Cervenak

človek, ktorý píše

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54
    • 21.1.2018  23:29
    Britannia (TV seriál) (2018)

Chcelo to byť niečo ako "anarchy in the old Britannia", nespútané a krvavo zábavné. Vyšla z toho zlátanina veľmi nesúrodých kvalít. Rozhodne to má super pasáže, hlavne všetko mystické, spojené s barbarskými rituálmi, všetky tie vízie, haluze na pokraji fantasy, stĺpy z lebiek, spomalené krkavce, vykostení nebožtíci, Stonehenge-like svätyne, neúprosné proroctvá, pošta odovzdávaná cez odseknuté hlavy a najmä skvelý šialený odpadlícky druid Nikolaj Lie Kaas. Takisto je v tom istý epický náboj a šťavnaté akčné scény. No a potom sú tam moderné úlety v dialógoch, gestikulácii a celkovom vystupovaní postáv (na galského bojovníka tam posmešne hovoria po francúzsky "monsieur"), priveľa ženských postáv (okrem Kelly Reilly sú všetky zbytočné, alebo prinajmenšom šialene otravné, najviac Zoe Wanamaker, celá jej postava mala byť ozdobou seriálu a nechcene skĺzla k trápnosti) a miestami aj nudná vata (celá siedma časť s rôznymi dvojicami v jednej opustenej dedine je obrovské WTF). Aby som to zhrnul - väčšinou som sa bavil (občas spôsobom "na čo všetko ešte budú mať tvorcovia drzosť") a nie je to zabitý čas, ale na druhú sezónu (ku ktorej záver mocne smeruje) sa nebudem nedočkavo triasť.

• 20.1.2018  23:48

Lepší podraz ako v Podraze. Človek vie, že je to celé finta, a predsa si vychutnáva to prevedenie. Navyše je to na tú dobu parádne dynamicky natočené a herci nemajú chybu - najmä Fonda v úlohe potiaceho sa infarktujúceho mužíčka pod papučou. Skvelá vec, u ktorej nechápem, prečo nie je omnoho slávnejšia.

• 19.1.2018  01:51
    Britannia - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2018)

No, zatiaľ je to presne taká haluz, akú sľubovali ukážky. Britskí domorodci sú sfetovaní otrhanci s bizarnými zvykmi a rituálmi (čo by celkom sedelo), proti nim rímski náckovia, pekná príroda, krv, solídna "barbarská" atmosféra. Herci si to celkom užívajú, hlavne výborný Nikolaj Lie Kaas. Chce to viac Kelly Reilly v úlohe neskrotnej Meridy.

• 17.1.2018  22:01
    Tvář vody (2017)

Roz-koš-ný romantický monster movie, s príbehom, kde všetko správne funguje (akurát tie eko-gay-black-trump-metoo agitačné tóny zbytočne rušia) a v dokonalom podaní Pána režiséra. Milujem tieto del Torove temné rozprávky, kde poetiku strieda funkčné brutálne násilie a tým sa len stupňuje emocionálny dopad. K tomu skvelé obsadenie - všetci sú výborní, ale Shannon samozrejme vládne. A jeden z najlepších Desplatov vôbec. (ale ako inak, všade vo svete film zbiera nadšené recenzie a priehrštia filmových cien, len na čsfd vám samozvaní filmoví odborníci vysvetlia, aká to je sračka :D)

• 16.1.2018  01:17
    Soudruh detektiv (TV seriál) (2017)

Nepamätám si, kedy som naposledy videl niečo také vtipné. Do absurdity dotiahnuté socialisticko-propagandistické retro, ktoré kriminálny rámec používa na vŕšenie ďalších a ďalších skvostných gagov. Všetko so smrteľne vážnou tvárou, výborne zrežírované a s ukrutne zábavným out-of-sync dabingom. "Dcérka, vieš, čo je to kurva? Veru, a presne tým sa staneš, ak budeš naďalej počúvať túto kapitalistickú hudbu."

• 14.1.2018  23:51
    Lady Bird (2017)

Milé. Nič viac, nič menej.

