Absolvent (1967)

K výkonom ústrednej dvojice alebo žonglovaniu pána Nicholsa nie je potrebné dodávať nič. Zarazil ma záver, ale už o pár minút mi prišiel vcelku milý a kto chce, ten si ho môže vyfarbiť v oveľa sarkastickejších odtieňoch. Ten priestor tu je!

AC/DC: Let There Be Rock (1980) (koncert)

POZOR! Nesledovať, ak si zakladáte na tom, že máte rovnako radi (či rady) obidvoch. Po tomto už nebudete.

Adamova jablka (2005)

V krutej nežnosti sa Jansenovi vyrovná málokto.

ADAM: 3. díl (2017)

Videli (a čítali) sme podobný príbeh už niekoľkokrát, ale je to niečo, čo sa neomrzí. V takomto spracovaní dokonca dokáže zase raz omráčiť.

Ad Astra (2019)

Neviem čo skôr - či o plytkosti toho celého akože veľkého alebo o nezmyselnosti jednotlivých scén a motivácií... hlavným motívom počínajúc - zaletel som si na na okraj Slnečnej sústavy a nenašiel dôkazy o mimozemskom živote - búúú, sme vo vesmíre sami! Proste chujovina, naviac arogantná vo svojej domýšľavosti. Tpfuj!

Æon Flux (1991) (seriál)

Uhraničivé a neuchopitelné... THE EDGE!

Agent bez minulosti (2002)

Keby som vedel len toľko čo hlavný hrdina (teda NIČ), užil by som si to neporovnateľne viac. Ale aspoň že to malo príjemné, civilne pôsobiace akčné scény, zopár na žáner netradičných postáv a keď nazriete do DVD bonusov špeciálnej edície, tak nie až taký ružový koniec... O modernú klasiku špionážneho filmu sa ale nejedná, tomu neverím! (plus mi vadilo až príliš vymakané telo Matta Damona - takto typický agent určite nevyzerá, keď už sa tu niekto chcel hrať na realizmus, mohol si tento vyslovene filmový, tendenčný moment odpustiť - chutilo by to ešte o čosi málo viac, nehovoriac o tom, že inak bol Damon so svojim ksichtom ideálnou voľbou)

Agónie - konec Rasputina (1981)

Elem Klimov zvláda jednu vynikajúcu vec lepšie, než väčšina režisérov. Aspoň pokiaľ môžem súdiť na základe dvojice filmov, ktoré som od neho mal možnosť vidieť. Na Agónii, podobne ako na Idi i smotri, nemožno neobdivovať všeobecnosť výpovede. V jadre to nie je film o Rasputinovi, nie je to film o úpadku cárskeho Ruska. Je to film o človeku či ľudstve ako takom, všetky (inak zdá sa vcelku dodržané) historické súvislosti neslúžia konkrétnemu cieľu, ale prerastajú do plnokrvnej metafóry. Možno viem, ale hlavne som naplno precítil. Nutné podotknúť, že v neposlednom rade aj vďaka hlavnému predstaviteľovi – v Petrenkovom podaní pramení Rasputinova démoničnosť z reálnych povahových čŕt, nie z teatrálnej mimiky a gestikulácie. Naozaj úžasná súhra medzi režisérom a hlavným predstaviteľom...

Agora (2009)

Asi bol zámer, vyrozprávať to takto a i keď by mi k tejto téme sedela trochu náročnejšia, vrstevnatejšia forma, ťažko hľadám námietky. Len by ešte chcelo zabezpečiť distribúciu do škôl, aby to videli všetci. Ako edukatívna pomôcka na hodiny etiky (filozofie, histórie) či podnet na diskusiu ideálny materiál. Čiste teoreticky aj na hodiny katolíckej výchovy. Keď vyjde DVD, pozerám znova, už len kvôli obsahovej ojedinelosti.