• Western

Životní trefa (2022)

Šablóna a väčšinu času len zbierka klišé (vrátane tréningovej montáže, ktorá dokonca doslova poukáže na Rockyho)... ale možno aj preto to tak dobre funguje. Sandler výborný.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Ále, celkom v pohode to je.   Iste, je to zlátanina a celkovo somarina (ale oproti filmom ako napr. Godzilla vs. Kong je toto sci-fi ako od Asimova) a asi tretinu filmu to na mňa príliš nefungovalo. Od parádnej naháňačky na Malte je to však normálna jurská zábava a od spojenia starej a novšej partie dokonca super jazda s hláškami, nápadmi a dobre zrežírovanou akciou. Finálny boj megapríšer dokonca skvelý. Čo ma prekvapilo najviac, najsympatickejšou postavou filmu je tá čierna lesbická pilotka, ktorú tam pôvodne nasadili len na doplnenie woke kvót. Ale nevadí, pretože je to zábavná hansolovská postava, pretože to hrá s chuťou a áno, pretože je to krásna baba.

Top Gun: Maverick (2022)

Asi hodinku som si vravel: "Celkom fajn nostalgia, ale tak, ako som jednotku videl jediný raz niekedy v roku 91 a potom už som nikdy nemal chuť pozrieť si ju znovu, podobne zostane mimo mojich popkultúrnych lások aj toto." Potom som si ale uvedomil, aký je to v rámci dnešnej kinematografie výnimočný film. Že takto sa, kurva, majú točiť návraty klasických hrdinov - teda s rešpektom a bez toho, aby nejaká prepätá ženská alebo otravný mileniál (často kombinácia a zvyčajne vo farbe) do hrdinu nonstop hustili svoje zmätené emocionálne pičoviny, zhadzovali ho či dokonca poučovali a celkovo z neho robili smiešnu starožitnosť (ako sa to stalo v Star Wars, Star Treku či marvelovkách, hlavne tých seriálových). Toto si Tom Cruise veľmi dobre ošéfoval. No a potom vypukla samotná misia a to je veľká pecka a najlepšie vygradované akčné vyvrcholenie za veľmi dlhú dobu. Aj nechty na palcoch som si trochu ohlodal.   Výsledný pocit veľmi dobrý.

Ztracené město (2022)

Myslel som, že zahyniem. V tom filme nie je NIČ. Ani humor, ani akcia, ani zábavní herci, ani ten správny feeling exotického dobrodružstva s hľadaním pokladu. A ani ako "romantika so Sandrou" to vôbec nefunguje, ona už by mala pomaly hrať staré matere, nie rozjuchané dievky, čo sa počas pobehovania v štúdiovej džungli zamilujú do Tatuma. Mierny závan niečoho zábavného predstavuje Brad Pitt, ale dlho to nevydrží a bohato to vyváži (haha) tá neznesiteľne otravná postava v podaní obéznej černošky, ktorá má tvoriť odľahčenú, komickú líniu príbehu, ale je úplne na odstrel (tá dejová línia, ehm).

Seveřan (2022)

A tak sa prihodilo, že akýsi artový hipster z Brooklynu natočil najlepší film o Vikingoch a v kontexte súčasnej kinematografie klenot v mori sračiek. Celý čas som chrochtal ako ošípaná s rypákom v plnom válove. Príbeh je zdanlivo jednoduchá báchorka o pomste, v ktorej sa však postupne stiera hranica medzi dobrom a zlom, až si takmer vymenia úlohy. Viac ako dej však zaváži mystická atmosféra podporená famóznym soundtrackom, gejzíry štiav a veľká snaha o akurátnosť historických reálií. Predpokladám, že puristi si tam nájdu také to svoje "trenky má z látky, ktorú začali na Islande tkať až o dve zimy neskôr", ale ja som bol nadšený. Malé koníky, veľmi dobré kostýmy, šperky, zbrane, lode, stavby, nevynímajúc detaily toho typu, že modla v svätyni na Kyjevskej Rusi je replika tzv. zbručského idolu, reálneho archeologického nálezu z Ukrajiny. Takisto zvyky, správanie postáv naprieč spoločenskými vrstvami, hry či rituály sú dosť verne zobrazené, vrátane pohrebu takmer doslova podľa Ibn Fadlána. Pri scéne, v ktorej hrdina bojuje s múmiou dávneho vládcu, zotne jej hlavu a tú potom vezme a položí mŕtvole medzi nohy, tak v celom kine nikto nič a ja chrochty-chrocht, lebo hlava medzi nohy alebo pod pazuchu sa dávala ako opatrenie proti návratu nebožtíka v podobe upíra, nemŕtveho, revenanta... Skvostný detail a takými je napchatý celý film. Oukej, dlhodobo si myslím, že Alexander Skarsgaard s jeho šteňacím pohľadom je mizerný herec a ani tento film na mojom názore nič nezmenil. Lenže Severan je okrem Hamleta či Beowulfa inšpirovaný hlavne Barbarom Conanom (nielen filmovým, ale aj literárnym, viď scéna v hrobke) a tak, ako kedysi k príbehu o pomstychtivom divochovi pasovala Arnoldova topornosť, tak sa aj do tohto rozprávania hodí Alexandrovo (ne)herectvo.

Kód 355 (2022)

Uvažujem, kedy už konečne skončí éra týchto babských akčných filmov, v ktorých 55-kilové (a v tomto prípade aj -ročné) buchty mlátia a strieľajú 100-kilových vytrénovaných mamľasov, akoby sa nechumelilo. Aspoň keby to inak bol dobrý film, ale kdeže - idiotský scenár s príšernými dialógmi, hrozne natočenou akciou, otravnými hérečkami a hneď dvoma zloduchmi v podaní bielych chlapov. Koľko ešte katastrofálnych prepadákov tohto typu musí vzniknúť, aby Hollywood pochopil, že naozaj nikoho nezaujímajú?

Smrt na Nilu (2022)

Ako detektívka iba priemerné (ale možno je to tým, že tento prípad dobre poznám a Guillerminovu verziu som videl mnohokrát, takže rozuzlenie viem naspamäť), ale ako príbeh o Poirotovi výborné! Branagh skvelý, už som si počas sledovania vôbec nespomenul na Sucheta.

Projekt Adam (2022)

Lepšie ako väčšina hláškovacích reynoldsoviek z posledného obdobia. Áno, je to remix množstva známych sci-fi, ale dokonale funkčný, s dobre vyváženými trikovými (atr)akciami a rodinným dojákom. Všetci herci výborní, lebo majú čo hrať, hlavne ten chlapec je veľmi sľubný objav. Ten film by zvládol aj kino, ako marcová novinka na NF je to vlastne ideálny príklad toho, čo od takého filmu chcem: s chuťou natočené, neodfláknuté béčko.

KIMI (2022)

Nečakane svižná a zábavná hitchcockotina, pandemický paranoidný techno-thriller, ktorý Zoe uhrala bez najmenšieho zaváhania a Soderbergh si očividne užil natáčanie žánrovky s trochu béčkovým finále, v ktorom však vystrelia všetky pušky a nastreľovačky a poskytne celkom solídnu katarziu.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Vzťahovka, ale z chlapského pohľadu, celkom príjemná, miestami vtipná, nechýbajú tradičné české (a slovenské) kozy. Ku koncu sa to celé akosi rozpadne, ale výsledný dojem v pohode.