Cervenak

človek, ktorý píše

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52
    • 17.10.2017  23:14
    Rellik (TV seriál) (2017)

Ďalšia parádna detektívka od BBC. Bál som sa, že tá obrátená chronológia je len lacná finta, ako urobiť z tuctového pátrania po sériovom vrahovi niečo zaujímavejšie, ale tvorcovia s tým konceptom pracujú skutočne invenčne a celé to výborne funguje, pretože sú tam neustále nové zvraty a prekvapenia. Rozuzlenie som od istej chvíle predvídal, ale je naozaj pekne prepracované, všetky motívy dotiahnuté.

• 16.10.2017  22:36

Začne to ako chlapčenské dobrodružstvo Marka Twaina, ale s každou minútou je to nepríjemnejšie a drsnejšie, vrátane detí s odstrelenými hlavami. Typické 70. roky.

• 16.10.2017  22:28

Výborná "sturgesovka", ktorá pripomína tie najlepšie kavaleristické fordovky. Akurát má zaujímavejší príbeh s veľmi funkčne využitým milostným trojuholníkom. Sturges perfektne zvládal hercov a ešte istejšiu ruku mal v akčných scénach. Finálna prestrelka s dokonalým využitím nádhernej krajiny patrí k tomu najlepšiemu, čo v tomto žánri vzniklo.

• 12.10.2017  21:39

Gal Gadot v podväzkoch, Gal Gadot v krátkych letných šatách, Gal Gadot v priliehavom čiernom "taktickom" oblečení. Nič iné v tomto filme nestojí za pozornosť.

• 12.10.2017  21:38

Excelentný western. Začne to ako tradičná kovbojka, ale rýchlo sa to zmení na nepredvídateľnú, psychologicky prepracovanú a presvedčivo vystavanú drámu s tragickým rozuzlením. Herci vynikajúci, réžia perfektná, o Bernsteinovej hudbe ani nehovorím.

• 12.10.2017  21:35

Výborná záležitosť. Zápletka jednoduchá (hádam, že neskôr poslúžila ako inšpirácia pre Dobrý, zlý, škaredý), ale má to živé postavy a skvele napísané dialógy. Herci hrajú takmer súčasne, bez dobového afektu - v tomto Sturges o míle predbiehal dobu. Akčné scény bez vady.

• 8.10.2017  23:49
    Arrowhead (1953)

Tuctový príbeh, réžia bez nápadu a navyše tu Heston hrá extrémne nesympatické arogantné hovädo.

• 6.10.2017  22:50

Výborný film, jeden z najlepších tohtoročných, ALE... Najprv pozitíva, ktoré naozaj výrazne prevažujú: Ako u Villeneuva vždy, je to skvele zrežírované. Má to zaujímavý, vlastne detektívny príbeh, ktorý nie je nič prevratné, ale zároveň nepôsobí "prežitým" dojmom ako napr. Ghost in the Shell. Je tam kopa skvelých nápadov (kto by nechcel mať doma takú hologramku?), úžasných obrazov a hudba správne variuje Vangelisa. Ford je super a odkedy sa objaví, totálne odsunie Goslinga na druhú koľaj. No a predovšetkým to veľmi funkčne a zaujímavo rozširuje svet pôvodného filmu. ALE... je to skrátka svinsky dlhé. V snahe o nenatočenie uponáhľaného súčasného filmu tam Gosling fakt veľa chodí a zamyslene sa díva a všelijako trpí. Furt s tým istým výrazom tváre. Dlho mi bol sympatický, ale on sa naozaj stále tvári rovnako a mňa osobne to začína otravovať. Nuž a keď sa tam s ním dlhééé minúty prechádzame kulisami postapo sveta, tam a späť, potom za roh, potom po schodoch dole a zase hore, miestami to nebezpečne smrdí nudou. Aj pôvodný film bol pomalý a "zádumčivý", ale šikovnejšie z toho ťažil atmosféru a bol celkovo hutnejší a kompaktnejší. A napriek chladu dokázal vyžmýkať solídne emócie, čo sa novému filmu príliš nedarí. V každom prípade si ťažko predstaviť, že pokračovanie takého kultu mohlo dopadnúť lepšie, takže palec hore a určite chcem, aby Villeneuve natočil tú Dunu.

