• Western

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Lode, cecky, krv. Prvá sezóna chabá, ale ku koncu nabrala poriadne grády a druhá séria už bola vysoko pozerateľná. Má to svoje utárané pasáže, ale sú vyvážené krásnymi loďami, hnusnými pirátmi, hustou delostreľbou a pomerne brutálnymi zvratmi. Toby Stephens výborný antihrdina.

Brooklyn (2015)

Príjemné romantické klišé so sympatickou ústrednou dvojicou. Nič viac, nič menej, nominácia na Oscara je dosť veľký úlet.

Bohové Egypta (2016)

Prekvapivo znesiteľná fantasy báchorka. Alex Proyas si chcel proste natočiť svoj Súboj titanov. Samozrejme, dejom je to volovina a znalci egyptskej mytológie by mali utekať opačným smerom... ale má to sympatických borcov a krásne bohyne, veľmi rýchlo to odsýpa a tie triky nie sú až také príšerné, ako sa zdalo z trailerov. Plus teda je to triumf dizajnu - kostýmy, rekvizity, dekorácie, všetko pastva pre oči. Veľkolepá hudba úspešne kopíruje Goldsmithovu Múmiu.

Grimsby (2016)

Dobre, smial som sa. Je to aj dobre natočené, hlavne POV akčné scény. Ale po návrate z kina som priam prosil manželku, aby sme si pustili nejakú nežnú romantickú limonádu. Alebo hocijaký film, v ktorom sa hrdinovi nevystriekal do huby slon a nikto nemusel cucať jed z vajec zasiahnutých otrávenou šípkou. Fakt sa čudujem Strongovi, že do toho išiel. 5/10

Zatracený (2015)

Herci sa snažia (hlavne Michael Wincott je v úlohe nejednoznačného zloducha natoľko fajn, že by som bral pokračovanie s ním v hlavnej úlohe), ale scenár je ako z generátora najotravnejších westernových klišé a záverečná prestrelka to nad priemere tiež nevytiahne. Zbytočnosť.

V srdci moře (2015)

Scenár jalový ako od cvičenej opice, postavy nepresvedčivé, herci len na pol plynu. Klišé na klišé. Zhruba do polovice je to ešte celkom zábava, potom sa rozplizne do ubíjajúcej a nikam nevedúcej nudy. Plus teda strašný vizuál - aj v televíznych seriáloch už vedia urobiť krajšie digitálne pozadia, napr. také Black Sails oproti tomuto vyzerá ako megalomanský veľkofilm.

Saulův syn (2015)

Geniálne natočená a famózne zahraná hrôzostrašná exkurzia do "zákulisia" nacistickej fabriky na smrť. Vypratávanie plynových komôr, drina v krematóriu, lopatovanie popola do rieky a napokon jamy a plameňomety, keď už to pece nestíhajú. Povinné kino pre každého kotlebovca a podobné neogardistické prasce, aby im trochu zaklepalo na lebku, že aj na tomto sa podieľal Tisov režim. Všetky tohtoročné anglo-americké oscarovky sú vedľa toho nudné a prázdne limonády.

Carol (2015)

V podstate úplne štandardná červená knižnica ako od Pilcherovej, ktorú má nad priemer vyťahovať lesbické zafarbenie a oscarové obsadenie. To prvé je mi pomerne jedno a Cate Blanchett ide tentoraz na pol plynu, to už je zaujímavejšia Rooney Mara, ktorá asi prvýkrát presvedčivo hrá nejaké emócie. Ľahko zabudnuteľný kus...

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Brilantná adaptácia klasiky tety Agáty, hustý psychologický thriller, ktorý má dokopy tri hodiny, ale vďaka skvelej réžii a famóznym hercom sa to dá pozerať na jeden záťah a ani sekundu to nenudí, pretože to neustále pulzuje napätím.

Deadpool (2016)

Najzábavnejšia komiksovka od prvého Kick-Ass. Navyše tá štruktúra rozprávania príbehu je scenáristický skvost.