Atlas mraků (2012)

Ostala som bez slov a stále mi príde čudné, že by som to mala aj nejako okomentovať. Načo dookola písať čosi, čo je celkom očividné a jasné? No napíšem to, nech viete... Herci hrali fenomenálne, podali neuveriteľné výkony, pretože udržať ma plne sústredenú tri hodiny, to sa nepodarí len tak hocikomu a herecké obsadenie má na tomto úspechu veľký podiel. Dokonca aj tí, ktorí ma v niektorých filmoch len pekne vytočia (radšej nemenujem) boli práve v tejto snímke geniálni a nezabudnuteľní. Scény brali dych, nech už sa odohrávali v ktoromkoľvek čase, na akejkoľvek planéte či kontinente a nech už to bolo strihnuté na päť sekúnd či na pol hodiny, vizuál si ma podmanil, urval z tohto života a uniesol niekam ďaleko. Pripomenulo mi to tak veľa filmov, ale pritom je Atlas mrakov len svoj, originálny a jedinečný. Podobný zážitok ako pri Fontáne, Počiatku, Čiernej labuti, ako keď som prvý raz videla Matrix, ako keď som hystericky revala pri Kulte hákového kríža a s ústami ako vráta sledovala trilógiu Krstného otca. Pri tom všetkom som podľahla. A neviem vám napísať nič o hudbe ani výprave. Skutočne nemám páru ako sa pracovalo s kamerou (až na záber letiaceho zubu, ktorý som si živo zapamätala ). Pretože pri tomto filme som akosi zabudla na to, že je to film a došlo mi to až kdesi pri záverečných titulkách. Nech už si o tom myslíte hocičo, môžte mu pokojne dať dve stupídne hviezdičky a presviedčať ma o tom, aká je to sračka. Ja si vaše tvrdenia vezmem, zo slušnosti sa na ne pozriem ale aj tak si z nich nič nezapamätám, pretože viem svoje.

Avengers (2012)

To bolo akcie...!...a efektov...a...akcie...! Dve hodiny ubehli a ja mám pocit, že sa tam len strieľalo, trieskalo a vybuchovalo. Ale aj tak to spolu akosi fungovalo. Len nechápem, prečo sú dnes záporáci tak kruto sexi? Ako mám fandiť parte namakaných superhrdinov, keď ma stále vyrušuje Lokiho krásny úsmev? Kde sa podeli časy, keď záporákom mohol byť len niekto holohlavý so zlou manikúrou (viď. Voldemort)? Každopádne ma to bavilo, hoci som tomu naozaj neverila. Spojiť takúto partiu aj vo filme, to je dosť odvaha a celkom sa podarilo. Z hereckých výkonov musím vypichnúť Toma Hiddlestona a Roberta Downeyho Jr. Ostatní tam ani nemuseli byť, aj tak boli okato zatlačení do úzadia. Avšak nevybrali zle, aspoň to nebola tak zoslonená práca ako Liga výnimočných. Vyvážená veľkofilmová zábavka.

Černobylské deníky (2012)

Je pravda že nápad to bol celkom dobrý, ale nevyužitý. Po 15 minútach som si pri tom začala listovať v časopise, ďalšiu hodinu som hrala online poker a že je koniec som zistila až vtedy, keď ma na to upozornila No Reflection od Mansona, ktorú tam strčili k záverečným titulkám. Zároveň je to asi jediný dôvod tej osamotenej hviezdy, inak by svietil odpad. Pozdravujem Bradleyho Parkera : si zabil!

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Bála som sa toho a zároveň som sa nemohla dočkať. Malo to svoj dôvod a absolútne nie som sklamaná. Päť hviezdičiek a vôbec nie za to, že je to Červený trpaslík, ale za to, že je to ten Červený trpaslík, ktorého poznám a milujem (pevne dúfam, že si každá časť kvalitu udrží, asi by som neprežila, keby som mu musela odobrať hviezdu...)........ A teraz, keď už som si pozrela všetky časti X (najmenej 20 krát), môžem len konštatovať, že žiadna hviezda dole nepôjde. Som nadšená a od radosti sa až trasiem v ústrety 11.sérii! =D

Hon (2012)

Absolútne neuveriteľný emocionálny šok! To som si práve prežila. Chce sa mi plakať, chce sa mi kričať a mám pocit, že upadám do depresie. Ak to bol zámer, tak vyšiel dokonale. Napísané je to neskutočne! Napísať takéto peklo na zemi, skutočný pád až na samé dno ľudskej psychiky...a potom to ešte zrežírovať tak, aby si pri tom človek takmer vytrhal všetky vlasy...skláňam sa Thomas Vinterberg. Mads Mikkelsen hral tak presvedčivo, až som si uprostred filmu musela googliť, či to náhodou nie je jeho životný príbeh. Dokonalé všetko. Po každej stránke, ani jedna výhrada, srdce až v krku a už si ani nepamätám, aké to je dýchať zhlboka. Majstrovský kúsok...Bodka

Chata v horách (2012)

Po dlhom-predlhom čase sa objavil horor, ktorý mi ponúkol absolútne, perfektné "všetko". V dobe, keď už sa zdá, že hororové filmy nedokážu prísť s niečím novým a väčšina "novodobých hororov" je na smiech, tento sa ani nesnaží tváriť vážne. A konečne poriadny záver!!! Žiadnych tristo otvorených koncov pre tisícky možných pokračovaní, ktoré by to všetko len zničili. Bola som taká šťastná, smiala som sa, užívala si to. Keby sa raz za čas objavilo čosi podobné, vôbec by som nebola proti.