• 5.10.2017  23:32

Neúprosný MC, odporní gangstri a húf ochotne sa vyzliekajúcich ženských v poriadne nabrúsenej dobovej gangsterke, ktorá stále nie je smiešna, takže v čase svojho vzniku musela divákov riadne prefackať.

• 4.10.2017  00:49
    Wind River (2017)

Hutný neowestern s prvkami kriminálky. Dejovo priamočiary, možno až jednoduchý, ale práve vďaka tomu môže naplno vyniknúť mrazivá atmosféra, silné emócie a výborné herecké výkony (Renner je tu vážne na Oscara). Všetko zavŕšené luxusnou prestrelkou. Akurát som dúfal, že puma ešte dostane napapať.

• 1.10.2017  11:07

Skôr taká čudná bohémska artovka než naozaj horor, ale argentovské momenty, atmosféra a hudba tradične na výbornú.

• 1.10.2017  11:03
    Na straně zákona (TV seriál) (2015)

Ostré tempo, ostré dialógy, ostrý humor a na konci prvej sezóny luxusná smrť hlavného páchateľa. Veľmi zábavné britské case of the week s jednotiacou líniou na celú sériu.

• 1.10.2017  11:01
    Srážka (2016)

Parádne akčné scény a fajn herci (Kingsley si úlohu tureckého gangstra obklopeného krásnymi dievkami vyslovene užíva) v službách desivo stupídneho scenára. Na striedačku som sa bavil a chytal za hlavu.

• 29.9.2017  23:11
    El Diablo (TV film) (1990)

Spočiatku fajn, v scenári celkom poznať Carpenterov cynický zmysel pre humor, ale postupne je čoraz zjavnejšie, že to natočilo nejaké drevo. Hrozné akčné scény a mdlé finále, kde majú jednotlivé zábery problém so základnou nadväznosťou.

• 29.9.2017  23:08

Je to milé, svižné a zábavné, ale rozhodne film, ktorý patrí v špičke v stupidite postáv i dejových zvratov.

• 23.9.2017  23:07

Zábavný film plný originálnych nápadov a famózne natočených akčných scén. Problém je v tom, že tvorcovia nechceli natočiť takú tú "divšiu a hlučnejšiu" dvojku a pridali aj vývoj postáv a vážnejšie scény s dlhšími dialógmi a pokusmi o emócie. Občas to funguje, občas nie celkom, ale hlavne film preto stráca tempo a zdá sa, že je zbytočne dlhý. Škoda by ho však bolo zatratiť na základe toho, že nebúši na prvú signálnu tak efektne ako jednotka. Fajn film.

• 20.9.2017  23:24
    To (2017)

Výborný film. Neviem posúdiť, či je to dobrá adaptácia, lebo knihu som nečítal (mám ju a už dlhé roky zbieram na ten klát odvahu), ale ako samostatné dielo veľmi dobrá žánrovka. Vynikajúce detské postavy v podaní vynikajúcich detských hercov. Krv, žiadne servítky pred ústa, dobrá dobová atmosféra. K dokonalosti tomu chýba, aby to bolo ešte strašidelnejšie a napínavejšie. Skúseného hororistu tieto pokusy o ľakačky rozhodne nezaskočia - James Wan nás rozmaznal.

• 16.9.2017  23:36
    Šerifská hvězda (TV seriál) (2017)

Čudný seriál. Tim Roth ako šerif s temnou minulosťou v meste, kde príchod bezohľadnej naftovej korporácie rozvráti vzťahy a prudko zdvihne zločinnosť? Na tom sa zdanlivo nedá nič pokaziť. Napriek tomu tu niečo nefunguje. Tvorcovia sa zjavne veľmi snažili o ďalšie Fargo, ale príbeh je zväčša pozliepaný z klišé a skrz-naskrz nesympatické postavy sa správajú až príliš podľa momentálnych výkyvov nálad scenáristov. Takisto Timov "pád do temnoty" nie je pre mňa ktovieako presvedčivý. Nie je to zlé, dal som celú sezónu za pár dní, ale istá pachuť zostala.

