Cervenak

človek, ktorý píše

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 17 32 48 63
    • 1.6.2020  01:36

Nečakane výborný film s hutnou atmosférou špinavého a neľútostného barbarského dávnoveku. Zaujímavý príbeh, dôsledne realistický vizuál a ultrabrutálne bojové scény.

• 26.4.2020  00:04

Vyzerá to dobre, akcia je výživná a Hemsworthovi to nekompromisné lámanie o hlavu nižších Cig... pardon, obyvateľov Bangladéša, veríte. Vlastne uveríte aj tomu, že jeho hrdina by napr. takého Johna Wicka naporcioval a naklepal na šnicle asi za 5 sekúnd. Problém je v tom, že famózna akčná scéna, ktorá trvá asi štvrť hodiny, je natočená akože na jeden záber a umrie počas nej asi 100 ľudí (všetci veľmi, veľmi brutálne) je v prvej polovici filmu a potom už sa jej nič ani zďaleka nevyrovná a film postupne vyšumí do stratena. Nezaujímavé postavy, slabý hlavný zloduch... keby toto bolo lepšie scenáristicky ošetrené, mohli sme tu mať žánrovú pecku. Takto je to iba obstojná jednohubka.

• 20.4.2020  11:34
    Země a krev (2020)

Chlapík vlastní pílu niekde vo francúzskych lesoch. Jeden zo zamestnancov mu tam dovlečie drogový problém, vzápätí dorazí z mesta černošský gang. Majiteľ píly má proti ich samopalom starú brokovnicu, všetky tie mechanizmy na píle, káľačku vhodnú na štiepanie metrovice i chrbtíc, LKT-čku do súboja s SUV Mercedesom a ťažného koňa, ktorý takého sfetovaného mestského sráča rozdrapí napoly aj s adidasovými teplákmi... Obstojná jednohubka v tradícii Gabinovho Heroínu. Síce zďaleka nie tak dobre vystavaná, ale riadne brutálna a má to len hodinu a štvrť. Navyše, mám tento typ filmov rád, preto sa mi páčil napr. aj posledný Rambo.

• 10.4.2020  10:54

Toto už sa fakt nedalo. Bitky v pohode, ale to ostatné? Na mydlovú melodrámu sme v tejto sérii zvyknutí, ale tu už to bolo totálne cez čiaru. V trojke to celé padlo do béčka, tu už to tradične príšerne hrajúci Adkins a celá "rasistická" (vlastne rasistická, bez úvodzoviek) línia ťahajú do céčka.

• 6.4.2020  23:59

Mám tých dvoch naozaj rád, videl som všetky ich filmy, ale toto sa už vážne nedalo, dokonca som rozmýšľal o odpade. To, ako sa to stále snaží o sebareflexívnu srandu, smerom k príbehu i postavám (či skôr ich predstaviteľom) mi prišlo ako jeden zúfalý nevtipný kŕč.

• 4.4.2020  23:54
    Lov (2020)

Skvelé, dokonca som uvažoval o plnej paľbe. Partia elitárskych liberálnych všeobjímajúcich buzíckych snowflakes usporiada poľovačku na skupinu rôznorodých "amerických prakokotov" (aby som voľne parafrázoval jednu z postáv: "negramotných, bigotných, konšpiračných, homofóbnych, rasistických, držbu zbraní podporujúcich imigračných hysteriek") a... je to nečakane zábavné a očakávane ultrabrutálne. Čakal som spotrebné béčko, ale je to jazda, na ktorú sa len tak nezabúda, s famóznym záverečným súbojom ("Sklo už druhýkrát nie!"). Len som nevedel, komu vlastne fandiť, vy si to upravte podľa toho, ku ktorej skupine sa prikláňate viac.

• 30.3.2020  15:21
    Bloodshot (2020)

V žánri "Dieselove blbosti pre 15-ročných chlapcov" je to vlastne celkom v pohode, zo začiatku klišé, potom sa to zaujímavo zvrtne (najlepšie je nevidieť žiadne trailery) a je tam dosť solídne natočenej akcie.