• 14.1.2018  22:12

Má to mierne priblblé rozuzlenie a záverečná konfrontácia je možno až céčková... ale nemôžem si pomôcť, potešil ma staromódny horor o mladíkovi z civilizácie v odľahlom sídle, ktorý nie je postavený na ľakačkách, ale na postupnom budovaní mystéria a solídnom príbehu. Navyše je to vizuálne jeden z najúchvatnejších filmov posledných rokov (skutočne každý záber je precízne komponovaný) a má to skvelý soundtrack.

• 9.1.2018  00:42

Zhruba do polovice je to strašne skvelý film. Potom sa scenár totálne rozsype a od istého okamihu už príliš netuší, kam by mal smerovať. Našťastie to Frances a Sam svojimi výbornými výkonmi udržia nad vodou.

• 7.1.2018  01:18

Vtipné zvieratká sú väčšinou zúfalo nevtipné, ale inak celkom fajn dobrodružná komédia.

• 5.1.2018  00:18
    Coco (2017)

Ak toto nedostane aspoň nomináciu za scenár, tak už neviem. Brilantne vystavaný príbeh s nečakanou krimi zápletkou a skutočne prekvapujúcim rozuzlením. Plus výživný doják - na konci som rumázgal ako dážď. K tomu fantasticky vyťažený svet mexicko-aztéckeho záhrobia. Nechýbajú solídne gagy, ale tentoraz to naozaj nie je o nich. Tlieskam, Pixar opäť na špičke.

• 29.12.2017  21:51

Upgrade, ktorý je lepší ako pôvodný film. Ideálna rodinná zábava, ktorá funguje ako komédia aj ako dobrodružný film. Pomáha tomu hlavne výborný casting, ktorý aj inak otravných hercov (Kevin Hart) perfektne zužitkoval.

• 25.12.2017  23:09
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Zhruba po polhodine som pristúpil na fakt, že to natočili ako kostýmovú romantickú komédiu, ktorá s dejinami nemá skoro nič spoločné. Lenže romantická komédia potrebuje isté čaro, a to tejto novodobej ponáške na Sissi dokonale chýba. Humor chabý, miestami až stupídny. Romantika? Slaninkový Kotek balí Terku, ktorá ho z neznámych dôvodov miluje. Až kým konečne nezbúrajú baldachýn a z nej sa nestane manufaktúra na potomstvo. Tá herečka v hlavnej úlohe, to je čistá smrť. Myslím, že ani v jednej scéne sa nedokázala tváriť (tobôž hrať) tak, ako by to potrebovalo.

• 24.12.2017  00:11

Dve hviezdy za dve polky zadku Gal Gadot v kožených gatiach. Ufff. Už asi po 20 minútach som si len prial, aby sa k nim pridal aj Deadpool a začal si z toho robiť pi*u. Z tej zúfalej recyklovanej zápletky, z nekonzistného deja, z trápnych hrdinov, z hereckých výkonov, z hnusných trikov, ktoré vyzerajú ako od UPP za tri milióny euro, ba dokonca aj z tých pokusov o humorné hlášky. A na konci by naštartoval motorovú pílu so zubmi z kryptonitu a nadobro by ukončil toto tragikomické WB / DC plahočenie.

• 23.12.2017  19:50

Zbierka survival klišé v kombinácii s romantickými klišé. Herci to trochu zachraňujú, ale inak dokonale zabudnuteľná záležitosť.

• 22.12.2017  19:18
    Bright (2017)