Pach krve 5: Krvavý masakr (2012) odpad!

Kedy už ľudia pochopia, že sľubná značka nestačí? Že sa to volá Wrong Turn, to ešte neznamená, že sa z toho posadím na zadok. Mimochodom, ani predošlé časti neboli ktovieako svetoborné a nezabudnuteľné, tak nechápem, kam takýmto nezmyslom mieria??? Asi by som ani nemala hodnotiť, lebo som to proste nedopozerala. Ale hnevám sa, tak si to musím niekde vybiť.

Paralelní světy (2012)

Uf, až sa mi točí hlava. Ono nápad bol dobrý, dokonca v mojich očiach natoľko sľubný, že som si to okamžite zaradila do "Chci vidět", len aby som na to nezabudla. Ale celé to tak padlo na hubu, že tomu až neverím. Film zakopol o celú fúru problémov, ktoré jednoducho neprekusol, ani nezakryl. V prvom rade tu je stopáž. Čosi cez sto minút, pričom mi už v prvej minúte medzi rečou zhrnuli základné pravidlá opačnej gravitácie, včely opeľujúce kvety hore i dole, zákon opačnej hmoty horiacej keď sa čosi doserká a ešte niečo k tomu... takže prvých päť minút, keď sa väčšinou ešte vôbec nesústredím, bolo u mňa v znamení hesla "čoooo?"...napokon sa ukázalo, že to človek ani pochopiť nemusí. Pretože skutočný problém tkvie v tom, že sa dvaja ľudia milujú a nemôžu byť spolu...(z báb, čo žerú Twilight vychádza tlmené "fňuk"). Ale za každú cenu to chcú, lebo láska je silnejšia ako gravitácia... (fňuuuk). A ten zaujímavý, originálny a dosť možne budúci kultový nápad dvoch paralelných svetov je...vlastne na vedľajšej koľaji. Takže tu máme jednu povrchnú nezaujímavú love story, pochovanú pod nemennou tvárou a strateným hereckým talentom Kirsten Dunst. Jeden absolútne nevyužitý nápad. A jeden farebný, nádherný vizuál, ktorý krivká na toľkých miestach, že sa to ani neodvážim spočítať a keď som sa to zo začiatku snažila konkrétne zaregistrovať, skoro som si vykĺbila krk. Takže po chvíli už mnou len lomcovala nespokojnosť a sklamanie. Film postavený na zbožnom dúfaní, že bude stačiť, keď bude vyzerať dobre. Možno niekomu áno, ale mne rozhodne nie. 2*

Sinister (2012)

Najskôr Žena v čiernom, potom prišla Chata v horách. A teraz Sinister. Tri horory, ktoré ma v roku 2012 maximálne potešili. Naozaj výnimočný zážitok, asi ako keď som prvý raz videla Šiesty zmysel. Rovnako intenzívne, desivé, napínavé, silné, ponuré, atmosférické... oh. Tak krásne tradične strašidelné a pritom stále schopné skutočne vystrašiť. Také to staré známe ticho...ticho...ticho...a BUM!... ale zároveň vôbec nie nudné, ani fádne či neoriginálne. Skutočná hororová nádhera. Dobre, len ospevujem, ale fakt to za to stálo! Tak si to bežte pozrieť! No bežte!

Underworld: Probuzení (2012)

A klesáme nižšie...ešte nižšie...no, o trochu nižšie by hádam neuškodilo... Doteraz mi hravo stačila atmosféra na to, aby mali filmy zo série Underworld u mňa úspech. Pretože tak majú vyzerať skutočne moderní upíri. Aristokrati s tisícročiami histórie, žijúci mimo ľudský svet uvedomujúc si svoju výnimočnosť, upíri, ktorí sa nesnažia potlačiť svoju prirodzenosť. To sú v mojich očiach upíri a to všetko hravo spĺňala už len samotná Kate Beckinsale so svojou Selene. To všetko bolo, áno, páčilo sa mi. Ale toto ma veľmi, veľmi sklamalo. Už len svojím priblblým príbehom, o konci ani nehovorím, stopáž je kapitola sama osebe. 89 minút...no možno, ale s tým, že posledných 20 tvoria titulky. Absolútna zbytočnosť, škoda peňazí, času, námahy (hoci nebolo žiadnu vidieť)...Proste... eh...prakticky je tento film fakt blbina, ktorá nikomu nič neprinesie. Ani zábavu, ani napätie, humor, lásku, ponaučenie...nič. 2* za Kate a za miestami slušne natočenú akciu, ktorú som už ale videla stokrát a od filmu k filmu sa vôbec nemení.