Cervenak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52
    • 10.8.2017  23:50
    Shane (1953)

Nie náhodou jeden z najslávnejších westernov vôbec. Achetypálny príbeh, v ktorom však zlí nie sú až takí zlí (okrem démonického Palancea), fantastická kamera a pekná gradácia až k parádnej finálnej prestrelke. Osobne mám iba problém s hlavným predstaviteľom - Alan Ladd je čudný pavúk a toho drsného pištoľníka v kostýme Old Shatterhanda som mu celkom neveril. Nečudo, že Clint neskôr natočil nepriznaný remake v Bledom jazdcovi.

• 8.8.2017  22:31
    Čára (2017)

Dosť dobrý, na slovenské pomery dokonca výborný film. (hoci ja tieto hodnotenia "na slovenské / české pomery" nemám rád, buď niečo obstojí všeobecne alebo čau... ;-)) Bebjak je momentálne asi najlepší slovenský režisér (ak ste nevideli trojdielnu Spravedlnost s Vetchým, tak odporúčam), ktorý dokáže dať filmu európsky vizuál bez toho, aby z toho trčala póza či štylistické cvičenie. Čiara prekvapivo dobre funguje ako gangsterka, nechýba napätie, dobre vystihnutý lokálny kolorit, je tam celkom hutná rodinná dráma a na mňa teda dosť fungoval humor (niekde na Kineme písali, že je nepatričný, ale podľa mňa pekne odľahčoval celkový tón). Herci úplne bez problémov, dokonca mi nevadila ani zranená labuť Fialová, lebo tentoraz nerobila s obočím až také zranené výrazy.

• 6.8.2017  23:40
    Dunkerk (2017)

Majstrovsky zrežírovaný a premyslene komponovaný výtržok z dejín. Je mi jasné, že tá absencia klasického storytellingu je zámer, ale nemôžem si pomôcť, príbeh a aspoň nejaká práca s postavami mi predsa len chýba - bez nej sa ten zážitok, akokoľvek intenzívny, stáva spätne iba hlučnou a efektnou atrakciou, ktorá nezanechá emocionálnu stopu. Žiadnu.

• 6.8.2017  00:02

World War Z - kórejský spin-off. Veľké emócie, veľký pátos a veľmi rýchlo behajúci zombíci. Bavil som sa.

• 5.8.2017  23:47

Namiesto ženského Johna Wicka, ako sa nám snažili vsugerovať trailery, je to špionážny thriller z konca studenej vojny, ktorý sa berie celkom vážne a je riadne zamotaný (možno nakoniec aj viac, než je potrebné). Charlize krásna a studená ako kus ľadu, dobová atmosféra výborná, akčné scény luxusné.

• 3.8.2017  22:31

Vynikajúce zavŕšenie vynikajúcej trilógie. Je to tak excelentne zrežírované (každý záber premyslený) a príbehovo a emocionálne silné, že ani nevadí, keď si scenár párkrát pomôže náhodou či idiotsky konajúcou postavou (ľudskou, samozrejme). Mám rád filmy, ktoré nemusia tlačiť na akčnú pílu, aby mali neustále tempo a napätie, a triky v nich pokorne slúžia príbehu a neprehlušujú dej.

• 28.7.2017  21:13
    Baby Driver (2017)

Už dávno mi žiadny film neurobil takúto radosť. Niektorí diváci tvrdia, že pod nalešteným povrchom nič nie je. Čože? Je tam ohromne sympatický a zároveň veľmi cool hrdina (ako si tam furt s tmavými okuliarmi počúva muziku a tí drsní gangstri sa z neho idú posrať od nervozity, to nemá chybičku). Je tam jeho frajerka Lily "Popoluška" James, ktorú by som si najradšej natrel na hrianku a pomaly chrumkal. Je tam celá zbierka zloduchov, z ktorých každý by stačil na samostatný film (dobrý zloduch je dnes vzácnosť a tu sú hneď traja skvelí). Má to kopu milých osobných momentov a príbehov, takže vám na hrdinoch naozaj záleží, smejete sa s nimi, bojíte sa s nimi a na konci som sa pristihol so slzou na krajíčku. Hlavne je to ale fantastická akčná jazda, vedľa ktorej je Rýchlo a zbesilo iba Mľandravo a znudene. Prakticky celý film (fakt úplne celý, aj dialógové scény) je nastrihaný na hudbu. Keď gangster strieľa na ulici do polišov a výstrely idú presne na bicie vypaľovačky Brighton Rock od Queenu, tak som si skoro cvrkol. Spočiatku je to vtipné, skoro komédia, potom to poriadne stemnie a dokáže to byť napínavé, že som sa až ošíval. A ešte je to aj R-ko, takže Jamie Foxx môže dávať motherfuckera (vie ho snáď ešte lepšie ako SLJ) a keď sa strieľa z brokovnice, tak čliape červená. U mňa dokonalá letná zábava.

