• Western

Leo (2023)

Najzábavnejší animák tohto roka, s dcérou sme sa skvele bavili. V skutočnosti to nie je o nejakom jašterovi, čo sa chce dostať na slobodu, ale o školákoch, ktorí si prechádzajú všelijakými mindrákmi. Normálne terapeutický film, niečo tak dobre vymyslené nemal Disney niekoľko rokov. Tón perfektne vyvážený medzi sandlerovským bizárom a dojákom. Omnoho inteligentnejšie, ako sa to tvári z trailerov, a fakt pre celú rodinu.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Dokonalosť v každom ohľade, scenáristicky najlepší seriál tohto roka a v podstate seriálová udalosť roka.

Vřískot 6 (2023)

Presne podľa nastavených pravidiel viac všetkého, hlavne krvi a umierania dôležitých postáv. Celé je to pomerne zábavné, ale dialógy sú čoraz retardovanejšie a finále s bizarne prehrávajúcimi zloduchmi a ich šialene domotanou motiváciou už je čisté "cringe".

Creed III (2023)

Herecky výborné a celkovo v pohode, ale bez Rockyho to nie je celkom ono a chýba tomu lepší celkový ťah, najmä záverečný fajt som čakal dramatickejší.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Nečakane mdlé a miestami dokonca "cringe" (vždy, keď sa Aubrey snaží tváriť sexy). Už dlho som nemal z nejakého filmu pocit, že to vlastne nikoho na pľaci nebavilo. Čo je pri Guyovi obzvlášť bolestné.

Velryba (2022)

Jeden z najoscarovejších oscarových výkonov, aké som kedy videl, v komornej divadelnej konverzačke, úspešne prevedenej do filmovej podoby.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Tak sa to predsa len podarilo! Paul Rudd konečne vyzerá staro. A znudene. Jakživ ste ho takého znudeného nevideli. Ale niet sa čo čudovať, celý čas sa musel spolu s ďalšími inak sympatickými (Michelle!) a snaživými hercami dívať na zelené plátno alebo ledkové steny a predstierať, že sa na nich niečo deje. Nedialo sa však ani hovno, a ani snaženie trikových tvorcov na tom nič nezmenilo. Dokonale prázdny, zbytočný film, v ktorom nie je NIČ zábavné alebo aspoň trochu zaujímavé. Len hromada bizarných digitálnych chujovín, nefungujúcich vtipov v kombinácii s nechcene smiešnymi absurditami (ultimátny zlý bojovník vyzerá ako Humpty Dumpty z prvého Kocúra v čižmách, renderovaný na SOS mobile vašej starej mamy) a k tomu je tam otravne afektovaný zloduch a Michael Douglas prirovná mravcov k socializmu. Asi preto, že majú hivemind, sú k sebe bezohľadní a často sa žerú navzájom.

Mayday (2023)

Ach, mňam-mňam! Toto som potreboval ako sviňa škrabkanie. Rozkošný staromódny priamočiary testosterónový polobéčkový a znesiteľne blbý akčný náklad - ani som nevedel, že je ešte niekto schopný čosi takéto vyprodukovať. Bál som sa, že to bude len ďalšia "lietadlovka", ale je to hlavne džungľovka, krásne to odsýpa, Butler si ide svoje (a bohato to stačí), sympaťák Colter mu zdatne sekunduje, má to ňuňu scénu s puckou, šťavnatú finálnu prestrelku (ako sa volá tá priebojná veľkokalibrová ostreľovačka, čo prederaví džíp i zopár Filipíncov za ním ako papier?) a vôbec žiadne hady. No neber to! Spokojných 7/10, len tak hvizdne.

Samaritán (2022)

Celkom príjemná jednohubka. Mileniálski trtkovia vám budú tvrdiť, že je to nuda na skapanie, pretože tam každých 7 minút nevypuknú digitálne veľkochujoviny, nie sú tam vrieskajúce kozy, otravne pizdujúce zelené právničky a podobné radosti. Ja som dostal solídne vystavanú superhrdinskú variáciu na Rockyho so spoľahlivým Slyom. Väčšia akcia vypukne až v poslednej polhodine, ale ten "hammer time" je celkom výživný (samozrejme, pomohlo by šťavnatejšie gore, ale film je v podstate PG-13). Prekvapujúci zvrat je jasný už od začiatku, ale napriek tomu má "odhalenie" gule. 7/10, nech nežeriem.

Rakeťák (2022)

Najhorší Pixar jednoznačne a som rád, že som na tom nebol v kine, by som zahynul už v tretine.