• 27.3.2020  14:17
    Neviditelný (2020)

Už dlho sa mi nestalo, aby mi 2 hodiny pri nejakom filme ušli tak rýchlo. Je to napínavé a šikovne natočené, ale je pravda, že posadnutosť zloducha práve nesympatickou Elisabeth Moss sa chápe iba ťažko.

• 27.3.2020  14:14
    Guns Akimbo (2019)

Harry Potter a masívny bodycount. :) Zamladi by som to asi žral, teraz už je to len spotrebná jednohubka.

• 24.3.2020  00:33
    Warriors (1979)

Úprimne povedané, absolútne som nepochopil, v čom spočíva kultovosť tohto filmu. Na svoju dobu je to šikovne dynamicky natočené, ale inak je to celé prekvapujúco krotké, bez skutočne brutálneho násilia a všetky tie gangy so svojimi "rovnošatami" sú dnes už iba nechcene smiešne.

• 7.3.2020  00:35

Detektív Spenser a čierny obor Hawk sú postavy z románov Roberta B. Parkera, mám ich rád pre skvele napísané dialógy a čítal som skoro všetko, čo vyšlo v češtine. Film si vzal mená hlavných postáv a inak to s predlohou nemá skoro nič spoločné. Ale nevadí, stále je to pohodová polotelevízna oldschool kriminálka, ktorú si Berg a Wahlberg natočili asi len tak pomimo, bez tlakov, za isté prachy od Netflixu. Nie je to nič objavné ani vizuálne omračujúce, akcia je zredukovaná na pár pästných bitiek a vtipnú scénu Markovho súboja so strážnym psom. Napriek tomu ma to celkom bavilo a pokojne by som si raz ročne jednu takúto spenserovku dal.

• 5.3.2020  22:38

Podľa mňa ani prvá sezóna nebola žiadna extratrieda, ale aspoň mala Kinnamana, Purefoya, detektívnu zápletku a vyzerala celkom výpravne. Toto je šialene nezvládnutý scenáristický guláš, v ktorom som sa nedokázal zorientovať, kto je kto, o čo tam vlastne ide, kde začína a končí virtuálna realita, kto je nové telo ktorej postavy z 1. sezóny... a vôbec, prečo by som na to mal pozerať. Jediná ako-tak sympatická postava je Poe, ostatní sú iba biomasa hovoriaca veci, ktoré nedávajú v podstate žiadny zmysel. Navyše to má očividne nižší rozpočet, úplne všetko sa odohráva v takých tých lepenkových štúdiových kulisách postavených niekde v hangári, akčné scény sú zredukované na bitky v opustených skladoch a tmavých chodbách ako v tých najslabších komiksových seriáloch. Celé zle.

• 28.2.2020  23:10
    Giri / Haji (TV seriál) (2019)

Zmes britskej kriminálky, jakuzáckeho krváku a vzťahovej drámy je prekvapivo súrodá, atmosférická, dobre napísaná, kvalitne natočená. Sem-tam sa to trochu tiahne, ale stojí to hlavne na skvele vykreslených a väčšinou veľmi sympatických postavách (dokáže Kelly MacDonald s tým jej meriďáckym prízvukom vôbec hrať nesympatickú postavu?). Divákovi dokonca záleží aj na tom sfetovanom teplom prostitútovi, a to už je kus scenáristického a hereckého kumštu. A ešte jedna dôležitá vec: je to vtipné. Najmä zábavný zvrat v záverečnej časti ma nadchol.

