BigBang

okres Praha

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 31.5.2020  05:20

Neuveřitelně barevné, syté, pozitivní, starosvětské, optimistické, prosluněné. Na tři hvězdy to není ani náhodou. Ale závodnímu autu s povahou štěněte člověk nemůže ublížit dvěma hvězdami. Jen ta ženská postava je napsaná tak, že se pořád jen vzteká a hysterčí.

• 30.5.2020  23:52
    Magnum Force (1973)

O kousek zajímavější než Dirty Harry. Ale nepochopil jsem nelogickou proměnu postavy. Hlavním rysem Harryho bylo, že nehledí na předpisy a bere zákon do vlastních rukou. Tady najednou bere zákon do vlastních rukou proti kolegům, kteří dělají to samé co on.

• 30.5.2020  23:06
    Drsný Harry (1971)

Touha po silném ochránci před zlými lidmi je stálým filmovým motivem. Zde je zpracována ve stylu sedmdesátek: bez humoru, bez úhledných obrazů a bohužel i bez zajímavých postav.

• 17.5.2020  14:15
    Barometr (TV film) (1969)

Možná kousíček méně slazené by to mohlo být, ale jinak originální umělecké dílo bez výhrad. Film nemá údaje o filmových místech, všechny interiéry a exteriéry jsou krásně zvolené a nasnímané, záběry Kuksu se asi nedají splést.

• 6.5.2020  23:26
    Bazén (1969)

Paní Schneider měla famózní tělo, ale špatný účes a nezajímavý obličej. Proti ní je pí Birkin i po desetiletích snad ještě atraktivnější než byla tehdy. Mužské postavy též stárnou do krásy. Na filmu je nejlepší jeho tempo: pomalé, ale ne utahané. Scénář má pěkně vybudované dialogy: sledujeme opakovaně motiv, jak postavě něco nepříjemného dojde a dá to najevo jen pohledem.

• 18.4.2020  00:18

Dívat se na to v kuse moc nedá. Ale hvězda navíc za retrogardní německou estetiku zláckých rekvizit.

• 22.3.2020  18:00

Film není špatný, ale přeci jen je moc nudný. Nejlepší na filmu je druhý plán příchodu agenta do tajné armádní agentury: chodí tam pánové s aktovkami a jezdí tam elektrovozítka tak hustě, že provoz řídí dopravní policista v bílé čepici.

• 22.3.2020  17:52

Některé scény se tváří jako skeče, ale nemají žádnou pointu. Jedna z nejopakovanějších komedií, rád se podívám kdykoliv na pár minut, ale celé se to vydržet nedá.

• 16.2.2020  07:42

"Madlo, uvidíš svět: Berlín, Norimberk, Itálie, Vídeň...!" Zvláštností tohoto filmu je kombinace sentimentálního žánru s ideologií v duchu "(nová) Evropa nás pozoruje". A do toho malý strýček Jedlička předvádí vážnou chorobu.

• 10.2.2020  12:55

Čekal jsem to horší. Proti starému ST je toto halt typická aktuální hodně levná produkce, namydlený vzhled a pooommmaaaalllaaýyy přisládlý tok děje. Ale nějaká úcta ke kánonu tam je.

• 13.12.2019  06:38

Tato epizoda ukazuje možná meze zvoleného formátu, protože u sebevědomé městské třídy je běžné mít vlastní život a osobnost jako projekt: protagonisté jsou zvyklí na cílevědomou sebekontrolu a do kamery říkají jen to, co je v souladu s jejich životním projektem. Vznikl zdánlivě méně zajímavý díl bez větších dramat. Ale pro mě byl i tak silný: jakožto velký fanoušek všech Etud jsem byl docela šokovaný, když jsem si uvědomil, v jakém blahobytu žije současná pražská střední třída: chůvy, uklízečka, psychologové, kouč. Porovnejme to s účastníky první série, kteří na začátku 80. let taky nebyli nějaká hladovějící chudina, ale takovýto komfort si neuměli ani představit A stejně mají ve vztahu stejné problémy jako jiní. Požadavky mužské a ženské role v životě jsou zjevně silnější než třída, majetek a životní styl. Žena s novorozeným dítětem vyžaduje od muže to samé, ať je technařka nebo korporátní kouzelnice. Ještě bych jako hezký moment vyzdvihl otcovskou odpovědnost Lukáše: ocenil jsem jeho jasnou a hlubokou představu o tom, co je správné, aby udělal pro syna z předchozího vztahu.

• 10.12.2019  18:31

Ocenil jsem loajalitu autorky ke svým protagonistům. Ukazuje v dokumentu i jejich slabší chvilky (třeba když Viktor se ofrňuje s pomocí manželce s novorozencem při topení v domě). Celkem snadno by mohla na takových věcech epizodu zdramatizovat a ukázat protagonistu jako tyrana. Ale v této sérii není cílem nikoho skandalizovat, ale spíš pochopit a dát šanci i těm dobrým stránkám. Hlavně se mi líbí vyznění, že život v tradiční rodině v páru je těžký, ale je to osudová hluboká věc.

