• Western

Waldo (2021)

Celkom milá jednohubka na ospalé popoludnie. Problém s nízkym hodnotením je asi v tom, že sa to snaží tváriť ako nahláškovaná akčná jazda, ale je to úplne klasická detektívka prakticky bez akčných scén, akurát Charliemu rôzni ľudia dávajú v zhruba 5-minútových intervaloch po hube.

Eternals (2021)

Už len tá základná idea, že ľudstvo sa vyvíjalo len vďaka tomu, že mu to diktovala nejaká partia nesympatických a detinských vesmírnych buzerantov, ma celý čas vytáčala do nepríčetnosti. S láskou spomínam na časy, keď v komiksových filmoch boli protivníkmi Green Goblin v podaní Willema Dafoea, Magneto v podaní Iana McKellena alebo Heath Ledger ako Joker. Tu hrdinovia celý čas mávajú rukami vo vzduchu, aby premohli otravnú počítačovú grafiku.

Ray Donovan: The Movie (2022)

Obstojná bodka za veľmi dobrým seriálom. Vo flashbackoch sa dozvieme, ako Ray dostal tatínka do polepšovny a zároveň sa stal tým, čím bol v prvých (teda tých výrazne lepších) sezónach - upratovačom bordelu po celebritách. No a v súčasnosti sa postavy konečne pretrpia, preplačú, pretrasú a prezabíjajú k bolestnému koncu. Fajn, že to vzniklo, aj keď to mohol byť aj hutnejší nárez.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Do polovice výborná marvelovka, od... ehm... otvorenia portálov u Nedovej babky  namôjdušu najlepšia marvelovka. Neskutočná smršť hlášok ("My back!", "You´re Amazing!"), cool záberov a dojímavých momentov ("Si v poriadku, MJ?", "A ty?", "Áno, som"). Je to taký ten film, po ktorom si ešte 3 hodiny rozprávate, čo všetko sa vám tam páčilo. To som už dosť dlho nezažil. Plus, film dokázal, že Dafoeov Green Goblin bol suverénne najlepší Spideyho protivník.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Celé je to veľmi príjemné, úplne všetky postavy sú mimoriadne sympatické, vývoj vzťahov zvládnutý s ľahkosťou typickou pre Reitmana juniora... ale bohužiaľ, to finále, ktoré skoro presne kopíruje prvý film (len o poznanie menej zábavne) je trpkým sklamaním. Nebyť posledných zhruba 20 minút je to jeden z filmov roka. Ale aj tak fajn a pre fanúšikov pôvodných GB povinnosť. 7/10

Otec (2020)

Aj keby už sir Anthony nenatočil žiadny ďalší film, tento MONUMENTÁLNY herecký výkon by bol skvostným  finále jeho už aj tak mimoriadnej hereckej kariéry.

Pověste je výš (1968)

Vynikajúca westernová klasika, ktorú som naplno docenil až na staré kolená. Prvýkrát som film videl na ušmudlanej VHS niekedy začiatkom 90. rokov, vtedy sa mi príliš nepáčil, lebo som bol posadnutý dolárovkami (Good Bad Ugly som vtedy pozerával hádam s mesačnou frekvenciou) a toto sa mi zdalo akési ukecané a s malým počtom mŕtvol. V skutočnosti je to akčné tak akurát, má to jeden z najlepších scenárov v tomto žánri a je to skvele natočené. SPOILER: Tá záverečná prestrelka, pri ktorej sa hlavný zloduch zo strachu z konfrontácie s hrdinom sám obesí, nemá vo westernoch obdobu. Akurát hudba, ktorá napodobňuje Ennia a vyvoláva nepatričné špagetové asociácie, sa k tomu vlastne nehodí.

K zemi hleď! (2021)

Vlastne som sa celkom nudil. Na jednej strane si uvedomujem, ako je to geniálne vymyslené a napísané (satira o reakcii ľudstva na globálne klimatické hrozby napokon zhodou okolností dokonale komentuje aj všetko, čo dokážeme stvárať okolo covidu) a rovnako skvele natočené a zahrané... a predsa akoby mi v tej dokonalej filmárčine chýbala šťava, nejaký odpich, ktorý by to premenil na strhujúcu pecku. 7/10

Vnitřní démoni (1972)

Brak skrz-naskrz, so srandovne afektovanými hercami a slabou atmosférou (interiéry zámku sú príliš presvetlené, to aj tie adaptácie Poea od Cormana mali pochmúrnejší vizuál), ale príbeh je celkom OK a hlavne je tam na svoju dobu výživné gore (vrátane nejakých odseknutých končatín a krvavých čľapotov z podrezaných hrdiel) a všetky herečky asi mali v zmluvách, že pre slávu musia ukázať všetky Božie dary, takže je tam veľa bezdôvodnej nahoty vrátane full frontal.