Zabiják (2023)

Dexter po FIncherovsky. Vzhľadom na meno režiséra som čakal trochu viac, hoci to rozhodne nie je zlý film, balansujem medzi 3 a 4*, avšak s ohľadom na značku Fincher zaokrúhlim nadol.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Spočiatku ťažko čitateľný príbeh zdanlivo bez zmyslu sa postupne vyjasňuje až napokon všetko do seba zapadne a hoci divák vie kam to celé smeruje, teší sa na záverečné zúčtovanie. Malebné prostredie Sicílie dá pripomenúť akési echo mafiánskych filmov á la krstný otec a spolu s hudbou pozdvihujú tento snímok ešte o úroveň vyššie. Z doterajšej trilógie sa mi tento diel svojou osobitosťou páčil zatiaľ asi najviac.

Beckham (2023) (seriál)

To, že Netflix (nielen) športové dokumenty / minisérie umí, to už je takmer všeobecne známe. V minisérii o Beckhamovi využíva tradičné osvedčené postupy kombinácie osobnej výpovede protagonistu, vyjadrení priateľov i (ne)priateľov, zákulisných záberov a celé je to tak šikovne nastrihané a dramaturgicky spracované, že v podstate sledujeme klasickú Campbellovu schému "Heroe´s journey", ktorá funguje aj v tomto prípade. Na ploche 4 epizód sledujeme najzásadnejšie okamihy, vzostupy i pády, Beckhamovej cesty na vrchol, síce v skratkovitej, ale za to v uspokojivo podanej a autenticky pôsobiacej výpovedi.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Kombinácia Scorsese / DiCaprio / De Niro (+ ďalšie známe mená) je sama o sebe viacmenej stávka na istotu a záruka, že film by nemal sklamať. A tak sa aj stalo. Scorsese obohacuje svoju už tak rozsiahlu a rozmanitú filmografiu o ďalší, nemenej zaujímavý snímok, pričom ako to v prípade tohto režiséra býva ide o poctivú, zemitú filmárčinu, adaptáciu predlohy inšpirovanej skutočnými udalosťami, film dýchajúci autorstvom a režisérskou víziou, čo je v rámci súčasnej tvorby samých prequelov, sequelov, remakeov, rebootov, spin-offov a crossoverov, veľká vzácnosť a v podstate aj udalosť. Jedinou výtkou v tomto prípade u mňa je akurát vyčerpávajúca stopáž, ktorú si viem predstaviť o nejakú tú polhodinku kratšiu so zhustením a zvýšením dynamiky deja. Inak je to film, ktorý sa oplatí vidieť.

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Flanagan sa stal posledné roky zárukou solídnej hororovej tvorby síce kolísajúcej kvality avšak prevažne sa pohybujúcej v priemerných až nadpriemerných hodnotách. Pád domu / rodu Usherov prináša modernizovanú poklonu klasickej tvorbe E. A. Poea. Koncepcia smrti na epizódu a tajomstvo hlbšieho pozadia udalostí udržiava zvedavosť diváka, pričom okrem zopár slabších / trápnych momentov má hneď niekoľko desivých a vyslovene nepríjemných čo vo výsledku vytvára a predstavuje dielo stojace za pozornosť diváka túžiaceho po atmosferickom, mysterióznom snímku, ideálneho do tohto "halloweenskeho" obdobia.

Barbie (2023)

Feministická agitka s jednoduchou zápletkou a priamočiarym dejom a posolstvom, no nájde sa tu pár vtipných momentov, niekoľko popkultúrnych pomrknutí, celé to pôsobí sviežo a nadľahčene a vlastne, ak film o Barbie, tak radšej takto než inak - prezentácia je divácky vďačná, nielen pre ženské publikum ako by to zrejme bolo len v prípade tradičného príbehu o Barbie.

Ještěr (2023)

True detective vo filmovom prevedení evokujúci krimi thrillery 90tych rokov, resp. filmov, ktoré vznikali na prelome milénia. Zvláštne zostrihaný s netradičnými obrazmi a kompozíciou príbehu aká sa dnes už často nevidí. A to je škoda. P.S. - názov filmu a plagát mohli byť trochu kreatívnejšie, ale to je len detail.

Mluv se mnou (2023)

Pre mňa zatiaľ najlepší horor tohto roka, skvelá práca s budovaním atmosféry, žiadne lacné jump scares či strašenie hlasnými zvukmi, ale vytváranie a negácia očakávania diváka s dôrazom na znepokojivé a tiesnivé momenty. Miestami síce zľahka prekročí hranicu strachu zbytočnou doslovnosťou avšak aj napriek tomu mi to veľmi evokovalo majstrovské Hereditary a takmer po celý čas som mal veľmi nepríjemné pocity. Takto si predstavujem moderný horor.

Přízraky v Benátkách (2023)

Klasická detektívka nie je žáner, ktorý obľubujem. Po dvoch megalomanských dieloch s hviezdnym obsadením prišli škrty cez rozpočet a objavil sa diel komorný a tajomný s pomerne dobrým hodnotením, jednoznačne vyšším než v porovnaní so Smrťou na Níle a tak som si povedal, že tomu dám šancu aj do tretice. Projekcia v kine ma utvrdila v tom, že detektívky nebudem obľubovať ani naďalej. Nie pokým nepríde niekto s aspoň trochu inovátorským alebo netradičným prístupom ku klasickej príbehovej schéme (ako to robil napr. seriálový Sherlock, alebo Na nože). Prízrak v Benátkach je prototyp klasickej starosvetskej detektívky nevybočujúcej z rámca šablóny týchto príbehov. Ak má divák rád takýto typ rozprávania nebude sklamaný. Tretí diel sa drží pri zemi čo sa týka výpravy aj obsadenia, no dáva viac priestoru vyniknúť atmosfére a samotnému Herculovi, a to sú práve dva momenty, ktoré hodnotím pozitívne. Inak ostávam presvedčený, že tieto moderné reedície detektívnych klasík by mali ostať v minulosti.

Medvěd - Ryby (2023) (epizoda)

Crème de la crème súčasnej seriálovej tvorby a jeden z vrcholov oboch doposiaľ vydaných sérií. Intenzívny herecký koncert a divácky zážitok divadelných parametrov. Nič viac, nič menej.

Ovládací panel
12 bodů