• 28.7.2017  09:53

Nudil som sa prakticky od začiatku, od polovice to už bolo len utrpenie a pri neznesiteľne naťahovanom závere som sa chcel zabiť. Ale vydržal som, nikdy v živote som z kina neodišiel pred koncom filmu. Škoda, lebo Bessona som kedysi ohromne žral a dúfal som, že tento film bude jeho triumfálny comeback. Kdeže. Scenár je zlátanina, ktorá nedáva príliš zmysel a absolútne v ňom nefunguje snaha o nadhľad či humor, nedajbože o nejakú myšlienku s odkazmi na súčasnú geopolitiku. Réžia? Meh. Bessonove ťahy sú tam viditeľné, ale celé to nemá tempo, šmrnc, drive, ani akcia nestrhne, je to celkom bez iskry. Čo zostáva? Dokonalé triky, bez preháňania na úrovni Avatara, ale čo z toho, keď ten film nemá nejaký zaujímavý vizuálny štýl, svoju tvár, všetko sme už videli v iných filmoch (vrátane Piateho elementu, ktorý je vedľa tohto nepodarku stále geniálne zábavný úlet). No a Desplatova hudba, tá je super ako vždy, ale tú si viac vychutnám pri samostatnom počúvaní.

• 10.7.2017  23:39
    Stalingrad (2013)

Snaží sa to vyzerať epicky, ale celé sa to vlastne odohráva v dvoch barákoch na jednom námestí. Chce to byť moderné, ale je to typicky putinovská post-socialistická propagandistická sračka. Chce to byť scenáristicky prepracované, ale je to vo vykreslení postáv, vzťahov a emócií dokonale nefunkčné. Gýč, pátos a nemotorné napodobňovanie amerických vzorov - typická vzorka súčasnej ruskej kinematografie.

• 6.7.2017  23:05

Konské dávky pátosu a rolu nezvládajúci Wahlberg v kombinácii s fantasticky natočeným napínavým pátraním, zobrazením policajnej práce a asi najlepšou filmovou prestrelkou za posledné roky.

• 4.7.2017  23:56
    Cesta (2014)

Austrálsky film v žánri "austrálsky film". Postapo púšť, zaprášené autá a špinaví zarastení chlapi, ktorí sa strieľajú do hláv. Guy Pearce famózny ako v poslednej dobe v čomkoľvek.

• 3.7.2017  00:50

Po výbornej dvojke strmý pád dolu. Napriek tomu hodnotím ako priemer, lebo to má výborného zloducha. Toho z 80. rokov. Plus obstojné finále.

• 25.6.2017  01:32

Asi hodinu je to pekelne nudná sračka, ktorá nedáva žiadny zmysel. Ale od príletu do Anglicka tomu začne šéfovať Hopkins, ktorý pôsobí dojmom, že ho už dobrých 15 rokov nič nebavilo viac než táto scenáristická žumpa. K tomu sexica Laura Haddock, vtipný robotický komorník a neopísateľné trikové orgie, ktoré vyzerajú dvakrát drahšie ako celý Avatar. A tak sa stalo, že som z kina odchádzal so spokojným úsmevom.

• 12.6.2017  21:58
    Proti všem (2016)

Buddy krimi ešte celkom nezdochla, len musela vypratať kiná, aby tam blbli komiksoví buzíci. Toto je správne nahláškované a nekorektné, celé to dáva zmysel a je tam primerane akcie. Spokojnosť väčšia ako u posledného počinu Shanea Blacka.

• 12.6.2017  21:53

Prázdny a skrz-naskrz zbytočný film, z ktorého si už na druhý deň po projekcii nepamätám nič, čo by stálo za zapamätanie. Možno okrem novej verzie "choose...", ale to bolo tiež iba také fňukanie. Posunutá generačná výpoveď? Ani náhodou, len úbohosť, ktorá si pre vyvolanie nejakého pocitu musí pomáhať flashbackmi z prvého dielu.