"I´m motherfucker with the magic wand!" V alternatívnom svete, kde sa v minulosti odohralo čosi ako vojna so Sauronom, žijú vedľa seba ľudia, elfi, trpaslíci, orcovia. Takisto sú tam víly, ale tie sú len otravná háveď, ktorú treba rozpleštiť metlou. Elfi ovládajú finančné trhy a tak celkovo majú ekonomickú a teda aj politickú moc. Orcovia žijú v getách a ich klany bojujú s černošskými a hispánskymi gangami. A do toho prídu odpadlícki bojovní elfi, ktorí chcú pomocou magického artefaktu vzkriesiť Temného pána. Lenže tento artefakt chcú získať aj zločinecké gangy a oddiel FBI na boj proti mágii. A to celé nie je natočené ako komédia á la Muži v čiernom, ale v duchu Ayerových predošlých filmov, teda ako ultradrsná policajná dráma a gangsterka, v ktorej je každé druhé slovo motherfucker a polovicu deja tvoria tvoria brutálne prestrelky s hlavami odstrelenými brokovnicou. Will Smith tu hrá úlohu podobnú tej z Bad Boys, Joel Edgerton je jeho parťák orc a Noomi Rapace vládne ako elfka, ktorá s nožom v ruke dokáže rozsekať SWAT komando. Niežeby to bol najzábavnejší film roka, ale je to rozhodne "niečo iné", je v tom kopa akcie, ten cheesy svet celkom dobre funguje a je v ňom plno zábavných detailov (orcovia zásadne počúvajú death metal: "Hej, prečo si to vypol, je to známy love song!") a je to natlakované hláškami až po strop ("Vy orcovia proti potu určite používate Axe."). Netflix servíruje vianočný film ako lusk.

• 21.12.2017  15:54

Niekam išli a občas niekto niekoho zastrelil. A boli tam černosi. A dobrá Goldsmithova hudba. Viac si nepamätám, a to som to videl včera.

• 21.12.2017  15:10

Výživný epický western s dobre vystavanou, skoro špionážnou zápletkou, bohatými dekoráciami, davovými scénami a veľmi dobre zrežírovanými bojmi. Flynn bol proste neodolateľný, Scott je kvalitný urputný protivník a Bogart výborne zúročil svoj slizký ksicht v úlohe podlého banditu. Curtiz to perfektne zrežíroval a Steiner zložil luxusný soundtrack.

• 19.12.2017  09:38
    Backlash (1956)

Sturges! Mám rád tie filmy, čo nás hodia rovno doprostred konfliktu a zápletka sa objasňuje až spätne počas výdatných porcií akcie. A toto je jeden z najakčnejších westernov 50. rokov.

• 18.12.2017  00:44
    Zlato (2016)

Príbeh zaujímavý, ale MM to až tak úporne hrá "na Oscara", až je z toho pomerne otravný afekt.

• 17.12.2017  20:50
    Oklamaný (2017)

Mimózny Farrell, zopár hysteriek a 50 rovnakých záberov spoza veľkého stromu na majestátne stĺporadie pred vilou. Stará verzia s Eastwoodom je oproti tomuto kastrátu vrstevnatá historická dráma.

• 15.12.2017  10:16

Asi v polovici filmu som si zhrozene uvedomil, že sa vlastne celkom nudím. Dejová línia s Lukom a Rey celkom fajn, pretože Hamill to hrá s chuťou a Daisy Ridley sa od minula citeľne herecky posunula (alebo jej proste iba pristane tá vážnejšia poloha). To ostatné je skôr otrava - Finn už je celkom zbytočná postava, o tej Vietnamke Rose ani nehovorím (to je skoro na úrovni Jar-Jara), na Carrie Fisher už je bohužiaľ vidieť, že ledva stojí na nohách. Zloduchovia stále za debilov (možno je to zámer, lebo sú to v podstate náckovia, a keď si z nácka odmyslíš jeho nebezpečnosť, zostane len ukrutne smiešny chumaj). Vtipy často nefungujú, resp. sa nehodia do konkrétnej scény (hoci chápem, že pri tom temnejšom tóne treba udržať aj pozornosť detských divákov a tak švác balvan na fúrik, haha... ehm). A tak si vravím: Zlatý Abrams! Kam sa podel jeho švih, zmysel pre timing vtipov a schopnosť oživiť a zhutniť ten svet? V The Last Jedi je vesmír akýsi prázdny, pol filmu sa prestriháva medzi dekoráciami kozmických lodí a jedným ostrovom, čo to má byť, keď už do toho Disney sype prachy, chcem letieť a objavovať nové planéty a bytosti, normálne mi začína chýbať všetko to digitálne hemženie z prequelovej trilógie. Tak príde bondovská planéta s kasínom a dostihovými emzákmi a stále ma to nechytá, pretože tam vystupujú tie prázdne postavy. Dokonca aj BB-8 je tu skôr na oštaru. Nuž ale potom príde za Lukom nečakaný hosť a zrazu to začne. Ten epos. Učinené orgie "cool starwars momentov" (súboj jeden proti všetkým je geniálny). Solídne zvraty, solídna dráma, veľmi pekne sa zužitkuje vývoj vzťahu medzi Rey a Kylom. Tvorcovia zábavne reflektujú na fanúšikov (najviac ma dostalo "Ty nie si nový Vader, si iba decko v maske!") a je to s blížiacim sa záverom čoraz napínavejšie a čoraz viac to vyzerá ako ten SW film, aký potrebujem k svojmu zdravému vývoju. Na konci spokojnosť, ale zároveň obava, kam to chcú posunúť v tretej časti. Lebo figúrky sú už teraz rozostavené dosť jednoznačne.