• 20.2.2020  01:12
    Sviňa (2020)

Nie je to celkom kóšer. Najprv aby sme si rozumeli: málokto neznáša smerácke zlo, všetky jeho ojeby na blbých a tzv. "sociálnu politiku" ( = typicky ľavičiarske parazitické rozhadzovanie verejných financií) viac ako ja. ALE... Toto je akože "fiktívny príbeh", ktorý sa realite podobá "iba náhodou". Tvorcovia však hneď v úvodných scénach celkom jasne identifikujú hlavné postavy - Vajda je Kočner, Igonda je Fico, Heriban je Kaliňák, ďalej sa tam dajú NEPOCHYBNE rozoznať Richter, Erik Zmrdáš a ďalšie známe obludy. Takisto je zreteľný Kuciak so snúbenicou a pod. No a potom sa z filmu dozvieme, že Erik Tomáš trtkal zdrogované dievčatá, Richter prášil dievčence z Čistého dňa a Fico nariadil Kočnerovi, aby upratal toho otravného novinárskeho chalana. Iste, nemôžeme s istotou tvrdiť, že sa to práve takto nestalo. Z tamtých sfetovaných, colou a mocou ožratých a skrz-naskrz odľudštených kreatúr by to ľahko vyvstalo. Ale film nám to do istej miery vnucuje ako súčasť "slovenského príbehu" a teda "realitu". Čím sa podľa mňa dostáva do polohy účelovej manipulácie, emocionálneho nátlaku a predvolebnej propagandy. Čo je škoda, pretože je dobre natočený a na slovenské pomery výborne zahraný (Vajda trefne stelesňuje presne to, čo si predstavujeme pod slovom Kočner). Zaujímavé je, že kniha Arpáda Soltésza sa dokázala omnoho lepšie pohybovať na hrane. Bolo v nej zreteľnejšie rozostrenie medzi realitou a fikciou ("zreteľnejšie rozostrenie" si dám patentovať). Mala ten ironicko-cynický nadhľad, ktorý vravel: "takto sa to MOŽNO nestalo, ale MOHLO sa stať, ty kokos, chápeš to, v akej riti žijeme?!". Plus predloha omnoho viac pracuje s ďalšími zaujímavými motívmi - s tým, ako Kočner bol iba tajtrlík, pričom v skutočnosti tým obludnostiam šéfovali Široký a ďalší oligarchovia, má aj pasáže, v ktorých si Kočner trénuje Sulíka ako alternatívu, keby sa hento celé s Ficom posralo, a takisto tam viac rezonuje nástup nového, ešte primitívnejšieho a horšieho zla - teda kotlebovských extrémistov. Film je intenzívny, úspešne hrá na city, ale je to čisto lokálna a dočasná záležitosť, o takých 5 rokov už málokto pochopí, o čom to vlastne bolo. Teda v pokuse natočiť to ako čosi všeobecne nadčasové Biermann s Čengelou úplne zlyhali. Otázka je, či takú snahu vôbec mali. A či to v situácii, v akej sa Slovensko pred týmito voľbami nachádza, bolo žiadúce a potrebné.

• 13.2.2020  23:23
    Skrytá hra (2019)

Celkom solídny poľský špionážny film, do ktorého sa produkcii podarilo zohnať Billa Pullmana. Ten tu hrá amerického šachistu, ktorý počas kubánskej krízy v roku 1962 hrá vo Varšave turnaj so sovietskym veľmajstrom a popri tom má splašiť mikrofilm, ktorý môže krízu zažehnať. Je to trochu pritiahnuté za vlasy, ale okrem fungujúcej špionážnej línie to má aj humorné ladenie - americký hráč je totiž taký génius, že predvída 8000 ťahov dopredu a aby sa vôbec dokázal sústrediť na hru, musí sa "spomaliť" - teda ožrať. Čo by v krajine, kde sa "na raňajky nepije pomarančový, ale zemiakový džús", nemal byť problém, ale dozvedia sa to Rusi a snažia sa hrdinovi zabrániť, aby sa dostal k chľastu. Nemá to až také grády, ako keď sú Fantozzi alebo Jackie Chan hladní a snažia sa pol filmu zohnať niečo pod zub a všetko im v tom bráni, ale aj tak príjemné osvieženie.

• 13.2.2020  01:09

Sympatická slečna v dobre vyťaženej slasherovej "hromnicovine". Finále pritiahnuté za vlasy, ale prekvapivé a zábavné.