• 4.12.2019  22:03

Neuvěřitelný příběh. I nová série je tím nejlepším, co česká kinematografie vytvořila; neznám jiné audiovizuální dílo, které vypráví tolik o manželství a životě vůbec. Největší síla a unikátnost tohoto uměleckého díla je, že názorně ukazuje, jak nás řídí nevědomá složka mysli a jak slaboučká je naopak vrstva vědomá: protagonisté (nejen tento pár, týká se to všech) vypouštějí z úst slova, jakoby něco řeší a rozhodují, fakticky však jednají jinak, slova jsou jen maskování a ozdobné peří. Vidíme dobře právě na Mirce a Kubovi, lidech z techno scény, že naše zdánlivá přesvědčení jsou jen prchavé pózy. Nakonec v manželství se projeví, že hrajeme znovu pra-příběhy, ovládají nás pra-síly a jsme nakonec všichni konfrontováni s hlubokými požadavky mužské a ženské role, kterým se nedá utéct a které smetou rychle všechny módní floskule. Jinak tedy protagonistka Mirka je moc a moc krásná holka, ale bohužel taky moc a moc šílená. Protagonista Kuba své mužské roli nedostál, evidentně bylo mimo kameru ve hře něco, co mu podrazilo osobnost. Uragánu ženského živlu Mirky by se mohl postavit (a ideálně dát hranice a zkrotit) jen výjimečný muž, Kuba možná potenciál měl, ale nemá disciplínu na to, aby podržel svět kolem sebe, naopak ho ještě táhne ke dnu.

• 24.11.2019  16:23

Náhodné další zkouknutí v TV, po 16 letech. Jsem rád, že film vznikl v r. 2003, na poslední chvíli před novou vlnou aktuální kulturní války v Hollywoodu. Stačilo 16 let a tenhle film najednou vypadá jako poselství ze světa, který je pryč. Kdyby byl natočen dnes, takto by již nevypadal.

• 27.10.2019  00:31

I přes nutnost ukončit ságu se mi tenhle sci-fi akčňák líbil. Nepamatuju si jediný slabý vtip, vše bylo dobré. Samozřejmě rodinného kýče bylo hodně, ale potřebovali nějaké city. Otazník zůstává i nad tím, jak komicky rozmělnili postavu Thora. Jsem zvědav, jak se popasují s franšízou do budoucna: cpt. Marvel zatím nepřesvědčila ani jako postava, ani jako herečka. Zvlášť oproti dobrým postavám a hercům Black Widow, Hawkeye a Iron Ma.

• 26.10.2019  21:03

Boje proti patriarchátu nebylo nakonec tolik, jak se zdálo z kulturní války v době před uvedením do kin. Horší jsou špatné dialogy a vtipy, z nichž ani jeden mě nepobavil. Hvězda navíc za celkově odlehčený tón.

• 19.8.2019  22:52

Jednička v kině byla zklamáním. Dvojku jsem viděl náhodou v tv a atmosféra mě pohltila, přestože každých 10 minut film přerušovaly reklamy. Závěrečný kongres má v sobě až něco z Karla Zemana, ale temnějšího.

• 10.8.2019  21:54
    Smrt v kruhu (TV film) (1989)

Dobrý p. Kodet. Natočeno s láskou k detailu: prvorepubliková plovárna, pavlače, jízda vlevo.

• 28.7.2019  18:32
    Silnice (TV film) (1972)

Značně nerealistická zápletka, jenže v hlavní roli p. Růžek z toho udělá něco přirozeného. Navíc je to celé svěží a originální.

• 15.7.2019  20:54

Kombinace výrobního románu a socialistického psychologického dramatu. Dílo je schématické, řada postav jsou jen figurky - zvlášť muži. Ženské postavy jsou však vynikající a i výborně zahrané. Smějte se mi, ale byl jsem zaujat a dojat.

• 15.7.2019  18:45
    O lyrickém zloději (TV film) (1965)

Staré adaptace mívají dvě výhody: 1) výtečné herce a 2) realistické povědomí tvůrců, jak to vypadalo v době děje.

• 14.7.2019  19:54
    Měsíc s dýmkou (TV film) (1967)

Líbila se mi sada špičkových herců; hlavně ty dámy byly sexy, což u starších fímů tolik nebývá.

• 5.5.2019  23:32
    Wonder Woman (2017)

Propojení s 1. světovou válkou činí tenhle film celkem snesitelným.

• 5.5.2019  00:22

Slyšel jsem mnoho špatného o tomhle filmu, než jsem ho zkouknul v TV. Do kina bych na to nešel, ale pro TV dobrý: svižné, odlehčené. Výtečný je hlavní padouch.

• 30.4.2019  17:08

Nemám co vytknout. Šel jsem na film nedobrovolně coby doprovod dítěte (osmileťákovi se líbil, ale ještě ho moc nechápal). Hned od první vteřiny si mě získala výtvarná i dramaturgická stylizace. Snad jen padouch nemusel tak silně ztělesňovat zlý západní patriarchát - no, ale i reakcionář to zkousne, když je balení vydařené. Kdo chce jít do kina, tak dnes ví, že úplně bez pokrokové poučovácí masírky z toho nevyvázne. Ale toto jediný důvod pro jednu hvězdu dolů.

• 26.4.2019  22:45

Hodně napětí, nejlepší padouch celé série, možná akčních filmů vůbec. A pro mě sentimentální vzpomínka na titulní skladbu od Duran Duran, hrdiny mé puberty.

• 15.4.2019  23:25

Mám o něco raději p. Moorea v roli 007, ale p. Connery působil svěžeji. Film je celkově divácké utrpení. Kdo má dobrou vůli, může najít nějaké pozitivní jednotlivosti, ale není jich moc. Třeba ta představa, že videohry budou společenskou zábavou smetánky ve fracích v nóbl kasínech.

• 23.3.2019  23:19

Nevýrazný díl, snad vyjma honičky ve stylu zimní olympiády.

• 22.3.2019  19:12

Starosvětský film o toxické feminitě.

• 19.2.2019  21:14
    Velká země (1958)

OK, starý žánrový film bez zvláštních rafinovaností a s průměrnou vizuální stránkou. Ale! Skvělý příběh a řada postav, z nichž každá je jasně napsaná a zahraná a nelze si ji splést s jinou.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18