Věc (1982)

Bezhlavo zamilovaný do Aliena, dlho som tento výkon podceňoval. Neodškriepiteľná kvalita si ale počká, kým jeden dostane rozum. A ja, len čo som ho dostal, znova som stratil hlavu a zamiloval si The Thing. Je iný, než jeho starší (či mladší?) braček, ale je nemenej pôsobivý. V prvom rade sa v tom najlepšom zmysle slova (a v prenesenom zmysle slova rovnako ako doslova) drží viac "pri zemi". Carpenter presne vedel, čo chce a ako to dosiahne. Dva rôzne prístupy, dva rovnako intenzívne výkony. Úžasná dvojka! (a odvtedy tma)

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Z tohto snímku, na ktorý som si už takmer vôbec nepamätal, keďže som ho videl kedysi v praveku a všetky tie napodobeniny mi ho dobre neznechutili (viem, hlúpe a nebyť môjho dorastajúceho synovca, od útleho veku veľkého hororového fanúšika, tak sa k tomu nedostanem ani teraz), tak z tohto ORIGINÁLU prýšti neuveriteľná sila dodnes! Sila, ktorá naplno zasiahla aj spomínaného sopľoša, ktorý sa narodil skoro 4 dekády po vzniku tohto snímku. Niečo dnes už nevídané až neskutočné. Vo všetkých rovinách a presne také, ako pri tých najlepších výkonoch v akejkoľvek forme... je to riadny KUS roboty a nesmrteľná klasika nad všetky. Už navždy! Howgh.

Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

Keď dokonale porozumiete milovanému najďalekejšiemu východu a pritom nevidíte (necítite, skrátka nemáte) jediný dôvod zanevrieť na západné korene (pokojne kánon)... potom, za výdatného prispenia ojedinelého dramatického talentu, nevyhnutne stvoríte nárez, ktorý vyrazí dych aj tým najväčším skeptikom a mudrlantom. Modrooká samurajka je obrovská udalosť, instantný popkultúrny fenomén, ktorý, ako je pri takých dobrým zvykom, rozpráva starý dobrý príbeh svojim vlastným jazykom a robí tak z neho (už len zopakujem) zase raz jedinečný zážitok! A čo ma, okrem všetkého vzrušujúceho a priam do mrákot privádzajúceho, dostalo najviac? Že som sa ešte epizódu a pol pred koncom modlil v mini-sériu a teraz sa neviem dočkať pokračovania, ktoré jediné dáva zmysel... že je tu skrátka konečne rozprávač, ktorý je vždy krok pred divákom. S bázňou sa klaniam a vo vytržení naplno odovzdávam.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Strašné "blues" je ten film. Martin Sorsese štvrtýkrát v rade potvrdzuje jedinečný status vyzretého génia na vrchole tvorivých síl. Po technickej stránke absolútny vrchol (po kompozičnej blues), pre prípadnú štúdiu obsahu by som pokojne volil titulok "Kde sa rodí zlo"... pretože presne tomu je štúdiou (do morku kostí obnaženou) tento film. Omračujúce! [100%]

Oppenheimer (2023)

.................... Nolan šokoval! [100%] ....................

Woodstock 99: Mír, láska a běsnění (2021)

Ako jasne vidieť na tomto príklade, dokument postavený na hovoriacich hlavách vlastne nie je problém. Woodstock 99: Peace, Love, and Rage je príkladom starého známeho, že "ak dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté". Za týmto tu, súdiac podľa výsledku, je neporovnateľne viac práce (už v samotnej príprave), než za mini sériou Trainwreck: Woodstock '99 od Netflixu. Tamto je nesúrodá spomienka na asi najväčšiu festivalovú katastrofu v histórii populárnej hudby, ktorú zachraňuje množstvo zozbieraného filmové materiálu. Toto tu je sonda do doby, v ktorej ku danej katastrofe došlo. No hej, treba sa vedieť pýtať, aby bol rozhovor výživný.

Devadesátky (2022) (seriál)

Vynikajúca výprava, zázračné obsadenie, triezvo podaný príbeh. Skrátka presvedčivé po všetkých stránkach a až po okraj! Nemám pol slova námietky.

Chlast (2020)

Mikkelsen je boh... a tú piatu za mňa pre film vyslúžil práve on. A prečo skoro bez nej? Lebo "hepáč" v jednom zo vzťahov bol síce divácky vďačný, ale nehodil sa tam. A ani tam fakt byť nemusel - ten finálny tanec (polovicu filmu som bol nasratý, že nezatancoval už v krčme) by mal potom ešte väčšie, priam "zorbovské" grády. Ale inak bez výčitiek. Vinterberg skvele servíruje (a Mikkelsen je boh), o tom žiadna.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Najpresvedčivejší FUCK THE SYSTEM v dejinách kinematografie. A nech so mnou pokojne nesúhlasí nikto - bez jednoznačne zápornej postavy! Pretože veď aj tá nešťastná sviňa Ratchedová je (akokoľvek sviňa)... len nešťastnou obeťou systému. Neznášam ju pri opakovaných pozretiach v rovnakej miere, v akej rozumiem, prečo je kde je aká je. Jeden z dokonalých! [100%]