. Bez zbytočného pátosu, digi bordelu, podprahových reklám a trápnych žartíkov, s nadhľadom a umiernenosťou. Podarené.

• 16.3.2019  11:40

Solídna oddychovka so solídnym humorom v solídnom prevedení, nič nadštandardné ale pekne predchádza niekoľko udalostí z filmového sveta marvelu a nadväzuje na ne. Brie Larson to v kostýme sekne, avšak film ťahá hore predovšetkým Samuel Fury Jackson. Solídne 3 *.

• 10.3.2019  18:46
    The Do Over (2016)

Blbina bez zmyslu a logických súvislostí v príbehu, ale osvieži. Ako tu už niekto písal, je to také Sandlerovské a kto má rád jeho humor, ten sa zabaví - nikterak solidně, ale zabaví. Kratšia minutáž by však neuškodila.

• 9.3.2019  19:08
    Sedm dní v pekle (TV film) (2015)

Spočiatku mierne tváriaca sa komédia prerastie do absolútneho bizáru vlastným štýlu Sambergovského humoru, ktorý je tak zlý až je dobrý. Presne podľa môjho gusta.

• 4.3.2019  12:07

Veľmi dobré či už po stránke atmosferickej, príbehovej alebo hereckej. Ako tu už niekto písal, nie je to síce tak temné ako prvá séria, no zvolený spôsob zobrazenia vyšetrovania v troch časových rovinách činí túto sériu divácky zaujímavejšou. Predovšetkým prvé časti vybudujú veľmi solídne základy "záhady" spletitého kriminálneho prípadu, ktorý má vo svojej (ako to už býva) principiálnej jednoduchosti napokon zdrvujúce následky. Druhá polovica a samotné rozuzlenie prípadu bolo pre mňa už nie tak intenzívnym ako zmienené začiatky, no záverečná pointa bola podľa môjho názoru dostatočne zadosťučiňujúcou.

• 25.2.2019  15:16
    Westworld - Dveře (série) (2018)

Osobne sa mi druhá séria páčila viac ako prvá, je to zrejme aj kvôli tomu, že ako divák už som nemal taký problém sledovať jednotlivé postavy a dejové linky, chápať zmysel a motiváciu ich konania, vnímať podstatu sveta westworldu a aj napriek retrospektívne sprítomnenej forme narácie som sa v celom tom klbku napokon nezamotal. Nie je to však úplne najjednoduchšie sledovanie, divák musí byť pozorný po celú dobu time-ingu.

• 18.2.2019  22:20

Trailer k filmu ma bavil viac než samotný film - výborne zostrihaný, správne načasovaný a vygradovaný s veľmi sľubným hudobným podkladom, ukazuje to najlepšie z filmu ako takého, navnadí. Pokiaľ by som ho mal prirovnať k nápoju - bola by to dobrá energická káva. Naproti tomu film pôsobí ako trikrát vylúhovaný čaj, všetko čo je naznačené v trailery je mdlo roztiahnuté na ploche 2 hodín, konflikty načrtnuté, vzťahy nedotiahnuté, nevyeskalované do potencionálneho - emócie burcujúceho záveru, ktorý mi bol ako divákovi ľahostajný. Vizuálne je to okulahodiace, (miestami pripomínajúce barokové maľby), hudobne uspokojivé, Saoirse Ronan ako ťahúň filmu, ale vo zvyšku veľmi priemerné (+ ako v mnohých komentároch uvedené - historicky nekorešpondujúce, minimálne s ohľadom na fakt, že tento kúsok je 100 % korektný a spĺňa všetky kvóty súčasnej americkej filmovej produkcie, bez ohľadu na reálie doby).

• 18.2.2019  22:01
    Contratiempo (2016)

Spočiatku jednoznačný príbeh sa mení na dômyselnú hru s divákom. A síce nedosahuje geniality Nolanovských či Scorseseho rozmerov, atmosféru si udrží po celý čas až do záverečných plot twistow. Podarené.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8