• 3.2.2020  00:51
    Drahokam (2019)

Výborná variácia na tému "hlavný hrdina pod neustálym (a stupňujúcim sa) tlakom". Sú ľudia, ktorí to vypnú po 15 minútach, pretože ten tlak je vytváraný aj na diváka, najmä scénami, v ktorých naraz hovorí aj 7 postáv (dabing som nepočul, ale na výrobu to muselo byť totálne peklo). Takéto intenzívne "všetko je proti mne" asi nezažíval ani Fantozzi. :) Poslednú polhodinu som zadržiaval dych a tuho držal "hrdinovi" palce, aj keď si to vlastne nezaslúžil, pretože sa do sračiek dostal aj vlastnou zásluhou. Prvotriedna filmárčina.

• 2.2.2020  22:19
    Gentlemani (2019)

Mňamka. Zo začiatku som nechápal, čo sa Ritchiemu stalo, kde sa berie to sústredené rozprávanie, dlhé zábery a pokojné tempo. Ani náznak divočín zo starých dobrých čias. Ale je to, samozrejme, zámer. Toto je o mužoch stredného veku, ktorí sa z ulice vypracovali až na titulných "gentlemanov". Postupne prituhuje, zábava graduje a ku koncu už je to klasická ritchieovská jazda, poriadne domotaná, ako je uňho zvykom. Všetci herci výborní, ale najviac si to dáva Hugh Grant v úlohe slizkého vydieračského reportéra. Každá veta tým prízvukom je klenot.

• 31.1.2020  11:43

Človek dúfa v ako-tak dôstojné pokračovanie, a dostane film, pri ktorom sa zamyslí, či to vlastne nie je najlepší diel série. Ale už som jednotku a dvojku dlho nevidel. :) Buddy akčná krimi ako od babičky Bayovej. Dobre vyvážený pomer humoru, prekvapivo funkčných vážnych momentov a solídne natočenej, prehľadnej akcie, zavŕšenej dosť parádnou finálnou prestrelkou. Will Smith je najväčší frajer pod slnkom, Martin Lawrence je stále dobrá komediálna (ale nielen) protiváha, bavili ma aj mladí parťáci (čakal som, kedy sa konečne prejaví Bjorn, a nesklamal) a navyše to má kvalitných zloduchov. Zápletka nič bombastické, ale pekná osobná línia s pomstou úplne stačí a drží film pokope. Polnočné kakao ftw!

• 27.1.2020  23:32
    Carnival Row (TV seriál) (2019)

Cililing proti Rozparovačovi? Vý-bor-né! Dlho som to odkladal, lebo to malo aj dosť negatívnych ohlasov, ale teraz rozmýšľam, že sa mi to asi zmestí do vlaňajšej seriálovej TOP 10. Určite o pár priečok vyššie ako napr. His Dark Materials. Prepracovaný a fungujúci fantasy svet, v ktorom sa odohráva klasická viktoriánska detektívka mixovaná s hororom a polit-thrillerom. A nejakou tou romantikou, samozrejme. A možno štipkou steampunku. Vizuálne pôsobivé, atmosféra výborná, dej zaujímavý (aj keď trochu predvídateľný a niektoré dejové línie sa typicky seriálovo vytratia do neznáma, asi aby sa rozvinuli v druhej sezóne). Plus je to natvrdo neprístupné, takže veľa brutality, vnád a fakovania. Z moderných tém ako rasizmus, predsudky, imigrácia či terorizmus sa niektorí komentujúci na ČSFD hádžu o zem, ale už som si zvykol, že aj tu sa to hemží všelijakými polo či celonáckovskými záchvatmi. Trochu to kazí okaňa Cara, ktorá je studený ňufák a nevie zahrať ani náznak emócie, takže to celé drží na pleciach sympaťák Orlando, ktorý v každom ďalšom počine hrá trochu lepšie ako predtým, a veľa známych a kvalitných hercov vo vedľajších úlohách.

• 27.1.2020  00:48
    Vice (2018)

Ten falošný happy-end aj s kusom záverečných titulkov uprostred filmu je jedna z najvtipnejších vecí, aké som v poslednej dobe videl. Bale ako vždy dokonalý.

