Hon (2012)

Absolútne neuveriteľný emocionálny šok! To som si práve prežila. Chce sa mi plakať, chce sa mi kričať a mám pocit, že upadám do depresie. Ak to bol zámer, tak vyšiel dokonale. Napísané je to neskutočne! Napísať takéto peklo na zemi, skutočný pád až na samé dno ľudskej psychiky...a potom to ešte zrežírovať tak, aby si pri tom človek takmer vytrhal všetky vlasy...skláňam sa Thomas Vinterberg. Mads Mikkelsen hral tak presvedčivo, až som si uprostred filmu musela googliť, či to náhodou nie je jeho životný príbeh. Dokonalé všetko. Po každej stránke, ani jedna výhrada, srdce až v krku a už si ani nepamätám, aké to je dýchať zhlboka. Majstrovský kúsok...Bodka

Pokrevní bratři (1999)

Nádherná žiariaca hviezdička za scenár preplnený hláškami, ktoré sa bijú o post kultu. Ďalšia prekrásna hviezdička putuje na adresu originálneho príbehu a brilantného spracovania. Tretiu pridávam za perfektné herecké výkony, za to, že Willem Dafoe ma nikdy neprestane baviť, za to, že konečne viem, kto je Sean Patrick Flanery a za to, že Norman Reedus veru vie zahrať aj hlavnú úlohu (fakt nerozumiem, ako je možné, že aj po takomto úspechu ho do väčšiny filmov nasadili na tri minúty). Ešte jedna hviezdička patrí hudbe Mychaela a Jeffa Danna, pretože pri "The Blood of Cuchulainn" som sa dostala na štyri minúty až tam za hory do Írska a moja dušička priadla blahom. Posledná piata hviezda je bodkou nad celým filmom, nad atmosférou, štýlom a odstrelom mačky, na ktorý asi nikdy nezabudnem. Veritas & Aequitas.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Rozumiem, prečo na TWD mnohí nadávajú a viem pochopiť, že sa prosto vzhľadom na predlohu očakávalo čosi iné, ako kecy a potom ešte ďalšie kecy...bum zombík (pardon, chodec) a znova si tak na dva diely pokecáme a rozoberieme naše vzťahy. Chápem a rozumiem. Zo začiatku ma to nechytilo...no ale teraz mám za sebou tri kompletné série a môžem si dookola ako pravý závislák opakovať, že nemám problém, hoci to nie je pravda. Seriál si ma teda po pár častiach úplne podmanil. V prvom rade, masky a celá výprava - to je čosi neskutočné! Raz darmo, z vizuálnej stránky je to prepracované do najmenších detailov a ani si netrúfnem odhadovať, koľko roboty za tým je. Ďalším bonusom sú dokonalé postavy, každá z nich má svoj charakter a čo sa mi páči ešte viac, väčšina z nich sa pekne plynulo, prirodzene a nenútene vyvíja, čo je občas gigantický problém. Príbehovo a z hľadiska rozloženia tempa je to už trochu horšie (predovšetkým v aktuálnej tretej sérii mi už množstvo natiahnutých, zbytočných scén lezie krkom!) ale stále to nie je tragické. A ja za to prosto nemôžem, vidím tie chyby ale mám ich príliš hlboko v mysli, aby som ich pri sledovaní vnímala. Nevnímam, len sa trasiem čo sa v ďalšej časti stane Darylovi. Tak asi tak. Päť hviezd...okej, to je taký ideál.

Co ty jsi za číslo? (2011)

Typicky americky účelový, gýčový, romantický odvar, pričom je okamžite jasné ako to skončí. Preto nerozumiem romantickým filmom. Nie je práve proces sledovania príbehu a postupného odkrývania a spájania jednotlivých častí základom dobrého filmu? Ja viem, že som od toho ani nemala čakať niečo viac, ale keď som sa pozrela na obsadenie, tak som akosi dúfala. Veď Anna Faris je vždy také slniečko a Chris Evans...pozná vôbec niekto ženu, ktorá by ho dobrovoľne odmietla? Chvíľami to bol vynútený doják, ktorý na mňa nie a nie zabrať, chvíľami zase milá komédia a raz dokonca otvorená reklama na nevkus. Ale zase zasmiala som sa a ústredná dvojica to vzala sympaticky. Tak dajme tomu že 2*. Ale s romantickými komédiami som už ozaj skončila.

Nepřítel státu (1998)

Nemôžem si pomôcť, mne sa to páčilo. Celý čas som bola sústredená, bavilo ma to, vychutnala som si celý film a nemôžem dať menej. Áno, Will Smith je herec na pohľadanie, no zakombinovať (aj keď len okrajovo) do jedného filmu ľudí ako Barry Pepper, Seth Green, Jamie Kennedy, Jack Black a dať malú roličku aj Jasonovi Lee - u mňa to bolo už dopredu vyhraté. Nadupané akciou so skvelo rozloženým tempom. Stojí mi za tie dve hodiny pozrieť si to znova...a potom možno ešte raz. =)

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Zbožňujem, naozaj úprimne milujem snímky z väzenského prostredia, takže Prison Break bol pre mňa ako dar z nebies! Skvelo zvládnuté po každej stránke....a proste to napíšem : užila som si všetky štyri série. Bavila ma každá časť a hneď ako sa jedna začala, bola som nervózna, pretože som vedela, že na ďalšiu si počkám celý týždeň! Bola som dokonale zažratá. Idem teraz vypichnúť Roberta Kneppera, pretože prosto musím! Faktom ostáva, že som T-Baga mala najradšej, nech už to bol pedofil, vrah, násilník a neviem čo ešte. T-Bag bol jednou z najlepšie napísaných postáv, aké som v televízii videla a Robert Knepper postave dodal nezabudnuteľný prejav. Už nebudem pokračovať, pretože len ospevujem a neprestala by som v tom. =) ...za všetky série a za tým si ako divák stojím - 5*