• 12.12.2017  23:12

Bill Pullman si vychutnáva úlohu starého, neveľmi bystrého kovboja, ktorý v živote neurobil nič správne, tak chce aspoň poriadne pomstiť vraždu dlhoročného priateľa, prípadne aspoň "die trying". Obstojný starecký western má dobrý, tak trochu detektívny príbeh s dobre prekreslenými postavami a dostatkom akcie. Len to mohlo byť lepšie zrežírované a zostrihané (najmä v prestrelkách je to trochu chaos) a chcelo to lepšie obsadenie (napríklad Tommy Flanaghan v úlohe chľastajúceho šerifa čeliaceho ťažkej dileme sa síce snaží, ale toto je postava presahujúca jeho schopnosti a celkovú charizmu). Zľahka nadhodnocujem, je to max. tak 7/10.

• 11.12.2017  00:28

Výborne natočený, ľahkonohý a až nepatrične zábavný spin-off Narcos. Cruise si to evidentne užil.

• 11.12.2017  00:26
    Contratiempo (2016)

Vychutnané scenáristické cvičenie na tému "splietame niekoľko falošných verzií príbehu a vŕšime jeden zvrat za druhým". To, že je to pritiahnuté za vlasy až mimo realitu, nekazí pôžitok z perfektnej premyslenej hry.

• 10.12.2017  00:18

Konverzačka ako víno, na talianske pomery nečakane civilná a nevyhrotená v emóciách - aj keď teda v druhej polovici je to poriadna nálož. :)

• 10.12.2017  00:17
    matka! (2017)

WTF?! :)

• 7.12.2017  21:51
    7 životů (2017)

Má to dobrý nápad a je to miestami celkom zábavný krvák, ale zhruba od polovice sa logika celého konceptu slušne rozpadáva a v hlavnej úlohe si viem predstaviť aj niekoho tvárnejšieho ako studený ňufák Noomi Rapace. Za tie prachy ale solídne sci-fi.

• 3.12.2017  22:52

Solídny severský neowestern.

• 1.12.2017  23:47
    Babylon Berlin (TV seriál) (2017)

EXCELENTNÝ príbeh s bravúrnym finále a u mňa najlepší seriál roka 2017. Dokonalá kombinácia detektívky s historickým polit-thrillerom. Sympatické hlavné postavy, o ktoré sa naozaj bojíte, počas záverečných dielov som občas stopol prehrávanie a prešiel sa po byte, aby som to predýchal. Skvelá dobová atmosféra s kopou zaujímavých detailov (za 40 mega euro, bodaj by nie). Dekadencia Berlína, ozveny prvej svetovej, predzvesť druhej svetovej (to, ako sa boľševickí teroristi hladko premenia na hákové kríže, je super!), neustále zaujímavý dej bez minúty naťahovacej vaty. Pecka!

• 30.11.2017  00:37

Jackie "that fuckin´ Chinaman" Chan v úlohe starého zlomeného muža, ktorý ešte dokáže zlomiť aj zopár mladších mužov. Bolo by to super, Martin Campbell je výborný remeselník, ale niekto niekde rozhodol, že 70% filmu bude tvoriť dialógová politika a rodinná melodráma okolo Piercea Brosnana a až ten zvyšok sa bude točiť okolo Jackieho pomsty za dcéru zavraždenú írskymi teroristami. Napriek tomu solídna vec.

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54