• 22.1.2020  01:42

Toto sa ani nedostalo do našich kín, pretože fenomén Dora the Explorer u nás... proste nie je fenomén. Ale dá sa to vidieť na Nickelodeone alebo HBO GO. Je to taká dotieravá vzdelávacia blbinka pre deti predškolského veku a zhodou okolností som to s dcérou kedysi pozerával, takže sme si pustili aj film... a výborne sme sa zabávali. Ale fakt výborne. Dora vo filme vyrástla, je z nej pubertiačka, musí sa z džungle (kde žije s rodičmi - archeológmi) vybrať na školu do L.A., nuž ale tam ju aj s bratrancom Diegom a pár spolužiakmi unesú zloduchovia, ktorí chcú pritlačiť na jej rodičov ohľadom pátrania po legendárnom zlatom meste v Amazónii. Je to fest uletená a milá detská jonesovka aj s mapami a pascami a pod., ale zábavná je najmä preto, že to vtipne upgradovalo tradičné prvky kresleného seriálu. Detská Dora hovorí do obrazovky a učí deti vyslovovať niektoré slovíčka, väčšia Dora napríklad nájde jedovatú žabu a vyzve diváka "viete vysloviť "smrteľná neurotoxicita"? Nechýba ani záverečná pesnička "We did it, we did it..." a ďalší text je "ale doniesli sme si z pralesa vyrážku, zrejme plesňového pôvodu". Priznávam, smial som sa nahlas. No a sú tam aj Štípák a Botička (zlodejský lišiak a Dorin verný opičiak). Prvého hovorí Benicio del Toro, druhého Danny Trejo. :D

• 20.1.2020  00:37
    The Expanse - Season 4 (série) (2019)

Mno. Čo sa mňa týka, tvorcovia sa v nasledujúcej sezóne budú musieť riadne snažiť, aby som The Expanse zase hlasno odporúčal ako najlepší momentálne bežiaci sci-fi seriál. Po možnostiach, ktoré sa otvorili na konci 3. sezóny, som čakal omnoho viac. Jasné, nemuseli lietať z Pandory na Tatooine a brodiť sa mimozemskou flórou a faunou. Ale hrabať sa v štrkopieskoch na jednej pustej planéte, to mi je akosi málo. A to je ešte najzaujímavejšia dejová línia, tie ostatné ma vôbec nebavili - ani dievčina na Marse, ani fakujúca prezidentka a jej nudný manžel na Zemi, a pri línii s bývalými a novými teroristami a smiešne rozprávajúcim Strathairnom som sa občas pristihol pri tom, že už to vôbec nevnímam. Má to ale aj dobré momenty, hlavne kríza v druhej polovici série je celkom slušne vystavaná. Najlepšou postavou je Amos, len škoda, že namiesto frajerského mlátenia ľudí musí prežiť romantickú zápletku.

• 30.12.2019  20:29

Bravúrne napísaný, skvele zrežírovaný a famózne zahraný starecký doják. Jeden z najlepších filmov roka.

• 22.12.2019  11:06

Plytký pseudoartový afektovaný kŕč a za mňa najstupídnejší film tohto roka. Ja viem, nie je fér to tvrdiť, keď som nevidel nič z tohtoročnej českej a slovenskej tvorby, ale tak či onak je smutné sledovať rozklad kedysi výraznej režisérskej osobnosti a kvalitných hercov, ktorí tejto strate súdnosti asistujú. Asi najviac ma vytáča, ako si JJ myslel, že objaví Ameriku, keď zo zombies urobí metaforu tupého konzumu. Kriste, veď to bola hlavná pointa už Romerovho Dawn of the Dead zo 70. rokov, a potom bolo na to tisíc variácií v ďalších filmoch. Plus teda tie "vtipy" typu "Toto skončí zle... lebo som čítal scenár" sú na úrovni Kameňáku. Vlastne nie, vtipy v Kameňáku sú občas vtipné.

