Cervenak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58
    • 17.12.2018  00:57
    Roma (2018)

A Oscara v kategórii "skurvene najlepšia réžia za niekoľko uplynulých rokov" a zrejme aj Oscara za "zďaleka najlepší film roka" získava... Uf. Uuuuuuuffff. To som sa zase raz vyrumázgal. Takto som sa už dlho nie. Pritom je to akoby o obyčajných veciach. Cuarón je veľký Pán.

• 16.12.2018  02:12
    Aquaman (2018)

Obstojne zábavná komiksová fantasy, v ktorej sympaťák Momoa hrá ešte o čosi horšie, ako sme uňho zvyknutí (napríklad vo Frontier je výživný badass), ale príliš to nevadí, lebo Wan režíruje v životnej forme a celé je to až obludne epické, hlučné, parádne nadizajnované a výborne natrikované. Keby to malo o polhodinu menej, bolo by to skoro tak dobré ako Wonder Woman alebo daktorá priemerná marvelovka.

• 13.12.2018  23:07
    Robin Hood (2018)

Niežeby ma to vyslovene nudilo či sralo... len to proste nie je dobré. Paradoxne mi najmenej vadila tá nehistorická štylizácia. Práve naopak, zasadanie do akéhosi industriálneho postapo-punku je na celom filme to najzaujímavejšie, je to dôsledné a má to akýsi jednotný štýl. Strelecké scény sú efektné. Herci v pohode (asi okrem šušľajúceho Mendelsohna, ale to je aj vina scenára, že musí hovoriť také kruté hlášky, až je to nechcene smiešne). Horšie je to s tými paralelami na dnešný svet, rečami o moslimoch a revolúciami proti pracháčom, to sa fest vymklo z kĺbov a je to iba blbé. Kráľ Artuš bol tiež takto moderne posunutý, ale zároveň perfektne fungoval. Toto nefunguje, nie je to napínavé ani vtipné, romantika nula bodov (sranda, že v celom filme vystupuje iba jedna jediná ženská postava), hudba tiež nič, tempo začne už v polovici viaznuť a potom som si už len prial, aby to čo najskôr skončilo. Ale nie, ešte museli hádzať zápalné fľaše do celkom súčasných policajných štítov. Takto to dopadne, keď chcete klasiku predať mladému publiku, ale to sa vám na to vyserie a navyše naštvete milovníkov klasiky. Zaslúžený prepadák.

• 8.12.2018  23:44

Konečne poriadny kus Kiplinga! :) Knihu džunglí milujem a videl som hádam všetky zásadnejšie adaptácie (vrátane "jonesovky" s Jasonom Scottom Lee či tej klasickej Kordovej verzie z roku 1942). Neodvážil by som sa tvrdiť, že táto je najlepšia, ale mne sa zdala najvernejšia duchu predlohy. Zo začiatku sa to nepríjemne podobá na nedávnu Disneyho verziu, ale to rýchlo pominie. Najneskôr od polovice je to výrazne iné, temnejšie, miestami skoro strašidelné, aj nejaká krv tam tečie. Skoro som čakal, že Mauglího chytia otrokára a odvlečú ho do paláca, kde bude kopať v podzemných baniach. ;-) Disney mal určite lepšiu animáciu, bol celkovo svižnejší a zábavnejší, ale toto má zase stokrát lepšieho hlavného predstaviteľa a výraznejšie hlasové a mo-cap výkony. A značná časť filmu je natočená v reálnych exteriéroch, čo je rozhodne plus.

• 8.12.2018  01:01

Asi by to chcelo ruku nejakého skúseného "hollywoodskeho Žida", aby tento uťahaný, tézovitý, nesúrodý, často toporný a pre mňa vlastne nudný film zostrihal na niečo, čo bude mať aspoň základnú príbehovú dramaturgiu a trochu toho tempa.

• 8.12.2018  00:59

Myšlienku to má, ale tá je jasná od začiatku, inak je to charakterovo a vlastne aj dejovo úplne prázdne.

