• Western

Rudý přízrak (2020)

VÝ-BOR-NÝ ruský vojnový film. Len od toho nečakajte patetickú epiku, toto je v skutočnosti rozkošne zemitý samohonkový western (eastern?) odohrávajúci sa počas druhej svetovej. V podstate variácia na Sedem statočných, akurát že tentoraz je to hŕstka vojakov, ktorí nájdu útočisko na opustenom statku a za pomoci tajomného "Červeného ducha" (ktorý sa skrýva v lesoch a loví fašistov po tuctoch) musia čeliť nemeckej presile. Zhruba od polovice je to nonstop strieľačka (prerušená jedným pôrodom) a preukrutný krvák, ale nechýba ani nadhľad a humor. Navyše k tomu hrá niečo ako Morricone s balalajkami a ruskými chorálmi.

Vítejte v Marwenu (2018)

Famózna technická/triková stránka, ten zvyšok príliš nefunguje a neviem sa zbaviť pocitu, že je to Carellovým nesústredeným hereckým výkonom.

Red Notice (2021)

Béčko ako remeň, akurát s najlepšie platenými hercami na planéte (inak si neviem vysvetliť ten 200-miliónový rozpočet, nič extra drahé tam k videniu nie je). Heisto-bondo-jonesovka v podstate bez príbehu, len behanie medzi lokalitami a akčnými scénami, je tam úplne všetko od úteku z väzenia v ruských horách cez krádež počas mafiánskeho maškarného plesu až po súboj s býkom na koride či hľadanie starovekého pokladu v džungli. Chýbajú už len nacisti. Kecám, tí sú tam tiež. A Reynolds si v jednej scéne píska hudbu z Indyho. Zlátanina? Áno, v pravom zmysle slova. Zábavná? Ale áno. Najprv sa mi to zdalo také upachtené a herci unavení (Rock dokonca zostarnutý a strhaný), ale s pribúdajúcimi minútami som sa bavil čoraz lepšie. Proste oddychovka. Ale ak vás náhodou otravuje Reynolds v úlohe hláškujúceho Reynoldsa, ani to nezapínajte, ide si stále svoje. Veľké plus vidím aj v tom, že je tam presne nula woke bulšitov, až to pôsobí ako oldschool film z 90. rokov a Gadotka sa predvádza tak, že feministky od zúrivosti roztrhajú všetky svetre.

Tím tvrdší je pád (2021)

Black Wild West? Ako naznačujú už hodnotenia a komentáre na filmových databázach, všelijakí chudáci sa budú mocne opúšťať nad tým, že film nie je realistický western, ale rozprávka zo sveta, kde na Divokom západe existovali celé černošské mestá, a ešte k tomu hrá rap, soul a R'n'b. Popravde, práve tá štylizácia je na filme najlepšia, mesto "farebných" je naozaj plné farieb, hudby a života, a keď idú vylúpiť banku do "bieleho mesta", to je nielen obývané belochmi, ale aj domy sú natreté na bielo a ulice žiaria bielym pieskom. Cool. Na druhej strane, nie je to veľmi dobrý film. Štýlový, dynamický začiatok sľubuje zábavu, ale namiesto toho vypukne dobrých 90 minút prázdnoty, zbytočných rečí, bezzubých pokusov o drsné hlášky a zmäteného, repetitívneho sa potácania hore-dolu, ktoré pôsobí dojmom, že ho bez scenára improvizovali priamo na pľaci, aby nejako natiahli minutáž. Úprimne, bol som tým taký znudený, že už ma potom nenadchla ani zhruba 20-minútová prestrelka s úctyhodným bodycountom a solídna finálna konfrontácia, v ktorej Majors a Elba dostanú aspoň na pár minút príležitosť niečo skutočne zahrať.

Duna (2021)

Absolútny skvost, film roka a jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec. Kde Frank Herbert kládol dôraz na psychológiu a dialógy, Denis Villeneuve rozpráva obrazmi, zvukmi a hudbou, cez omračujúcu veľkoleposť a hypnotizujúcu mimozemskú mystiku. Herecky bezchybné a hoci na povrchu zdanlivo studené, v skutočnosti hlboko precítené. 10/10

Old Henry (2021)

Nič objavné, iba poctivý, neokázalý, zemitý western. Jedna farma, zopár chlapov, kolty, brokovnica, sekera, lovecký nôž... Ani náznak ženskej postavy či humoru. Pôsobí to dojmom, že niekto napísal pre Clinta pokračovanie Unforgiven, o jeho ďalších osudoch na farme s prascami trénovanými v kanibalizme, ale film v závere prekvapí zvratom, pri ktorom sa ukáže, že to naozaj bolo od začiatku cielené na skvelého Tima Blakea Nelsona a jeho úchvatnú "držku". 7/10

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Celkovo milé a bavilo ma to, ale už o niekoľko dní si nebudem pamätať nič okrem súboja s Dudeom a vyťahovania slávnych filmových zbraní.

Zhoubné zlo (2021)

Wan tentoraz namiesto napätia a ľakačiek stavil na gore, takže ak máte slabšie žalúdky, pripravte si k sledovaniu tejto bizarnej, ale hravej a skvele natočenej pocty talianskym žánrovým klasikom veľký lavór.

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Úplná spokojnosť. Zaujímavý príbeh o Vesemirovom pôvode a páde pôvodného Kaer Morhen, solídna animácia, kopa riadne krvavých bitiek s rôznymi démonmi a epické finále. Takýchto animákov zo sveta Zaklínača mi pokojne môžu servírovať aj viac za rok.