• 4.9.2017  21:15

Až otrocky presná adaptácia vynikajúcej knihy, napriek tomu chýba prepracovanosť postáv a niektorých dôležitých dejových línií vedúcich k rozuzleniu. Herci bez problémov, atmosféra výživná, napriek tomu si predloha zaslúžila lepšiu adaptáciu.

• 1.9.2017  21:26

Mohlo to byť také dobré, no je to také zlé! Zúfalo nevtipné blato, ktoré drží nad hladinou iba uvoľnený Rock a cecky v plavkách. Efron tu z nejakého dôvodu vyzerá na 45, takže jeho balenie mladých kočiek pôsobí takmer pedofilným dojmom.

• 24.8.2017  23:12
    Temná věž (2017)

Ak ste čítali predlohu (aspoň prvý diel ako ja :) ), už po polhodine (tá sa odohráva v našom svete a rieši klišé problémy chlapca outsidera) budete chcieť zabiť seba alebo producentov filmu. Ak neviete, o čom je Kingova knižná séria, aj tak dostanete mdlý a miestami aj hlúpy film, ktorý nedáva príliš zmysel a hoci má len 90 minút, na pocit trvá ako rozšírená verzia Tanca s vlkmi. Znudený Idris Elba a otravný McConaughey sa motajú predvídateľným dejom, v ktorom nefunguje nič - ani napätie, ani humor, ani akcia. Nechápem, prečo to vlastne natočili - fanúšikov predlohy to musí rozzúriť do nepríčetnosti, a nikomu inému na tom zaručene nezáleží. Hollywood v tom najhoršom zmysle slova.

• 22.8.2017  10:25

Sympatická buddy blbosť v štýle 90. rokov. Hlášky nemajú vždy ideálny timing a zloduchovia sú predvídateľní (fakt mám byť prekvapený, že tamten herec, čo hrá vždy hajzlov, je v skutočnosti zradca?), ale Reynolds a Jackson majú solídnu vzájomnú chémiu a akčné scény majú dynamiku a dostatok digitálneho kečupu. Bavil som sa a rád si to niekedy pozriem znovu. 7/10

• 10.8.2017  23:50
    Shane (1953)

Nie náhodou jeden z najslávnejších westernov vôbec. Achetypálny príbeh, v ktorom však zlí nie sú až takí zlí (okrem démonického Palancea), fantastická kamera a pekná gradácia až k parádnej finálnej prestrelke. Osobne mám iba problém s hlavným predstaviteľom - Alan Ladd je čudný pavúk a toho drsného pištoľníka v kostýme Old Shatterhanda som mu celkom neveril. Nečudo, že Clint neskôr natočil nepriznaný remake v Bledom jazdcovi.

• 8.8.2017  22:31
    Čára (2017)

Dosť dobrý, na slovenské pomery dokonca výborný film. (hoci ja tieto hodnotenia "na slovenské / české pomery" nemám rád, buď niečo obstojí všeobecne alebo čau... ;-)) Bebjak je momentálne asi najlepší slovenský režisér (ak ste nevideli trojdielnu Spravedlnost s Vetchým, tak odporúčam), ktorý dokáže dať filmu európsky vizuál bez toho, aby z toho trčala póza či štylistické cvičenie. Čiara prekvapivo dobre funguje ako gangsterka, nechýba napätie, dobre vystihnutý lokálny kolorit, je tam celkom hutná rodinná dráma a na mňa teda dosť fungoval humor (niekde na Kineme písali, že je nepatričný, ale podľa mňa pekne odľahčoval celkový tón). Herci úplne bez problémov, dokonca mi nevadila ani zranená labuť Fialová, lebo tentoraz nerobila s obočím až také zranené výrazy.

• 6.8.2017  23:40
    Dunkerk (2017)

Majstrovsky zrežírovaný a premyslene komponovaný výtržok z dejín. Je mi jasné, že tá absencia klasického storytellingu je zámer, ale nemôžem si pomôcť, príbeh a aspoň nejaká práca s postavami mi predsa len chýba - bez nej sa ten zážitok, akokoľvek intenzívny, stáva spätne iba hlučnou a efektnou atrakciou, ktorá nezanechá emocionálnu stopu. Žiadnu.