• 11.6.2017  23:27
    Mumie (2017)

Hm, tak teda nie. Škoda. Múmie s Brendanom Fraserom mám rád, ale toto sa na ne v žiadnom prípade nechytá. Dokonca ani na tú čudnú čínsku trojku. Má to pár momentov, hlavne úvod v štýle Uncharted, zopár scén s hororovým nádychom a súboj Toma Cruisa so zombíkmi, ale celkovo je to nemastná-neslaná, nenápaditá, zdanlivo lacná a tmavá (aby nebola vidieť slabšia kvalita trikov) zlátanina. Film postupne upadá až do úplnej otravnosti, vtipy nefungujú a Russell Crowe je v "hulk" móde dosť trapas. Plus teda mám dojem, že by tomu dark univerzu s klasickými monštrami stokrát viac pristala zvyčajná viktoriánska éra.

• 4.6.2017  22:54
    Wonder Woman (2017)

Nič mi tam nevadilo, dokonca ani digitálne finále. Možno preto, že sa DC prestali hrať na "temné a realistické osudové drámy" a konečne natvrdo okopčili marvelovský odľahčený štýl (konkrétne prvého Kapitána, ktorého je WW skoro doslovný remake, akurát s obrátenými pohlaviami ústrednej dvojice). Je to svižné, zábavné a má to cool komiksové momenty (najmä nástup zo zákopov a následný boj o dedinu). Pine je sympaťák a Gal Gadot sa so svojím "hereckým" výkonom do úlohy naivnej divožienky v skutočnosti perfektne hodí. Nehovoriac o iných jej prednostiach a zadnostiach. Spokojnosť.

• 28.5.2017  22:09

Skôr thriller o súboji so zdanlivo nezastaviteľným psychopatickým vrahom. Akurát vo westernovom balení a s hrdinami, ktorí sa dokážu brániť. Výborné napínavé finále.

• 26.5.2017  22:44

Aj keby tam nebolo nič okrem geniálneho fóru s gilotínou, furt je to tučných 8/10 a rozhodne najlepšie pokračovanie skvelej jednotky. Našťastie je tam aj veľa iných zábavných scén a sympatických postáv. Jack je spočiatku otravný, ale postupne si naňho človek zvykne a sem-tam dá aj slušnú hlášku.

• 21.5.2017  12:31

Zúfalo nesúrodý zlepenec dvoch filmov, ktoré si navzájom podrážajú nohy. Partia nesympatických hlupákov sa pokúša prežiť v béčkovom krváku bez štipky napätia či gradácie a dvaja androidi medzitým hrajú na flautu, mudrujú o stvorení a recitujú romantickú poéziu.

• 18.5.2017  23:35

Ohromne milý western o dvoch postarších kovbojoch, ktorých priateľstvo prejde skúškou, keď jeden z nich zdedí luxusný nevestinec plný očarujúcich dám. Má to špičkový scenár natlakovaný hláškami ako "Raz som si myslel, že som zamilovaný, ale potom sa ukázalo, že sú to tráviace problémy." alebo "Bola to taká dlhá a tuhá zima, že na jar boli všetky ženy v okrese tehotné." alebo "Pauline v skutočnosti nemala problémy s pečeňou, len nosila príliš tesný korzet." Stewart a Fonda to hrajú s veľkou pohodou a je cítiť, že boli aj v skutočnosti celoživotní priatelia. Réžia hladká, film nemám hluchú ani jedinú minútu (čo je pri starých filmoch veľká vzácnosť) a dokonca aj záverečná prestrelka je veľmi pekne natočená.

• 17.5.2017  01:07

Jeden z najlepších Mannových westernov. Drsný a bezútešný, ako keby vznikol o dobrých 15 rokov neskôr. Skvelá sada zloduchov, ktorá údajne inšpirovala neskoršie horory o primitívnych rodinných klanoch z divočiny. Výborná záverečná prestrelka.

• 14.5.2017  00:03

Excelentná kriminálka! Veľmi dobre funguje samotný prípad s extra odporným vrahom, ktorý akoby sa zhmotnil z talianskych giallo hororov z prelomu 70. a 80. rokov, ale ešte lepšie sú osobné línie ústredných dvoch detektívov. Napokon, obidvaja sú skvele napísané a zahrané postavy - jeden znepokojivo čudný koktavý polo-Monk, druhý agresívnejšia a nepredvídateľnejšia verzia Buda z L. A. Prísne tajné alebo Vicka z The Shield. Je to brutálne, je to napínavé, má to super čierny humor a sú tam neokázalo, ale pritom veľmi nápadito zrežírované scény. Toto bezpochyby dostane americký remake a režiséra budú ťahať do Hollywoodu.