• 3.12.2018  23:09

Fascinuje ma, že niekde v Hollywoode je niekto schopný reálne schváliť pre takýto projekt áčkový rozpočet a hviezdy. A ešte viac človeka prekvapí, keď z toho vylezie taká zábavná blbina.

• 18.11.2018  22:29
    Grinch (2018)

Nečakane vydarené, oproti predchádzajúcim adaptáciám to neprináša vlastne nič extra nové, ale stále to bezchybne funguje, je to vtipné aj dojímavé.

• 18.11.2018  22:28

Efektný úvod a ako-tak pôsobivý záver. Medzi tým skoro 2 hodiny scén, počas ktorých ma absolútne nezaujímalo, čo sa deje na plátne a ako to bude pokračovať. Čínsky dráčik a japonská hadica ňuňu, zvyšok matný, bez iskry, bez tempa. Finálne vysvetľovanie rodinných súvislostí ako z paródie na mexickú telenovelu. Škoda, lebo jednotka bola milá a mala šmrnc.

• 16.11.2018  23:52

Bratia Coenovci a poviedkový western? Tešil som sa veľmi. Teraz som však trochu zmätený. Niečo je tam strašne super. Atmosféra, herci, výprava, Burwellova hudba, prenádherné exteriéry, bezuzdné násilie. Niektoré nápady sú tak šialené a zvraty kruto nečakané, že som sa smial nahlas (alebo si vravel: "Sakra, tak toto nemuseli!"). Trochu mám však dojem, že sa tu zabudlo na príbeh, jednotlivým poviedkam akosi chýbajú pointy - ak nerátam to, že väčšina hrdinov náhle skape, neraz uprostred vety. Je z toho teda akási absurdná poloartová dvojka pre Milión spôsobov, ako zomrieť na Divokom západe. Ale opakujem, je to zábavné. Miestami veľmi. Najmä prvé dve poviedky sú rozkošné miniatúry plné besného násilia - hneď prvá je westernový muzikál á la Limonádový Joe, akurát tu pri streľbe vybuchujú hlavy, odfrkujú končatiny a krv strieka v mohutných gejzíroch. Druhá je pocta Leonemu a tiež hýri krvavými nápadmi. Ďalšie poviedky sú omnoho pomalšie, rozvláčnejšie, skôr sa hrajú s atmosférou, v príbehu o vozovej kolóne je dokonca funkčná romantická línia. Je to celé skrátka taký guláš nápadov, ktorý drží pokope len vďaka coenovskej zručnosti, štýlu a očividnej chuti baviť (sa). Pre žánrových fanúšikov povinná jazda.

• 9.11.2018  23:57
    Outlaw King (2018)

Ale mňamky-mňamky! Pardon, chcel som povedať: "Douglaaaas, aye?!" Už pri úvodnej štvrťhodinke natočenej na jeden záber, v rámci ktorej sa odohrá psychologické východisko pre celý film, veľmi solídny šermiarsky súboj a kráľ odpáli jebu byzantského ohňa z fakt obrovského (ale že obrovského!) katapultu, som vedel, že bude dobre. A bolo. Viac ako dôstojné spin-off / pokračovanie Statočného srdca, ktoré síce nemá jeho ikonickú silu, ale v niektorých veciach ho dokonca predčí - najmä čo sa týka historickej vernosti, výpravnosti, kostýmov, dekorácií a zbraní. Vďaka bravúrnej réžii a geniálnej kamere získate dojem širokého a pritom rušného priestoru plného hradov, davov a rojov horiacich šípov. Celkom tu mizne ten televízny dojem "pár ľudí pred jednou kulisou a modrým plátnom". Vychutnajte si nádherné Škótsko, ale poďte aj do Londýna, aha, tá krkavcom ozobávaná hlava na kole nad mostom, to je slovutný William Wallace! Stredovek tu dokonale ožíva vo všetkých scénach, ale najmä, ako inak, v tých bojových. Mozočky a črevká sa valia v mohutných záplavách a ak máte slabosť pre kone, vôbec to nepozerajte. Všetko sú to triky, samozrejme, ale veľmi presvedčivé, takže keď celá anglická jazda zahučí do priekopy so zastrúhanými kolmi, zaplačete a možno aj zagrckáte. Dobre, nie je to úplná krasojazda, Chris Pine je trochu trtko (hrá to veľmi dobre, ale tá postava je proste trtko, niečo ako Orlando Bloom v Kráľovstve nebeskom - sympaťák, ale nasledoval by ho maximálne smrad z onucí, nie celý národ) a hudba je bežná "celtic relax music", akú si kliknete na YouTube. Gradácia k záverečnej bitke tiež nefunguje úplne na jednotku, zimomriavky sa pri zahrievacom prejave vodcu nedostavia (to až pri tých koníkoch). Stále je to však parádny historický film s klasickým "odbojovým" príbehom, skvostným vizuálom a oceánmi krvi. Na plátne by to bola nepochybne ohromná žranica.