• 21.12.2019  01:25
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

Značná spokojnosť. Najviac som sa bál, že to bude predlohou len tak štrajchnuté, ale je to Sapkowski skrz-naskrz vrátane priamych citácií a známych hlášok ("Peniaze otvárajú každé dvere.") Celé sa to odohráva v niekoľkých časových rovinách, ktoré sú od seba vzdialené aj desiatky rokov, čo umožňuje spracovať jednotlivé poviedky (striga v hrobke, čert v údolí, výprava na draka, džin a posledné prianie...) a zároveň ich funkčne zapojiť do epického celku vojny s Nilfgaardom. Je tam všetko, čo fanúšik potrebuje k spokojnosti - Renfri a Stregobor, Ježek a Calanthé, elfi, dryády, Yarpen Zigrin, Veža lastovičky... Dosť šikovná scenáristická prácička, ktorá aj vo vlastných nových dejových líniách ctí predlohu. Vizuál je na televízne pomery drahý, triky solídne a rozhodne je to o dosť výpravnejšie než prvé sezóny GoT (pamätáte, ako preskakovali bitky a čokoľvek, čo zaváňalo davovým scénami? - tu sa to nedeje). Vlastne sa dosť čudujem, že už v traileroch nemachrovali moneyshotmi typu drak a iné potvory či finálna čarodejnícka bitka na Soddenskom pahorku. Herci rozhodne nesklamú, asi najlepšie obstáli Ciri, Calanthé, Myšilov, dokonca aj ten Marigold je fajn. Yennefer o dosť iná ako v knihách, ale zaujímavá. No a Henry Cavill, tento angloamerický Koleník už asi nikdy nebude naozaj dobrý herec, ALE očividne ho tá úloha baví, má tú postavu úprimne rád a dal do nej všetko. Navyše sa mu podarilo dobre zachytiť ten geraltovský cynicko-ironický nadhľad. O tom, že v bojových scénach je totálny mlynček na mäso, ani nehovoriac - parádne rúbanice presne vystihujú zaklínačský spôsob boja, keď nikto nestíha sledovať, čo sa vlastne deje, len padajú mŕtvoly - a pritom je to natočené efektne a prehľadne. Jasné, má to aj slabšie či nechcene smiešne momenty, zopár pridlhých dialógov a tučných černochov napchatých v rytierskych brneniach, ale to neuberá na pozitívnych dojmoch. Plus výborná hudba.

• 20.12.2019  01:37

Som sa bavil. Alebo kieho. Je to nabité dejom, akciou, cool SW momentami. Veď viete, svetelné meče, Millenium Falcon, starecké cameá, abramsovské ftípky a iné oné, ktoré potešia, ak ste nastavení sa potešiť, nielen zvracať nenávisť. Síce som asi hodinu netušil, prečo lietajú kade-tade a hľadajú hento-tamto, bolo to ako posledné diely Harryho Pottera (teda stupídne a občas nudné), ale potom sa to nejako spojilo a vysvetlilo a nasledovalo skoro hodinové finále, ktoré sa mi zdalo dosť parádne a intenzívne. Ale rozhodne je to stále stokrát lepšie ako prequelová trilógia.

• 19.12.2019  00:49

Zábavný, dejom a akciou nabitý western, v ktorom Audie Murphy velí skupine žien pri obrane starej misie proti Indiánom. Nemá to ľahké, občas musí prefackať hysterku, občas prehnúť cez koleno a vyplieskať po zadku vzdorovitú farmárku (tá sa doňho okamžite zamiluje), alebo aj okríknuť náboženskú fanatičku. Ale nakoniec od všetkých dostane pusu a všetko je v poriadku.

• 15.12.2019  23:39

Akčné to nie je ani náhodou, ale má to solídny, dobre vygradovaný a nečakane zavŕšený príbeh.

• 15.12.2019  23:38

Na svoju dobu vynikajúci, temne ladený western, chvíľu som uvažoval o najvyššom hodnotení. Príbeh nezvyčajný, nepredvídateľný a do konca napínavý, finále nečakané. Walsh bol zručný režisér a McCrea si tu zahral jednu zo svojich najlepších westernových postáv.

<< předchozí 1 2 3 4 17 32 48 63