Paralelní světy (2012)

Uf, až sa mi točí hlava. Ono nápad bol dobrý, dokonca v mojich očiach natoľko sľubný, že som si to okamžite zaradila do "Chci vidět", len aby som na to nezabudla. Ale celé to tak padlo na hubu, že tomu až neverím. Film zakopol o celú fúru problémov, ktoré jednoducho neprekusol, ani nezakryl. V prvom rade tu je stopáž. Čosi cez sto minút, pričom mi už v prvej minúte medzi rečou zhrnuli základné pravidlá opačnej gravitácie, včely opeľujúce kvety hore i dole, zákon opačnej hmoty horiacej keď sa čosi doserká a ešte niečo k tomu... takže prvých päť minút, keď sa väčšinou ešte vôbec nesústredím, bolo u mňa v znamení hesla "čoooo?"...napokon sa ukázalo, že to človek ani pochopiť nemusí. Pretože skutočný problém tkvie v tom, že sa dvaja ľudia milujú a nemôžu byť spolu...(z báb, čo žerú Twilight vychádza tlmené "fňuk"). Ale za každú cenu to chcú, lebo láska je silnejšia ako gravitácia... (fňuuuk). A ten zaujímavý, originálny a dosť možne budúci kultový nápad dvoch paralelných svetov je...vlastne na vedľajšej koľaji. Takže tu máme jednu povrchnú nezaujímavú love story, pochovanú pod nemennou tvárou a strateným hereckým talentom Kirsten Dunst. Jeden absolútne nevyužitý nápad. A jeden farebný, nádherný vizuál, ktorý krivká na toľkých miestach, že sa to ani neodvážim spočítať a keď som sa to zo začiatku snažila konkrétne zaregistrovať, skoro som si vykĺbila krk. Takže po chvíli už mnou len lomcovala nespokojnosť a sklamanie. Film postavený na zbožnom dúfaní, že bude stačiť, keď bude vyzerať dobre. Možno niekomu áno, ale mne rozhodne nie. 2*

Atlas mraků (2012)

Ostala som bez slov a stále mi príde čudné, že by som to mala aj nejako okomentovať. Načo dookola písať čosi, čo je celkom očividné a jasné? No napíšem to, nech viete... Herci hrali fenomenálne, podali neuveriteľné výkony, pretože udržať ma plne sústredenú tri hodiny, to sa nepodarí len tak hocikomu a herecké obsadenie má na tomto úspechu veľký podiel. Dokonca aj tí, ktorí ma v niektorých filmoch len pekne vytočia (radšej nemenujem) boli práve v tejto snímke geniálni a nezabudnuteľní. Scény brali dych, nech už sa odohrávali v ktoromkoľvek čase, na akejkoľvek planéte či kontinente a nech už to bolo strihnuté na päť sekúnd či na pol hodiny, vizuál si ma podmanil, urval z tohto života a uniesol niekam ďaleko. Pripomenulo mi to tak veľa filmov, ale pritom je Atlas mrakov len svoj, originálny a jedinečný. Podobný zážitok ako pri Fontáne, Počiatku, Čiernej labuti, ako keď som prvý raz videla Matrix, ako keď som hystericky revala pri Kulte hákového kríža a s ústami ako vráta sledovala trilógiu Krstného otca. Pri tom všetkom som podľahla. A neviem vám napísať nič o hudbe ani výprave. Skutočne nemám páru ako sa pracovalo s kamerou (až na záber letiaceho zubu, ktorý som si živo zapamätala ). Pretože pri tomto filme som akosi zabudla na to, že je to film a došlo mi to až kdesi pri záverečných titulkách. Nech už si o tom myslíte hocičo, môžte mu pokojne dať dve stupídne hviezdičky a presviedčať ma o tom, aká je to sračka. Ja si vaše tvrdenia vezmem, zo slušnosti sa na ne pozriem ale aj tak si z nich nič nezapamätám, pretože viem svoje.

Vražedná terapie (2001)

V podstate dobré. Chválim prostredie, neskutočné miesto! Podarilo sa navodiť aj krásne tiesnivú atmosféru, ktorú príbehy z opustených, schátralých liečební tak akosi prirodzene sľubujú, ale nie vždy sa zadarí. Hudba taktiež obstála, pri tom občasnom jemnom ťuknutí na klavíri mnou len tak trhlo. ALE (a je to obrovské ale...) neprekusnem Davida Carusa. Proste nie. Tak zlý, falošný, afektovaný výkon som nevidela ani v našich seriáloch. Dokonale mi skazil celý zážitok, tomu chlapovi by mali zakázať hrať! Toť môj názor a môžte ma aj ukameňovať. 3*

Nedotknutelní (2011)

Pri takých filmoch človeku akosi dochádza, že nikdy plne nedocení, čo všetko má, hoci by to bola len štipka, len zrniečko skutočného šťastia. Veľmi silný príbeh, podfarbený prenádhernou hudbou Ludovica Einaudi. Len málokedy ma rozplače hudba, no skladbe "Fly" sa to podarilo. Bože a pritom je to dokonalá komédia! Na to neexistujú slová, to treba vidieť. 5*