• 12.5.2017  23:13

Ultrafrajerská gangstersko-partizánska multikulti dark heroic sword & sorcery, v ktorej sa Guy Ritchie nadobro odtrhol z reťaze a je to celé ohromná zábava - od scén, v ktorých sympaťáci len tak hláškujú pri ohni až po megaslony, megahady, kung-fu a súboje so svalnatými megazabijakmi v obrovských čarodejníckych vežiach, pričom to všetko vyzerá ako zhmotnené obrazy Franka Frazzetu a Kena Kellyho. Všetko fantasticky natočené a zostrihané a geniálne ozvučené (keď po uštipnutí hadom začne hrať ústredná pieseň, je to najviac cool filmový moment za mnoho mesiacov, ak nie rokov). Charlie Hunnam obrovský sympaťák (pekne sa chlapec rozohral, už v Stratené mesto Z bol výborný) a k zloduchovi v podaní Juda Lawa ani netreba nič dodávať, lahoda. Negatívne recenzie tomu vyčítajú prznenie legendy a roztrieštený príbeh, mňa najviac bavili práve tie drzé variácie na klasiku (Merlinica) a rôzne rozprávačské finty (nespoľahlivý rozprávač, zámerne prehádzaná chronológia záberov, fóry typu "a keby sme zvolali anglických barónov, prebiehalo by to asi takto...", pričom je to tam fakt natočené, hoci je to udalosť, ktorá sa vlastne nestala). Šialený náhul, ktorý vstrebe málokto. Veľmi by som chcel pokračovanie, aj keď k tomu asi nedôjde...

• 12.5.2017  00:04

Rýchlo a zbesilo 7,5, spin-off pre tých, ktorým rýchla séria pripadá príliš sofistikovaná. Kundy, výbuchy, kung-fu, muzika a armáda kaskadérov v úlohe Vina Diesela, ktorý sa celý čas tvári, ako keby mu Tony a Donnie mimo záberu robili blowjob. Bavil som sa, ale druhýkrát si to určite nedám...

• 8.5.2017  23:48

Pekne vystavaný "shaneovský" western so shaneovským hercom v hlavnej úlohe. Kvalitný príbeh v Curtisovej skúsenej réžii, ani nevadí, že k poriadnej streľbe dôjde až úplne na konci.

• 8.5.2017  23:47

Klasika, ktorá nechýba v žiadnom rebríčku naj westernov na popredných miestach. A naozaj, je to nádherná akčná dráma s perfektným, na tú dobu dokonca trochu revizionistickým príbehom, luxusne napísanými dialógmi ("Ak sa chlapec hrá so zbraňami, musí rátať s tým, že zomrie ako muž.") a výborným obsadením na čele s úchvatnou Joan Crawford (ktorej postava evidentne inšpirovala Claudiu Cardinale vo Vtedy na Západe) a démonickou Mercedes M.. Keď sa to v poslednom dejstve rozbehne, je to z toho nečakane intenzívna, parádne vydragovaná záležitosť s doteraz fungujúcim napätím. Nečudujem sa, že na film prisahalo toľko velikánov ako Scorsese či Truffaut.

• 7.5.2017  21:27

Fakt, že sa to prakticky celé odohráva pred zeleným plátnom, ma otravuje. Takisto tomu chýba niečo z "čara nového" prvého dielu. Ale ten príbeh "otec-syn" nakoniec dáva zmysel, postavy sú stále sympatické, gagy z 90% fungujú (čo je vzhľadom na tú hustotu veľmi vysoké skóre). Plus Kurt, David, Michelle a Sylvester. Spokojnosť.

• 3.5.2017  22:21

V rámci kategórie "fantasy o vojne so zelenými príšerami" u mňa dokonca lepšie ako WarCraft. Na nič sa to nehrá, proste poldruhahodinová rúbačka s rýchlym tempom, pekným vizuálom, sympaťákmi v hlavných úlohách a sem-tam vtipnou replikou. Výplach ako (ryžové) víno. Dokonca aj tá otravná recyklovaná Djawadiho hudba tam pasuje.

• 3.5.2017  00:37

Solídny western od dua Boetticher - Scott, tentoraz to dvíha nad priemer hlavne Lee Marvin.

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52