Hannibal (2013) (seriál)

Po štvrtej časti už musím konštatovať, že sa mi to páči a baví ma to stále viac a viac. Hugh Dancy je ako mladý Will Graham prekvapivo veľmi presvedčivý a dodáva postave šťavu, ktorú som doteraz nevidela ani vo filme ani v knihách. Mads Mikkelsen ma maximálne potešil, radosť pozerať! Zatiaľ je teda všetko nadpriemerné až vynikajúce, atmosféra na jednotku! Predbežne päť hviezdičiek a uvidíme, kam sa to uberie... __ Priebežný doplnok: po 10. časti som stále nadšená a mám taký pocit, že moje nadšenie sa už bude len stupňovať. To napätie už nejde ani pokrájať, to proste visí vo vzduchu, je také husté že sa tam sotva drží. Perfektné! __ Po prvej sérii číra a absolútna spokojnosť.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Ak už fakt nemáte čo robiť a hľadáte čarovnú rozprávku na jedno pozretie s nenaplnenou ambíciou - voilá, našli ste! V podstate je to niečo medzi Kliatbou bratov Grimmovcov, novodobou Snehulienkou a Van Helsingom s troškou Matrixu zo 16. storočia. Od začiatku je príbeh jasne predvídateľný a aj napriek potenciálu nikde nečíha žiadne prekvapenie. V tomto prípade to však nie je krok vedľa, preto chválim aj stopáž, pri takomto filme je nutné vmestiť sa do 90 minút. Dej jednoduchý, nikde zbytočne nezapletený; hudba vyhovujúca a, čo som ani nečakala, v niektorých momentoch je to dokonca vtipné! Herecké obsadenie obstojné hoci ani jeden nezahviezdil, čo ani nebolo cieľom filmu. Tip na záver: radšej v originálnom znení a pre znalcov jazyka bez titulkov, pretože mi už pri prvotnom predstavení hlavných aktérov trhalo kútikmi ("Ja som Marienka a toto je môj brat Janíčko" - scéna, kde Gretel kričí po celom lese na svojho brata bude v slovenskom dabingu úlet... šťastie, že si to už neplánujem pozrieť...).

Lesní duch (2013)

Videla som horor. Značka: No.To.Ma.Poser. Schopnosť ohodnotiť a okomentovať prišla až po dvanástich hodinách po prvom zhliadnutí (a je dosť možné že aj po poslednom). Nie je to najdesivejší film aký som kedy videla a hlboko pochybujem, že pre niekoho taký bude. Ale má to šťavu, výborné tempo, žiadne dlhé vykeciavačky, špinavú chatu kdesi uprostred ničoho a hektolitre krvi, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Nemôžem povedať, že sa mi to páčilo, na to som príliš duchársky založená. Ale v rámci žánru a mojich očakávaní to lepšie dopadnúť snáď ani nemohlo!

Millerovi na tripu (2013)

Natočiť v dnešnej dobe fakt vydarenú komédiu, to je podľa mňa až umenie. Len raz za čas sa objaví film, ktorý sledujem v štýle "ak sa schuti nesmejem, tak sa aspoň priblbo usmievam". Tentoraz v mojich očiach všetko na jednotku, vydarený "náhodný" sled tých najbláznivejších udalostí, humor naplnený až po okraj a hlavne dokonalá herecká partia na čele s Jasonom Sudeikisom. Nebojím sa vlepiť 5*, čo v tomto prípade znamená krásnych 90%. A veru by som si to pozrela znova, hoci je len zopár čistokrvných komédií, ktoré si to u mňa vyslúžili.

Nádherné bytosti (2013)

Ani neviem kde začať. Film sa začal a hovorím si, vyzerá to fajn, vizuál je pekný, dialógy trefné, obsah zaujímavý, hádam bude dobre. A po piatich minútach prišiel kontrast jak hovado! Z toho pekného, načančaného vizuálu sa pomaly ale isto stával gýč a scenár sa zmenil na krajne stupídny dialóg s prehnane trápnymi pokusmi o žart ("Moja rodina je iná." ... "Ako iná?" ..."Robíme iné veci." ..."Takže ste z Európy?"). A neviem...naozaj si nikto nevšimol, akí príšerne nesympatickí sú hlavní hrdinovia? Ani nehovorím o ich márnom hereckom pokuse vykresliť charaktery svojich postáv. Postupom času už som mala v hlave len slovo, čo mi neustále blikalo v zornom uhle - "patetické". Viac ma vie dojať aj mesiac v splne! Nenašla by som asi nič, čo je dotiahnuté do absolútnej dokonalosti; pravdepodobne by som nenašla ani nič, čo je na tomto ako tak pozerateľné. Odpad nedávam len preto, že sa Jeremy Irons naozaj snaží dať tomu nejakú tvár... Mažem to. Čosi, čo vyzerá ako vypľuté z pera Stephenie Meyer, režírované podnapitým Timom Burtnom a šmrncnuté čímsi, čo mi prekliate pripomína ruskú fantasy školu (viď. Nočná hliadka)...to proste nestrávim a bojím sa, že mi z toho skratuje počítač...