• 8.11.2018  00:24
    The Haunting of Hill House (TV seriál) (2018)

Seriál roka a žánrový masterpiece. Takto bohato navrstviť klasický duchársky horor psychologicky premakanou rodinnou drámou, to sa len tak nevidí. Špičkové dialógy, výborní herci, tučná atmosféra a intenzívne napätie aj v scénach, ktoré neobsahujú žiadne mátohy. Suverénna réžia to krásne graduje k nezvyčajnému finále, ktoré sa zaobíde bez vrieskania a pobehovania, vystačí si s nahustenými osobnými strachmi, traumami a vinami. Pre hororových fanúšikov absolútna povinnosť.

• 8.11.2018  00:12
    Halloween (2018)

Najhorší film, aký som tento rok videl v kine. Súboj dvoch penzistov, vraha a obete, nefunguje na žiadnej úrovni. Nápad s tým, že z Laurie je akási militantná paranoička s domom plných zbraní a pascí, mne osobne pripadá debilný. Scenár je proste "lenivý", nedotiahnutý, nelogický a celkovo zlátanina - chvíľu akože pocta originálu, chvíľu ponáška na teenagerské horory 90. rokov, pričom dokopy to neladí, miestami je to nechcene smiešne (napr. v tých "prekvapivých" zvratoch) a miestami, kde to naopak z neznámeho dôvodu chce byť vtipné, je to skôr trápne. Réžia nudná a momenty, ktoré mali vyznieť mocne (nasadenie masky), prešumia. Napínavé to nie je ani náhodou, sem-tam nejaká otrepaná ľakačka. Postavy nevýrazné, herci väčšinou zlí, v niektorých vedľajších postavách dokonca otrasní (ten doktor, ten chlap, čo na začiatku prinesie masku, všetci spolužiaci...). Gore až na jednu rozdupnutú hlavu slabé, "inštalácie" mŕtvol bez nápadu. Atmosféra nikde a od finále som čakal omnoho viac. Celkovo je to ešte horšie ako mizerné Zombieho remaky, a to je teda veľmi nízka latka. H20 je oproti tomuto majstrovské dielo, ním sa mala celá sága nadobro skončiť.

• 31.10.2018  23:16
    22. míle (2018)

Vrstevnatá, psychologicky prepracovaná rodinná dráma... Haha, robím si srandu. Schudnutý Wahlberg a štandardne nabudený Iko v besne natočenej a besne zostrihanej akčnej lomenici s bodycountom zhruba 10 mŕtvol na minútu. Asi po polhodine sa začnú masakrovať a už sa nezastavia. Poldruha hodiny a je po všetkom a po všetkých, mozgy rozmetané, hlavy rozstrieľané, gágory podrezané. Málo sa dnes točí takýchto filmov.

• 21.10.2018  23:32

Tvorcovia sa tak sústredili na myšlienku a posolstvo, že im akosi vyfučala zábavnosť. V podstate všetko vtipné bolo v traileroch. :/

• 19.10.2018  23:36
    Harper (1966)

Uťahaná nuda, ktorú drží nad vodou uvoľnený Paul Newman.

• 19.10.2018  23:04

Tak sa to podarilo. Videl som film, v ktorom Cate Blanchett hrá najhoršie z celého obsadenia. A tie ostatné tiež nič extra, snáď okrem Anne Hathaway. Keby sa všetci (pred kamerou i za ňou) bavili tak dobre ako ona, mohlo to byť fajn.