• 6.8.2017  00:02

World War Z - kórejský spin-off. Veľké emócie, veľký pátos a veľmi rýchlo behajúci zombíci. Bavil som sa.

• 5.8.2017  23:47

Namiesto ženského Johna Wicka, ako sa nám snažili vsugerovať trailery, je to špionážny thriller z konca studenej vojny, ktorý sa berie celkom vážne a je riadne zamotaný (možno nakoniec aj viac, než je potrebné). Charlize krásna a studená ako kus ľadu, dobová atmosféra výborná, akčné scény luxusné.

• 3.8.2017  22:31

Vynikajúce zavŕšenie vynikajúcej trilógie. Je to tak excelentne zrežírované (každý záber premyslený) a príbehovo a emocionálne silné, že ani nevadí, keď si scenár párkrát pomôže náhodou či idiotsky konajúcou postavou (ľudskou, samozrejme). Mám rád filmy, ktoré nemusia tlačiť na akčnú pílu, aby mali neustále tempo a napätie, a triky v nich pokorne slúžia príbehu a neprehlušujú dej.

• 28.7.2017  21:13
    Baby Driver (2017)

Už dávno mi žiadny film neurobil takúto radosť. Niektorí diváci tvrdia, že pod nalešteným povrchom nič nie je. Čože? Je tam ohromne sympatický a zároveň veľmi cool hrdina (ako si tam furt s tmavými okuliarmi počúva muziku a tí drsní gangstri sa z neho idú posrať od nervozity, to nemá chybičku). Je tam jeho frajerka Lily "Popoluška" James, ktorú by som si najradšej natrel na hrianku a pomaly chrumkal. Je tam celá zbierka zloduchov, z ktorých každý by stačil na samostatný film (dobrý zloduch je dnes vzácnosť a tu sú hneď traja skvelí). Má to kopu milých osobných momentov a príbehov, takže vám na hrdinoch naozaj záleží, smejete sa s nimi, bojíte sa s nimi a na konci som sa pristihol so slzou na krajíčku. Hlavne je to ale fantastická akčná jazda, vedľa ktorej je Rýchlo a zbesilo iba Mľandravo a znudene. Prakticky celý film (fakt úplne celý, aj dialógové scény) je nastrihaný na hudbu. Keď gangster strieľa na ulici do polišov a výstrely idú presne na bicie vypaľovačky Brighton Rock od Queenu, tak som si skoro cvrkol. Spočiatku je to vtipné, skoro komédia, potom to poriadne stemnie a dokáže to byť napínavé, že som sa až ošíval. A ešte je to aj R-ko, takže Jamie Foxx môže dávať motherfuckera (vie ho snáď ešte lepšie ako SLJ) a keď sa strieľa z brokovnice, tak čliape červená. U mňa dokonalá letná zábava.

• 28.7.2017  09:53

Nudil som sa prakticky od začiatku, od polovice to už bolo len utrpenie a pri neznesiteľne naťahovanom závere som sa chcel zabiť. Ale vydržal som, nikdy v živote som z kina neodišiel pred koncom filmu. Škoda, lebo Bessona som kedysi ohromne žral a dúfal som, že tento film bude jeho triumfálny comeback. Kdeže. Scenár je zlátanina, ktorá nedáva príliš zmysel a absolútne v ňom nefunguje snaha o nadhľad či humor, nedajbože o nejakú myšlienku s odkazmi na súčasnú geopolitiku. Réžia? Meh. Bessonove ťahy sú tam viditeľné, ale celé to nemá tempo, šmrnc, drive, ani akcia nestrhne, je to celkom bez iskry. Čo zostáva? Dokonalé triky, bez preháňania na úrovni Avatara, ale čo z toho, keď ten film nemá nejaký zaujímavý vizuálny štýl, svoju tvár, všetko sme už videli v iných filmoch (vrátane Piateho elementu, ktorý je vedľa tohto nepodarku stále geniálne zábavný úlet). No a Desplatova hudba, tá je super ako vždy, ale tú si viac vychutnám pri samostatnom počúvaní.

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52