Pod kupolí (2013) (seriál)

No....konečne. Už som si myslela, že správy o pripravovanom seriáli podľa jednej z posledných Kingoviek sú len fámy, tak dlho som na to čakala. Ale dočkala som sa! Prvá časť samozrejme povie len to najpodstatnejšie, predstaví nám tie najdôležitejšie postavy a pripraví nás na to, čo bude nasledovať. Pretože pri Kingovi človek nikdy nevie a ak sa budú tvorcovia pridŕžať knihy aspoň z väčšiny, neviem či bude tých 13 častí stačiť. Bojím sa čo bude ďalej a bojím sa aj ďalších sérií, pretože ak nejaké budú celkom sa stratí podstata a atmosféra knihy. Takže uvidíme, predbežne nehodnotím, ale pocit mám z toho vcelku dobrý. Mám už pár sfilmovaných Kingoviek za sebou, takže to rozhodne mohlo dopadnúť aj horšie.

Po zániku Země (2013)

V prvom rade odmietam teóriu, že keď sa film nestal megahitom, môže za to automaticky režisér. Nie a nie. M. Night Shyamalan je človek, ktorý si zaslúži moju tvrdú obhajobu, pretože je možno pravda že Posledného vládcu vetra som obišla tým najširším oblúkom akého som bola schopná, no pri jeho mene mi rezonuje hlavne excelentne natočený Šiesty zmysel a tak to už bude navždy. Nie, nemôže za to ani Jaden Smith, ktorého výkon nebol náhodou vôbec zlý. Nemôžu za to ani efekty, pretože boli viac než solídne a ani skutočne nádherné prostredie. A napokon ak od tohto niekto čakal rodinnú dojímavú drámu zasadenú do akčného sci-fi prostredia postapokalyptickej Zeme okorenenú trochou komédie s veľkou dávkou hereckého talentu...taký človek nemôže byť zdravý. Očakávala som presne tú priemernú dávku dobrodružstva bez zbytočných komplikácií, ktorú mi aj naservírovali a tak som spokojná.

Stoker (2013)

Stále v podstate nemám slová, ktoré by to dokonale vystihli. Absolútne som nevedela do čoho idem, nemala som tušenie o čom to krucinál je a či nemám náhodou čakať, že na mňa odniekiaľ vypáli gróf Dracula. Šla som do toho naslepo a neľutujem, k tomuto vlastne ani nie som schopná napísať zmysluplný komentár, len by som chcela do neba vyniesť hercov - Mia Wasikowska a Matthew Goode spolu fungovali priam božsky. Nepamätám sa, kedy som naposledy videla film, v ktorom by mi nevadilo nič, veľké prázdne nič! Už som to videla dvakrát ale stále mi to nestačí a pustím si to znova. P.S. Klavírny duet mi vzal dych...Nádhera.

Thor: Temný svět (2013)

Skvelá atmosféra, výborné herecké výkony, zdvojnásobené plusy a odstránená hlavná mínuska jednotky - Thorovo neznesiteľné správanie. Tak nejako z toho vyšlo čosi, čo predčilo svojho predchodcu a to sa v mojich očiach nestáva často. Osobitná pochvala nemieri nikam inam ako k Tomovi Hiddlestonovi, pretože hoci nemal taký priestor ako by si zaslúžil, tú trochu času využil na maximum a vyžmýkal z už aj tak dokonalej postavy Lokiho ešte dokonalejšiu verziu. Z Thora sa nám pomaly stáva sága, ktorá každým nášľapom posúva laťku o niečo vyššie a mne sa to jednoducho páči! Snímka prúdi životom, nestagnuje, nikde sa zbytočne nevlečie, plus množstvo vtipných momentov a Natalie Portman k tomu...to proste nemôže nefungovať. Ostalo to visieť niekde medzi 4 a 5, no veľké mínus v podobe otrasného 3D, ktoré sa pripomenulo len titulkami v popredí stiahlo film nižšie. Dávam preto 4 v nádeji, že sa to nabudúce zlepší.

V zajetí démonů (2013)

Uznávam, zbožňujem horory s podtextom "podľa skutočných udalostí". To samo osebe vyvolá v človeku hororovú atmosféru. Keď k tomu pridám svoje podkrovie plné pukajúceho dreva, neustále buchotanie dverí v prievane a nočné cvrlikanie všakovakých obludností v tme za oknom...prosto mám rada duchariny a dnes je príšerne ťažké nájsť skutočne dobrú ducharinu, pretože (načo to zapierať) v danom žánri sa už toho veľa vymyslieť nedá. Ale aj overené, avšak správne umiestnené a ozvučené ľakačky dokážu vystrašiť. V zajatí démonov je podarená, duchárska klasika, pričom pôsobí naozaj veľmi verne (napr. nutnosť povolenia Vatikánu k exorcizmu). Výber hercov veľmi sympatický a celkovo v podstate nemám výhrady. Nie je to niečo, čo by mi vyrazilo dych, ani ma to nedonútilo spať zakuklená v perinách, no zaujalo, vystrašilo a dotlačilo ma to k spokojnosti v podobe 4*.