• 19.10.2018  20:08
    Venom (2018)

Nahláškované a zábavné, Hardy vo výbornej forme, akurát je to celé vlastne iba úvod k nejakej drahšej a akčnejšej dvojke.

• 19.10.2018  20:07

Nečakane kvalitná, výpravná glennfordovka s množstvom akcie. Na hrdinu sa to celý čas valí, dokonca ho chcú obesiť aj tí, ktorým prišiel pomôcť.

• 19.10.2018  20:05

Prepadnutie a vražda vo western exprese. Trochu detektívka, trochu akčná špionáž, trochu Die Hard koncept, všetko vo westernových kulisách. Dobre odsýpajúci kúsok.

• 19.10.2018  20:02
    Grošák (1966)

Nie príliš akčný, ale dobre vystavaný western s výborným Brandom a napínavým záverečným zúčtovaním. Parádna kamera a strih.

• 1.10.2018  01:10
    Tom Clancy's Jack Ryan (TV seriál) (2018)

Vynikajúca záležitosť, ktorú trochu kazí málo úderné finále. Plus asi dvakrát sa tam stane, že Ryan príde s "geniálnym" riešením, ktoré divákovi docvaklo dobrých 10 minút predtým. :) Inak lahoda, má to srdce, herci výborní, akcia dobre natočená a celkom šikovne sa to vyjadruje k aktuálnym globálnym problémom.

• 1.10.2018  01:06

Na začiatku boli asi veľké ambície, obsadenie je pomerne hviezdne, výprava slušná, režíruje Leoneho pravá ruka... ale chýba tomu nejaký zábavný nápad, čosi, čo by vytrhlo celý film z rutiny. Je to solídne natočené, ale stále iba rutina.

• 1.10.2018  01:03

Ten prípad, keď sa žánrovka snaží o mimožánrový, akože umelecký presah... a je iba nechcene smiešna.

• 20.9.2018  22:59

Nebol by to zlý western, Baldi bol dobrý režisér a aj toto má výbornú kameru, super krvavé prestrelky a je to vlastne akýsi remake Blindmana bez blind mana. Akurát to bolo primárne natočené ako 3D atrakcia, takže hrdinovia neustále niečo strkajú a sypú do kamery a na divákov lietajú nože, oštepy, šípy, netopiere a iné blbosti, čo je bez skutočného 3D otravné a hlúpe.

• 18.9.2018  22:27

Hrdina strieľajúci zo šijacieho stroja, to sa nevidí každý deň. Zábavný, výborne natočený western s dravým strihom a množstvom nápadov. Komédia, ale okrem pästných súbojov je tam dostatok prestreliek a poriadne kopy mŕtvol.

• 17.9.2018  22:37

Zábavný, výborne natočený western, ktorý začne ako klasická naťahovačka o skryté zlato, ale postupne naberie zvláštne ponurú atmosféru, nezvyčajné prvky (invalidná kráska) a končí fantastickou prestrelkou medzi hovädzinou na jatkách. Carnimeo vo výbornej forme.

• 17.9.2018  22:35
    Vymahač (1968)

Dobrý príbeh, sympaticky obyčajný hlavný hrdina (ale strieľa rovnako rýchlo a presne ako tí cigaroví frajeri žmúriaci spod čiernych klobúkov), výživný zloduch (zrejme inšpiroval DiCapriovu postavu v Django Unchained) a kopa krvavých prestreliek a súbojov. Takže Pasolini predsa len pričuchol aj ku kvalitným filmom. :)

• 15.9.2018  00:10

Citlivé, pekne natočené, výborní herci, atmosféra. Lenže má to asi tak o 3 hodiny viac, než by bolo znesiteľné. Neuveriteľne rozvláčna záležitosť.

• 13.9.2018  23:06
    Johnny Oro (1966)

Sú tam solídne nápady (bomba v čutore) a dobre natočené prestrelky, ale všetko padá na hubu s nechcene smiešnym hlavným hrdinom. Skoro sa nechce veriť, že Corbucci v tom istom roku ako túto limonádu natočiť skvelého temného cynického Djanga.

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58